15.5. Медико-біологічні аспекти розроблення комбінованих продуктів
Класична теорія збалансованого харчування ґрунтується на працях О. О. Покровського. Основним принципом цієї теорії є надходження до організму людини з їжею збалансованого потоку поживних речовин, які організм утилізує відповідно до потреби.
Обмін речовин у живому організмі залежить від ступеня асиміляції цих речовин системою травлення людини, тобто поживні речовини їжі повинні бути доступні ферментам організму людини. Це забезпечується лише тоді, коли ферментні набори організму відповідають хімічним структурам їжі. Таке правило має виконуватися на всіх рівнях асиміляції їжі і перетравлення поживних речовин: у травному каналі — в процесах травлення і всмоктування, а також при транспортуванні поживних речовин до тканин; у клітинах і субклітинних структурах — у процесі клітинного живлення, а також у процесі виділення продуктів обміну із організму.
Порушення «правила відповідності» призводить до істотних змін фізіологічного стану організму і стає причиною тяжких захворювань.
Еволюційний розвиток системи травлення живого організму призвів до того, що деякі речовини, які систематично надходили до організму, втратили ферментні системи-виробники, потрібні для їх біосинтезу. В результаті цього низка ферментів, що синтезують живі тканини та регулюють фізіологічні процеси організму, стали незамінними (есенціальними), тобто такими, без яких живий організм не міг саморегулюватися.
Ферментні системи пристосовані до поживних речовин, які містить звичайна для певного біологічного виду їжа. Ці співвідношення поживних речовин закріплюються як формули збалансованого харчування, характерні для окремих біологічних видів. Тобто формули збалансованого харчування вказують на типи обміну, основою яких є ферментні системи.
Отже, для забезпечення нормальної життєдіяльності організму до складу їжі обов’язково мають входити есенціальні речовини. До них належать незамінні амінокислоти, вітаміни, деякі жирні кислоти, мінеральні речовини і мікроелементи.
Як відомо, лімітованість однієї з незамінних амінокислот за правилом Н.Н. Mitchell призводить до утилізації інших амінокислот на рівні лімітованої. Це пов’язано з особливістю їх засвоєння, що залежить від співвідношення незамінних амінокислот (НАК) і відповідністю цього співвідношення фізіологічній потребі організму.
Незамінні фактори харчування відрізняються для кожного біологічного виду і відповідають особливостям обмінних процесів для кожного з них. Так, вітамін С є незамінним тільки для людини і обмеженої кількості тварин (антропоїдні мавпи, морські свинки та ін.). У тканинах усіх інших тварин він досить інтенсивно біосинтезується.
Подальший розвиток наук про харчування, використання досягнень біологічних і медичних наук, розширення комплексу знань людської фізіології, а саме відкриття раніше невідомих механізмів асиміляції їжі дали змогу сформувати більш повну теорію адекватного харчування.
Сформульована академіком А.М. Уголєвим теорія адекватного харчування ґрунтується на таких принципово нових постулатах:
♦ харчування забезпечує підтримку молекулярного складу і повернення енергетичних і пластичних витрат організму на основний обмін, зовнішню роботу і ріст (цей постулат є загальним для класичної і нової теорії адекватного харчування);
♦ нормальне харчування зумовлене сукупністю потоків нутрієн- тів із травного каналу та кількома потоками нутрітивних та регулятивних речовин;
♦ необхідними компонентами їжі є не тільки нутрієнти, а й баластні речовини;
♦ асимілюючий організм у метаболічному та трофічному відношенні розглядається як надорганізм;
♦ людський організм — це ендоекологічна система, утворена взаємодією організму хазяїна і його мікрофлори;
♦ баланс поживних речовин досягається завдяки вивільненню нутрієнтів із структур їжі при ферментативному розщепленні її макромолекул за рахунок порожнинного і мембранного травлення (в деяких випадках внутрішньоклітинного), а також унаслідок синтезу нових речовин, у тому числі незамінних.
Усі ці постулати теорії адекватного харчування взаємопов’язані і утворюють сукупність нових уявлень, підходів, досліджень і технічних засобів.
Згідно з теорією адекватного харчування крім основного потоку нутрієнтів із травного каналу у внутрішнє середовище організму надходить ще близько п’яти потоків. Потік гормонів та інших фізіологічно активних речовин, який охоплює два потоки — ендогенний і екзогенний, що складаються із речовин, які утворюються при гідролізі їжі. Потік гормональних факторів має велике значення у регулюванні й асиміляції їжі.
За участю бактеріальної флори травного каналу формуються три потоки бактеріальних метаболітів: потік нутрієнтів, модифікованих мікрофлорою (аміни, що виникають при декарбоксилуванні амінокислот); потік продуктів життєдіяльності бактерій; потік модифікованих бактеріальною флорою баластних речовин, до яких входять вторинні нутрієнти. Останній потік містить значну кількість вітамінів, амінокислот, вуглеводів і жирів.
Фізіологічну важливість потоків травлення можна показати на прикладі різкого підвищення потреби людини і тварин у вітамінах при пригніченні бактеріальної флориантибіотиками.
Важливою є також роль харчових волокон, яка полягає у нормалізації функції травного каналу: вони забезпечують формування желеподібних структур, що впливають на звільнення шлунку, швидкість всмоктування поживних речовин у тонкій кишці і час їх транзиту через травний канал.
Відзначається особливість цих волокон адсорбувати жовчні кислоти та виводити їх з калом, а також регулювати обмін холестерину в організмі.
Згідно з класичною теорією харчування заселення бактеріальною флорою травного каналу вищих організмів — небажаний і шкідливий побічний ефект. Проте завдяки успіхам гнотобіології відомо, що заселення травного каналу бактеріальною флорою певного складу необхідне для нормального розвитку деяких фізіологічних функцій, а також функцій імунної системи. Порушення складу мікрофлори призводить до порушення метаболічного балансу в організмі.