1.3. Причини псування м’яса та м’ясних продуктів
Суттєвий вплив на якість м’яса при зберіганні чинить розвиток мікроорганізмів, зміни в ліпідах, усушка. Внаслідок високого вмісту вологи і білків м’ясо є сприятливим середовищем для розвитку мікрофлори, яка викликає гнилісне псування продукту. При позитивній температурі в звичайних умовах м’ясо можна зберігати лише недовгий час. Це пов’язано, в першу чергу, з розмноженням мікроорганізмів. Розпад білків, поліпептидів, амінокислот та інших компонентів м’яса, що каталізується ферментними системами мікроорганізмів, супроводжується зниженням біологічної цінності продукту, значним погіршенням органолептичних показників. При цьому не виключена можливість утворення в продукті отруйних речовин і токсинів, продукуємих деякими видами мікрофлори. Тому небезпечно використовувати для харчування м’ясо і м’ясопродукти, які зазнали мікробного псування. Псування м’яса може бути викликане і біохімічними процесами. Одним із таких видів псування є ферментативний.
Не виключається можливість утворення в продукті отруйних речовин і попадання в нього токсинів, які виділяються деякими видами мікрофлори.
Мікробіологічні процеси при зберіганні м’яса і м’ясних продуктів протікають порівняно інтенсивно і в кінцевому результаті визначають термін їх зберігання. На інтенсивність мікробіологічних змін впливають: початкове обсіменіння м’яса, умови його охолодження, умови зберігання, стан поверхні, жирність та інші фактори.
Стабільність м’яса і м’ясопродуктів при зберіганні залежить від ряду факторів (рис.4).
Рис. 4. Фактори, що впливають на стабільність м’яса і м’ясопродуктів при зберіганні.
Наявність кірочки підсихання на поверхні м’яса, введення кухонної солі, зниження вологовмісту, величини активності води і рівня рН, використання пакувальних матеріалів (включаючи вакуум-упаковку) підвищує стійкість сировини до дії гнильної мікрофлори.
1.3. Причини псування м’яса та м’ясних продуктів
- 1. Роль жирів у харчуванні та фактори впливу на окиснювальні властивості при їх зберіганні Роль жирів у харчуванні
- 2. Механізм окислення ліпідів
- 3. Ліполіз та його контроль з метою збільшення термінів зберігання
- 4. Гідролітичні зміни ліпідів
- 5. Мікробіологічне псування
- 6. Вади м’яса, що виникають внаслідок мікробіологічного псування
- 7. Загар м'яса