2.10. Політика гітлерівського й сталінського режимів щодо українських національних церков (Част. 1.)
У міру відступу радянських військ на схід на території України відроджується активне релігійне життя. Нацисти вміло використовували з пропагандистською метою атеїстичну політику більшовиків і демонстративно заохочували відновлення діяльності приходів різних конфесій. Сутність політики гітлерівської верхівки в стислому вигляді викладена в одній з промов Гейдріха, в якій він рекомендував "не чинити ніяких дій проти прагнення православної церкви до поширення свого впливу на маси. Навпаки, слід це заохочувати, наполягаючи з цієї нагоди на відділенні церкви від держави, але треба уникнути створення уніфікованої церкви" 720. Прагнучи розірвати історичні зв'язки України з Росією, керівництво III рейху особливої ваги надавало національним та міжконфесійним питанням, перетворивши політику в сфері культів на дійовий інструмент нейтралізації "більшовицько-російських" впливів на українських землях. Під час наради Гітлера 29 вересня 1941 р. зазначалося, що "Велика Україна у з'єднанні з Росією означає небезпеку", у зв'язку з чим все "російське, що на даний момент має місце, повинно поступово припинятись", а в місцях спільного проживання "українці мусять бути поставлені над росіянами". Директиви Берліна німецькій окупаційній адміністрації включали вказівки "зупиняти кожний вияв російського православ'я та його священиків, а богослужіння на заселеній українцями території здійснювати тільки українською мовою"721.
Втім, такі зовнішні ознаки толерування українцям зовсім не означали, що гітлерівці послідовно підтримують ідею створення єдиної православної структури на теренах України. Якщо директива від 20 листопада 1941 р. санкціонувала діяльність Української автокефальної церкви (поряд з іншими конфесіями)722, то в таємній структурі А. Розенберга, надісланій 18 листопада 1941 p. E. Коху, наголошувалося, що релігійні об'єднання не мають права займатися політикою і робити публічні заяви, а також вказувалося, що єпископи повинні бути не представниками українського народу, а фактично чиновниками, яких призначатиме міністерство окупованих територій Сходу723.
Німецьке вторгнення на територію СРСР дестабілізувало релігійне життя, розірвало зв'язки між православним центром Москвою та периферією. Це створило передумови для утворення кількох православних конфесій і втрати всеосяжного контролю Російської православної церкви над канонічними просторами України. Той факт, що екзарх України митрополит Микола (Ярушевич) залишив територію республіки під час наступу вермахту й осів у Москві, дав формальну підставу вважати Києво-Галицьку митрополію такою, що потребує нового керівника.
Окупація України, утворення кількох адміністративно-територіальних одиниць на "східних землях" унеможливили фізичний зв'язок православних священиків з двома ієрархічними центрами — РПЦ й Автокефальною православною церквою в Польщі. Це відразу породило відцентрові тенденції серед архієреїв України. Одна їх група, лідером якої був найбільш авторитетний на окупованих українських землях архієпископ Крем'янецький Олексій (Громадський), вирішила будувати свою діяльність на засадах автономії, санкціонованої ще патріархом Тихоном і Всеросійським Помісним Собором РПЦ у 1918 р. У відповідності з рішеннями цього Собору лише обрання правлячого митрополита Київського й Галицького мало дістати схвалення патріарха Московського. У всьому ж іншому Українська православна церква діставала повну свободу дій. Як старший серед архієреїв, що перебували в зоні окупації, архієпископ Олексій мав усі підстави для того, щоб очолити УПЦ. Українська ієрархія, що відстоювала національну орієнтацію православної церкви, зокрема єпископ Полікарп, висловила йому довіру й підтримку. Однак архієпископ Олексій мав власний погляд на становище в церкві та її майбутнє. 18 серпня він скликав у Почаївській лаврі архієрейський собор, в якому брали участь також архієпископ Симон (Івановський), єпископи Пантелеймон (Рудик) і Веніамін (Новицький). Ухвали собору єпископів були такими: 1. До Помісного Собору Православної церкви в Україні в складі ієрархії, духовенства і мирян вважати Українську церкву та її ієрархію в канонічній залежності від церкви Російської. 2. Повернути Українській церкві права автономії і автономного управління. 3. Надати найстаршому з наявних ієрархів Православної церкви в Україні архієпископу Олексію у відповідності з 34-м правилом Апостолів повноваження обласного митрополита. 4. Вважати екзархат у Західній Україні таким, що припинив своє існування, а екзарха митрополита Миколу, що залишив свій екзархат, Волинську єпархію і священноархімандритство у Почаївській лаврі в час великої небезпеки, таким, що втратив свої повноваження по екзархату, єпархії та Лаврі724.
