15.12.1. Критеріальне оцінювання комбінованих м’ясних продуктів
Розвиток м’ясної промисловості, впровадження сучасного обладнання, фізико-хімічних та біохімічних методів інтенсифікації технологічних процесів сприяють розширенню сировинної бази основної сировини, яку використовують. Це потребує ґрунтовної класифікації не тільки сировини, а й вимог до якості готового продукту та методології комплексного рангового оцінювання комбінованих харчових продуктів.
Як зазначалося, правильна організація харчування людини передбачає забезпечення нормального процесу росту і розвитку організму, повноцінного обміну речовин у живому організмі з визначеним ступенем асиміляції незамінних і замінних складових їжі системою травлення людини, тобто чітке уявлення про енергетичну, поживну та біологічну цінність харчового раціону.
Найважливішими показниками якості білка є біологічна цінність та амінокислотний СКОР (див. формулу (15.1)). Виведений коефіцієнт КРАС (формула (15.3)) є комплексним показником збалансованості восьми НАК, відображує можливості НАК використовуватися на пластичні потреби організму, тобто на потенційну можливість білка і в цілому на його потенційну біологічну цінність — БЦп:
За М.П. Черніковим, зв’язок між БЦп та фактичною біологічною цінністю (БЦф) корелюється коефіцієнтом компенсації К, який показує частку участі організму у виправленні амінограми білка харчового продукту за рахунок фонду НАК та зниження їх катаболізму.
Корелятивний коефіцієнт компенсації зумовлений насамперед тим, що критерій КРАС не повною мірою враховує правило
Н.Н. Mitchell. Це засвідчує, що рівень засвоєння есенціальних амінокислот за пластичним типом асиміляції визначається найбільш лімітованою амінокислотою. Всі незамінні амінокислоти, як зазначалося, засвоюються на рівні найбільш лімітованої амінокислоти, і весь надлишок есенціальних речовин асимілюється за енергетичним типом.
Використання інструментальних та хімічних методів досліджень, накопичених медициною та наукою про харчування базою даних щодо доступності впливу ферментів організму людини композиційного складу харчової суміші в системі in vitro та in vivo на ґрунті систем математичного моделювання, дає можливість достовірно визначати біологічну цінність того чи іншого комбінованого м’ясного продукту без дослідження перетравних процесів in vivo.
Отже, критеріальне оцінювання поживної цінності продукту харчування полягає у визначенні функціональної залежності структурно-механічних показників і хімічної збалансованості білка, ліпідного, вітамінного і вуглеводневого комплексів щодо здатності до травлення під дією ферментів.
Такий підхід визначення біологічної цінності харчових продуктів узгоджується з теорією адекватного харчування і дає можливість моделювати продукти і харчові раціони з визначеними харчовими показниками.