3.4. Розчини для ін’єкцій, що готуються в асептичних умовах. Ліофілізовані засоби для парентерального застосування
Виробництво деяких готових лікарських форм для ін’єкцій вимагає створення спеціальних асептичних умов. Поняття «асептика» включає комплекс заходів, які дозволяють звести до мінімуму можливість проникнення мікроорганізмів у лікарські препарати на всіх етапах технологічного процесу.
Створення асептичних умов є нерозривним ланцюгом обов’язкових заходів, що доповнюють один одного. Помилка, допущена на одному етапі, може звести нанівець усю виконану роботу.
Асептичні умови виробництва стерильних препаратів забезпечуються у виробничих зонах з класом чистоти А і навколишнім середовищем класу В. Клас чистоти А призначений для виробництва продукції, коли ризик забруднення повинен повністю виключатися; такі препарати надалі не піддаються стерилізації.
Для досягнення певного класу чистоти приміщення і повітря, що надходить, піддають спеціальній обробці: приміщення обробляють де- зінфікуючими речовинами або розчинами, повітря фільтрують і обробляють УФ-променями.
Джерела води, устаткування для отримання води і отриману воду необхідно регулярно контролювати на хімічну і біологічну контамінацію, а також при необхідності на контамінацію бактерійними ендотоксинами.
У чистих зонах, де ведеться технологічний процес в асептичних умовах, діяльність персоналу повинна бути мінімальною, а його пересування - методичним і контрольованим, щоб уникнути надмірного виділення частинок та мікроорганізмів, обумовленого посиленою руховою активністю.
Технологічний одяг персоналу, що працює в приміщеннях класів А/В, не повинен виділяти волокна або частинки і затримувати частинки, що відділяються від тіла. Головний убір повинен повністю закривати волосся і бути вставленим під комір костюма. На обличчі необхідно носити маску для запобігання розповсюдженню крапельок, що виділяються. Слід носити відповідним чином простерилізовані і неопудрені гумові або пластикові рукавички і простерилізовані або продезінфіковані бахши. Нижні краї штанів повинні бути вставлені в бахіли, а рукави одягу - в рукавички
Нині у всьому світі намічається тенденція до обмеженого об’єму чистих зон і використання ізолюючих технологій. Ізолюючі технології передбачають застосування різних типів ізоляторів і передавальних пристроїв, які призначені для значного зниження ризику мікробної контамінації продукції, шо виробляється в асептичних умовах, за допомогою ізолювання персоналу у виробничих зонах. Ізолятор і навколишнє його середовище повинні бути спроектовані так. щоб у відповідних робочих зонах досягалася необхідна якість повітря Можливе використання повністю герметизованих систем, що включають устаткування для стерилізації. Для подачі в ізолятор простерилізованих продуктів, допоміжних і пакувальних засобів і матеріалів застосовують спеціальні шлюзові затвори, передавальні пристрої і герметичну транспортну тару.
Дотримання всіх умов асептики особливо важливе при виробництві лікарських препаратів для ін’єкцій, що не піддаються тепловій стерилізації. Це відноситься до приготування ін’єкційних розчинів з термолабільних речовин (барбаміл, адреналіну гідрохлорид, еуфілін) або речовин, що мають виражену бактерицидну активність (аміназин, дипразин, гексаметилентстрамін та ін.).
Розчини гексаметилентетраміну при звичайній температурі порівняно стійкі і мають бактерицидну дію. При підвищенні температури відбувається гідроліз гексаметилентетраміну з утворенням формаль- деі іду та аміаку, тому приготування його 40 %-ного розчину проводять в асептичних умовах, без теплової стерилізації. Лікарська речовина, використовувана для приготування ін’єкційного розчину, повинна бути вищої якості „для ін’єкцій”, не повинна містити амінів, солей амонію і параформу. Якщо немає сорту “для ін’єкцій”, то гексаметилентетрамін піддають спеціальному очищенню.
Для отримання стабільних розчинів еуфіліну користуються сорти “для ін’єкцій” з підвищеним вмістом етилендіаміну (18-22 % замість 14-18 %). Воду для ін’єкцій, призначену для приготування розчинів еуфіліну, звільняють від вуглекислоти. Ці заходи служать для запобігання гідролізу еуфіліну 12—24 %-ні розчини еуфіліну для ін'єкцій готують в асептичних умовах, без стабілізаторів, розливають і запаюють ампули в потоці азоту (газовий захист).
Водні розчини аміназину (і дипразину) легко окислюються навіть при короткочасній дії світла з утворенням червонозабарвлених продуктів розкладання. Для отримання стабільного препарату додають антиоксиданти і натрію хлорид - для ізотонування розчину. Готують розчини в строго асептичних умовах без проведення теплової стерилізації.
Деякі ін’єкційні розчини, які готують в асептичних умовах, повинні містити певні антимікробні консерванти у відповідних концентраціях. Кількість речовин, таких як хлоробутанол, крезол, фенол, не повинна перевищувати 0,5 %, сірчистого ангідриду, сульфіту, бісульфіту або метабісульфіту калію або натрію - 0,2 %.