В. Гордієнко, описуючи ці події, вказує, що ієрархи не знали про призначення 15 липня 1941 р. місцеблюстителем патріаршого престолу РПЦ митрополитом Сергієм Миколая митрополитом Київським і Галицьким та екзархом України. Ящо й припустити таку можливість, то навіть і тоді, з точки зору існуючих правил, позбавлення Миколи звання екзарха РПЦ на західних землях України та Білорусії (наданого йому в 1939 р.) виходило за межі компетенції Почаївського собору. Рішення собору викликало різну оцінку православних архієреїв: якщо єпископи Антоній і Дамаскин (Малюта) визнали їх правочинними, то архієпископи Олександр і Полікарп (Марцен-ко) з ними не погодилися.
Розуміючи, що без підтримки Києва вплив Автономної церкви буде обмеженим, архієпископ Олексій відвідав колишню столицю. Однак там його зустріли досить стримано внаслідок того, що він визнавав юрисдикцію Московської патріархії. Місцеве православне духовенство та громадські кола дали зрозуміти, що хочуть бачити на Київській кафедрі особу з яскраво вираженою українською орієнтацією. Відразу після цього архієпископ Олексій відбув до Холму для консультацій з архієпископом Іларіоном з пропозицією очолити Київську кафедру. На початку грудня 1941 р. архієпископ Олексій скликав черговий собор єпископів, від імені якого знову запропонував Іларіону Київську єпархію. Підтримку даній кандидатурі висловили також Адміністратура Автокефальної церкви на чолі з єпископом По-лікарпом (Сікорським), Всеукраїнська церковна рада у Києві і навіть митрополит А. Шептицький. Позитивна відповідь від архієпископа Холмського та Підляського надійшла 26 грудня. Тим часом собор надав Олексієві титул митрополита Волинського і Житомирського та екзарха України. Не зважаючи на канонічний зв'язок з РПЦ, Автономна церква цим самим кидала виклик Московській патріархії, ігноруючи її ставленика в Україні митрополита Миколу. З іншого боку, це був відчутний удар по амбіціях прихильників Автокефальної церкви і вагома заявка на провідні позиції в рейхскомісаріаті "Україна". З цим не могли погодитися ні лідер апологетів автокефалії архієпископ По-лікарп, ні митрополит Харківський та Охтирський Феофіл (Булдовсь-кий), який до певного часу займав осібну позицію. Власне бачення ситуації в листі до митрополита Олексія (23 жовтня 1941 р.) окреслив митрополит Діонісій. Рішення Почаївського собору він вважав неправомірним з кількох причин: по-перше, підпорядкування Православної церкви в Україні РПЦ неможливе внаслідок того, що "під теперішню пору не існує правильної й на засадах канонічних організованої Церкви російської", по-друге, Православна церква в Україні, згідно з Томосом Константинопольського патріарха від 13 листопада 1924 p., була незалежною церквою і "перебувала в канонічному зв'язку з великою Церквою Цар горо дською"; по-третє, оскільки канонічне право забороняло поширювати повноваження одного церковного об'єднання за рахунок іншого, "Московська патріархія з її місцеблю-стителем митрополитом Сергієм, підпорядковуючи собі терени нашої св. Автокефальної Церкви, поступала всупереч приписів канонічних"725.
Цей крок прискорив формування автокефальної ієрархії на землях, що увійшли до складу рейхскомісаріату "Україна". За підтримки активістів автокефального руху з Волині митрополит Діонісій відновив юрисдикцію над Волинню, а також поширив її на Наддніпрянщину. 11 серпня 1941 р. він повідомив українських архієреїв про створення чотирьох нових єпархій — Житомирської, Кременецької, Луцької та Поліської. В листі визначалися засади, на яких мала будуватися діяльність цієї гілки Автокефальної церкви: 1) національний характер; 2) автокефальність; 3) соборний устрій, що дає мирянам широкі можливості для управління церквою. Дії митрополита Діонісія обнадійливо сприйняли прихильники автокефалії УПЦ у Києві. Колишні священики та віруючі УАПЦ формації 1921 р. ініціювали організаційні збори, на яких було відновлено Всеукраїнську православну церковну раду (ВПЦР)726. До складу церковної ради увійшли: митрофорний протоієрей Л. Юнаков — почесний голова Ради, підполковник М. Рибачук — голова Ради, протопресвітер П. Длугопільсь-кий — перший заступник голови, І. Руденко — другий заступник голови, диякон В. Чорноморець — секретар, І. Твердохліб — скарбник, протопресвітер Феодосій Павловський, митрофорний протоієрей Микола, священик П. Касьянчук, Ф. Коваль — члени Ради. Українська Церковна Рада розмістилася в Митрополичій палаті при соборі Св.Софії. Головним напрямом її діяльності стала українізація церкви та об'єднання автокефальних церков на всіх українських землях727.
Члени ВПЦР за сприяння київського бургомістра Базалія вирушили до Варшави, де обговорили з митрополитом Діонісієм перспективи автокефального руху в Україні. 17 жовтня 1941 р. на зборах ВПЦР у Києві відбулося об'єднання всіх церковно-православних течій, що залишалися поза межами Автономної церкви. Трохи згодом виникли церковні ради у 8 колишніх обласних центрах, що визнавали зверхність ВПЦР та підтримували зв'язки між собою728.
