4.3. Відбір і підбір у вівчарстві
Поліпшення порід сільськогосподарських тварин, а також їхньої спадковості у бажаному напрямі досягають переважно шляхом відбору і підбору. Проте особливого значення у племінній справі надають відбору. Ч. Дарвін вважав відбір ключем до успіху людини у створенні корисних рослин і тварин.
У роботі з розведення овець завдання відбору полягають у тому, щоб виділити із стада кращих тварин за продуктивними і племінними якостями, які використовуватимуться для його відтворення. Тварини, які не відповідають вимогам відбору, вибраковуються зі стада. Відбір — це основа селекційно-племінної роботи.
Ефект відбору ґрунтується на генетичному різноманітті тварин в отарі. Чим різноманітніші і різноякісніші тварини, тим більше можливостей для відбору. Джерелом генетичної різноманітності тварин слугує мінливість спадкових якостей, якими визначаються ті чи інші ознаки продуктивності. Однак на розвиток ознак, як і на організм у цілому, поряд із спадковими факторами, великий вплив справляють умови середовища. Тому відбір одночасно потрібно вести за фенотипом (конституція і продуктивність) і генотипом (походження і якість потомства). Обов’язковою умовою відбору за фенотипом має бути високий рівень годівлі та утримання тварин, оскільки різні продуктивні ознаки в овець змінюються більшою чи меншою мірою під впливом зовнішнього середовища. Чим більше змінюється ознака під впливом навколишнього середовища, тим нижчі її спадковість і ефект відбору за цією ознакою.
У вівчарстві розрізняють два види відбору — масовий та індивідуальний.
Масовий (класний) відбір застосовують у неплемінних господарствах, особливо при широкому використанні методу штучного осіменіння. Ґрунтується він на оцінюванні тварин за конституцією, розвитком і продуктивністю без урахування їхніх спадкових якостей.
Індивідуальний відбір є основним у племінному вівчарстві. Він пов’язаний з оцінюванням тварин не тільки за продуктивністю, а й за походженням та якістю потомства. Цей відбір значно ефективніший за масовий і сприяє прискоренню процесу вдосконалення стада. Як і в інших галузях тваринництва, у вівчарстві відбір здійснюється шляхом бонітування, яке проводять з метою визначення племінної цінності тварин та виробничого призначення їх.
Господарсько-корисні ознаки, за якими здійснюється відбір овець, мають пряму або побічну економічну цінність у виробництві продуктів вівчарства. До ознак, що мають пряму економічну цінність, належать вовнова, м’ясна, молочна, смушкова та овчинна продуктивність. Побічну економічну цінність мають показники відтворної здатності, ознаки екстер’єру, конституції та інтер’єру, довголіття, швидкостиглості, пристосованості до умов середовища, здоров’я, придатності для експлуатації в умовах промислової технології та ін.
Ознаки, що мають пряму економічну цінність, називають основними, а ознаки з побічною цінністю — другорядними.
Для того щоб відбір був ефективним, потрібно правильно визначити його напрям, основні і другорядні ознаки, затрати часу і коштів, необхідних для контролю і вірогідного обліку ознак, а також можливості генетичного поліпшення ознак.
Відбір за продуктивністю. В Україні і в державах СНД відбір тварин за комплексом ознак проводять на основі бонітування, оцінюючи кожну тварину за комплексом продуктивних показників з урахуванням напряму її продуктивності і породи. Так, у тонкорунному вівчарстві відбір здійснюється за настригом чистої вовни, якістю руна (довжина, товщина, густота, міцність, пружність, еластичність волокон тощо), вовновою і м’ясною продуктивністю; у смушковому вівчарстві — за якістю смушків і плодючістю маток; у шубному — за розміром і якістю шубної овчини; у м’ясо-сальному — за живою масою, розміром і формою курдюка, міцністю конституції; у м’ясо-вовно-молочному — за показниками вовнової, м’ясної та молочної продуктивності. В інструкціях з бонітування щодо кожної селекційної ознаки наведено стандарти за віком і породою.
Під час бонітування тварин показники продуктивності їх порівнюють із стандартом порід. На основі оцінки за кожною ознакою визначають бонітувальний клас за комплексом ознак. За даними бонітування у стаді здійснюють такі заходи:
♦ поділ тварин на племінних, товарних і призначених для вибракування; племінних тварин, у свою чергу, поділяють на відтворну, виставкову, для запису в держплемкниги, на продаж та інші групи;
♦ оцінювання плідників за якістю потомства;
♦ оцінювання результатів відбору і підбору;
♦ уточнення методу розведення тварин у стаді;
♦ розроблення плану селекційних заходів.
