4.2.14. Державна торгівля
Державну торгівлю (state trading) слід відрізняти від державних замовлень. Якщо урядові закупівлі використовуються для задоволення власних потреб урядових установ у товарах і послугах, то державна торгівля розглядається як вид підприємницької діяльності. При цьому імпортовані товари і послуги продаються на внутрішньому ринку, а продукти національної економіки купуються для їх перепродажу на внутрішньому ринку та експорту на зовнішні.
Підприємства, що здійснюють державну торгівлю, є урядовими й неурядовими установами, які мають виключні (ексклюзивні) права і, використовуючи їх, впливають на закупівлі, продажі і спрямування експорту й імпорту. Стаття XVII ГАТТ 1994 р. щодо імпорту й експорту товарів стосується діяльності державних торговельних підприємств і містить "домовленість про тлумачення" (understanding oninterpretation).
Згідно з положеннями ГАТТ державні підприємства повинні здійснювати підприємницьку діяльність, керуючись комерційними міркуваннями і дотримуючись загальних принципів недискриміна-ційного режиму (non-discriminatory treatment). У процесі закупівлі товарів мають враховуватися ціна, якість, умови транспортування та інші аспекти купівлі-продажу. Торговельним підприємствам з інших країн має надаватися можливість позмагатися за участь у цих закупівлях і продажах.
Державна торгівля повинна бути прозорою. Раду у справах торгівлі товарами (Council for Trade inGoods) необхідно інформувати:
• про державні підприємства, що беруть участь у міжнародній тор
гівлі;
• імпортовані й експортовані продукти;
• інші об'єкти, що висвітлюють специфіку діяльності державних
торговельних підприємств.
Зазначена рада утворює робочу групу (workingparty), яка розглядає надану раді інформацію та готує відповідний довідник (Compendium of State trading enterprises). Завдяки діяльності робочої групи країни-учасниці ГАТТ можуть здійснювати нагляд (surveillance) за діяльністю таких підприємств. Також вони можуть надсилати скарги (counter-notifications) на ті державні торговельні підприємства, діяльність яких суперечить принципам і правилам ГАТТ.