18.4.2. Сортування, промивання і подрібнення нехарчової сировини
Нехарчова сировина, як правило, надходить у цех у попередньо розсортованому вигляді (кістки, м’якушева і м’ясо-кісткова, кров, кератинвмісна сировина). При надходженні сировини в змішаному вигляді її сортують залежно від морфологічного складу та призначення. В процесі сортування м’якої та м’ясо-кісткової сировини її поділяють на жирову та жировмісну, що забезпечує отримання жиру і кормового борошна високої якості, а також дає змогу застосовувати диференційований режим теплового оброблення.
Сумісна переробка жирової сировини з сировиною, що містить незначну кількість жиру, зменшує його вихід у результаті розподілення жиру по всьому об’єму, оскільки сировина з низьким вмістом жиру адсорбує жир із жирової сировини до отримання рівноважної концентрації між ними.
Сортування сировини за вмістом жиру при переробці її в горизонтальних вакуумних котлах з проміжним знежиренням вологої шквари на центрифузі, а також на лінії К7-ФКЕ, оснащеній шнековим пресом Е8-ФОБ, не проводять.
Для видалення вмісту кишок, каниги, піску та інших забруднень доцільно промити сировину перед тепловим обробленням. Наявність мінеральних забруднень (піску, скла) в сировині призводить до отримання борошна з підвищеним вмістом золи та мінеральних домішок і таким чином погіршує якість продукції. Органічні забруднення (вміст кишок, каниги) спричинюють збільшення вмісту клітковини в борошні, погіршення кольору кормового та технічного жирів. Промивання проводять також з метою видалення солі із законсервованої сировини. Для цього законсервовану кухонною сіллю сировину обробляють у проточній воді протягом 10 хв.
Сировину попередньо подрібнюють на різальних машинах і промивають у барабані безперервної дії водою температурою 12 — 15 °С. Розвантажують сировину в ковшовий візок або на конвеєр.
М’ясо-кісткову сировину та кістки подрібнюють з метою розкривання губчастої частини кісткової тканини, в якій містяться переважно жирові клітини, збільшення реагуючої поверхні для повнішого вилучення жиру. Ступінь подрібнення сировини впливає на швидкість процесу знежирення та зневоднення, більш повне використання продуктивності апаратури.
Завдяки подрібненню значно збільшується поверхня матеріалу, що обробляється, і тим самим підвищується швидкість тепло- масообмінних процесів. Крім цього, залежно від методу теплового оброблення визначають оптимальний розмір часточок сировини. Так, якщо для знежирення м’ясо-кісткової шквари застосовують шнекові преси, то оптимальний розмір часточок кісток має становити не більше ніж 25 мм.
Застосування стаціонарних апаратів для теплового оброблення (дифузори, автоклави, котли тощо) призводить до злежування тонкоподрібненої сировини, що знижує швидкість термічного процесу.
Для подрібнення м’ясо-кісткової сировини і кісток застосовують силові подрібнювачі різного типу, наприклад вовчок-подрібнювач В2-ФД2-Б (рис. 18.3), силовий подрібнювач К7-ФИ2-С або Ж9-ФИС.
Високий вміст вологи в крові та формених елементах, що направляються на виробництво кормового борошна, зумовлює необхідність попереднього її видалення перед тепловим обробленням, що сприяє скороченню термічного процесу і зниженню витрат теплоти. Це досягається внаслідок денатурації (коагуляції) білків
Рис. 18.3. Вовчок-подрібнювач В2-ФД2-Б: 1 — блокувальна решітка; 2 — завантажувальний бункер; 3 — шнек-живильник; 4 — різальний механізм; 5 — корпус; 6 — рама; 7 — редуктор; 8 — клинопасова передача; 9 — електродвигун приводу |
крові, що відбувається при нагріванні до температури звертання білків (теплової коагуляції). При цьому білки випадають в осад і втрачають здатність утримувати вологу. Для коагуляції крові її нагрівають до 80 — 90 °С за допомогою гострої або глухої пари. Частіше застосовують гостру пару, для чого використовують металеві посудини відкритого типу, до яких підведено паропровід, що закінчується перфорованим змійовиком. Розвантаження коагуляту здійснюють уручну.
Коагуляція в передувних баках дає можливість суміщувати в одному апараті коагулювання, транспортування та часткове відділення вологи. Процес здійснюють таким чином. Після завантаження крові в бак впускають гостру пару (через нижній змійовик) доти, доки з витяжної труби не почне виходити її струмінь (приблизно через 15 хв). Після закінчення коагуляції припиняють подавання пари і дають масі відстоятися протягом 5 хв, відбирають пробу. Якщо відстояна рідина має коричневий колір і не мутніє при нагріванні до температури 100 °С, то процес відстоювання вважають закінченим. Коагульована кров передувається через трубопровід у горизонтальний вакуумний котел або в сушарку. При коагуляції крові глухою парою процес нагрівання відбувається нерівномірно і тривало, на поверхні нагрівання утворюється шар коагульованих білків, який погіршує теплопередачу і ускладнює очищення поверхні нагрівання. Ефективнішого коагулювання досягають при застосуванні коагуляторів безперервної дії шнекового та інжекторного типів.