4.10. Склад і поживна цінність субпродуктів
Субпродуктами називають внутрішні органи та частини тваринного організму, отримані при переробці забійних тварин і птиці з метою отримання м’ясної туші, які містять білки і мають поживну або кормову цінність.
Субпродукти за видами тварин, від яких їх було отримано, поділяють на яловичі, свинячі та баранячі, а також від птиці.
До яловичих належать субпродукти, отримані від великої рогатої худоби (ВРХ) різної статі, віку та кастрованих тварин; до свинячих — субпродукти, отримані від свиней першої — четвертої категорій вгодованості, до баранячих — субпродукти від забою дрібної рогатої худоби (ДРХ).
За термічним станом субпродукти поділяють на парні з температурою понад 30 °С, остиглі з температурою, не вищою за 10 °С (витримування після забою не менше ніж 6 год), охолоджені з температурою 0 — 4 °С, заморожені з температурою, яка не перевищує -8 °С.
За доброякісністю розрізняють свіжі, сумнівної свіжості й несвіжі субпродукти. Свіжість субпродуктів (крім печінки, мозку, легень, селезінки і нирок) визначають відповідно до методів і показників органолептичного, хімічного, мікробіологічного і гістологічного оцінювання свіжості м’яса (ГОСт 72б9-79, ГОСТ 23392-78, ГОСТ 19496-93).
Залежно від особливостей морфологічної будови і частин туші забійної тварини, з якої субпродукти було отримано, їх поділяють на чотири групи: м’якушеві, м’ясо-кісткові, слизові та шерстні. Субпродукти від забою птиці бувають м’якушеві і м’ясо-кісткові.
До м’ясо-кісткових субпродуктів належать яловичі голови (без шкури, язика і мозку), м’ясо-кісткові хвости, цівки; до м’якушевих — лівер свиней, ВРХ і ДРХ (печінка, серце, легені, діафрагма, трахеї), нирки, селезінка, м’ясна обрізь, яловиче вим’я, язики, мозок, кадик, насінники ВРХ, свиняча шкірка, міжсоскова частина свинячих шкур; до слизових — рубець і сичуг ВРХ і ДРХ, книжка ВРХ, шлунок свиней; до шерстних — свинячі та баранячі голови (в шкурі) без язика і мозку, губи, вуха і путові суглоби ВРХ, свинячі хвости, ніжки та вуха.
До м’якушевих субпродуктів птиці належать шлунки, легені, печінка, серце та м’ясна обрізь; до м’ясо-кісткових — голови, лапки та крила.
Загальний вихід субпродуктів до живої маси тварин та птиці для ВРХ становить 12 — 16 %, свиней — 12 — 18, ДРХ — 10 — 14, птиці — 5 — 6 %.
Нехарчовими (технічними) субпродуктами є субпродукти, які за своєю морфологічною будовою, станом мікробіологічного забруднення або поживною цінністю не відповідають вимогам до харчових субпродуктів. Нехарчові субпродукти — це статеві органи худоби та птиці, нехарчова обрізь та прирізи зі шкіри, стравохід, вим’я ДРХ, книжка ДРХ, селезінка свиняча та ДРХ, ніжки та легені ДРХ, легені, голови та лапки птиці та ін. Харчові субпродукти можна перевести у розряд нехарчових тільки після висновку лікаря ветеринарної медицини.
Вихід оброблених субпродуктів першої і другої категорій за видами тварин до маси м’яса на кістках для яловичих субпродуктів становить у середньому по Україні відповідно 4,52 та 13,76 %, свинячих — 3,48 і 12,62, баранячих — 4,27 і 3,89 % (табл. 4.10).
Таблиця 4.10. Вихід оброблених субпродуктів від забою тварин |
Продовження табл. 4.10 |
Після ветеринарної експертизи відповідно до правил ветеринарного огляду забійних тварин та птиці й ветеринарно-санітарної експертизи субпродукти направляють на оброблення, яке має бути закінчене не пізніше ніж за 3 год для слизових субпродуктів і не пізніше ніж за 7 год для інших видів субпродуктів.
Оброблення субпродуктів полягає в промиванні від забруднень, звільненні від сторонніх тканин, шерсті, слизових оболонок, що знижують їх поживну цінність.
Висновок щодо подальшого використання субпродуктів роблять згідно з нормативною документацією на них за погодженням зі службою ветеринарно-санітарного контролю підприємства.
Норми виходу субпродуктів при переробці птиці наведено в табл. 4.11.
Таблиця 4.11. Норми виходу субпродуктів при переробці забійної птиці |
Продовження табл. 4.11 |