2.2.1. Конституція овець та способи її оцінювання
Конституція овець відображує відповідність анатомо-фізіоло- гічних особливостей організму умовам, у яких існує тварина, і поряд з тим є показником здоров’я, міцності та стійкості тварин.
Не випадково в зоотехнічній практиці дуже давно тварин оцінюють за їх конституцією — за екстер’єрними та інтер’єрними показниками. Вівці різних порід, однієї породи і навіть однієї отари різняться між собою міцністю конституції. Тому цей показник є одним із найважливіших у селекції. Особливого значення набуває відбір за міцністю конституції у зв’язку зі створенням ліній, заводських типів та порід з різною здатністю виробляти вовну або м’ясо, смушки, овчини.
В умовах виробництва, наприклад, при бонітуванні овець конституцію тварин визначають суб’єктивно, переважно за екстер’єром. При цьому завжди трапляються тварини, яких неможливо однозначно віднести до якого-небудь із типів. Це свідчить про велику умовність об’єктивної оцінки типу конституції. Для більш правильного визначення типу конституції потрібні знання інтер’єрних показників: складу і біохімії крові, реакції нервової і ендокринної систем на умови життя, температури тіла, частоти дихання і пульсу, гістологічних особливостей та ін.
Численні дослідження показують, що різко виражені конституціональні типи тварин сформувалися в результаті однобічного розвитку однієї функції за рахунок інших, який призводить до порушення нормального взаємозв’язку організму із середовищем і часто супроводжується небажаними проявами перерозвитку та ослабленням конституції. Наприклад, мазаєвські вівці внаслідок однобічного відбору тільки за вовновістю втратили гармонію і взаємоузгодженість частин цілісного здорового організму і майже цілком виродилися. Важлива дія закону кореляції полягає і в тому, що він виключає наявністю автономних, незалежних ознак (частин, органів, функцій) у цілісній системі організму. Сучасною експериментальною ембріологією доведено взаємозалежність розвитку і формування усіх морфологічних та фізіологічних ознак організму. Складними ознаками відносна автономність забезпечує здійснення органами певних (специфічних) функцій у життєвих процесах цілісних організмів. В результаті функціональної діяльності певного органа може вироблятися певна продукція. Наприклад, молочна залоза продукує молоко, шкіра овець — вовну і т.ін. Проте ізольована функція органа без дуже складної взаємодії його з багатьма іншими органами цілісного організму неможлива.
Вівці з міцною конституцією характеризуються кращим розвитком внутрішніх органів усіх систем, більшою життєздатністю організму та кращим здоров’ям, ніж тварини ніжної конституції.
Одна із важливих якостей конституції — здатність до адаптації, тобто пристосовуватись до змін умов зовнішнього середовища, зберігаючи рівень продуктивності та здоров’я. Адаптація — це динамічне поняття, що стосується фізіологічної реакції організму на різні зміни умов зовнішнього середовища. У процесі адаптації змінюються обмін речовин та поведінка тварини.
В умовах промислової технології здатність овець пристосовуватись до складних умов існування набула важливого значення. Не кожна порода і не кожний тип відзначаються високою пристосованістю, у деяких із них за незвичайних умов виявляється депресія продуктивності і, як наслідок, зниження відтворних якостей.
Завдання спеціаліста полягає в тому, щоб у селекції овець не втратити їхньої конституціональної якості — високої пристосованості організму. У племінних овець це виявляється у зниженні плодючості, бо в основі регулювання процесів репродукції та адаптації лежать одні й ті самі фізіологічні (ендокринні) фактори. У баранів-плідників при цьому знижується статева активність, у вівцематок порушується процес овуляції, у приплоду знижується інтенсивність росту в ембріональний і постембріональний періоди, у тварин на відгодівлі порушується обмін речовин, що супроводжується зниженням приросту живої маси та збільшенням витрат кормів на одиницю продукції.
