13.22. Особливості виготовлення консервів для дитячого та дієтичного харчування
Консерви для дітей та дієтичного харчування мають гарантований вміст компонентів, мікробіологічну безпеку та стабільний хімічний склад, який відповідає фізіологічним потребам організму дітей різного віку. Тому їх широко використовують у дитячому харчуванні.
Консерви для дитячого харчування виготовляють на спеціалізованих консервних заводах або в окремих цехах консервних заводів з високою санітарною та технологічною культурою.
Стіни та колони виробничих приміщень на всю висоту мають бути облицьовані керамічною плиткою з гладенькою глазурованою поверхнею. Стелю фарбують олійною або водоемульсійною фарбою. Підлогу в усіх приміщеннях, крім сировинного і стерилізаційного, вкривають керамічною плиткою, в стерилізаційному — мозаїчною плиткою, в сировинному — допускається асфальтобетоном.
Вода, яку використовують на технологічні потреби, миття обладнання, тари, приміщень, має відповідати вимогам до питної води і не містити спор анаеробних мікроорганізмів у 100см3.
Вимоги до сировини тваринного походження. Для виробництва м’ясних та м’ясо-рослинних консервів використовують яловичину, телятину, свинину, курятину, печінку та язик.
При виготовленні консервів для харчування дітей першого року життя використовують яловичину від молодняку першої категорії вгодованості з високим вмістом білка і незначним (до 9 %) жиру, оскільки яловичий жир не засвоюється організмом дитини.
Таким вимогам відповідає м’ясо бичків віком від 12 до 24 місяців. М’ясо використовують дозрілим, в охолодженому або розмороженому стані. М’ясо курей і курчат використовують лише першої категорії вгодованості.
Щоб підвищити біологічну цінність консервів для дітей раннього віку, м’ясну сировину слід комбінувати з іншими видами сировини (знежирене молоко, молочна сироватка, білки курячих яєць, гідролізований овочевий білок та ін.).
Згідно з медико-біологічними вимогами і санітарними нормами якості продовольчої сировини та харчових продуктів особливу увагу при виготовленні консервів для дитячого харчування слід приділяти свіжості та якості вихідної сировини, контролю за вмістом у сировині і консервах токсичних елементів (важких металів), пестицидів, нітратів, мікотоксинів та мікробіологічним забрудненням.
Критерії безпеки м’яса, яке використовують при виробництві дитячих консервів, наведено нижче.
Відповідність сировини критеріям безпеки, які наведено в ме- дико-біологічних вимогах і санітарних нормах якості, та контроль санітарного стану технологічного обладнання, тари та виробничих приміщень упродовж усього технологічного процесу є основними вимогами отримання якісної продукції.
Згідно з медико-біологічними вимогами і санітарними нормами в консервах для дитячого харчування встановлено допустимі рівні токсичних елементів, пестицидів, радіонуклідів і мікробіологічних показників, мг/кг:
Вміст токсичних елементів:
Асортимент м’ясних консервів для дитячого харчування.
Продукти дитячого та дієтичного харчування істотно впливають на анатомо-фізіологічний та психологічний розвиток дитини, тому при розробленні асортименту та рецептур консервів для дітей від першого року життя до 17 років потрібно враховувати особливості фізіології та гігієни харчування дитячого організму.
Для нормального розвитку зростаючого організму дітей потрібне раціональне повноцінне харчування, яке відповідає функціональному стану організму дитини та враховує вікові особливості його потреб.
Основою харчового раціону є білки. Частка тваринного білка в раціонах дітей молодшого віку має становити 70 — 80 %, для школярів — 60 — 70 % від добової потреби в білках.
Жири в організмі дитини виконують енергетичну, пластичну, захисну, регуляторну функції. Крім того, вони є джерелом фосфо- ліпідів, ненасичених жирних кислот і містять жиророзчинні вітаміни А, Б, Е та К. Тому жири мають бути невід’ємною частиною дитячого харчування. Вони повинні бути легкоплавкими та легкозасвоюваними, а кількість їх залежно від віку дитини коливатися від 50 до 105 г на добу.
Крім сировини тваринного походження, що містить повноцінні білки та жири, у виробництві консервів для дитячого харчування широко використовують плоди і овочі, багаті на вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини та ін.
