13.3.2. Аудит проведення переоцінки товарно-матеріальних цінностей
Кабінет Міністрів України Постановою "Про нормативи запасів товарно-матеріальних цінностей державних підприємств і організацій та джерела їх покриття" від 19. 04. 93 р. № 279 дозволив підприємствам і організаціям усіх форм власності провадити переоцінку залишків товарно-матеріальних цінностей на початок кожного місяця, за умови зміни цін на виробничі та інші запаси товарів і матеріалів, із спрямуванням сум дооцінки, одержаної від реалізації готової продукції, на поповнення власних оборотних коштів.
Перевіряється відповідність дооцінки Порядку проведення дооцінки залишків товарно-матеріальних цінностей, затвердженому Міністерством економіки України та Міністерством фінансів України від 31. 05. 93 р. № 37-20/248 і № 07-104 з доповненнями від
25. 07. 94 р. № 90/63. Переоцінка товарно-матеріальних цінностей повинна проводитись один раз на місяць за цінами, що склалися у розрахунках із постачальниками на кінець попереднього місяця. У випадку відсутності надходжень ТМЦ за новими цінами підставою для визначення нової ціни може бути документальне її підтвердження за підписом керівника підприємства-постачальника. Якщо ж надходжень ТМЦ за новими цінами не було і документальне підтвердження постачальника про нові ціни відсутнє, то дооцінка залишків ТМЦ проводиться за цінами, що склалися на час дооцінки на аналогічні вироби, які виготовляються підприємствами України.
Виходячи з наведеного, результати переоцінки ТМЦ (у разі зміни цін), проведеної з порушенням встановленого порядку, вважаються недійсними. У цьому випадку перевіряючий повинен визначити, на яку суму було занижено оподатковуваний прибуток (дохід) внаслідок віднесення сум дооцінки на поповнення власних оборотних коштів підприємства або віднесення втрат від переоцінки на збитки підприємства.
"Положенням про порядок уцінки і реалізації продукції, що залежалась, з групи товарів широкого вжитку і продукції виробничо- технічного призначення", затвердженим Наказом Мінфіну від
10. 09. 96 р., передбачено можливість уцінки товарів широкого вжитку, продукції виробничо-технічного призначення, що залежалися (не мають збуту більше трьох місяців і не користуються попитом у споживачів, а також товари та продукція, які частково втратили свою первісну якість).
Аудитор перевіряє правильність визначення обсягів товарів і продукції, що підлягають уцінці, організації проведення уцінки та її документального оформлення. Особлива увага приділяється визначенню джерел фінансування уцінки та відображення її в бухгалтерському обліку. Сума уцінки відноситься на результати фінансово-господарської діяльності підприємства лише за недостатності торговельних надбавок та коштів фонду дооцінки товарно-матеріальних цінностей.