13.11. Підготовка допоміжних компонентів
Допоміжну сировину рослинного походження під час приймання оглядають, ідентифікують, зважують, приймають і направляють на виробництво.
Соєві білкові препарати. Для виробництва консервів «Паштет задорожній», «Фарш особливий», «Сніданок дачника» тощо використовують соєві концентрати або соєве борошно «Данпро-ИУ», «Дантес Н-40», «Данпротекс МВ-273», «Макстен» та інші соєві білкові препарати, що мають дозвіл Міністерства охорони здоров’я України на використання в харчовій промисловості.
Текстуровані соєві концентрати істотно не погіршують структуру консервів, тому їх використовують для всіх видів консервів (паштетних, фаршевих, із шматковим вмістом).
Соєві концентрати попередньо гідратують питною водою у співвідношенні концентрат : вода як 1 : 4, для текстурованих концентратів — 1 : 3. Найкраще гідратацію концентратів здійснювати в кутері. Спочатку в чашу наливають воду (3 — 4 частини), до якої додають 1 частину соєвого білка і за малих обертів ножів масу перемішують 20 с. Потім суміш обробляють за максимальної швидкості обертання ножів протягом 1 — 3 хв. До гідратованого білка додають компоненти фаршу і готують фарш. Гідратований білок можна вивантажувати з чаші кутера, зберігати за температури
0 — 4 °С і додавати під час кутерування фаршу на другій стадії процесу або використовувати його для приготування паштетів. Текстурований концентрат гідратують у мішалці, періодично через 5 хв перемішуючи масу. Процес гідратації триває 30 — 40 хв. Під час приготування фаршевих і паштетних мас можна додавати білкові препарати у порошкоподібному вигляді, одночасно додаючи воду на гідратацію. Щоб поліпшити смак, до маси з рослинними препаратами додають 0,1 % мононатрійглутамату.
Квасоля, горох і крупи з гороху. Сировину на виробництві оглядають, видаляють сторонні домішки і сортують. Білу квасолю використовують без обмежень, з кольорової виготовляють деякі другі страви. Квасолю очищають від сторонніх домішок і неповноцінних бобів, замочують у теплій воді на 2 - 3 год, доводячи її вологість до 60 %. Після промивання квасолю бланшують 6 - 30 хв залежно від сорту квасолі і виду консервів.
Лущений горох після сортування і промивання, як правило, не замочують, а бланшують у киплячій воді або парою 8 - 12 хв. Після бланшування горох охолоджують холодною водою до 35 - 40 °С. Заморожений зелений горошок бланшують 5 хв, щоб запобігти переварюванню. Потім зливають воду і безпосередньо перед фасуванням до горошку додають 1 % цукру і 1 % кухонної солі та перемішують. Консервований зелений горошок не бланшують.
Крупи. Рис і перлову крупу пропускають через магнітний сепаратор, очищають від сторонніх домішок, просіюють, промивають у холодній воді 10 - 15 хв для видалення мучелю, бланшують 8 - 10 хв у 1%-му розчині солі для набухання (до 200 %) і знову промивають у холодній воді. Після цього їх передають до мішалки, а потім на фасування.
Гречану крупу очищають від домішок, просмажують на деках до набуття крупинками коричневого відтінку і замочують у гарячій воді з вмістом солі 1,5 % у співвідношенні крупа : вода як 1 : 1. Після набухання протягом 10 хв до крупи додають прянощі та інші добавки, ретельно перемішують і передають на фасування.
Борошно. Перед використання борошно пропускають через магнітний сепаратор і просіюють. Після цього його пасерують - обсмажують без додавання жиру на плитах до набуттякремовопалевого кольору. Втрати маси борошна при пасеруванні становлять 11 - 12 %.
При виготовленні соусів пасероване борошно додають до теплого бульйону від бланшування м’яса і кип’ятять у котлах 20 - 30 хв, перемішуючи до зникнення крупинок та грудочок.
Макарони, вермішель. Перед використанням їх оглядають, інспектують, видаляючи сторонні домішки, і бланшують у киплячій воді 5 - 10 хв (набухання 100 %). Після набухання макарони (вермішель, локшину) промивають холодною водою для запобігання склеюванню. До промитих макаронів (вермішелі, локшини) додають розтоплений жир, перемішують і направляють на фасування.
Овочі. Мерзлі овочі, з грибними захворюваннями та з наявністю пошкоджень шкідниками у виробництві не використовують.
Моркву інспектують, калібрують і промивають. При значному забрудненні моркву попередньо замочують у холодній воді, миють, а потім очищають. Після машинного очищення моркву доочищають уручну, видаляючи залишки морквиння, корінців і шкірки. Очищену моркву знову промивають і передають на нарізування. Моркву ріжуть на овочерізках дисковими ножами на пластинки або шинкують на смужки на шинкувальних машинах. Нарізану моркву закладають у банки сирою чи смаженою. Втрати моркви під час миття, очищення і нарізування становлять 17 %, при обсмажуванні — 40 %.