Типи конституції овець. Слово «конституція» походить від лат. еопвШШю, що в перекладі означає «будова». Будова тіла всіх овець включає однакові анатомо-морфологічні структури, функціональні органи і системи, має однаковий перелік елементарних ознак, пов’язаних із характером продуктивності та можливістю організму відповідно реагувати на зовнішні подразники. Тому просто за переліком морфофункціональних структур і показників продуктивності та адаптації вівці не мають відмінностей, не розпізнаються за особливостями будови та типом конституції.
Відмінність виникає за рахунок різного ступеня розвитку кожної ознаки комплексної характеристики продуктивності цілісного організму овець. Це пояснюється об’єктивними закономірностями співвідносної мінливості, що лежить в основі кореляційної системи розвитку організмів в онтогенезі. На цьому ґрунтується загальна система типів конституції тварин.
Цілі селекції завжди мають комплексний характер. Система кореляції між ступенем розвитку багатьох ознак відбору створює групову відмінність організмів за комплексним рівнем продуктивності. Ці групові відмінності покладено в основу типів конституції тварин. Тип конституції — це співвідношення у розвитку показників продуктивності і адаптації тварин, яке визначає комплексну цінність і групову специфіку останніх у процесі селекції та індивідуального розвитку організмів. Показники продуктивності і адаптації чи інші характеристики цілісного організму можуть бути враховані, починаючи від суто зовнішніх ознак бонітування до глибоких механізмів формування їх на рівні морфологічних і функціональних структур різних органів, тканин, клітин, речовин і молекул цілісного організму тварини. Це загальнобіо- логічний діапазон визначення типу конституції як механізму корелятивної єдності цілісного організму тварини в процесах індивідуального розвитку, еволюції і кореляції.
У практиці тваринництва тип конституції здебільшого має селекційне значення як вияв групової мінливості тварин за комплексним рівнем продуктивності. Велику різноманітність видів продукції вівчарства можна поділити на дві групи: 1) вовна, смушки і овчини; 2) м’ясо. В будь-якому разі селекція овець (виробничі напрями вівчарства) завжди спрямована на поєднання вовнової (смушкової, овчинної, молочної) і м’ясної продуктивності і деталізацію та уточнення показників окремих ознак кожного виду продуктивності тварин.
Тип продуктивності овець визначають з урахуванням фактичного стану стада і перспектив селекції. У популяції овець частина тварин має відповідати мінімальним і навіть високим вимогам поєднання вовнової і м’ясної продуктивності, а частина — мати відносно високий рівень розвитку порівняно з мінімальними вимогами одного виду продуктивності (вовнової чи м’ясної). Існують також групи тварин з крайніми варіантами поєднання ознак — відхилення (особливо за вовновою продуктивністю) до вихідного менш поліпшеного матеріалу і до небажаного типу поєднання кожного з видів продуктивності в результаті значної втрати адаптивної здатності тварин в процесі селекції.
Наявність групових відмінностей за комплексним рівнем продуктивності овець у популяції і можливість ефективно використати це явище для селекційних цілей у процесі бонітування тварин покладено в основу визначення і використання у виробничих умовах типів конституції овець. Відповідно до існуючої групової різноманітності тварин в отарі і загалом у селекції розрізняють такі типи конституції овець: міцний, щільний, рихлий, грубий і ніжний.
Міцний тип конституції характеризується таким співвідношенням продуктивних і адаптивних показників цілісного організму, яке відповідає цілям селекції. Останні визначають щодо окремої породи або групи порід одного виробничого напряму, деталізуючи ознаки по провідних племінних заводах, племінних господарствах, фермах та інших тваринницьких сільськогосподарських підприємствах. Для дорослих баранів-плідників, вівцематок, баранчиків і ярок відповідного віку встановлюють мінімальні показники живої маси, настригу чистої і немитої вовни, довжини штапелю і косиці, типу вовнового покриву овець, особливості смушкової і шубної продуктивності та ін. Ці нормативи містяться в «Інструкції по бонітуванню...» овець для кожного з виробничих напрямів вівчарства.
