15.7. Шляхи поліпшення використання вторинної сировини тваринного походження
Значна частина субпродуктів, кров та інші другорядні продукти переробки худоби не досить раціонально використовуються у виробництві м’ясних продуктів. Щоб не обмежуватися традиційними м’ясними виробами, для виробництва яких застосовують на- тивну сировину, використовують багато способів попереднього оброблення цієї сировини.
Оскільки кров є лімітованою за вмістом ізолейцину, а в процесі освітлення набуває лімітованості ще й за вмістом триптофану і метіоніну, рекомендовано використовувати її у поєднанні з сухим знежиреним молоком у співвідношенні 1 : 1. У такий спосіб отримують суху білкову суміш (СБС), яку застосовують при виробництві варених ковбас у кількості 2,8 % з 7,2 % води замість 10 % м’яса. На основі СБС розроблено білкову пасту.
У ВНДІМП доведено можливість і доцільність використання субпродуктів другої категорії у вигляді попередньо обробленої суміші — пасти. Отримані пасти застосовують у нових і діючих рецептурах ковбас як м’ясний інгредієнт. Пасти дають змогу зберегти високу поживну цінність субпродуктів і функціональні властивості білка, а також запобігти втратам, які відбуваються при варінні субпродуктів.
Перспективним напрямом використання субпродуктів є отримання з них гідролізатів та білкових препаратів, придатних для виробництва варених ковбасних виробів і паштетів.
У НУХТ розроблено кілька композиційних паст для ковбасного виробництва, в яких крім субпродуктів першої та другої категорій (рубець, легені, м’ясна обрізь, вим’я, сичуг, серце, м’ясо стравоходу, калтик) використовують рослинну білковмісну сировину. Ці пасти враховують вплив технологічних втрат АМК у процесі виробництва варених ковбас і дають можливість при заміні до 20 % м’ясної сировини балансувати АМК і жирокислотний склад варених ковбас. Це дає змогу виробляти збалансовані за амінокислотним складом комбіновані м’ясні продукти.
Нині розроблено нові види білкових стабілізаторів з використанням субпродуктів другої категорії та плазми крові. Для кращого перетравлення в організмі субпродукти попередньо обробляють протеолітичними ферментними препаратами або піддають гідро- тепловому обробленню протягом 3 — 5 год.
Розроблено також технологію білкових гідролізатів на основі ферментативного гідролізу м’ясної сировини (рубець, печінка, інші субпродукти). Гідролізати містять значну кількість вільних амінокислот, пептидів, вітамінів і мінеральних елементів.
Найістотнішим джерелом колагену є яловичі рубець, сичуг, губи, вуха. Проте губи і вуха мають у своєму складі багато білка еластину, який є дуже реакційно стійким, не розчиняється у холодній і гарячій воді, в розчинах солей, розбавлених кислотах і лугах. Цей фактор ускладнює використання їх у виробництві м’ясних виробів.
Рубець і сичуг мають неприємний специфічний запах і смак, що є головною причиною їх обмеженого вживання.
Властивості нативної сировини модифікують їх термічним обробленням у середовищах з регульованим рН, що створюється введенням органічних кислот — оцтової, лимонної, аскорбінової. Органолептичне оцінювання і гістологічний аналіз зразків свідчать про розпушення і розшарування сполучної тканини, дезагре- гацію волокон, підвищення пластичності. Таке оброблення сиро
вини дає можливість отримати поліпшені органолептичні і функціонально-технологічні показники.
Російські вчені досліджували, зокрема, можливість використання молочнокислих мікроорганізмів і ферментних препаратів для біотехнологічної модифікації колагенвмісної сировини на прикладі рубця і використання її як компонента солених формованих м’ясних продуктів і рублених напівфабрикатів. Для дослідження було взято три зразки:
♦ оброблений розсолом, що містить ферментний препарат;
♦ оброблений розсолом, що містить стартові культури мікроорганізмів і 1%-й ферментний препарат;
♦ контрольний зразок, засолений традиційним розсолом.
