5.5. Індивідуальне і класне бонітування овець
Залежно від технічних прийомів і якісних особливостей оцінювання тварин розрізняють індивідуальне і класне бонітування овець. Загалом бонітування завжди є індивідуальним — боніту- ють одну тварину і визначають клас овець одночасно. Це стосується лише наявності чи відсутності фіксування (записів) індивідуальних показників продуктивності тварин за кожною ознакою бонітування.
Індивідуальне бонітування — це таке оцінювання індивідуальної продуктивності овець, за якого враховують усі передбачені ознаки бонітування, визначають клас і ранг селекційної диференціації тварин. Кожну тварину бонітують окремо. Ступінь розвитку всіх ознак у кожної тварини, клас і ранг селекційної диференціації записують у журнал індивідуального бонітування овець окремо. На вухах тварин роблять вищипи їхніх класу і рангу. Здійснюють індивідуальне бонітування у племінних господарствах, де передбачений індивідуальний облік походження і продуктивності овець. За результатами бонітування і стриження тут складають заключну відомість бонітування овець.
Класне бонітування — це оцінювання індивідуальної продуктивності овець, коли враховують усі ознаки бонітування: визначають клас тварин (за потреби — і ранг селекційної диференціації). Кожну тварину бонітують індивідуально. Ступінь розвитку господарсько-корисних ознак у неї та її індивідуальний клас не записують. Спеціальних журналів не ведуть. На вухах відмічають вищипом клас вівці (за потреби — і ранг селекційної диференціації). Класне бонітування здійснюють у товарних господарствах, де не передбачений індивідуальний облік походження і продуктивності овець. Тут складають Спрощену відомість за результатами бонітування і стриження овець (вказують клас тварин по отарах, групах і в цілому по стаду; наводять результати стриження по класах овець, отарах, групах і в цілому по стаду).
Бонітувальний ключ — це послідовність записів у вигляді умовних позначень чи у балах оцінювання кожної господарсько- корисної ознаки та комплексного характеру продуктивності овець під час бонітування. Для умовного позначення зазвичай беруть перші літери ознак оцінювання тварин. Кількісні ознаки визначають: живу масу і настриг вовни — в кілограмах; вихід чистого волокна — у відсотках, довжину штапелю і косиці — в сантиметрах; тонину вовни — в якостях, сортах, мікроелементах. Якісні ознаки оцінюють за показниками товарної вартості продукції овець (вовни, смушків, овчин) або за середніми показниками розвитку ознаки (більший чи менший за середній) і виражають у балах або позначають умовними знаками.
Запис результатів оцінювання овець у вигляді бонітувального ключа здійснюють при визначенні класів еліти і першого та їх рангів за системою індивідуального бонітування тварин. Щодо інших класів (другий, брак) повного запису за бонітувальним ключем не ведуть, а зазначають лише ті особливості розвитку ознак, що характеризують тип конституції або істотні недоліки продуктивності чи адаптації тварин.
Наприклад, повний бонітувальний ключ овець асканійської тонкорунної породи має такий вигляд:
Із цього запису виходить, що одну з ярок забраковано через значну ваду екстер’єру (укорочена нижня щелепа), а другу — за дуже рідку, хоч і довгу (13,84 см) вовну. Трьох ярок віднесено до II класу: одну — через невирівняність волокон за тониною в штапелі і в руні (В+), хоч вовна має нормальну довжину (9,5 см) і густоту (М); другу — з рідкою вовною (МР) і малим запасом шкіри (С=), хоч ярка велика (ВМ5), і довгою (11,5 см) вовною; третю — з дуже короткою вовною (6 см) і з надмірною складчастістю шкіри (С+), хоч руно її надзвичайно щільне (ММ). Тут умовно позначено належність ярок відповідно за грубим, рихлим і щільним типами конституції. У бонітувальному ключі еліти селекційної і І звичайного класу у вигляді умовних позначень та абсолютних показників наведено оцінку тонкорунних овець за такими ознаками: порода (А — асканійська), складчастість шкіри (С, С+), щільність руна або густоту вовни (ММ, М), довжину вовни (10,5 і 12,0 см), звивистість штапелю (34 — чітка), тонину волокон (64-ї якості), вирівняність вовни за тониною (В), колір жиропоту (Ж, ЖБ, К), у балах, розмір і м’ясність тварини (5 балів), екстер’єр (3 і 5 балів), оброслість (4 і 5 балів), клас і ранг селекційної диференціації (ЕС, ПЗ).
Бонітувальний ключ напівтонкорунних овець за формою і набором ознак майже не відрізняється від бонітувального ключа мериносів. Додатково враховують: пружність вовни (П) в овець цигайської породи і блиск (БВ) у кросбредів, наявність пігментних волокон у руні (ПВ) — у чорноголових напівтонкорунних овець.
Більш специфічним є бонітувальний ключ напівгрубововних і грубововних порід овець, не спеціалізованих за смушковою і шубною продуктивністю. Специфіка додаткових ознак, зокрема, визначається неоднорідністю вовни, необхідністю адаптації до екстремальних умов у зонах поширення овець, загальними морфологічними особливостями будови тіла тварин (курдючні, жирнохвості). Тонину вовни визначають за сортами (СВ, СІ та ін.), а не за якістю. Зазначають два виміри довжини вовни (18/12): у чисельнику — загальна довжина косиці (18 см), у знаменнику — рудиментарна довжина пухового ярусу, підшерстя (12 см). Враховують співвідношення елементарних волокон вовни і наявність мертвого та сухого волосу в руні. У зонах з вологим і холодним кліматом звертають увагу на закритість руна вздовж верхньої лінії тулуба тварин (холка, спина, поперек).
Бонітувальний ключ ягнят смушкових порід овець (каракульської, сокільської) та молодняку овчинної романівської породи значно відрізняється від системи оцінювання за господарсько- корисними ознаками вовнової і м’ясної продуктивності тварин. У ньому переважають показники товарної оцінки смушків і овчин, особливо в період основного бонітування. Додаткові ознаки оцінювання тварин менш специфічні і стосуються здебільшого загальних показників вовнової і м’ясної продуктивності овець. Пев- ною мірою це стосується і попереднього оцінювання ягнят романівської породи.
Бонітувальний ключ повної форми використовують тільки під час основного бонітування овець. Попереднє і додаткове оцінювання тварин здійснюють за скороченим переліком ознак. Вибір необхідних показників до бонітувального ключа для попереднього оцінювання овець залежить від характеру використання комплексного рівня продуктивності тварин у молодому віці і ступеня відносного збігу (повторюваності) загальної оцінки молодняку овець під час попереднього і основного бонітування. Зазвичай враховують: розмір тварин, екстер’єр, тип вовнового покриву та можливі його особливості ( довжина вовни, густота, звивистість, співвідношення елементарних волокон, вирівня- ність вовнового покриву за тониною, наявність нетипового забарвлення вовни тощо). Із значно більшого переліку господарсько-корисних ознак складається бонітувальний ключ додаткового оцінювання овець старшого віку. Це основні ознаки, що формують якісні і кількісні показники вовнової, смушкової і овчинної продуктивності тварин: тонина вовни, наявність у ній мертвого і сухого волосу, зміни забарвлення вовнового покриву, довжина, густота, звивистість вовни, жиропітність, оброслість черева і спини, збереження типу завитків, інтенсивність пігментації, блиску і шовковистості волосу.
Повний бонітувальний ключ охоплює велику кількість господарсько-корисних ознак, що дає змогу ефективно використовувати його у загальній багатоступеневій системі оцінювання овець залежно від ступеня розвитку комплексних показників продуктивності тварин в онтогенезі.