6. Виробництво лікарських засобів у желатинових капсулах
Капсули - тверді лікарські засоби з твердою або м’якою оболонкою різної форми і місткості, що містять одну або декілька діючих речовин.
Оболонку готують з желатину і допоміжних речовин. Консистенція оболонки може бути забезпечена шляхом уведення в желатиновий розчин таких речовин, як гліцерин або сорбіт, поверхнево-активних речовин, антимікробних консервантів, підсолоджувачів, барвників, ароматизаторів, дозволених до медичного застосування.
Капсули призначені для орального, рідше ректального і вагіналь- ного введення.
Залежно від локалізації дії оральні капсули підрозділяють на:
- сублінгвальні (валідол, нітрогліцерин);
- шлунковорозчинні (вітаміни Е, А);
- кишковорозчинні та ін.
За технологічним принципом капсули класифікують на:
- капсули тверді;
- капсули м’які;
- капсули кишковорозчинні;
- капсули з модифікованим вивільненням лікарських речовин. Окрему групу складають капсули з регульованим вивільненням - ретард-капсули. Останніми роками проводяться роботи із створення м’яких еластичних капсул для жування.
М’які капсули можуть мати сферичну, яйцевидну, довгасту або циліндричну форму з напівсферичними кінцями, зі швом або без нього. Капсули можуть бути місткістю від 0,1 до 1,5 мл. У них капсулюють в’язкі рідини, олійні розчини, пастоподібні лікарські речовини, які не вступають у взаємодію з формоутворюючою речовиною — желатином.
Виготовлення м'яких капсул у заводських умовах проводиться двома методами крапельним і пресуванням (ротаційно- матричний).
Крапельний метод виготовлення капсул. Цим методом виробляє капсули голландська фірма “Intcrfarm Bussum”, МГП “Гранула” (Росія) та ін. Автомати, що виробляють капсули цим методом, високопродуктивні - до 100 тис. капсул за годину з високою точністю дозування (відхилення в дозуванні наповнювача не перевищує ±3 %). За цією технологією можна капсулувати тільки легкотекучі рідкі лікарські речовини невеликою верхньою межею дозування 0,3 мл. На рис. 6.1 представлена принципова схема отримання капсул крапельним методом на автоматі типу “Mark”.
Розплавлена желатинова маса з термостатованої ємності (5) по трубопроводу. що обігрівається, надходить у концентричну трубчасту форсунку (1). Через центральний отвір цієї форсунки
(2) виходить рідкий лікарський засіб (6), а через концентричний отвір форсунки одночасно з лікарським засобом під тиском видавлюється розплавлена желатинова маса. Рідкий наповнювач заповнює капсулу, що утворюється з концентричного потоку желатинової маси, а запечатування капсули відбувається за рахунок природного поверхневого натягу желатину. Під впливом пульсатора
(3) утворені краплі відриваються і надходять у циркуляційну систему (4), заповнену охолодженим маслом вазеліновим. Тут відбувається формування, охолоджування і переміщення капсул Далі капсули відокремлюють від масла, промивають спиртом ізопропіловим і сушать у спеціальних сушильних камерах, у які подається повітряний потік із швидкістю 3 м/с, що дозволяє видалити промивну рідину і вологу з оболонки капсули.
Ротаційно-матричний метод. Автомати для виготовлення капсул цим методом виконують операції первинного закріплення форми, суш
ки і видалення слідів забруднень (від мастила, наповнювача, механічних забруднень) з високою точністю (і 1 %) і великою продуктивністю (від 18 до 92 тис. капсул за годину). Це устаткування дозволяє отримувати капсули різної форми, широкого діапазону місткості з наповнювачами різної консистенції (рідкими, пастоподібними). Устаткування для виготовлення капсул цим методом випускають багато зарубіжних фірм: “Scherer” - США, “Leiner” - Англія; “Pharmeger” - Італія; “Capsule Technology International” - Канада та ін.
На рис. 6.2 наведена принципова схема роботи автоматичної лінії “Leiner”. Підготовлена желатинова маса з реактора - термостата (1) подається по двох трубопроводах, що обігріваються, (4), у праву і ліву розподільні ємності-термостати (5). Желатинова маса, проходячи через систему охолоджуваних валів (9), застигає з утворенням желатинової стрічки. Товщина желатинової стрічки регулюється за допомогою заслінки-затвора (7), яка регулює висоту зазору, через який маса подається на барабани. Для кращого ковзання на обидві сторони желатинової стрічки наноситься шар масла вазелінового. З валів стрічка поступає на штампувальні барабани (15) з матрицями (14). У момент зіткнення прес-форм і суміщення протилежних матриць через канал у клиновидному пристрої (11) відбувається дозування лікарської речовини, що призводить до втискування желатинової стрічки в матриці, утворення половинок капсули, які тут же склеюються між собою. Отримані капсули подаються на промивку спиртом ізопропіловим, після чого висушуються спочатку в сушарці барабанного типу при температурі 24 °С, а потім у тунельній сушарці протягом 12-18 годин до вмісту вологи в капсулах не більше 10 %.
