7.1. Загальні питання виробництва насіння
Виробництво насіння кормових культур — невід’ємна ланка добре організованої системи кормовиробництва. Ці питання стосовно багатьох кормових культур (кукурудзи, сорго, жита, коренеплодів, суданської трави) з метою забезпечення кормовиробництва високоякісним насінням успішно вирішуються. Немає проблеми і із забезпеченням господарств насінням ярої вики, гороху, буркуну дворічного, пажитниці однорічної, щириці та ін. Поряд з цим постійно відчувається нестача насіння бобових багаторічних трав насамперед через незначні порівняно з іншими кормовими культурами урожаї насіння та коефіцієнти розмноження. Наприклад, насінням кукурудзи, суданської трави, сорго, зібраним з 1 га, можна засіяти 60 - 100 га, щириці — 500 - 600 га, злакових багаторічних трав — 30 - 40, а конюшини, люцерни, еспарцету — лише 10 - 15 га.
Враховуючи винятково високу цінність багаторічних бобових трав, слід підвищити їх насінну продуктивність. При цьому також можна і потрібно значно зменшити норми висіву цих трав на корм, створюючи для них кращі умови вегетації (своєчасне збирання покривних культур, безпокривні посіви тощо). Це сприятиме збільшенню коефіцієнта розмноження до 25 - 30 і більше.
У Росії й Україні здавна розвивалося виробництво насіння багаторічних трав і настільки успішно, що насіння їх, зокрема конюшини, тимофіївки, буркуну та ін., експортували ще у XIX ст.
В Україні не бракувало насіння багаторічних трав і в до- і в післявоєнний періоди аж до кінця 50-х років ХХ ст. Потім через орієнтацію кормовиробництва на кукурудзу й однорічні зернобобові — горох і боби (1957 — 1964 рр.) травосіянню було завдано великої шкоди. Багаторічні трави практично було вилучено із кормової площі. Цей період довго позначався на системі виробництва насіння кормових трав. Про вплив його тепер свідчить хоча б непомірно висока вартість 1 ц насіння багаторічних трав.
Нині виробництвом високоякісного сортового насіння кормових культур займаються спеціальні інститути, дослідні станції, насінницькі господарства, які, застосовуючи найновіші методи генетики і селекції, виробляють насіння трав, коренеплодів та інших культур супереліти, еліти і першої репродукції.
Кожне господарство має вирощувати насіння багаторічних трав, а також тих культур, насінництво яких у спецгосподарствах розвинене недостатньо або зовсім не ведеться. Це сорти укісного (кормового) гороху, кормовий овес, кормові сорти жита і пшениці, яре жито, щириця, однорічні види конюшини, нерідко суданська трава, малопоширені силосні культури — сильфія пронизанолиста, маралячий корінь, борщівник Сосновського та ін.
Насіння кормових культур для господарств мають постачати спеціальні насіннєві господарства, які розмножують насіння еліти й супереліти, одержане з дослідно-селекційних станцій та інститутів. Насіння деяких видів і сортів кормових культур доцільно завозити з інших регіонів.
Не завжди виправданим є придбання насіння в інших країнах за валюту, оскільки українські сорти кормових і зернокормових культур не поступаються перед зарубіжними, багато які місцеві види і сорти були вихідним матеріалом для виведення в європейських країнах, СТТТА, Канаді, Австралії сортів люцерни, конюшини лучної, підземної, еспарцету, буркуну, багатьох злакових трав тощо.
Певне значення має збирання і розмноження насіння місцевих дикорослих кормових рослин, наприклад пажитниці багаторічної, тонконога лучного, конюшини рожевої і альпійської, чини лісової, костриці червоної, лучної, тимофіївки лучної, люцерни жовтої (серпоподібної) і хмелеподібної, конюшини підземної, лядвенцю рогатого, житняку, стоколосу безостого і прямого, буркуну дворічного і однорічного тощо.
Слід зазначити, що при вирощуванні на високих агрофонах набагато підвищується продуктивність представників дикої флори і вони часто перевершують селекційні сорти трав. На півдні України дикорослі трави можна збирати в заповіднику Асканія-Нова, в Лісостепу, на Поліссі — на заплавних і вододільних луках. Існують також сорти кормових культур народної селекції. Це, зокрема, сорти столового і кормового гарбузів, кормового гороху (наприклад, Гадяцький місцевий), виткої квасолі, яка росте у суміші з кукурудзою та ін.
Для залуження схилів і в кормових сівозмінах заслуговує на увагу пирій повзучий. Цей цінний високопродуктивний кореневищний злак, подібно до стоколосу безостого, можна вирощувати у сумішах з бобовими травами у кормових сівозмінах і на схилах.