Важливе значення в технології приготування ін’єкційних розчинів, що не піддаються тепловій стерилізації, відіграє процес фільтрування через бактерійні фільтри, при якому мікроорганізми видаляються з розчину; тим самим забезпечується його стерильність і апірогенність. Стерильна фільтрація досягається використанням глибинних і мембранних фільтрів різних конструкцій. Для тонкої і стерилізуючої фільтрації інфузійних розчинів у фармацевтичній практиці застосовуються різні типи мембран, що отримуються з нітроцелюлози, капрону, поліпропілену. тефлону тощо.
Мембранні фільтри з ефірів целюлози товщиною 50-120 мкм і розміром пор 1,0-0,002 мкм нестійкі до дії спиртів, кетонів, ефірів і галогеноводнів. При фільтруванні олійних та інших рідин, що не змішуються з водою, з фільтруючих пластин вода видаляється етиловим спиртом.
У виробництві інфузійних розчинів на підприємствах України широкою популярністю користуються мембганні фільтри типу «Міфіл». Дані фільтри випускаються в Казані (Росія) і Таллінні (Естонія).
Мембранні фільтри «Владіпор» розроблені ВИДІ синтетичних смол (м. Владимир) на основі триацетату целюлози і характеризуються незначною сорбційною здатністю, нешкідливістю і стійкістю до рідких середовищ із широким інтервалом величини рН від 1,0 до 10,0. Недоліком цих фільтрувальних матеріалів є низька продуктивність через швидке їх забруднення. У зв’язку з цим запропоновані методи підвищення їх ефективності за рахунок використання передфільтрів, фільтрів з анізотропною структурою, а також застосування ультразвуку і методу флокуляції мікрочастинок.
Разом з тим широке розповсюдження в Україні і країнах СНД знайшли фільтри «Міліиор», які використовують за кордоном. Виготовляються такі фільтруючі пластини з тонких целюлозних, тефлонових, полівінілхлоридних і нейлонових волокон, які, маючи властивості стерилізуючої фільтрації, не адсорбують з розчинів лікарські речовини.
Виробник фільтрів типу «Міліпор» - транснаціональна корпорація «Міліпор», світовий лідер в області високотехнологічного устаткування і мембранних технологій, яка має строгу систему контролю надійності виробництва і якості продукції.
Фільтри типу «Міліпор» мають високу пористість - 84 %; вони хімічно стійкі і біологічно нейтральні, не викликають тканинних реакцій при імплантаціях, мають однорідну структуру. Крім того, в них відсутні волоски і частинки, здатні відриватися і забруднювати фільтрат; не схильні до міграції матеріалу, що властиво всім глибинним пористим фільтрам.
Для виробництва ін’єкційних розчинів використовують два типи фільтрів: листові і патронні. Листові фільтри (типу Зейтца) застосовують в основному для малотоннажних і середніх виробництв Патронні фільтри (фірм «Міліпор», «Сарторіус» та ін.) використовуються для фільтрації великих об’ємів рідин, тобто у виробництві інфузійних розчинів.
Фільтри типу «Міліпор» і «Сарторіус» зарубіжними фірмами випускаються, як правило, в комплекті з необхідним устаткуванням: утримувачами фільтрів, компресорами та різними допоміжними і запасними деталями до них.
Приготування розчинів, які під час технологічного процесу підлягають стерилізації фільтрацією, слід проводити у навколишньому середовищі класу С; якщо стерилізуюча фільтрація не проводиться, то підготовку матеріалів і приготування продукції необхідно здійснювати в робочій зоні класу А з навколишнім середовищем класу В.
Проводити обробку і наповнення продукцією, приготовленою в асептичних умовах, потрібно в робочій зоні класу А з навколишнім середовищем класу В.
Передачу (транспортування) незакупорених упаковок з продукцією, наприклад, ліофілізованою. до завершення процесу закупорювання необхідно здійснювати або в зоні класу А, що знаходиться в навколишньому середовищі класу В, або в герметичних передавальних боксах у навколишньому середовищі класу В.
Приготування і фасування стерильних мазей, кремів, суспензій та емульсій потрібно проводити в робочій зоні класу А, що знаходиться в навколишньому середовищі класу В, якщо продукція знаходиться у відкритих ємностях і в подальшому не піддається стерилізуючій фільтрації.
Нині розширюється виробництво ліофілізованих засобів для парентерального застосування.
Люфілізация (сублімація) - один з ефективних шляхів підвищення стабільності малостійких і термолабільних лікарських речовин, таких як антибіотики, ферменти, гормони та інші біологічно активні речовини. Для деяких препаратів це єдино можливий метод отримання.
При висушуванні методом сублімації створюються умови, при яких речовини зазнають мінімальних хімічних перетворень; тим самим зменшується кількість дестабілізуючих чинників і підвищується стабільність препарату.
Люфілізовані препарати являють собою пористі порошки, що містять незначну кількість води. Ін’єкційні розчини ліофілізованих речовин готують безпосередньо перед введенням за допомогою стерильного розчинника, який додається.