5.2. Продуктивність праці та її планування
Продуктивність праці - це показник, який, з одного боку, характеризує ефективність використання персоналу підприємства, а, з іншого боку, показує здатність працівника випускати певну кількість продукції за одиницю часу.
Продуктивність праці визначається за двома напрямами:
1) як кількість продукції, що виробляється в одиницю робочого часу;
2) як витрати праці на одиницю продукції, що виготовлена.
Тобто продуктивність праці визначається за двома головними
показниками:
1) виробіток - прямий показник, який визначається через відношення результатів праці до витрат праці (наприклад, 5 одиниць продукції в годину);
2) трудомісткість - обернений показник, який визначається через відношення витрат праці до результатів праці (наприклад, 0,2 години на одиницю продукції).
Розглянемо обидва показники більш докладно.
Виробіток - це показник рівня продуктивності праці, який характеризує кількість продукції , що виготовлено за одиницю часу або приходиться на одного середньооблікового працівника.
Існують наступні методи визначення виробітку:
1) натуральний метод - передбачає визначення виробітку шляхом ділення обсягу виробленої продукції в натуральних одиницях на кількість затраченого часу в нормо-годинах;
2) вартісний метод - передбачає визначення виробітку шляхом ділення обсягу виробленої продукції в грошовому вираженні до затрат часу, виражених в середньообліковій чисельності працівників або відпрацьованій ними кількості людино-днів, людино-годин.
3) трудовий метод - передбачає визначення виробітку шляхом ділення обсягу продукції, представленої в затратах робочого часу в нормо-годинах, на кількість працівників.
Трудомісткість продукції - сума всіх витрат праці на виробництво одиниці продукції на даному підприємстві.
Розрізняють наступні види трудомісткості:
1) нормативна - сума витрат робочого часу окремого робітника чи бригади на виготовлення одиниці продукції або виконання комплексу робіт;
2) планова - визначається на основі показників нормативної трудомісткості;
3) фактична - показує фактичні витрати робочого часу на виконання аналізованих робіт.
Як вже зазначалося, продуктивність праці є важливим показником, що відображає ефективність використання підприємством наявних трудових ресурсів. Проаналізуємо вплив та наслідки зміни рівня продуктивності праці для господарсько-фінансової діяльності підприємства:
1) зниження продуктивності праці:
- втрата позицій на ринку;
- зниження ефективності використання всіх наявних ресурсів;
- зниження рівня використання виробничої потужності;
- втрата обсягів виробництва та реалізації продукції;
- підвищення собівартості продукції;
- зниження рентабельності господарської діяльності в цілому.
2) підвищення продуктивності праці - має обернені позитивні наслідки для підприємства.