12.9.1. Перший спосіб виробництва варено-копчених ковбас
Знежиловану яловичину, свинину і баранину подрібнюють на шматки масою до 1 кг або на вовчку з діаметром отворів у вихідній решітці 16 — 26 мм. Після цього до 100 кг сировини додають 3 кг кухонної солі та 10 г нітриту натрію у вигляді 2,5%-го розчину і перемішують у мішалці протягом 3 — 5 хв.
Посолену сировину в шматках витримують у засолювальних камерах упродовж 2 — 4 діб, а у вигляді шроту —1 — 2 доби за температури 0 - 4 °С.
Приготування фаршу. Після витримування в розсолі яловичину, нежирну свинину, баранину подрібнюють на вовчках з діаметром отворів у вихідній решітці 2 — 3 мм, напівжирну свинину — не більше ніж 9 мм, жирну — не більш як 4 мм.
Подрібнену сировину перемішують у мішалці 3 — 5 хв разом з іншими компонентами фаршу відповідно до рецептури. Потім додають невеликими порціями подрібнену на шматочки потрібного розміру напівжирну та жирну свинину і перемішують ще
2 хв. В останню чергу посипають на поверхні фаршу подрібнену грудинку, шпик або жир-сирець і перемішують масу ще 3 хв до рівномірного розподілення шматочків по всьому об’єму фаршу, що перемішується.
Шпик і грудинку подрібнюють на шпигорізці, попередньо підморозивши їх до температури —2...—3 °С. Якщо шпик і грудинку не солили перед подрібненням, то разом зі шпиком до фаршу додають 3 % кухонної солі до маси несоленої грудинки або шпику.
Перемішування фаршу продовжують до отримання в’язкого фаршу з рівномірно розподіленими в ньому складовими. Загальна тривалість перемішування 10 — 15 хв.
Наповнення оболонок фаршем. Для виготовлення варено- копчених ковбас використовують натуральну кишкову оболонку (яловичі пікала і круги № 1 — 5, баранячі синюги та гузенки) або штучну білкову оболонку («Білкозин», «Натурин» та ін.).
Натуральні солені оболонки відокремлюють від солі, промиваючи у холодній проточній воді протягом 10 — 15 хв, а потім замочують протягом 2 год у теплій воді (30 °С). Усі кишки розрізають на частини завдовжки 40 — 50 см. Один кінець на відстані 2,0 — 2,5 см від краю перев’язують шпагатом двома затяжними вузлами.
Штучні оболонки замочують у холодній воді протягом 10 хв перед шприцюванням.
Підготовлені оболонки щільно наповнюють фаршем з використанням гідравлічних поршневих шприців. Тиск фаршу при наповненні 0,7 — 0,8 МПа.
Наповнені батони ущільнюють з відкритого кінця вручну і перев’язують шпагатом. Одночасно при перев’язуванні батони маркують в’язкою згідно з технологічною інструкцією. Довжина батонів не повинна бути меншою за 15 см.
Під час використання штучних білкових оболонок герметизацію батонів можна здійснювати накладанням металевих скобок з введенням петлі під металеву скобку.
Батони надівають на палиці, навішують на рами і направляють у камери осаджування.
Батони з фаршем варено-копчених ковбас осаджують протягом 1 — 2 діб за температури 4 — 8 °С.
Термічне оброблення батонів. Батони варено-копчених ковбас термічно обробляють двома способами.
За першим способом термооброблення після осаджування ковбасу коптять димоповітряною сумішшю, яку отримують під час спалювання деревини (тирси) твердих листяних порід. Копчення здійснюють за температури (75 ± 5) °С протягом 1 — 2 год (залежно від діаметра батонів). Після копчення батони варять пароповітряною сумішшю в пароварильних (універсальних) камерах при (74 ± 1) °С протягом 45 — 90 хв. Варити батони за вищої температури не можна, оскільки структура ковбас стає пухкою.
Готовність ковбас визначають за температурою в середині батонів (71 ± 1) °С.
Після варіння ковбасу охолоджують протягом 5 — 7 год за температури не вище ніж 20 °С.
Охолоджену ковбасу коптять вдруге впродовж 24 год за температури 40 — 45 °С або 48 год при 32 — 35 °С.
Після вторинного копчення ковбасу сушать протягом 3 — 7 діб у сушильних камерах за температури 10 — 12 °С і відносної вологості повітря 74 — 78 % до досягнення щільної консистенції та необхідного вмісту вологи згідно з технічними умовами або стандартами.
За другим способом термооброблення ковбасу після осаджування варять у пароварильній камері за температури (74 ± 1) °С протягом 45 — 90 хв (залежно від діаметра батонів).
Після варіння ковбаси охолоджують за температури 20 °С протягом 2 — 3 год.
Охолоджені батони коптять упродовж 2 діб за температури 40 — 50 °С.
Після копчення ковбаси сушать протягом 2 — 3 діб за температури 10 — 12 °С і відносної вологості повітря 74 — 78 %.