Сучасні методи бонітування тварин мають істотний недолік: при визначенні класу не враховується вплив факторів середовища та генетичних. Під час бонітування показники продуктивності порівнюють не з ознаками ровесників, а зі стандартом породи. Крім того, в кожному стаді різний рівень годівлі і утримання тварин, тому виявляється різний рівень продуктивності у тварин однієї і тієї самої породи. Тому бонітувальний клас виражає реальну племінну цінність тварин.
Відбір тварин за пристосованістю до умов існування і стійкістю проти захворювань. У ветеринарній практиці переважають ортодоксальні методи боротьби із захворюваннями тварин — дезінфекції, вакцинації, лікування антибіотиками, сульфаніламідними препаратами, а часто доводиться і знищувати хворих тварин, щоб запобігти подальшому поширенню хвороби. Селекція овець за стійкістю проти окремих захворювань досі ще не проводиться. Особливо це має велике значення в умовах високої концентрації овець на великих комплексно механізованих фермах. Відомо, що при переведенні овець на довготривале стійлове утримання вони частіше хворіють і знижують продуктивність.
Відбір за походженням. Овець за походження оцінюють і відбирають за даними їх родоводу. Особливо цінними вважаються тварини, в родоводі яких є більше високопродуктивних предків. Важливе значення має оцінка за походженням молодих баранців і ярок, продуктивність яких невідома. У практиці племінного вівчарства походження молодняку враховують і під час його реалізації. Залежно від класу батьків установлюють і ціни на племінних тварин.
Відбір за походженням має важливе значення, якщо в родоводі тієї чи іншої тварини є нащадки, оцінені за якістю потомства. Перевагу слід віддавати плідникові, у родоводі якого єпредок із значно вищою оцінкою за генотипом. У сучасних автоматизованих інформаційних системах селекції родоводи на племінних тварин формуються і зберігаються в технічних носіях інформації, а доступ до них здійснюється на ЕОМ з малими затратами часу і коштів.
Відбір за якістю потомства — це найбільш досконалий і надійний метод оцінювання баранів і маток. Відбір баранів для перевірки за потомством проводиться навесні під час бонітування.
У процесі відбору баранів за якістю потомства на перевірку ставлять тварин, відібраних за індивідуальною оцінкою в однорічному віці. Численними дослідами встановлено, що з кожних 3 - 4 баранів, поставлених на перевірку, тільки один стає поліпшувачем. Якщо треба виявити 4 баранів-поліпшувачів, то на перевірку слід поставити не менш як 12 - 16 молодих баранів. Зазвичай їх перевіряють на матках першого класу. Маток індивідуально бонітують за типом і рівнем продуктивності, проводять облік їхньої продуктивності (за настригом вовни та живою масою). Мінімальну кількість маток для перевірного парування визначають так, щоб від кожного плідника в річному віці було отримано 40 - 50 ярочок. Ягнят від баранів, яких перевіряють, вирощують в умовах повноцінної годівлі і доброго утримання.
Перший раз ягнят оцінюють при відлученні від матерів (у віці 4 - 4,5 міс). Оцінюють їх за породними особливостями, продуктивністю і конституцією. Основну оцінку ярок від баранів, яких перевіряють, проводять у віці 12 - 13 або 14 - 15 міс залежно від часу народження. Результати перевірки визначають порівнянням між собою потомства, отриманого від різних баранів. Потім порівнюють показники продуктивності дочок і їхніх матерів в однорічному віці, а також показники продуктивності отриманого потомства із середніми показниками по отарі.
За критерій оцінки баранів тонкорунних і напівтонкорунних порід за якістю потомства прийнято кількість ягнят (у відсотках), віднесених до еліти і І класу. Баран вважається поліпшувачем, якщо понад 80 % його потомства віднесено до еліти і І класу.
Відбір маток за якістю потомства. Вплив на продуктивні якості потомства маток не менший, ніж баранів. Тому у племінних господарствах маток елітних і І класу систематично перевіряють за якістю потомства, порівнюючи якості приплоду з якістю матерів. Матки, від яких за два ягніння отримано цінніший приплід, вважають здатними передавати свої якостіпотомству, а маток, які дали за два окоти від високоцінних баранів задовільне потомство, переводять до загальної отари.