Консерви для дітей виготовляють у широкому асортименті м’ясної та м’ясо-овочевої груп, які призначені для харчування здорових дітей та для лікувально-профілактичного харчування. Залежно від ступеня подрібнення і призначення м’ясні й м’ясо- овочеві продукти поділяють на:
♦ гомогенізовані («Малюк», «Крихітка», «Малютка», «Бутуз» та ін.), вміст яких подрібнений за допомогою гомогенізатора до часточок розміром не більше ніж 0,1 мм і які призначені для підгодовування дітей у віці від 5 до 7 місяців;
♦ пюреподібні («Язичок», «Пташеня», «М’ясне пюре дитяче», «Пюре із свинини» та ін.), вміст яких остаточно подрібнюється на протиральних машинах до розмірів часточок не більше ніж 0,4 — 0,5 мм і які призначені для годування дітей у віці переважно
7 — 9 місяців;
♦ крупноподрібнені («Суп пюре курячий», «Бутуз», «Конёк- горбунок» та ін.), вміст яких подрібнений на шматочки 2 — 3 мм і які призначені для годування дітей ясельного віку (старших за 10 місяців).
Асортимент консервів для дітей від 3 років охоплює консервовані перші та другі страви («Шпинат з м’ясом», «Суп овочевий з
м’ясом», «М’ясо з овочами», паштет «Богатир», «Рагу овочеве з м’ясом» та ін.).
При складанні рецептур консервів для дітей слід ураховувати підвищені фізіологічні потреби зростаючого організму в білках, жирах, вуглеводах, вітамінах та мінеральних речовинах. Дитячий організм для пластичних цілей і нормалізації процесів кровотворення потребує таких макро- і мікроелементів, як кальцій, фосфор, залізо, магній, цинк, мідь тощо у певному співвідношенні.
Для дітей шкільного віку та неповнолітніх виготовляють консерви, вміст яких наближений до вмісту консервів для дорослих людей, але при цьому враховуються фізіологічні потреби зростаючого організму (паштети «Шкільний» і «Богатир», консерви з м’яса птиці для дитячого харчування та ін.).
Виробництво консервів для дитячого харчування. Технологічні операції при виробництві дитячих консервів майже такі самі, як і при виробництві консервів для загального використання. Загальну технологічну схему виробництва дитячих м’ясних консервів наведено на рис. 13.28.
Підготовка сировини. Особливості підготовки сировини для консервів дитячого харчування полягають у ретельнішому зачищенні (промиванні), інспектуванні та жилуванні. Так, вміст жирової тканини при виробництві всіх видів м’ясних консервів крім «Пюре м’ясного» не повинен перевищувати 5 %. Зберігання зне- жилованого м’яса більше ніж 2 год не допускається.
Тушки курей оглядають, інспектують, видаляють залишки пір’я (пеньків), нирки, легені. Потім тушки обпалюють пальниками і ретельно промивають зовні та черевну порожнину.
Потрухи (шлунок, серце, печінка) інспектують. Шлуночки звільняють від вмісту і залишків кутикули і жиру. З печінки видаляють жовчні протоки та частину печінки, якщо вона забруднена жовчю, промивають теплою, а потім холодною водою.
Телячу і яловичу печінку жилують, вимочують у проточній воді
2 год, а потім нарізають на шматки масою 100 — 200 г на м’ясо- різках, бланшують у воді за температури (98±2) °С протягом 15 хв.
Цибулю, овочі ретельно інспектують, очищають від лушпиння (шкірки), інспектують, за потреби доочищають і нарізають на шматочки (кружальця) завтовшки 5 мм.
Крупи під час підготовки інспектують, просіюють, промивають
3 використанням мийної машини та гідрожолоба для видалення важких домішок. Після промивання крупи розварюють за температури (98±2) °С протягом 15 — 20 хв.
Виробництво гомогенізованих консервів. Особливістю виготовлення консервів для дітей є попереднє термічне оброблення сировини з наступним тонким подрібненням для отримання однорідної, немонолітної, м’якої харчової маси, яка здатна легко проходити через стравохід дитини.
М’ясо бланшують за температури 120 °С протягом 25 — 30 хв, субпродукти — при (98±2) °С протягом 15 хв, а потім подрібнюють на вовчку з діаметром отворів у вихідній решітці не більше ніж 5 мм.
Овочі бланшують за температури 98 — 105 °С протягом від 6 хв (для томатів) до 20 — 30 хв (для моркви та картоплі).