Тверді капсули призначені для дозування сипких порошкоподібних, гранульованих і мікрокапсулованих речовин. Вони мають циліндричну форму з напівсферичними кінцями і складаються з двох частин - корпуса і кришечки, які повинні вільно входити одна в одну, не утворюючи зазорів. Для забезпечення “замка” вони можуть мати спеціальні канавки або виступи. Тверді капсули залежно від місткості виготовляють восьми розмірів - від 000 (найбільшого розміру) до 5 (найменшого розміру) Номери капсул і відповідна їх місткість наведені у таблиці 6.1 (ДФУ, с.495).
Виробництво капсул є складним технологічним процесом і складається з наступних основних стадій:
- приготування желатинової маси;
- виготовлення (формування) оболонок капсул;
- наповнення і запаювання капсул;
- їх обробка;
- контроль якості готової продукції;
- фасування, пакування і маркування
У процесі виробництва капсул різними методами деякі стадії можуть поєднуватися (див. додаток 7-8).
Сьогодні автоматичні лінії для виготовлення твердих желатинових капсул випускає ряд зарубіжних фірм: “Hofliger und Karg” (Німеччина);
‘Elanco”, “Parke Davis”, “Colton” (США); “Zanazi” (Італія) та ін. Ці автомати один від одного відрізняються небагато (кількістю штифтів, формою рам-тримачів, продуктивністю, яка коливається від 36 до 72 тис. капсул за годину). Таке устаткування в обов’язковому порядку складається із: вмочувальної ванни в термостатованому кожусі, занурюючого механізму зі штифтами; сушильної камери, вузла автоматичного підрізування, зняття і комплектування капсул. Порожні тверді капсули наповнюються лікарськими речовинами на спеціальних наповнюючих автоматах. Принцип роботи автоматів для наповнення капсул розглянемо на прикладі автомата фірми“Zanazi”. Цей автомат дозволяє дозувати порошки будь-якого типу; тут може бути встановлено до трьох пристроїв дозування. Замість дозуючих пристроїв для порошку або гранул може бути встановлений дозуючий пристрій для рідкого складу. Максимальна продуктивність автомата 70 тис. капсул за годину. Основні частини автомата по заповненню твердих капсул: станина, в якій розміщується електропровід, компресор, вакуум-насос, панель управління. На станині розміщується збірка для зберігання капсул і сортувальний пристрій, круглий стіл, що обертається, з утримувачами кришок; бункер для наповнювача з підводячим і дозуючим пристроєм; пристрій для видалення капсул з дефектами; пристрій для закривання капсул; пристрій для виштовхування наповнених капсул і очищуючий пристрій.
На рис. 6.3 представлена принципова схема роботи автомата “Znazi-70” фірми “IMA” (Італія).
Після наповнення і закриття кришкою капсули надходять на пакування. Це може бути пакування у блістери, скляну або пластмасову тару, які, в свою чергу, упаковуються в картонний пенал і далі - в групову упаковку. На цій стадії використовується те ж устаткування, що і у виробництві твердих лікарських форм.
Для якісного наповнення оболонок, речовини, що входять до складу капсул, повинні мати певні фізико-хімічні і технологічні характеристики
Оцінку якості капсул проводять відповідно до вимог ДФУ (с. 493- 494) та іншої нормативно-технічної документації.
Капсули повинні випускатися в щільно закритій упаковці, іцо оберігає від дії вологи. Частіше використовують контурну, скляну або полімерну тару.
Серед капсулованих лікарських форм необхідно виділити тубатини і спансули.
Тубатини — це дитяча лікарська форма, що являє собою м'які желатинові капсули з “подовженою шийкою” і призначена для маленьких дітей, що не вміють ковтати таблетки. При надкушуванні шийки капсули дитина висмоктує вміст. Спансули — це тверді желатинові капсули для внутріш-
Рис. 6.3. Схема роботи автомата «2апа/.і-70»: положення 1 - подача капсул і їх розтин; 2, 3 - сортування капсул за розміром; 4 - перша стадія дозування гранул (таблеток, рідкого наповнювача); 5 - друге дозування гранул або таблеток; 6 - дозування порошку або гранул, 7 - відбір і видалення бракованих капсул; 8 — закриття капсул кришкою; 9 - видалення капсул у приймальну ємність; 10 - очищення стисненим повітрям |
нього застосування, що містять суміш мікрокапсул (мікродраже) з різним часом розчинення лікарських речовин, тобто мають пролонговану дію.
Одним із різновидів м’яких капсул є ректальні желатинові капсули Ректальні капсули мають форму “витягнутої краплі” об’ємом від 0,6 мл до 1,8 мл, оболонка капсули складається з тонкого шару желатину, поверхня якого при змочуванні ослизнюється, що полегшує її застосування. Такі капсули на відміну від жирових супозиторіїв стійкі в умовах підвищених температур (45—50 °С), значно швидше вивільняють лікарські речовини, не виявляють подразливої дії на слизову оболонку кишечнику. Желатинова оболонка під впливом слаболужного секрету прямої кишки (рН 7,3-7,6) набухає, і в такому стані навіть слабка перистальтика стінок прямої кишки достатня для її розриву по місцю шва і вивільнення вмісту.
Виготовляють ректальні желатинові капсули методом пресування.