Особливості відбору баранів-плідників. Для кожного господарства, яке займається відтворенням овець, незалежно від того, племінне воно чи товарне, якісний ремонт поголів’я є одним
із найважливіших завдань поліпшення продуктивності тварин. Як свідчить практика, щороку за старістю та з інших причин вибуває 20 % основних баранів і вівцематок. Замість вибулих в основне стадо надходять молоді перевірені баранці і ярки. Від того, як у господарстві організовано вирощування та відбір цього молодняку, переважно і залежить якість стада. Коли замість вибра- куваних тварин надходять кращі від них ярки і баранчики, якість основного стада поліпшуватиметься, і навпаки, якщо місце елітних і першокласних тварин займуть другокласні або навіть поза- класні, то продуктивність тварин стада знизиться. Щоб цього не сталося, вирощуванню ремонтного молодняку треба приділити якнайбільше уваги. У племінних господарствах отари баранів- плідників комплектують за рахунок відбору і вирощування своїх баранів, отриманих від маток і баранів селекційної групи. Для товарних господарств баранів-плідників купують у племінних господарствах.
Відбирають ремонтний молодняк у віці 10 — 14 діб, щоб далі усіх непридатних каструвати або поставити на відгодівлю і реалізувати їх на м’ясо в рік народження живою масою 35 — 38 кг. Другий їх відбір треба проводити при відлученні від матерів у 3,5 — 5 міс та оцінювати за походженням, розвитком, конституцією, оброслістю, густотою і довжиною вовни. Кращих баранців у кількості, що в 5 — 6 разів перевищує потребу господарства в ба- ранах-плідниках, ставлять на вирощування в ремонтні групи.
Черговий відбір баранців проводять за даними індивідуального бонітування. Кращих ставлять на перевірку за якістю потомства в кількості, яка у 2 — 3 рази перевищує потреби в них для ремонту основних баранів-плідників.
Остаточний відбір баранів здійснюють за результатами перевірки за якістю потомства і даними бонітування у віці два роки.
У практиці племінної роботи відбір і підбір перебувають у тісному взаємозв’язку і є важливими прийомами поліпшення стада та породи в цілому. Якщо підбір, образно кажучи, «вирішує долю» тварини, дає їй «право на життя», то підбір визначає можливість одержання потомства певної якості. Підбір у тваринництві розглядається як прийом продуманого, найбільш цілеспрямованого парування самок і самців з метою отримання від них потомства з бажаними якостями. Це пояснюється властивостями батьківського та материнського організмів передавати у спадковість характерні для них ознаки. Цілеспрямованість підбору визначається продуктивністю тварини, заради якої і розводиться дана порода, можливістю її підвищення та поліпшення якості при вибраному поєднанні.
Поліпшення наявних порід овець різного напряму продуктивності проводиться за багатьма ознаками, кожна з яких має більшу спадкову мінливість. Це по суті створює безмежні можливості для найрізноманітнішого поєднання ознак шляхом підбору, що дає змогу отримувати не тільки окремих продуктивних особин, а й групи тварин, лінії, нові типи й породи.
На думку акад. М.Ф. Іванова, підбір дає змогу виділити і закріпити всі дрібні мутації, які поліпшують породу в цілому, комбінувати генотипи й таким чином створювати нові, більш продуктивні лінії, що було підтверджено при створенні ним асканійської тонкорунної породи овець.
У практиці розведення овець багато прикладів, коли один і той самий баран-плідник при паруванні з різними вівцематками дає потомство різної якості. Зоотехнічна наука і спеціальна генетика не можуть ще безпомилково передбачати результати кожного парування. Проте з деяких питань підбору розроблено правила, застосування яких забезпечує бажаний результат. Багаторічна практика підбору виробила такі правила: подібне з подібним дає подібне; краще з кращим дає краще; краще з подібним же кращим дає краще; гірше з кращим поліпшується.
У вівчарстві застосовують два методи підбору — однорідний (гомогенний) і різнорідний (гетерогенний).
Однорідний підбір. Це парування вівцематок і баранів, подібних між собою за основними селекційними ознаками. Застосовується для того, щоб зберегти в потомстві характерні ознаки батьків, виробити у тварини велику стійкість у спадковій передачі позитивних якостей і посилити зміни тих переваг, які є щодо цього.