Попередньо подрібнену сиру сировину можна розварювати (бланшувати) у розварювачі Р3-КВ. Завантаження окремих видів сиро-
вини в розварювач і розварювання здійснюються послідовно з урахуванням необхідної тривалості оброблення певного виду сировини.
До подрібненого на вовчку м’яса можна додавати 35 — 45 % гарячої води температурою 70 — 80 °С і подрібнювати на емульситаторі. Отриману суміш м’ясної сировини з водою насосом подають у вертикальний апарат пароконтактного нагрівання (рис. 13.29). У верхній частині апарата маса рівномірно розподіляється по стінках і контактує з гострою парою, яка надходить в апарат під тиском 0,5 — 0,6 МПа. Тривалість пароконтактного нагрівання 45 — 120 с.
Температура в апараті, тиск пари
1 маса продукту на вході і виході з апарата підтримуються автоматично.
Пароконтактний спосіб бланшування за рахунок інтенсифікації процесу теплового оброблення дає змогу зберегти біологічну цінність сировини і вважається найсучаснішим способом бланшування сировини.
Бланшована маса насосом перекачується через редукційний клапан у ємкість миттєвого охолодження, тиск в якій підтримується нижчий за атмосферний.
За рахунок інтенсивного самовипаровування перегрітої води бланшована маса охолоджується до температури 98 — 100 °С. Після цього у разі потреби маса частково зневоднюється (декантуєть- ся) у шнековій центрифузі.
За потреби готують м’ясні бульйони. Після обвалювання кістки завантажують у двостінний котел, заливають водою у співвідношенні
2 : 3 (масове) і варять при слабкому кипінні протягом 5 — 6 год (курячі лапки, крильця, шийки — 2 год). Під час варіння з поверхні періодично видаляють піну і жир.
Після варіння бульйон відокремлюють від твердих вкраплень, фільтруючи через сита. Вміст сухих речовин у бульйоні має становити не менше ніж 3 % (2 % для курячого).
Бланшовану сировину (бульйон) змішують відповідно до рецептури і додатково подрібнюють на машинах тонкого подрібнення (дезінтегратор, колоїдний млин та ін.). Тонкоподрібнену сировину негайно подрібнюють на гомогенізаторі для отримання стійкої однорідної консистенції продукту.
Під час бланшування, подрібнення та перемішування у продукт потрапляє значна кількість повітря, що призводить до небажаних окисних процесів у консервах при їх термічному обробленні та зберіганні. Для видалення повітря гомогенізовану масу деае- рують в апаратах МЗС-320 протягом 10 — 20 с за температури 35 — 40 °С і залишкового тиску 41 - 34 кПа або в деаераторах розпилювального типу. Під час деаерації продукт розпилюють у вакуумній камері при розрідженні 0,07 МПа.
Деаерований продукт нагрівають до 80 °С у теплообмінниках з поверхнею контакту з продуктом, яка безперервно очищується. Попереднє нагрівання маси перед фасуванням сприяє знищенню більшої частини вегетативної мікрофлори та скороченню тривалості наступної стерилізації консервів.
Нагріту масу негайно фасують на автоматичних дозаторах у металеві або скляні банки місткістю 90 або 100 г.
Наповнені банки герметизують на паровакуумних закатних машинах, що забезпечують певний ступінь видалення повітря у верхньому незаповненому об’ємі банки. Герметизовані банки передають на стерилізацію. Час між наповненням банок і початком стерилізації не повинен перевищувати 30 хв.
Загальна тривалість процесів після завершення бланшування і початком стерилізації не повинна бути вищою за 90 хв.
Гомогенізовані м’ясні консерви для дитячого і дієтичного харчування стерилізують при 120 або 125 °С. Після стерилізації консерви сортують, миють, сушать, наклеюють етикетки (маркують) і пакують у тару.
Виробництво пюреподібних консервів. Знежилована м’ясна сировина в охолодженому або розмороженому стані подрібнюється на вовчку з діаметром отворів у вихідній решітці 2 — 3 мм. Заморожені блоки із знежилованого м’яса попередньо подрібнюють на блокорізках або спеціальних вовчках. М’ясо змішують з бульйоном або водою температурою 70 — 80 °С у кількості 35 — 40 % до маси м’яса і направляють на машини тонкого подрібнення (емульсита- тор, колоїдний млин або ін.). Отриману подрібнену сировину спрямовують в апарат пароконтактного нагрівання (див. рис. 13.29).
