6.3. Вади кишкової сировини і фабрикату
До зажиттєвих вад належать прищі, брижуватість і патологічні вади.
Прищі — глистові вузли у підслизовому шарі яловичих кишок завбільшки 0,5 - 0,6 мм, які розвинулись із яєць глистів, що потрапили у кишки. Кишки із зеленими, жовтими і чорними прищами не використовують у ковбасному виробництві.
Брижуватість — маленькі отвори у стінках тонких баранячих кишок у місцях відокремлення кров’яних судин від брижі. Кишки з брижуватістю понад 0,5 мм вибраковують.
Патологічними вадами вважають спайки, нариви, виразки кишок тощо. Виявлені вади видаляють.
Вадами технологічного оброблення є в основному дірки і «вікна» (пошкодження окремих оболонок кишок). При недостатньому знежиренні на кишках може залишитися жир.
Пінистість виникає внаслідок потрапляння повітря між підслизовим і м’язовим шарами оболонки. При цьому утворюються локалізовані потовщення. Залишки вмісту на кишках можуть спричинити забрудненість.
Порушення умов оброблення, консервування і зберігання кишок зумовлює виникнення певних вад.
Краснуха — поява на кишках рожевого кольору. Збудниками краснухи є галофільні мікроорганізми, які розвиваються на поверхні кишок або в їх товщі. При цьому зменшується міцність оболонки. Кишки, тару і обладнання потрібно промивати 0,01%-м розчином перманганату калію.
Іржа — шорсткі на дотик плями від білого до світло-коричневого кольору, які спричинюють мікроорганізми, що розвиваються при солінні сіллю, яка містить домішки солей кальцію і заліза, за температури понад 10 °С. Міцність кишок, уражених іржею, знижується.
Загнивання — ураження кишок гнильними мікроорганізмами, що супроводжується розпадом білка. Виникає воно в разі несвоєчасного оброблення кишок, слабкого соління, недотримання температурного режиму зберігання.
Кислотне бродіння виникає у погано очищених від слизової оболонки і слабозасолених кишках, а також погано охолоджених кишках перед засолюванням.
Пліснява розвивається на сухих кишках у приміщеннях з підвищеною відносною вологістю повітря.