Міцний тип конституції описав і вніс до класифікації конституціональних типів академік М.Ф. Іванов. Вівці з такою конституцією великі за розміром, добре розвинені, мають міцний скелет, міцну, еластичну шкіру. Голова у них середня за розміром, неважка; тулуб довгий, з широкими грудьми і прямою спиною. Вони мають підвищену життєздатність, добре здоров’я, високу природну резистентність, жвавий темперамент.
При визначенні типу конституції овець нормативні вимоги треба завжди враховувати, проте ніколи не сприймати їх формально. Тим більше, що міцний тип конституції є основною ознакою овець кращих класів — еліти й першого. Відхилення від нормативного показника маси на 2 — 3 кг чи довжини вовни на 1 — 2 см не можуть бути визначальними при встановленні типу конституції. При цьому треба враховувати дані досвіду, розуміти селекційний процес загалом і кожен його компонент зокрема. Особливо небезпечно орієнтуватись на модифікаційні мінливості показників живої маси овець в елементарних і несприятливих умовах. Адже за високих показників живої маси існує реальна спокуса невиправдано підвищити комплексну оцінку овець незалежно від особливостей їх вовнового покриву, а за низьких — навпаки. Під час бонітування овець треба чітко розрізняти модифікаційні ефекти групової спадкової різноманітності овець за типами конституції.
Модифікація більше позначається на абсолютних (нормативних) показниках продуктивності тварин і значно менше — на їх співвідношенні, яке становить основу типів конституції овець. Умови вирощування і використання тварин по календарних роках народження, отарах і виробничих групах ніколи не бувають однаковими. Тому будь-які методи бонітування сільськогосподарських тварин обов’язково передбачають застосування поправних коефіцієнтів для одержання якомога точнішої оцінки продуктивності тварин. Овець бонітують без попередніх записів і поправних коефіцієнтів. Вирішальною є оцінка групової різноманітності овець за співвідношенням багатьох ознак комплексного рівня продуктивності тварин у стаді. Особливо це стосується міцного типу конституції, оскільки інші типи визначають, зіставляючи з ним бажане поєднання показників продуктивності всього організму овець.
Щільний тип конституції має такі співвідношення у розвитку продуктивних і адаптивних ознак цілісного організму овець, які виявляються у поєднанні значних показників м’ясної продуктивності з бажаними характеристиками тварин міцного типу конституції.
Особливостями продуктивності овець щільного типу конституції порівняно із вівцями міцного типу конституції є: підвищена густота вовни, більша оброслість тварин (голови, черева, ніг), вища складчастість шкіри, коротка вовна, підвищена жиропіт- ність вовнового покриву, більші настриги немитої вовни, менший вихід чистого волокна, невисокі настриги чистої вовни, низька швидкостиглість, невелика жива маса, гірше виражені широтні проміри тулуба тварини. Така, наприклад, ознака, як підвищена густота вовни, може означати і не означати, що вівці мають високі абсолютні показники за густотою вовни. В овець грубововних ці показники будуть невисокими, а в тонкорунних — максимальними. Такі самі порівняння можна навести і за іншими ознаками.
За співвідносним розвитком господарсько-корисних ознак вівці щільного типу конституції в груповому популяційному розподілі більше належать до вовнового типу тварин. А вовнова продуктивність найкраще розвинена в тонкорунних овець. Тому особливості щільного типу конституції найбільш чітко виражені у мериносів. За історичними аналогіями породоутворення в тонкорунному вівчарстві щільній конституції відповідають вівці типу не- гретті. При бонітуванні найхарактернішими ознаками для визначення щільного типу конституції слід вважати: високу густо- вовновість, короткововновість, підвищену складчастість шкіри, жиропітність та оброслість.