Велика схожість між собою батьків, підібраних для парування, сприяє кращій передачі якостей потомству і надійно посилює селекційні ознаки в наступних поколіннях.
У будь-якій отарі парування тварин за певними ознаками різниться, тому однорідного підбору практично не існує — в кожному випадку однорідного підбору є елементи різнорідного і навпаки. Наприклад, у стаді овець породи прекос для посилення і закріплення кращих м’ясних якостей для баранів з добре розвиненими м’ясними формами підбирають більш широкотілих маток. Серед підібраних маток можуть бути особини з більш-менш густою і довгою вовною, з білим, кремовим і жовтим жиропотом. У цьому разі підбір за типом будови тіла буде однорідним, а за густотою, довжиною вовни та якістю жиропоту — різнорідним.
Отже, при однорідному підборі прийнято парувати тварин, що мають подібні ознаки, яким у розведенні надається велике значення, а інші ознаки можуть бути різними. Основне правило однорідного підбору полягає в тому, щоб плідник завжди був кращим за маток, з якими парується.
Правило «подібне з подібним дає подібне» широко застосовують у своїй роботі англійські заводчики. М.А. Кравченко вважає, що подібне може бути не тільки хорошим, а й посереднім і навіть поганим. Звичайно, розсудливий вівчар не паруватиме тварин за принципом погане з поганим. Не вигідно парувати й посередніх тварин з посередніми того самого типу, бо в такому разі отримаємо посередність з великою спадковою стійкістю. На думку М.А. Кравченка, правило «краще з кращим дає краще», введене в зоотехнічну термінологію П.М. Кулешовим, повніше виражає особливості цього методу та його спрямованість. Воно передбачає, що до самки з якоюсь добре вираженою позитивною ознакою підбирають самця, у якого ця ознака теж добре розвинена.
Керуючись правилом «краще з кращим дає краще», слід кращих маток стада парувати із найкращими баранами цієї самої породи. За такого поєднання батьківських пар від усіх або від більшості вівцематок отримують ягнят, кращих за батьків. Наприклад, для вівцематки асканійської породи з довжиною вовни 10,5 см треба підібрати такого барана, у якого б довжина вовни була не менша, а густота та оброслість вищі, ніж у матки. Тому підбір і вирощування племінних баранів або купівля добрих баранів в інших господарствах є одним із головних завдань у племінній роботі.
Правило добору «краще з подібним ще кращим дає краще» не вносить нічого нового, а тільки уточнює наведене вище правило підбору. Однорідний підбір особливо ефективний, якщо його проводять в одному напрямі упродовж кількох років в умовах, які забезпечують виявлення потенційних можливостей тварини.
Застосовуючи метод однорідного підбору, не слід забувати і про його недоліки, бо тварин без вад дуже мало. Так, серед тонкорунних овець з довгою вовною і добрими м’ясними якостями трапляються особини з поганою оброслістю черева й недостатньо густою вовною на основних частинах тулуба. Такі самі вади властиві й баранам. За однорідного підбору за м’ясними якостями, поєднаного з підбором за великою довжиною вовни, негатив щодо оброс- лості черева може бути посилений.
Різнорідний підбір. За такого підбору самці й самки, яких спаровують, значно різняться за вираженістю основних селекційних ознак. Тварини при цьому можуть бути однаково оцінені за комплексом ознак, але значно різнитися за рівнем розвитку окремих ознак, а також за типом. Так, якщо для вівцематок аска- нійської породи, що належать до еліти та І класу, мають нормальну густоту вовни й довжину 7,5 см, підібрано барана класу еліта з нормальною густотою вовни і довжиною 10 см, то в селекції за довжиною вовни такий підбір буде різнорідним.
Різнорідний підбір застосовують з метою зміцнення типу потомства, порівнюючи з одним або з обома батьками щодо утворення в потомства нових ознак, а також виправлення вад, які мали батьки. Такий підбір зазвичай ослаблює консерватизм спадкової стійкості біологічних і господарських ознак тварини. Правило «гірше з кращим поліпшується» чітко виражає суть різнорідного підбору.
