6.3. Нагул і відгодівля овець
Установлено, що чим вище рівень годівлі овець при нагулі й відгодівлі, тим інтенсивніший приріст живої мами, нижчі витрати корму на одиницю приросту, затрати праці й коштів на одиницю продукції. Скорочуються також строки нагулу й відгодівлі тварин. Наприклад, щоб довести живу масу ягнят із 26 - 28 до 40 кг за рівня годівлі, що забезпечує приріст 120 - 150 г за добу, потрібно буде 80 - 100 діб, а за більш інтенсивної відгодівлі з рівнем приросту живої маси 220 - 250 г тривалість відгодівлі скорочується до 50 - 60 діб. За середньодобового приросту 120 - 140 г ягнята віком 5 - 6 міс на 1 кг приросту живої маси затрачають 7 - 8 корм. од., а за приросту 220 - 250 г — лише 4 - 5.
Гарні м’ясні якості мають швидкостиглі м’ясо-вовнові породи овець: асканійські кросбреди і асканійські чорноголові, прекос та ін. Відмінними виробниками м’яса й сала є курдючні породи овець.
Слід зазначити, що відгодівельні і м’ясні якості овець підвищуються при схрещуванні, наприклад, м’ясо-вовнових баранів з мериносами, оскільки помісні тварини зазвичай перевершують чистопородних за життєздатністю, швидкостиглістю, оплатою корму приростом.
Установлено, що ярочки й валашки дають більш якісні, із кращим розвитком м’язів і жиру тушки, ніж баранчики, але у баранчиків вища енергія росту і менші витрати корму.
Біологічна особливість дорослих, а тим більше старих овець — відкладення в організмі жиру, а молодих — нарощування м’язової тканини. Тому за однакового середньодобового приросту, наприклад 130 - 150 г, дорослі вівці витрачають 10 - 12 корм. од., а 5 - 6-місячний молодняк — 6 - 7. Повноцінне й економічно більш дешеве м’ясо дає молодняк при реалізації його у віці від 5 до 10 міс.
Розрізняють пасовищну відгодівлю (нагул) на природних або штучних пасовищах; стійлову відгодівлю, що залежно від рівня годівлі тварин буває помірною й інтенсивною; комбіновану відгодівлю (поєднання нагулу з підгодівлею зеленими, грубими, а частіше — концентрованими кормами).
Основні параметри технології інтенсивної відгодівлі й нагулу овець наведено в табл. 6.3.
Нагул овець проводять у господарствах, де є достатня кількість пасовищ. На нагул ставлять вибракуваних маток відразу після відлучення від них ягнят, валахів після стриження, понад- ремонтний молодняк поточного року народження.
З відібраних для нагулу овець з урахуванням статі й віку формують отари й групи розміром: дорослих — 800 - 900, молодняк — 700 — 800 голів. У господарствах, що мають невеликі вівчарські ферми, можна формувати нагульні отари й менших розмірів (200 — 400 голів), поєднуючи в них вибракуваних маток, ярок, ва- лахів.
Таблиця 6.3. Основні параметри відгодівлі й нагулу овець |
Для забезпечення високих приростів для нагульних отар виділяють гарні пасовища, організовують мінеральну підгодівлю тварин, регулярний водопій.
Добова потреба дорослої вівці в зеленому кормі становить 7 — 8 кг, а молодняку живою масою однієї тварини 30 кг і більше — 4,5 — 6 кг. З урахуванням цієї потреби й виділяють пасовищні ділянки для нагулу.
