13.24. Реалізація консервів
Раніше з метою виявлення життєздатних мікроорганізмів у консервах їх термостатували — витримували в спеціальній камері за температури (37±1) °С протягом 10 діб. За наявності в консервах життєздатних мікроорганізмів вони протягом 5 — 10 діб розмножувались, що супроводжувалось газоутворенням і здуттям денець і кришок (бомбаж).
Термостатування не є надійним способом визначення недоброякісних консервів. Крім того, тривале термостатне витримування істотно впливало на біохімічні процеси у вмісті банок, що значно погіршувало якість консервів. Тому пізніше було дозволено витримування термостатуванням лише 5 % консервів від однієї партії (одночасно стерилізованої в одному автоклаві).
Нині у зв’язку із забезпеченням усіх стерилізаційних відділень контрольно-регулювальними і реєструвальними приладами, впровадженням системи щозмінного санітарного оброблення приміщень та обладнання, а також перевірки банок на герметичність консерви після сортування і органолептичного оцінювання витримують на складі підприємства за умов згідно з ГОСТ 13799—81 не менше ніж 11 діб, а консерви для дитячого харчування не менш як 21 добу.
Партію консервів після витримування можна відвантажувати споживачеві з оформленням посвідчення про якість консервів (форма К-18), якщо:
♦ консерви виготовлені відповідно до вимог нормативної документації;
♦ мікробіологічний брак при витримуванні після першого сортування не перевищує 0,2 %.
Якщо мікробіологічний брак перевищує 0,2 %, але не перевищує 2,0 %, то від партії відбирають зразки консервів і термостату- ють за ГОСТ 26669—85. За відсутності після термостатування консервів банок з ознаками мікробіологічного псування та за результатами мікробіологічного аналізу цієї партії консервів вважають, що консерви відповідають вимогам промислової стерильності.
Контроль за підготовкою консервів до реалізації проводять відповідно до інструкції «Про порядок санітарно-технічного контролю консервів на виробничих підприємствах, основних базах, в роздрібній торгівлі та на підприємствах громадського харчування».