У практиці роботи товарних ферм різнорідний підбір широко застосовують тоді, коли барани-плідники значно перевершують вівцематок своїм класом і особливо вираженістю провідних ознак. Більшість у маточному поголів’ї таких ферм становлять тварини нижчих класів. Для них підбирають баранів-плідників ДПС або власного стада класу еліта. Жива маса і вовнова продуктивність баранів здебільшого вищі за аналогічні показники маток у півто- ра-два рази. Добір може бути більшою або меншою мірою різнорідним за екстер’єрно-конституціональним типом, віком, типом складчастості шкіри, густотою, довжиною, тониною вовни та іншими важливими ознаками. За такого підбору створюються реальні можливості для отримання приплоду, кращого за матерів.
У племінній роботі в стаді може виникнути потреба поліпшити ті чи інші якості тварин або прискорити цей процес, а потрібних плідників такої породи немає. У такому разі використовують баранів іншої породи з потрібними якостями. Отже, міжпородне схрещування певною мірою є різнорідним підбором.
Широке застосування різнорідного підбору в користувальному вівчарстві на товарних фермах не виключає і можливість однорідного підбору. Застосовувати його слід у маточному поголів’ї племінних груп високої продуктивності.
Наведені правила і методи підбору тварин для парування визначають загальний напрям у цій справі. На практиці це відбувається значно складніше, бо кожна тварина стада має свою спадковість, яка в поєднанні зі спадковістю іншої особини дає задатки новому організмові, в якого ці задатки будуть виражені своєрідно.
Позитивною особливістю різнорідного підбору є те, що при його використанні парують тварин біологічно повноцінних, з вираженою підвищеною життєвістю та більш раціональним використанням поживних речовин корму на утворення продукції. Ці особливості в поєднанні з високою продуктивністю помісних тварин у найближчій перспективі створюють можливості вважати однорідний підбір одним із основних методів розведення в товарному вівчарстві.
У племінній роботі у кожному стаді овець доводиться застосовувати водночас і однорідний, і різнорідний підбір. Приклад вдалого поєднання цих методів показав М.Ф. Іванов при виведенні асканійської тонкорунної породи овець (рис. 4.1). Баран № 8040 мав довгу для того часу (8 см), але рідку вовну і використовувався для парування у групах вівцематок: 1) з довгою, 2) з короткою, але густою вовною. У першому випадку підбір був однорідним, у другому — різнорідним. Барана № 8060 з короткою, але густою вовною також використовували у цих групах вівце маток. Тип баранів № 1/24, 7/23 був комбінований. До них підбирали вівцематок такого самого комбінованого типу з трохи більшою довжиною вовни. Такий підбір має на меті закріпити в потомстві цінні якості.
Рис. 4.1. Схема підбору пар для парування, застосована акад. М.Ф. Івановим при виведенні асканійської тонкорунної породи овець |
Залежно від призначення маточного поголів’я та напряму використання одержуваного від них приплоду застосовують індивідуальний і груповий підбір.
Індивідуальний підбір полягає в тому, що для кожної вівцематки чи барана відповідно до їхньої продуктивності наперед підбирають тварин, при паруванні з якими очікується отримання приплоду потрібної якості. Наприклад, при розведенні тонкорунних овець індивідуальний підбір здійснюють так. Для вівцематок, які повністю відповідають бажаному типу тварин і характеризуються найвищою продуктивністю, підбирають подібних до них високопродуктивних баранів. При цьому є можливість отримати потомство, яке стійко передаватиме селекційні ознаки у спадковість при дальшому розведенні. Такий тип підбору широко застосовують для створення однорідного стада при лінійному розведенні.
Для вівцематок з однією чи кількома видатними особливостями (велика маса, великий настриг вовни, дуже густа або довга вовна), які хоч і не цілком відповідають бажаному типу, варто підбирати баранів двох типів. Зокрема, частину таких вівцематок парують із баранами бажаного типу, видатними за якістю, що недостатньо виражена у маток. Наприклад, у стаді овець вовново- м’ясного напряму є вівцематки великі за розмірами, з дуже густою, але недостатньо довгою вовною (7 - 7,5 см). Вони звичайно дають високий настриг вовни.Для них підбирають високопродуктивного барана бажаного типу з довжиною вовни 9 - 10 см. При цьому передбачається, що частина потомства вдало поєднуватиме різні ознаки кожного з батьків. Далі ці якості закріплюються у стаді шляхом однорідного підбору.