Капуста. У консервному виробництві використовують свіжу і квашену (кислу) білокачанну капусту. Свіжу капусту очищають від верхніх пожовтілих листків, забруднень, механічних пошкоджень, видаляють качан і подрібнюють на шинкувальній машині. Втрати капусти при інспектуванні, зачищенні й подрібненні — 22,5 %. Кислу капусту промивають у воді 2 — 3 рази, віджимають і тушкують або обсмажують у жирі. Втрати маси при тушкуванні — 25 %.
Буряки перед використанням оглядають, миють, очищають на картоплечистці, бланшують. Бланшовані або сирі буряки ріжуть на шматочки або шинкують. Втрати маси при обробленні 19 %.
Картопля. При використанні в консервному виробництві картоплю миють, інспектують і очищають на машині для чищення картоплі. Після ручного доочищення її промивають і нарізають на овочерізках на пластинки, прямокутники або кубики. Втрати картоплі при обробленні — 25 %.
Цибулю і часник оглядають, очищають від зовнішнього сухого лушпиння, зрізають верхівку і кореневу частину, а також пошкоджені (уражені) місця. Після очищення цибулинні овочі миють і подрібнюють на вовчках з діаметром отворів вихідної решітки 5 мм, на овочерізках або на кутерах залежно від подальшого використання. Для виготовлення тушкованого м’яса використовують свіжу подрібнену цибулю, для інших консервів, як правило, нарізану цибулю обсмажують на рослинному або тваринному жирі (5 — 20 % до маси цибулі) до світло-золотистого або коричневого кольору.
Крім свіжої ріпчастої цибулі використовують сушену. Сушену цибулю оглядають, видаляють почорнілу та з залишками лушпиння і денець, а також сторонні домішки. Потім цибулю (25 % до норми свіжої) замочують у трикратній кількості води протягом 1 год і дозують у банки за нормою свіжої.
Втрати свіжої цибулі під час очищення — 22 %.
Коренеплідні овочі (пастернак, селеру, петрушку) перед закладанням у банки миють, очищають, подрібнюють (шинкують) і використовують у сирому вигляді.
Прянощі (перець, гвоздику, мускатний горіх, кардамон, кмин) оглядають, видаляють сторонні домішки і подрібнюють на млинах для перцю, просіюють через сито і пропускають через магнітний уловлювач для видалення металевих домішок.
Лавровий лист перед закладанням у банки оглядають, видаляють сторонні домішки, гілочки і листя, вкриті плісенню. Відібраний лист промивають у холодній воді й після стікання закладають у банки.
Бульйони. До складу значної кількості консервів входять бульйони, які при охолодженні утворюють желе. Для приготування бульйонів використовують яловичі й свинячі кістки, які зберігалися після обвалювання у закритому приміщенні не більше ніж 24 год, сухожилля з ніг великої рогатої худоби, сухожилля після жилування м’яса.
Для приготування кісткового бульйону кістки промивають 15 - 20 хв у проточній воді у ваннах або чанах. Після промивання кістки подрібнюють і обсмажують у газових обсмажувальних печах протягом 20 - 40 хв за температури 120 - 160 °С для надання бульйону коричневого відтінку, доброго смаку й аромату. Обсмажені кістки завантажують у котел, заливають водою (співвідношення кісток і води 1 : 3) і варять протягом 3 - 4 год за температури 94 - 95 °С. Після варіння бульйон зливають і відстоюють, видаляючи з поверхні жир. Вихід бульйону відносно кісток має бути 1 : 1. Отриманий бульйон фільтрують, пропускаючи крізь тканинний фільтр (можна використовувати марлю, складену в 5 - 6 шарів).
Кістковий бульйон також готують, закладаючи промиті й подрібнені кістки в киплячу воду у співвідношенні 1 : 1 і варять три партії кісток в одному бульйоні, доливаючи воду так, щоб вона покривала кістки шаром 10 - 15 см. Бульйон відстоюють, зливаючи з поверхні жир, і переливають його в іншу ємкість. Знежирений бульйон випарюють у відкритому котлі 20 - 30 хв за температури 100 °С (кип’ятять), охолоджують до 50 - 60 °С, фільтрують і використовують для заливання в банки або для приготування соусів і паштетів.
Концентровані бульйони можна отримати при бланшуванні (варінні) в одній воді трьох закладок м’яса або при бланшуванні м’яса у невеликій кількості (4 - 20 %) води і змішуванні їх з бульйоном після варіння кісток. Після охолодження бульйон відстоюється, а потім його очищають фільтруванням або сепаруванням. Якщо бульйон має концентрацію нижче ніж 15 % сухих речовин, то його випарюють. Найкраще вологу випарювати у спеціальних вакуумних апаратах, але температура випарювання не повинна бути нижчою за 65 °С, оскільки бульйон є добрим живильним середовищем для мікроорганізмів. При тривалому випарюванні бульйонів у відкритих котлах якість і желеутворювальна здатність їх погіршуються. Для її поліпшення до темних бульйонів додають 0,5 - 1,0 % желатину.
