4.5. Водозв’язувальна здатність м’яса
Вода є природною складовою м’яса і певним чином зв’язана з його елементами, утворюючи стійкі структуровані системи. Форми і міцність зв’язку води із структурними елементами тканин зумовлюють здатність м’яса більш-менш міцно утримувати ту чи іншу кількість вологи. Кількість зв’язаної води та її розподілення за формами і міцністю зв’язку впливає на властивості м’яса, у тому числі на його консистенцію.
Оскільки кількісно переважальними компонентами м’яса є м’язова і сполучна тканини, їх водозв’язувальна здатність має найбільше практичне значення. Основний структурний матеріал цих тканин — білкові речовини, властивості й стан яких і визначають водозв’язувальну здатність м’яса.
М’язова тканина в природному стані містить до 75 % води. Більша її частина (близько 90 %) є у м’язових волокнах, інша — в міжклітинному просторі.
У середині волокна вода розподіляється нерівномірно: більша її частина зв’язана з білками міофібрил, менша — у саркоплазмі (в живих тканинах концентрація білків міофібрил 15 — 20 %, білків саркоплазми 25 — 30 %). Отже, водозв’язувальна здатність м’язової тканини залежить насамперед від стану білків міофібрил, міозину, актину і актоміозину.
У сполучній тканині води міститься менше (57 — 65 %, а в деяких різновидах, наприклад в ахіллових сухожиллях, лише 50 %). Більша частина води зв’язана з колагеном і еластином. Практичне значення має взаємодія води з колагеном.
Тенденція білків до зв’язування води пояснюється здатністю полярних груп білкової молекули до взаємодії з її диполями. До таких груп належать, по-перше, іонізовані (заряджені) групування бокових ланцюгів: —NH3. і COO-. Взаємодію води з ними називають іонної адсорбцією. По-друге, до них належать неіонізова- ні (незаряджені) групи бокових ланцюгів: —OH, —SH, —NH— відповідних амінокислот і пептидних груп головних ланцюгів: —CO—NH—. Взаємодію з ними диполів води називають молекулярною адсорбцією. Вода, що зв’язується всіма переліченими групуваннями, фіксується адсорбцією, тому її називають адсорбованою, а самі групування — гідрофільними центрами.
Число іонізованих груп білка залежно від умов, в яких він перебуває, може змінюватися майже до нуля (ізоелектрична точка білка). Водночас змінюється значення іонної адсорбції. Число не- іонізованих полярних груп, як правило, залишається незмінним. Практично незмінним є і значення молекулярної адсорбції. Завдяки цьому зберігається здатність білка зв’язувати певну кількість води і в ізоелектричній точці. Іонна адсорбція характеризується міцнішим іонним зв’язком диполів води із зарядженими групами білка, ніж молекулярна.
Велику частину адсорбційно-зв’язаної вологи в тваринних тканинах м’ясопродуктів становить волога, яка утворює сольватну оболонку молекул білкових речовин і гідрофільних колоїдів. Частина адсорбційної вологи входить до складу сольватних оболонок гідрофобних колоїдів.
М’ясо є складним структурним утворенням, тому його водо- зв’язувальна здатність залежить також від особливостей структури. У цьому розумінні структура має подвійне значення.
По-перше, низькомолекулярні розчинні речовини, які містить структура тканин (клітинні й міжклітинні мембрани, каркас білкових часточок) створюють у тканинах підвищений осмотичний тиск, сприяють припливу води в тканини. Таку воду називають осмотично зв’язаною.
Осмотично зв’язана волога є вільною в тому розумінні, що вона зумовлює дуже малу енергію зв’язку. Волога поглинається без виділення теплоти і стискання системи. Осмотично зв’язана волога дифундує в середині тканин у вигляді рідини через стінки клітин завдяки різниці концентрацій у середині і зовні клітин.