Другу частину вівцематок цього типу парують із баранами, які мають такі самі особливості, що й матки, для отримання в потом- стві окремих тварин з високим розвитком селекційних ознак (рекордистів за настригом, довжиною або густотою вовни, живою масою та ін.).
У швидкостиглому м’ясо-вовновому вівчарстві трапляються дуже великі вівцематки з добрим екстер’єром, але з оброслістю та густотою вовни, які не відповідають установленим вимогам. Для них слід підбирати також великого барана з добре розвиненою м’ясною продуктивністю, але обов’язково з більшою густотою вовни і добре оброслим тулубом.Потомство за такого підбору вдало поєднуватиме позитивні якості обох батьків. Оскільки такий приплід перевершує за однією чи кількома ознаками продуктивність своїх матерів, такий підбір прийнято називати коригувальним, коли «гірше з кращим поліпшується». Для вівцематок (відповідно до прийнятого напряму роботи зі стадом і наявних середніх показників продуктивності) підбирають також високопродуктивних баранів бажаного типу, але з кращими заводськими ознаками з метою отримання потомства, кращого за маток.
Проводячи підбір у швидкостиглому м’ясо-вовновому тонкорунному вівчарстві, насамперед враховують рівень розвитку м’ясних ознак та швидкостиглості тварин, оплату кормів, а також вовнову продуктивність. При розведенні овець, які дають напівтонку вовну кросбредну та кросбредного типу, потрібно проводити селекцію на збільшення настригів та поліпшення якості вовни.
Груповий підбір. Підбирають до кожного класу маток баранів певної якості, враховуючи сумарну характеристику того чи іншого класу. За основу беруть найхарактерніші конституціональні та продуктивні особливості тварин даного класу та їх походження. Основна мета такого підбору — отримання кращого, продуктивнішого порівняно з матками потомства.
Кращі показники мають тоді, коли отари вівцематок сформовані із тварин одного класу, якомога більше подібних між собою за типом та рівнем продуктивності. В цьому разі здійснюють по- отарний підбір баранів.
Для тонкорунних і напівтонкорунних вівцематок еліти та І класу підбирають елітних баранів насамперед з числа перевірених за якістю потомства, з міцною конституцією, великих на зріст, з великим настригом густої довгої вовни.
Для маток II класу підбирають також елітних баранів, але вони мають бути видатними за довжиною та густотою вовни. Бажано, щоб барани були великими, мали міцну конституцію, нормальний запас шкіри і добру вирівняність вовни як за довжиною, так і за тониною.
Короткововновість — дуже стійка ознака, тому для парування з короткововними матками використовують лише високопродуктивних плідників. Тільки високі племінні якості баранів дають змогу мати від короткововних маток потомство, у якого збережеться густота вовни, характерна для матерів, а за довжиною і вирівняністю вовна буде кращою, ніж у маток.
Для поліпшення племінних і продуктивних якостей цигайських х гірськокарпатських овець при підборі баранів для маток слід враховувати середні показники по всій популяції овець та дотримуватися вимог, за якими якість і продуктивність барана- плідника були значно вищими, ніж у підібраної для нього матки, щоб він давав добре потомство.
Для елітних маток потрібно підбирати видатних за якістю і продуктивністю, по можливості подібних до маток елітних баранів, щоб посилити і закріпити бажані ознаки в потомстві.
Для вівцематок І класу підбирають високопродуктивних баранів елітної групи і І класу, щоб мати краще порівняно з ними потомство.
Маток II класу спаровують з баранами високопродуктивними елітними та І класу з наявністю у їхньому руні великої кількості пуху і перехідних волокон та незначної кількості тонкої ості.
Для вівцематок III класу підбирають високопродуктивних баранів елітних і І класу, видатних за будовою тіла і міцністю конституції, з доброю оброслістю черева та наявністю у вовні середньої за тониною ості.
У господарствах, де є некласні вівцематки з наявністю у руні грубої ості, сухих і мертвих волокон, поряд з помісними елітними баранами і І класу використовують високопродуктивних цигайських баранів не нижче І класу з міцною конституцією, густою довгою вовною і доброю оброслістю черева.
У перші роки племінної роботи підбір в отарі здійснюють за даними бонітування тварин та обліку їхньої продуктивності. Далі обов’язково враховують результати попередніх парувань. Типи парувань, що дали позитивні результати, повторюють, а негативні — змінюють і підбирають до вівцематок баранів іншої якості порівняно з баранами попереднього парування.