13.19. Способи розрахунку змін поживної цінності продуктів при стерилізації
Крім забезпечення потрібного ступеня летальності мікроорганізмів для гарантування мікробіологічної стабільності й безпечності продукту протягом усього терміну зберігання при визначенні режимів стерилізації слід приділяти увагу збереженню поживної цінності вмісту. Після визначення режимів стерилізації формулу стерилізації потрібно скоригувати за температурно-часовими параметрами з метою максимального збереження поживної цінності вмісту при збереженні потрібного стерилізуючого ефекту.
Як зазначалося раніше, інтенсивність теплового оброблення істотно впливає на зміну хімічного складу основних компонентів вмісту — білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та ін. Для оцінювання змін поживної цінності використовують хімічні індекси, які дають уявлення про ступінь гідролізу білків, зниження кількості загального азоту, концентрації тіаміну, втрат гістидину та інших чутливих до нагрівання речовин-індикаторів.
Розрахунком або експериментально за різних режимів стерилізації знаходять оптимальні значення показників у формулі стерилізації, що забезпечують мінімальні зміни поживної цінності. Величини А і С у формулі стерилізації є сталими для певного виду тари і типу стерилізатора та зумовлені переважно збереженням герметичності й цілісності тари. Досліджують переважно співвідношення, які визначають стерилізуючий ефект, — температуру і час її дії.
Якщо як речовину-індикатор використовують білок, то зміни кількості загального азоту (ступеня гідролізу білка) за різних режимів стерилізації визначають за формулою
де С — початкова концентрація загального азоту, %; К — константа швидкості гідролізу білка, хв-°С: К = (35...42)-10-6 то — інтервал заміру температур при побудові термограми, хв (то = 2.3 хв); Ц = = Ь\,., Ьп — відмінність температури у момент заміру, °С: Ц = Ті — 95; Ті — абсолютна температура в момент заміру, °С; п — число інтервалів часу т0 на відрізку часу стерилізації.
Змінюючи температуру і час нагрівання за сталого значення реф, можна знайти режими, для яких гідроліз білків має мінімальне значення. Ці корективи потрібно внести до формули стерилізації.
Ураховуючи рівняння (13.22) і (13.28), можна дійти висновку, що використання вищих температур дає змогу досягти потрібного рівня стерилізуючого ефекту реф за коротший час.
У практиці виробництва консервів поширений метод високотемпературної ступеневої стерилізації консервів, за якого вміст спочатку прогрівають до температури 125 — 130 °С з метою створення температурного напору, а потім температуру знижують до 112 — 120 °С, як за звичайних режимів стерилізації. Консерви витримують за цієї температури до досягнення -Реф. Ступеневий високотемпературний режим нагрівання менше впливає на якість продукту порівняно з одноступеневим режимом стерилізації за більш низьких температур з однаковим стерилізуючим ефектом.
Для консервів з високим вмістом рідини і незначною кількістю білка можна використовувати високотемпературні режими стерилізації (126 — 138 °С) при значному скороченні нагрівання. Однією з умов високотемпературної стерилізації є швидке охолодження вмісту.