7.9. Виробництво жиробілкової емульсії
У Національному університеті харчових технологій (Київ) розроблено технологію переробки кісткової сировини, яка дає можливість отримувати жиробілкову емульсію (ЖБЕ), що містить крім жиру інші поживні речовини кісток. Сутність технології полягає в екстрагуванні поживних речовин кісток гострою парою і безперервному відведенні продукту, що утворюється, із зони високого тиску в умови атмосферного. Це здійснюють за допомогою термодинамічного конденсатовідвідника, який забезпечує отримання високодисперсної системи.
Сутність утворення емульсії у конденсатовідвіднику (рис. 7.11)
полягає в наступному. Краплини жиру зазнають надлишкового тиску у полі швидкостей дисперсійного середовища і деформуються у вигляді сфероїдів. Такі витягнуті краплини стають нестійкими і в момент досягнення критичного відношення довжини і діаметра вони розпадаються на дрібні.
Крім цього, при виході суміші із зони високого тиску в умови атмосферного відбувається бурхливе закипання води, в результаті чого ЖБЕ зазнає додаткового емульгування. Жиробілкова емульсія, отримана відразу після теплового оброблення, є в’язкою концентрованою емульсією від білого із сіруватим відтінком до сірого кольору із специфічним запахом, властивим кістковому бульйону і жиру. При охолодженні до кімнатної температури вона набуває вигляду холодцю. Отриманий продукт містить 36 — 42 % сухих речовин, у тому числі жиру — 25 — 30 %, білка — 10 — 12 %, мінеральних речовин — 0,3 — 0,4 %.
Виробництво ЖБЕ в автоклавах відрізняється простотою технологічної схеми. Воно здійснюється на діючому обладнанні і потребує менших витрат електроенергії, води і пари порівняно з традиційною технологією переробки кісток на жир і бульйон.