По-друге, структура тканин відрізняється сильно розвиненою системою пор і капілярів порівняно невеликого радіуса. Воду, що утримується системою капілярів, називаютькапілярною. Ця частина води міститься в капілярах (порах), середній радіус яких 10-7 м. Капілярна волога переміщується в тканинах як у вигляді рідини, так і у вигляді пари. Розрізняють два стани капілярної вологи: стиковий стан, коли вона перебуває у вигляді манжеток (защемлена вода), і канатний стан, коли краплі рідини з’єднуються між собою (защеплені повітрям), утворюючи безперервну рідку плівку, що обволікає дисперсні частини тіла.
Таким чином, слід розрізняти три основні форми зв’язку води з м’ясом: адсорбовану, осмотичну і капілярну. Для кожної форми зв’язку води із структурними елементами характерна своя міцність і свій специфічний вплив на стан м’яса і м’ясопродуктів у процесах переробки і зберігання.
Водозв’язувальна здатність м’яса визначає властивості й поведінку м’яса за різних умов. Вона впливає на водозв’язувальну здатність м’ясопродуктів, вироблених з нього, і отже, на їхні властивості й вихід. Проте цей вплив важко піддається кількісній інтерпретації. Справа у тім, що навіть у межах однієї форми зв’язку її міцність і вплив на властивості тканин неоднаковий. Водночас залежно від умов і особливостей технологічного оброблення практичні наслідки змін водозв’язувальної здатності м’яса специфічні.
Під час автолізу м’яса зміна частки адсорбованої вологи призводить до перерозподілу води в ньому, внаслідок чого змінюється частка осмотичної вологи. За певних умов (розморожування, нагрівання м’яса) це впливає на кількість м’ясного соку, що відокремлюється. Тому першочергове значення мають зміни адсорбованої зв’язаної вологи.
При заморожуванні або сушінні, коли вода відокремлюється від інших компонентів тканин (кристалізацією або випаровуванням), усі форми зв’язку впливають на хід цих процесів хоча і не однаково. Те саме стосується і обводнення зневодненого м’яса.
У ковбасному виробництві має значення не тільки вплив усіх форм зв’язку, а й кількісне розподілення вологи за цими формами. Від цього залежить вихід і якість продукції. Тому з практичного погляду зручніше характеризувати водозв’язувальну здатність м’яса і м’ясопродуктів, керуючись передусім міцністю зв’язку адсорбованої вологи.
Залежно від конкретного значення до міцно зв’язаної вологи належать або більша частина адсорбованої і вологи мікрокапіля- рів, або також частина осмотичної вологи (при сушінні і заморожуванні). До слабозв’язаної (надлишкової) належить та частина вологи, яка може відокремитися під час технологічного оброблення з негативним впливом на якість і вихід продукту (втрати м’ясного соку при розморожуванні, відтік бульйону при варінні ковбас тощо).
Знаючи роль форми зв’язку вологи для кожного окремого випадку, можна зумовити зміщення рівноваги у бажаний бік, впливати на здатність складових часточок і структури тканин зв’язувати адсорбовану, капілярну і осмотичну вологу.
Кількість приєднаної води або водозв’язувальна здатність у тонкоподрібненій м’ясній сировині зумовлена переважно кількістю гідрофільних центрів у білків, що, в свою чергу, залежить від:
♦ природи білка (глобулярний і фібрилярний) і його стану;
♦ кількості білка в системі;
♦ рН середовища, при рН близько 5,4 зв’язування води мінімальне. На практиці зміщення рН у нейтральний бік здійснюється введенням у фарш лужних фосфатів;
♦ ступеня взаємодії білків одного з одним, у процесі посмертного задубіння в результаті утворення актоміозинового комплексу, що супроводжується блокуванням полярних груп, вологозв’язу- вальна і емульгуюча здатність різко знижується;
♦ наявності нейтральних солей, а саме кухонної солі, наявність якої підвищує розчинність актину і міозину, перешкоджає їх комплексуванню і, отже, збільшує водозв’язування;
♦ температури середовища; підвищення температури середовища понад 42 — 45 °С призводить до денатурації білків, їх агрегу- вання і зменшення кількості гідрофільних груп;
♦ ступеня подрібнення м’язової тканини; збільшення ступеня гомогенізації забезпечує руйнування м’язових волокон, вихід з них білків і таким чином збільшує можливість контакту з водою.