7. Виробництво медичних олівців
Медичні олівці - тверда готова лікарська форма, що має вигляд паличок, стержнів, сферичних конусів округлої або загостреної з одного кінця форми, масою від 0,5 до 10 г, завтовшки 4-8 мм і завдовжки до 10 см. Застосовують їх тільки зовнішньо, коли необхідна дія на невелику ділянку тіла або слизову оболонку. Залежно від місця і цілей застосування склад олівців буває різноманітним.
Медичні олівці відрізняються складом основи і залежно від цього поділяються на розчинні, плавлені, мазеві.
При приготуванні медичних олівців використовують різні методи: впливання, пресування, занурення.
При приготуванні розчинних медичних олівців використовують гідрофільні основи. До них відносяться трагакант, желатнн, поліети- леноксиди 1500 і 4000 Такі олівці можуть виготовлятися методом виливання у форми або методом занурення.
При приготуванні плавлених олівців використовують основи з легкоплавких допоміжних речовин, які расплавляють, змішують з лікарськими речовинами і виливають у форми. Способом виливання отримують кровоспинні і ляпісні олівці. Неплавкі або тугоплавкі солі змішують з легкоплавкими компонентами або з речовинами, що містять кристалізаційну воду. Ці суміші плавлять при температурі 90-95 °С і розливають у підготовлені форми.
Мазеві медичні олівці готують на гідрофобній основі методами виливання або пресування. До складу таких основ входить віск, парафін, масла, дистильовані моногліцериди та інші гідрофобні компоненти. На гідрофобних основах готують ментолові, мігреневі олівці Для приготування таких олівців основу розплавляють, вносять до неї лікарські речовини і суміш розливають у форми. У разі методу пресування розплавлену основу змішують з лікарськими речовинами, дають суміші застигнути, подрібнюють і пресують у вигляді паличок, які потім розрізають на олівці певної довжини.
Існують олівці для індивідуального разового застосування. Вони складаються з дерев’яної палички, на один кінець якої наплавлена невелика кількість лікарської речовини, розподіленої в основі.
Технологічний процес отримання медичних олівців включає наступні стадії виробництва
- підготовка устаткування;
- підготовка сировини і матеріалів;
- приготування основи;
- введення в основу лікарських речовин;
- формування олівців;
- фасування, пакування, маркування готової продукції.
Стадія допоміжних робіт з підготовки устаткування включає санітарну підготовку приміщень і устаткування, підготовку форм для виливання або пресування олівців; внутрішню поверхню форм або матриць опудрюють тальком, змащують маслом вазеліновим, спиртом мильним або гліцерином залежно від природи основи медичних олівців.
Стадія допоміжних робіт з підготовки сировини і матеріалів включає операції з подрібнення кристалічних речовин, їх просіювання та відважування.
Залежно від типу основи стадія приготування основи може включати процеси набухання високомолекулярних сполук, розчинення, плавлення.
Введення лікарських речовин в основу проводиться за загальними правилами для м’яких лікарських форм.
Залежно від способу отримання процес формування олівців протікає у спеціальних прес-формах, формах для відливу або обладнаних для отримання олівців ваннах.
Стандартизацію олівців здійснюють у відповідності до ДФІХ, ст. 26, с. 791. Згідно статті проводиться якісний і кількісний аналіз діючих речовин, контролюється середня маса і відхилення від середньої маси, зовнішній вшляд, однорідність, запах, колір та інші показники.
Як упаковку для медичних олівців застосовують скляні пробірки, картонні коробки. Заздалегідь кожен олівець загортають у пергаментний папір, фольгу або целофан.
Зберігають медичні олівці в сухому, прохолодному, темному місці.