3.7. Розпилювання, зачищення і оцінювання якості туш
Після видалення нутрощів туші великої рогатої худоби і свиней розпилюють або розрубують уздовж хребта, відступивши від лінії верхніх остистих відростків убік, щоб не пошкодити спинного мозку. Туші, призначені для вироблення солоного бекону, після обшпарювання і обпалювання піддають зам’якотці (процес підготування туш до розрубування на дві половини з видаленням хребетного стовбура). При зам’якотці надрізають шкуру і відокремлюють жир і м’язову тканину від остистих відростків хребців з правого і лівого боків. Півтуші свиней розпилюють або розрубують до шийної частини, а туші розділяють на дві частини для полегшення процесів транспортування, штабелювання і економічнішого використання площ холодильників і витрат холоду. Туші дрібної рогатої худоби не розбирають. Туші розпилюють електричними пилками або розрубують сікачем. Після розпилювання від свинячих туш відбирають пробу для проведення трихінелоскопії (від ніжки діафрагми відрізають шматочки масою 50 — 60 г). До отримання результатів трихінелоскопії туші не обробляють.
Для автоматизованого розбирання туш великої рогатої худоби і свиней на півтуші використовують установку В2-ФСП/4 продуктивністю 65 туш за годину (рис. 3.16). Перед розпилюванням від туш відокремлюють хвости між 2-м і 3-м хвостовим хребцем і спеціальним пристроєм туші подають до установки. При цьому автоматично відбувається розтягування задніх кінцівок на відстань до 1400 мм і їх фіксація. Туші розпилюють посередині хребта на дві симетричні півтуші, орієнтуючи пилку точно по хребту із зовнішнього боку туші за допомогою фіксаторів. У процесі розбирання туш полотно дискової пилки зрошується водою для охолодження.
Розібрані туші автоматично відводяться із робочої зони розпилювання за допомогою розвантажувального пристрою.
Після розпилювання проводять сухе і мокре зачищення туш. При сухому зачищенні видаляють спинний мозок, нирки, хвости, залишки діафрагми, внутрішній жир, травмовані ділянки туш і механічне забруднення. У свинячих туш крім цього відокремлюють голови. У туш дрібної рогатої худоби нирки і нирковий жир залишають.
Мокре зачищення сприяє видаленню з поверхні туш як механічного, так і мікробного забруднення. Миють туші тільки за умови, що їхні поверхні можна підсушити у спеціальних приміщеннях за температури 0 — 4 °С. Воду для миття краще подавати під тиском. Туші можна мити спеціальними щітками.
Після закінчення оброблення півтуші й туші клеймують, зважують і передають у холодильник.
М’ясо туш, півтуш, четвертин клеймують лікарі ветеринарної медицини після проведення ветеринарно-санітарної експертизи. Відбиток клейма має бути чітким. Для клеймування м’яса використовують безпечну фарбу фіолетового кольору і харчовий барвник, які дозволені до використання у харчовій промисловості Міністерством охорони здоров’я України.
Для клеймування м’яса тварин (крім кролів і птиці) встановлено такі форми клейм: кругле (діаметром 40 мм), квадратне (40 х 40 мм), трикутне (45 х 50 х 50 мм), овальне (діаметр 01 — 50 мм і 02 — 40 мм), ромбоподібне (0 х 40 мм з кутами 60 і 120°). Для м’яса, яке поставляється на експорт, клеймо овальне (01 — 65 мм і 02 — 45 мм) (рис. 3.17). У центрі кожного клейма має бути три пари цифр: перша — означає порядковий номер Автономної Республіки Крим, області, міст Києва і Севастополя; друга — порядковий номер району; третя — порядковий номер підприємства.
У верхній частині клейма наводять напис «Україна», а внизу — «Ветогляд». Для м’яса, що поставляється на експорт, нижче від номера підприємства за допомогою механізму з цифрами позначають дату, місце та рік вироблення м’яса.
Крім основних форм клейм для маркування м’яса встановлені штампи прямокутної форми розміром 40 х 70 мм з написом вгорі «Ветогляд», у центрі позначається порядок використання «Проварка», «На консерви», «Ящур», «Фіноз» тощо, знизу — номер підприємства.
Установлені також літерні штампи заввишки 20 мм, які означають: М — м’ясо молодняку великої рогатої худоби, свинина п’ятої категорії, свинина м’ясна від забою молодняку свиней спеціальних м’ясних порід, м’ясо підсвинків; Б — м’ясо некастрова- них биків віком понад 3 роки; В — туші, одержані від забою тварин вищої вгодованості; Д — м’ясо, призначене для виробництва продуктів дитячого харчування; ПП — м’ясо з дефектами технологічного оброблення.
Залежно від вгодованості яловичину клеймують: першої категорії — круглим клеймом, другої категорії — квадратним клеймом, худу — трикутним клеймом.
Свинину першої категорії клеймують круглим клеймом; другої — квадратним; третьої — овальним; четвертої — ромбоподібним; п’ятої — круглим.
Свинину, яка не відповідає вимогам стандарту за показниками категорії якості, клеймують трикутним клеймом.
Рис. 3.17. Зразки клейм для м’ясних туш: |
а — клейма для тварин усіх видів (ширина обідка 1,5 мм; висота літер 6 мм; висота цифр 12 мм); б — клейма для птиці, кролів та нутрій (1 мм; 3 мм; 6 мм); в — клейма та штампи для м’яса і субпродуктів тварин (для лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи на ринках); г — штампи для м’яса і субпродуктів, що підлягають знезараженню (1,5 мм; 7 мм; 7 мм); д — додаткові штампи; е — додаткові штампи для м’яса диких тварин; є — клейма для переклеймування м’яса тварин усіх видів
(1,5 мм; 6 мм; 12 мм)
Для клеймування туш кнурів використовують штамп «Кнур ПП». До туш поросят до задньої ніжки шпагатом прив’язують бирку з відбитком круглого клейма і штампа літери «М».
Баранину і козлятину першої категорії клеймують круглим клеймом; другої — квадратним; худу — трикутним.