Травостій пасовищ повніше використовують при загінній системі випасання. Тривалість використання кожного загону — не більш як 4 — 6 днів. На природних пасовищах при врожаї зеленої маси 40 ц/га розмір загону для отари дорослих овець на 800 голів за п’ятиденного циклу використання може становити 7 — 8 га, за врожайності 30 ц/га — 10 — 11, 20 ц/га — 14 — 15 га. Щоб запобігти погіршенню ботанічного складу рослинності пасовища та зниженню врожайності травостою, потрібно щороку міняти черговість використання загонів. У другій половині літа, коли пасовища вигоряють і різко знижується їхня продуктивність, при нестачі випасів для нагулу овець використовують пожнивні рештки. У районах інтенсивного землеробства випасання овець у цей час поєднують з підгодівлею відходами рослинництва (бурячиння, подрібнені качани кукурудзи, кошики соняшнику тощо) або концентратами.
Час зняття з нагулу визначають за живою масою, вгодованістю тварин і наявністю кормових угідь для продовження нагулу.
У гарних умовах нагулу дорослі вівці й молодняк досягають високих забійних кондицій протягом 75 - 100 діб.
Відгодівлю овець проводять у господарствах з недостатньою кількістю пасовищ. У раціони включають різні види силосу, коренеплоди та інші соковиті і зелені корми, а також сіно й концентрати.
У різних зонах країни відгодівля овець має свої особливості. Наприклад, у бурякосійних районах для відгодівлі овець використовують відходи цукрового виробництва, у зернових — солому, полову, зерновідходи та ін. Відгодівлю овець найчастіше проводять у спеціально обладнаних приміщеннях, на фермах- майданчиках тощо. На відгодівельних майданчиках у зимовий період можна розмістити ремонтний молодняк, забезпечивши цим цілорічну експлуатацію приміщень.
При проведенні відгодівлі бажано виконувати такі вимоги. На відгодівлю ставити молодняк живою масою не менш як 18 кг. Тривалість відгодівлі надремонтного молодняку — не більш як 135 - 150 діб. Жива маса ягнят до моменту реалізації 38 - 42 кг і більше.
Залежно від конструкції приміщень (майданчиків) для відгодівлі розмір груп має бути до 250 голів у секціях на суцільних підлогах, до 120 — на решітчастих. Відмінність у живій масімолодняку в секції — не більш як 3 кг, дорослих овець — 5 кг.
Не фермах тварин для відгодівлі розміщують на майданчиках спрощеного типу з розрахунку 5 - 8 м2 на 1 тварину; не фермах- майданчиках цілорічного використання при відгодівлі дорослих овець — 3 м2, молодняку поточного року народження до 8-мі- сячного віку — 2 м2. Під навісами й у кошарах у літню пору площа підлоги має становити 0,3 м2 на 1 голову. На майданчиках із решітчастими підлогами за постійної наявності кормів у годівницях і вільного водонапування на 0,4 м2 підлоги розміщують одне ягня у віці до 8 міс. При відгодівлі дорослих тварин на одну вівцю має бути не менш як 35 см кормового фронту, молодняку —
25 - 30 см. При відгодівлі овець гранульованими або сухими сипкими кормосумішами із самогодівниць і вільному доступі до корму протягом доби фронт годівлі 10 - 12 см.
Для контролю за ходом відгодівлі щодекади зважують овець контрольних груп (не менш як 25 голів із групи) і визначають витрати кормів на отриманий приріст живої маси.
При складанні раціонів і розрахунку потреби в кормах керуються нормами годівлі, наведеними в табл. 6.4.
Таблиця 6.4. Норми годівлі тварин на відгодівлі |
За добу згодовують: дорослій тварині до 6 кг зеленої маси, 0, 5 кг концентрованих кормів; молодняку в перший період годівлі (до 6-місячного віку) — відповідно 3 і 0,3, у другий період — 4 і 0,4.
Середньодобова витрата гранульованих кормосумішей за весь період становить у середньому: при відгодівлі дорослих овець 2,5 — 2,7 кг, молодняку від 3 до 5-місячного віку — 1,2 — 1,4, з 5 до 8 міс — 1,8 — 2,0 кг на 1 голову. Діаметр гранул для овець — 4 — 14 мм.