15.10.2. Виробництво комбінованих ковбасних виробів
Принципову технологічну схему виробництва комбінованих варених ковбасних виробів заданого хімічного складу подано на рис. 15.1.
Підготовка м’ясної сировини. На першому та другому етапах організації виробничого процесу на стадії підготовки сировини для ефективного використання м’ясної сировини з півтуш яловичини і свинини відокремлюють натуральні безкісткові напівфабрикати. З яловичих півтуш видаляють найдовший м’яз спини, із тазостегнової частини — боковий, верхній, внутрішній й зовнішній шматки.
Після видалення безкісткового напівфабрикату залишки м’яса обвалюють і отримують знежиловану ковбасну яловичину з вмістом сполучної тканини і жиру до 12 %.
Від жирних півтуш першої категорії з вмістом жиру понад 4 % відокремлюють поверхневий жир і направляють для виготовлення ковбасних виробів заданого хімічного складу І сорту.
Свинячі півтуші другої — четвертої категорій розділяють на три частини. Відокремлюють шпик хребтовий, сировину для буженини, карбонату або окосту з кісткою. Залишки м’яса обвалюють і жилують на два сорти. Нежирну свинину використовують для ков-
Рис. 15.1. Технологічна схема виробництва комбінованих варених ковбасних виробів заданого хімічного складу |
бас вищого сорту, іншу свинину сортують як ковбасну з вмістом жиру до 60 %.
Знежиловану свинину і яловичину подрібнюють на вовчках із діаметром отворів у вихідній решітці 3 — 16 мм. Подрібнене м’ясо за видами і сортами завантажують у мішалку та вимішують з метою рівномірного розподілення по його об’єму солі та усереднення хімічного складу м’ясної маси. При перемішуванні додають кухонну сіль у кількості 2,5 % від маси сировини, воду (лід) — 10 %, нітрит натрію у вигляді 2,5%-го розчину з розрахунку 5 г на 100 кг сировини. Температура м’яса після перемішування не повинна перевищувати 6 °С.
Посолене м’ясо в ємкостях витримують у камерах засолювання за температури 0 - 4 °С протягом 12 - 24 год.
Витримане в посоленому стані м’ясо за видами і певним хімічним складом надходить до бункерів-живильників.
Підготовка білковмісної сировини. Рослинні та тваринні інгредієнти, що містять білок, гідратують згідно з рекомендаціями фірм-виробників. Наприклад, до 1 частини казеїнату натрію або соєвого ізоляту додають 4 - 5 частин вологи, соєвого концентрату — 3,0 - 4,5 частин вологи, сухих тваринних білків залежно від температури гідратації додають 8 - 20 частин води. Найефективніше процес гідратації здійснюють у кутері, по черзі закладаючи в чашу воду, білковмісні препарати, і кутерують 3 - 4 хв спочатку на малих обертах ножів, а наприкінці — на великих. До гідратованої маси для забарвлення можна додавати 1,0 - 2,5 % цільної крові чи 0,1 - 1,0 % формених елементів або інші натуральні барвники.
Жир-сирець і білкові препарати бажано додавати при складанні фаршу у вигляді білково-жирових емульсій у кількості 10 - 15 % до маси м’яса, що дає змогу значно зменшити виникнення жирових набряків під час термічного оброблення.
Підготовлена сировина надходить в окремі бункери-живиль- ники. Одночасно відбирають проби на експрес-аналіз хімічного складу. Дані щодо маси і хімічного складу всіх складових фаршу вводять до ЕОМ.
Приготування фаршу комбінованих ковбасних виробів. При складанні фаршу варених ковбас усі рецептурні компоненти зважують відповідно до рецептури. Фарш готують у кутері, кутері- мішалці, мішалці з емульситатором або в інших машинах, що забезпечують необхідне подрібнення та перемішування. У разі приготування фаршу в кутері спочатку подрібнюють нежирне м’ясо з додаванням потрібної кількості кухонної солі, розчину нітриту натрію, якщо його не вносили при засолювання м’яса, проводять короткочасне вимішування на малих обертах ножів і переходять на великі оберти для початкового інтенсивного перемішування нежирної м’ясної сировини. Після цього в кутер вводять фосфати або інші композиційні харчові добавки та вносять частину води у вигляді льоду. Через 2 - 3 хв подрібнення додають гідратовані білкові фабрикати (білкові стабілізатори). Після 4 - 8 хв оброблення (залежно від типу кутера і рецептури) до чаші кутера вносять напівжирну (ковбасну) свинину, білково-жирову емульсію, воду (лід). Після підвищення температури фаршу до 10 - 12 °С до фаршу додають прянощі або смакоароматичні й харчові добавки, які не бажано вносити разом з фосфатами.
Хімічний склад фаршу аналізують експрес-методами і вносять корективи. За 2 - 3 хв до кінця оброблення додають крохмаль або пшеничне борошно. Наприкінці оброблення фаршу додають аскор- бінат або ізоаскорбінат натрію, якщо його немає у складі попередньо внесених композиційних харчових добавок. Загальна тривалість приготування фаршу становить 10 - 12 хв.
Якщо після кутера додатково використовують машину для тонкого подрібнення, то тривалість складання фаршу скорочують удвічі (до 5 - 6 хв), але зберігають порядок додавання компонентів у чашу кутера. Температура готового фаршу не повинна перевищувати 14 - 18 °С.
Шприцювання, термічне оброблення та охолодження комбінованих варених ковбас заданого хімічного складу здійснюють аналогічно технології виробництва варених ковбас.
Принцип приготування комбінованих варених ковбасних виробів із визначеним хімічним складом можна використовувати при розробленні комбінованих січених напівфабрикатів, фаршевих і паштетних консервів, до складу яких додають до 30 % гідратова- них білкових препаратів.