Дія ферментного препарату і молочнокислих бактерій виявляється в процесі соління за температури 2 — 4 °С. Введення в розсіл, що містить ферментний препарат, штамів молочнокислих мікроорганізмів посилює їх взаємну дію на колаген сполучної тканини порівняно зі зразком, обробленим тільки розсолом, до складу якого входить ферментний препарат.
Засолений таким чином зразок цільношматкового рубця має м’яку й пластичну консистенцію і світло-бежевий колір.
Досліджувалися також ферменти, отримані із нутрощів краба (ФПК — активність 15 ПЕ) і лососевих риб (ФПЛ — активність 10 ПЕ). У попередньо подрібнену сировину вносили по 0,1 % ферментних препаратів. Ферментацію проводили протягом 10 год за температури 4 °С. Установлено, що ферментативна дія препаратів ФПК і ФПЛ сприяє глибокому розвитку процесів, які підвищують властивість м’яса міцніше зв’язувати і утримувати вологу, що добре впливає на вихід готової продукції. Так, вологозв’язувальна здатність м’яса контрольного зразка становила 58,6 %, а м’яса, обробленого ФПК і ФПЛ, — відповідно 85,3 і 78,5 %.
Аналіз структурно-механічних властивостей показав, що при збільшенні терміну ферментації (оптимальний 10 год) напруження зрізу у зразка, обробленого ФПЛ, зменшилося на 14 %, а обробленого ФПК — на 47 %, а робота різання відповідно на 24 і 57 %.
Отримані дані щодо перетравлення білків in vitro засвідчують, що рівень перетравлення дослідних зразків м’яса, обробленого ферментами із гідробіонтів, вищий за показник для контрольних зразків.
Атакованість білків м’яса дослідних зразків, оброблених ФПК, збільшується на 20 %, оброблених ФПЛ — на 7 %.
Сукупність отриманих даних дає змогу вважати, що комплексні ферменти ФПК і ФПЛ позитивно впливають на смакоарома- тичні характеристики м’ясного продукту і помітно поліпшують його консистенцію.
Ферментативна модифікація м’ясної сировини з високим вмістом сполучної тканини є новим напрямом у виробництві м’ясних виробів, що дає можливість не тільки раціонально використовувати цей вид сировини, а й створювати безвідхідні технології. Проте ферментні препарати широко не застосовують через обмежений вибір і високу специфічність ферментів, а головне — через складність технології оброблення ФП та високу вартість таких операцій.
У НУХТ розроблено спосіб оброблення колагенвмісної сировини (рубець, сичуг, жилка), який передбачає промивання, нарізування на шматки, технологічне витримування у водних розчинах харчових солей, що активізують здатність сировини до гідратації при гідротермічному обробленні протягом 0,5 — 1,5 год. Цей метод дає змогу збільшити вихід колагенвмісної обробленої сировини і отримати харчовий фабрикат з високими технологічними показниками якості (збільшення виходу варених ковбас на 20 — 30 %).
Використання слабких розчинів харчових солей і кислот при врахуванні ізотонічного потенціалу сполучнотканинних, сарколем- них та саркоплазматичних білків дає можливість підвищувати технологічні показники тваринної сировини як на стадії підготовчих операцій, так і безпосередньо в процесі виготовлення комбінованих м’ясних продуктів. Цей напрям істотно переважає класичні методи підготовки вторинної сировини (тривале варіння) завдяки економії енергоресурсів. Порівняно з методами ферментативного та мікробіологічного впливу на вторинну сировину метод, запропонований у НУХТ, стабільніший, економічніший (виходячи з ціни штамових культур і ферментних препаратів). Крім того, з урахуванням дії бактеріостатичного ефекту харчових солей він має більшу відповідність мікрофлори і органолептичних показників м’ясних продуктів вимогам щодо якості комбінованих продуктів харчування.