При виготовленні консервів з птиці використовують бульйони з крилець, лапок і кісток птиці. Для приготування бульйонів крила, лапки і кістки птиці розрубують на 3 - 4 частини, обшпарюють їх окропом і промивають у холодній воді. Промиту сировину завантажують у котел з нагрівальною оболонкою, заливають холодною водою (у співвідношенні сировина : вода як 60 : 100) і варять протягом 3 - 4 год за температури 90 - 95 °С. Після варіння бульйон зливають і проціджують крізь матер’яний фільтр. У бульйон для поліпшення застигання додають желатин (1,5 %) і сіль згідно з рецептурою. Готовий бульйон має бути прозорий, янтарно-жовтого кольору.
Бульйони з м’ясо-кісткової сировини готують з промитої, подрібненої сировини при додаванні однакової за масою кількості води в котли для варіння. Процес варіння триває 4 год.
Бульйони, здатні до застигання (желе), можна отримати набуханням харчового желатину у воді (1 : 5) протягом 40 — 50 хв з наступним його розчиненням при нагріванні до 60 — 70 °С і перемішуванні. Після заливання в банки і охолодження бульйон утворює щільне прозоре желе.
При виготовленні консервів «Язики» допускається замість желатину використовувати бульйон із сухожиль великої рогатої худоби. Сухожилля промивають у холодній воді до зникнення каламуті. Потім сухожилля закладають у котел, заливають холодну воду, нагрівають до кипіння і кип’ятять 10 хв, періодично перемішуючи. Потім воду зливають, сухожилля знову заливають холодною водою (4 частини води на 1 частину сухожиль), воду нагрівають до 85 °С і варять за цієї температури 15 год, не допускаючи підвищення температури, щоб уникнути помутніння бульйону. Після варіння бульйон фільтрують крізь 5 — 6 шарів марлі, зливаючи його в збірник, в якому підтримується температура (70 ± 2) °С. Із збірника бульйон подається на фасування. Вихід бульйону становить 65 % до маси води, яку заливають.
При виготовленні консервів типу «Сніданок туриста», що містять желе, замість розчинів желатину або бульйонів можна використовувати колагенвмісну сировину, яку готують певним чином. При стерилізації консервів під впливом температури за наявності вологи відбувається дезагрегація (пептизація) колагену з утворенням глютину, який за температури понад 40 °С необмежено розчиняється у воді. При охолодженні розчини желатину застигають, утворюючи желе.
Колагенвмісну сировину попередньо обробляють без нагрівання або з попереднім нагріванням.
При обробленні сировини без нагрівання колагенвмісну сировину (ахіллові сухожилля, жилки, сполучну тканину і очищену від щетини та знежирену свинячу шкурку) завантажують у ємкість (мішалку), заливають холодною водою і перемішують до зникнення каламуті. Потім воду зливають, сировину знову заливають чистою холодною водою і витримують 1 год. Після вимочування воду зливають, сировину подрібнюють на вовчку через решітку з великими отворами, а потім через решітку з отворами 3 мм. Подрібнену сировину додають у мішалку при перемішуванні м’яса згідно з рецептурою консервів.
При підготовці з нагріванням сировину після промивання завантажують у котел, заливають холодною водою, доводять до кипіння і кип’ятять 10 — 15 хв. Після цього сировину вивантажують з котла і в гарячому стані подрібнюють на вовчку з діаметром отворів вихідної решітки 2 — 3 мм. Подрібнену сировину охолоджують у ємкостях шаром 10 см до температури 0 — 4 °С. Охолоджену сировину вивантажують з ємкостей, повторно подрібнюють на вовчку з діаметром отворів вихідної решітки 2 мм і додають згідно з рецептурою до м’яса в мішалку (консерви «Сніданок туриста», «Свинина пряна» та ін.).
Соуси. Соуси надають консервам специфічного аромату, смаку, а також забарвлення. У консервній промисловості використовують соуси, які виготовляють переважно на м’ясних бульйонах. На першому етапі приготування соусів до гарячого бульйону при постійному перемішуванні додають пасероване борошно і кип’ятять бульйон 20 - 30 хв до зникнення крупинок борошна. Потім додають смакоутворювальні речовини: сіль, цукор, томат- пасту або томат-пюре, сметану, виноградне вино, смажену цибулю, прянощі (згідно з рецептурою) і кип’ятять соус, безперервно перемішуючи 5 - 15 хв залежно від продуктів, які додають до соусів, і надають їм смакову різноманітність. Готові соуси поділяють на томатні, сметанні, солодкі, білі винні та ін.