13.3.3. Аудит малоцінних та швидкозношуваних предметів
Аудит малоцінних та швидкозношуваних предметів проводиться поетапно.
Спочатку аудитор вивчає системи обліку МШП на підприємстві. Визначає, які види малоцінних та швидкозношуваних предметів використовуються .
Далі перевіряється правильність віднесення придбаних предметів та засобів до малоцінних та швидкозношуваних предметів за критеріями, встановленими законодавством. Для цього досліджуються первинні документи з оприбуткування малоцінних та швидкозношуваних предметів, на підставі яких аудитор робить висновок про дотримання підприємством вимог законодавства з питань віднесення придбаних засобів та предметів до МШП.
Аудитор повинен перевірити, чи МШП відображаються на рахунку 12 незалежно від джерел коштів, за рахунок яких вони придбані.
Велику увагу слід приділити перевірці правильності та обліку списання МШП. Метод їх списання повинен відповідати виду та вартості МШП на підприємстві. Спочатку перевіряються МШП, які повністю списані на виробництво або за якими знос нарахований у розмірі 100%.
Далі перевіряються предмети, списані шляхом нарахування зносу в розмірі 50% вартості при передачі їх зі складів в експлуатацію та в розмірі решти 50% при вибутті. Як підсумок, перевіряється порядок списання предметів шляхом нарахування зносу, виходячи з терміну їх служби. На кожному етапі перевірки правильності списання МШП аудитор визначає відповідність використаного підприємством методу чинному законодавству України.
Після цього перевіряється правильність ведення обліку списання малоцінних та швидкозношуваних предметів: чи використовує підприємство для обліку зносу МШП рахунок 13 "Знос малоцінних та швидкозношуваних предметів", яка сума зносу відображена на кредиті рахунка 13 в кореспонденції з дебетом відповідних витратних рахунків. Результати останнього етапу перевірки необхідно зіставити з даними перевірки методів списання МШП, які використовує підприємство. Метою такого зіставлення є підтвердження правильності застосування підприємством того чи іншого методу списання МШП.
На завершальному етапі аудиту МШП встановлюється відповідність синтетичних показників з наявності та зносу МШП показни- и* кам аналітичних та первинних документів. Для цього звіряються дані балансу, Головної книги, відомостей з обліку МШП та первинних документів між собою.