8.2. Консервування крові
Кров, отримана від тварин у перші години після забою, має бактерицидні властивості. В умовах стерильного відбору наявна кількість мікроорганізмів навіть за температури, що наближається до 37 °С, упродовж 3 год знижується в кілька разів.
Проте у відділенні первинної переробки худоби стерильності досягти практично неможливо, тому у разі недотримання належних санітарних умов відбору і переробки, а також максимального скорочення часу між знекровленням і подальшою переробкою кров псується. Щоб запобігти псуванню крові у разі затримки переробки (для накопичення належного обсягу), транспортування і підвищених температур переробки, фабрикат консервують.
Консервувати технічну кров нескладно. Після видалення фібрину в кров додають сильний антисептик (наприклад, кристалічний фенол в кількості 2,5 кг на 1 т крові) з попереднім емульгуванням його у 20 л холодної води.
Харчову кров можна консервувати кухонною сіллю. Кров, що містить 2,5 % солі, може зберігатися за температури 3 — 4 °С упродовж двох діб, а при 10 % солі — до п’яти діб. Наявність солі сповільнює згортання крові.
Однак для виробництва альбуміну цей метод не придатний через збільшення зольності продукту. В цьому разі кров (плазму і сироватку) консервують заморожуванням за температури до —10 °С. У такому стані кров може зберігатися до 6 місяців. Проте цей метод енергомісткий, а також при розморожуванні спричинює гемоліз крові.