3.7. Автоматичне управління підживленням вуглекислим газом і досвіченням рослин
Додаткове опромінювання і вуглекислота потрібні рослинам для підсилення фотосинтезу. Вміст вуглекислоти в теплиці підвищують шляхом спалення природного газу в спеціальних пальниках (газогенератори Г—4,5) або відпрацьованим газом з котельної.
Управління здійснюється за заданою програмою з 24-го- динним циклом за допомогою реле часу (рис. 3.6). Гене- ратор імпульсів Г\ подає імпульси періодичністю 2 год на вхід 12-позиційного кільцевого лічильника БД. Реле КУ\—КУ12 спрацьовують з інтервалом 2 год, забезпечуючи роботу проміжного реле КУ15. Реле /СУ15 управляє газогенераторами С02, розміщеними в теплицях. Після відключення реле ЛУЇ2 система повертається до вихідного стану.
При наявності газоаналізатора («Тельтов») регулювання концентрації С02 здійснюється по двопозиційному закону. Якість регулювання забезпечується за рахунок двох автономних двопозиційних регуляторів, уставки яких відрізняються на 0,04 %. Це забезпечує ввімкнення виконавчих механізмів і регулюючих клапанів двох груп газоге-
3.6. Схема автоматичого управління досвіченням і підживленням вуглекислим газом |
нераторів. Вмикання схеми підживлення С02 автоматично блокується при зниженні рівня освітленості, при відкритих фрамугах і підвищеній відносній вологості в теплиці.
Досвічення рослин здійснюють за допомогою опромінюючих установок ОТ-400 з ртутними лампами ДРЛФ-400 в програмному або автоматичному (за допомогою датчика освітленості) режимі управління. При рівні освітленості нижче 5 клк п’ять опромінюючих установок в розсадній теплиці вмикаються з регульованим інтервалом від 0,5 до б хв. Це виключає токові сплески, що можуть виникати при одночасному вмиканні всіх ламп. Крім того, порого- вий пристрій має затримку 1—3 с, що забезпечує нечутливість до короткочасних спалахів світла.