15.4. Фізіологічна роль харчових волокон
їжа складається з речовин, що утилізуються, і речовин, що не утилізуються, так званих харчових волокон. До харчових волокон належить група полісахаридів (целюлоза, геміцелюлоза, пектин, лігнін), а також частково білки колагену, еластину та ретикуліну.
У разі вилучення з раціону харчових волокон порушується функціонування травного апарату і всього організму в цілому з подальшим розвитком таких захворювань, як атеросклероз, утворення каменів у сечовому міхурі.
Харчові волокна мають першочергове значення у структуруван- ні калових мас і очищенні поверхні травного каналу. Крім того, харчові волокна сприяють прискоренню виведення з організму токсинів та канцерогенів, а також речовин неповного перетравлення.
Харчові волокна здатні до адсорбції важких металів, токсинів та утворення комплексів з надлишками холестерину.
Рослинні волокна беруть участь у регулюванні моторики кишок, стимулюють процеси виведення жовчі. Тому клітковину використовують для лікування печінки, жовчних шляхів. Рекомендується з їжею отримувати на добу не менше ніж 30 — 40 г харчових волокон.
Вуглеводи беруть участь у пластичному обміні глюкопротеїдів, до яких входять білки плазми крові та фосфоліпідів, що сприяють утворенню клітинних мембран.
Хоча вуглеводи не є незамінним фактором харчування, їх рекомендовано споживати не менш як 50 — 60 г на добу. Менша кількість вуглеводів порушує енергетичний метаболізм в організмі, що призводить до надлишкового метаболізму (окиснення) ліпідів та посилення розщеплення тканин, зокрема білка м’язових тканин, тобто до порушення азотного балансу. Надлишок вуглеводів спричинює ожиріння.
Нині відзначають позитивну дію «тваринної клітковини» — з’єднувальної тканини м’яса, яка складається переважно з білків, колагену й еластину, що є основною масою білкових стабілізаторів у виробництві варених ковбас. «Тваринна клітковина» мало засвоюється організмом, зумовлюючи дію, подібну до дії рослинної клітковини. У великих кількостях з’єднувальна тканина міститься у нежирному м’ясі низьких сортів, а також у м’ясних субпродуктах.