Рихлий тип конституції виявляється у поєднанні кращих показників м’ясної продуктивності з недостатнім розвитком вовнової порівняно з бажаними характеристиками для тварин міцного типу конституції. В популяційному розподілі групових особливостей за поєднанням м’ясної і вовнової продуктивності це переважання ознак м’ясного типу тварин.
Продуктивні особливості овець рихлого типу конституції порівняно з вівцями міцного типу такі: відносно довга і рідка вовна, менша складчастість шкіри або відсутність складок, гірша оброс- лість тулуба, вища швидкостиглість, більша жива маса, кращі м’ясні форми. Всі ці особливості є не абсолютними, а відносними. У межах рихлого типу конституції абсолютні показники м’ясної продуктивності, наприклад, вовнових тонкорунних овець будуть низькими, а напівтонкорунних м’ясо-вовнових — максимальними. Тут неможлива формальна орієнтація на кількісні показники. Основні ознаки, які враховують при визначенні рихлого типу конституції під час бонітування овець, — довга і рідка вовна, велика жива маса, кращі м’ясні форми тіла.
Грубий тип конституції — це поєднання ознак продуктивності овець, яке значно відхиляється від цілей селекції і наближається до небажаної продуктивності вихідного предкового типу тварин. В овець цього типу виявляються такі особливості, як значна локальна і топографічна невирівняність вовни за тони- ною, дуже грубий скелет і товста шкіра, занадто неспокійна поведінка, високоногість, дуже широко поставлені ноги. Такі тварини часто мають високу адаптивну здатність. У них можуть бути непоганими кількісні показники продуктивності — велика жива маса і густа довга вовна. Проте це не переважає вад вовнового покриву тварин. Головні ознаки грубого типу конституції овець — значна невирівняність вовни за тониною у штапелі, косиці, в руні.
Ніжний тип конституції — це комплексне поєднання ознак перерозвиненості організму овець у цілому, що виявляється у значному зменшенні рівня продуктивності і адаптації тварин. Це загальний негативний аспект доместикації за селекції в одному напрямі. Вівці цього типу конституції мають дуже тонкі вовну, шкіру і скелет, у них спостерігаються короткововновість, недостатня густота волокон, оброслість голови до носового дзеркала, а ніг — аж до ратиць, підвищена жиропітність вовни, невелика жива маса, вузькотілість, слабка оброслість черева. Це результат селекції на зменшення тонини і довжини вовни. Шкіра таких овець стала настільки тонкою, що на безвовнових частинах тіла і при розгортанні руна видно пульсацію крові в судинах, а крізь вушну раковину на світлі видно слова, написані великими буквами. Найвагоміших результатів селекції овець за тониною вовни досягнуто в мериносовому вівчарстві. В історії порід мериносів характеристики ніжної конституції нагадують продуктивні особливості овець типу електораль. Визначальні ознаки ніжної конституції овець: дуже тонкі вовна і шкіра, слабко розвинений скелет, вузькотілість, невеликий розмір тулуба.
У системі бонітування овець типи конституції мають вирішальне значення. В широкому біологічному розумінні вони свідчать про стійкі групові відмінності організмів за морфологічними і функціональними ознаками та особливостями поведінки тварин, які визначають їх продуктивність і адаптацію. Стійкість групової відмінності організмів за типами конституції виявляється в закономірностях розподілу тварин у популяції за комплексним рівнем продуктивності, а не в ефектах чіткої дискретності типів конституції без реальних явищ певної трансгресії між ними. Існування нечисленних проміжних форм слід розглядати як закономірне свідчення перманентної дискретності базових типів конституції. Основі дискретності становлять закономірності співвідносної мінливості морфологічних структур і пов’язаних з нею селекційних ознак цілісного організму тварини.
Форма тварин тісно пов’язана з механізмами онтогенезу і менше піддається впливові варіаційних змін спадковості під дією відбору. Ця морфогенетична стійкість забезпечує можливість ефективного використання типів конституції овець для селекційних цілей.