Подрібнена м’ясна сировина розбризкується за допомогою розподільного пристрою, розміщеного у верхній частині апарата, і, опускаючись по внутрішніх його стінках, контактує з гострою парою під тиском 0,5 — 0,6 МПа. Пароконтактне нагрівання м’ясної сировини триває від 45 до 120 с, що дає змогу інтенсифікувати процес бланшування порівняно із бланшуванням водою. Біологічна цінність готового продукту при цьому підвищується. Апарат пароконтактного нагрівання — безперервної дії.
Бланшована маса насосом перекачується через редукційний клапан у ємкість миттєвого охолодження. Частина перегрітої води випаровується, внаслідок чого відбувається інтенсивне охолодження м’ясної маси.
З охолодника маса за потреби надходить (залежно від консистенції) на сепаратор або шнекову відстійну центрифугу для відокремлення частини рідкої фракції. Зневоднена м’ясна маса подається в мішалку, куди додаються попередньо підготовлені компоненти згідно з рецептурою. Готова суміш надходить на заключне подрібнення у дезінтегратор, колоїдний млин чи іншу машину тонкого подрібнення. Готову подрібнену масу підігрівають до температури 85 °С, фасують у банки, які закатують, стерилізують так само, як і гомогенізовані консерви.
Апаратурно-технологічну схему виробництва консервів для дитячого і дієтичного харчування подано на рис. 13.30.
Виробництво крупноподрібнених консервів. При виробництві м’ясних і м’ясо-овочевих крупноподрібнених консервів для дитячого харчування знежиловане м’ясо ріжуть на шматки 100 — 200 г і бланшують у воді за температури 98 °С не менш як 30 хв при співвідношенні м’яса і води 1 : 1,5.
Телячу і яловичу печінку жилують, замочують і бланшують за температури (98±2) °С протягом 15 хв. Бланшоване м’ясо і печінку подрібнюють на вовчку з діаметром отворів у вихідній решітці 2 — 3 мм.
Моркву після бланшування нарізають на шматочки розміром 3 — 5 мм або кубики з розміром граней 6 — 10 мм.
Цибулю після очищення і промивання ріжуть на кружальця завтовшки 3 — 5 мм і пасерують на олії при 110 °С протягом 20 — 30 хв.
Підготовлену сировину ретельно перемішують протягом 10 — 15 хв
з іншими компонентами згідно з рецептурою у закритих мішалках типу МЗС-320. У разі потреби суміш подрібнюють на вовчку з діаметром отворів у вихідній решітці 2 — 3 мм.
Подрібнену і перемішану сировину деаерують в апаратах безперервної дії і підігрівають до 80 °С у теплообмінниках з поверхнею нагрівання, що очищується, а потім направляють на фасування.
Гарячу масу фасують у металеві банки місткістю 100 г або скляні місткістю 200 г.
Під час виробництва перших страв рідку фракцію (заливку, заправку, бульйон) готують окремо і додають у банки після фасу- вання твердого вмісту. Температура продукту під час фасування не повинна бути нижчою ніж 80 °С.
Після наповнення банки закатують і стерилізують за температури 120 °С протягом 50 — 70 хв залежно від місткості банки і складу консервів.
Процеси стерилізації консервів для дитячого і дієтичного харчування не відрізняються від стерилізації інших консервів. Стерилізовані консерви направляють на сортування.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рис. 13.30. Апаратурно-технологічна схема виробництва консервів для дитячого і дієтичного харчування:
а — вигляд збоку; б — вигляд зверху; 1 — стіл для приймання сировини; 2 — блокорізка; 3 — підіймач; 4 — вовчок; 5,11 — мішалка; 6 — ємкість; 7 — емульситатор; 8 — апарат для пароконтактного нагрівання; 9 — апарат для швидкого охолодження; 10 — сепаратор; 12 — дезінтегратор; 13 — деаератор; 14 — теплообмінник; 15 — наповнювальний автомат; 16 — закатна машина; 17 — мийна машина; 18 — стерилізатор; 19 — конвеер гарячого сортування; 20 — мийно-сушильна машина; 21 — маркувальна машина;
22 — пакувальна машина; 23 — машина для укладання ящиків на піддони