2.3.10. Породне районування овець
Територія України має різноманітні кліматичні умови, кормові фактори і традиції розведення овець тих чи інших порід. Науково-технічний прогрес дещо змінив традиційність у розведенні порід цих тварин. Для комплектування великих механізованих ферм з метою проведення промислового схрещування в ту чи іншу зону України завозили овець генотипів (порід, типів, ліній), яких тут раніше не розводили. Породне районування, яке постійно відзначалося найбільшою пристосованістю порід до кліматичних умов, тепер дещо змінилося, а отже, змінилися і системи розведення овець. З метою максимального використання потенційних можливостей племінних тварин і підвищення продуктивності товарного вівчарства до рівня племінного в Інституті тваринництва степових районів ім. М.Ф. Іванова «Асканія-Нова» розроблено чітку систему розведення овець у різних регіонах України з урахуванням породного районування. Залежно від можливостей кожної області запропоновано системи розведення і комплектування маточних стад, які передбачають наявність у кожній області селекційних отар, племрепродукторів і товарних господарств (табл. 2.2).
Отже, природним районуванням в Україні передбачено розведення порід овець тонкорунного напряму продуктивності — аска- нійської та прекос; напівтонкорунного — цигайської та кросбред- них типів; смушкового — сокільської, каракульської, багатоплідного каракульського типу; молочно-м’ясо-вовнового — гірсько- карпатської. Розведення асканійської тонкорунної породи передбачено в господарствах Херсонської, Миколаївської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Запорізької та Луганської областей; породи прекос — Сумської, Харківської, Тернопільської, Вінницької, Рівненської, Чернігівської, Чернівецької та Львівської областей; сокільської та каракульської — Полтавської області. Розведення овець каракульської породи заплановано також в окремих районах
Таблиця 2.2. Розміщення порід і породних типів овець в областях України |
Одеської, Херсонської, Чернівецької областей. Цигайська порода є плановою для Донецької, Одеської областей та АР Крим, у Карпатах — гірськокарпатські породи. Останніми роками в Україні проведено роботи із створення масивів кросбредних овець у Херсонській, Харківській, Чернівецькій, Сумській, Одеській, Дніпропетровській областях.