У перші дні жовтня у Полтаві виникла українська церковна рада на чолі з досвідченим церковним діячем Миколою Шевченком, яка мала вплив на всю Полтавщину.
Восени 1941 р. активну діяльність розгорнула Рівненська церковна рада. 29—ЗО листопада під головуванням І. Корноухова відбулося засідання ради, предметом якої був стан справ у Православній церкві на Волині729.
Центром автокефального руху стала Волинь. Німці дозволили створити на Волині громадську організацію — Українську раду довір'я, більшість членів якої становили прихильники автокефалії українського православ'я. 31 серпня — 1 вересня 1941 р. у м. Рівне вони провели нараду, учасники якої прийняли рішення, в якому вони однозначно висловлювалися за автокефалію і незалежність Української православної церкви. Автори ухвали пропонували: "До часу скликання, на підставі закону 1 січня 1919 p., Всеукраїнського Церковного Собору Рада Довір'я вважає за необхідне покликати тимчасову адміністрацію Української Православної Церкви на звільнених теренах, яка, будучи національно-українською за своїм складом, вела б справи церкви з цілковитим забезпеченням суто національного характеру та довела б до скликання Всеукраїнського Церковного собору в Києві"730. Голова Ковельської та Луцької архієпархій Полікарп, якого митрополит Діонісій у серпні підніс до сану архієпископа, 28 листопада провів у Луцьку перше засідання єпархіальної ради. До її складу входили голова міської управи інженер М. Єрмолаєв, М. Олійник, С. Наїдко, полковник Филипович, директор М. Талаш, інженер П. Го-лубович, професор П. Покальчук, Є. Тиравський, інженер Ю. Костян-тинов, професор М. Тарнавський, професор В. Федоренко, протоієрей Л. Долинський, П. Тимощук, В. Михайлівський. На порядку денному засідання стояло два питання: 1) доповідь архієпископа По-лікарпа про стан Православної церкви на колишніх землях Польщі та на Великій Україні; 2) доповідь Є. Тиравського про зустріч з архієпископом Крем'янецьким та Рівненським Олексієм (19 листопада, повертаючись поїздом з Холму, архієпископ затримався на кілька годин в Луцьку, де мав бесіди з місцевим громадянством). Після обговорення доповідей учасники засідання прийняли ухвали, в яких піддавалася осуду "москвофільська діяльність архієпископа Олексія та сущих з ним єпископів"731.
13 грудня 1941 р. на нараді представників церковних рад Волині було прийнято резолюцію наступного змісту: "Виступити рішуче проти неканонічної і надзвичайно шкідливої для Української Православної Церкви діяльності архієпископа Крем'янецького Олексія і оточуючих його єпископів з висвітленням цілої справи тяжкого стану церковного життя, просячи його Блаженство призначити Адміністратором Православної Церкви на звільнених землях України єдиного по цей бік річки Бугу єпископа — українця Полікарпа, архієпископа Луцького і Ковельського". Учасники наради висловили готовність до співпраці з церковними радами інших регіонів України, зокрема ВПЦР у Києві732.
24 грудня 1941 р. митрополит Діонісій на підставі "Патріаршого і синодально-канонічного Томосу Вселенської і Царгородської патріархії про визнання православної церкви в Польщі автокефальною", з метою "впорядкування церковного життя на визволених від більшовиків українських землях" призначив архієпископа Луцького і Ковельського Полікарпа "Адміністратором Української автокефальної церкви на звільнених землях України"733. Більшість сучасних вітчизняних істориків вважають Томос достатньою канонічною підставою для такого рішення (Д. Степовик, В. Ващенко, Ю. Волошин та ін.). Д. Поспєловський, автори й видавці православного журналу "Вера и жизнь", російські історики церкви не погоджуються з таким твердженням і стоять на тому, що в роки війни в Україні відродили традицію "неканонічної, липківської УАПЦ". "Неолипківським", "неоса-мосвятським" більшість зарубіжних (В. Алексеев, Т. Ставру, Д. Поспєловський) та російських (В. Якунін, О. Васильєва та ін.) дослідників вважає висвячення автокефальних єпископів Івана (Губи), Ника-нора (Абрамовича), Фотія (Тимощука), Мануїла (Тарнавського), Мстислава (Скрипника), Сильвестра (Гаєвського), Михайла (Хорошого), Григорія (Огійчука), Геннадія (Шиприкевича), Володимира (Мальця), Георгія (Коренистова) в першій половині 1942 р.
УАПЦ не визнала Московська патріархія, ієрархія якої вважала спосіб утворення Автокефальної церкви неканонічним, оскільки матірна церква — РПЦ — не давала згоди на цю акцію. До того ж архієпископ Полікарп, митрополит Діонісій та інші архієреї УАПЦ засуджувалися за контакти з гітлерівцями734. Адміністратор УПЦ архієпископ Полікарп у березні 1942 р. дав відповідь на ці звинувачення, вказуючи на неприпустимий характер взаємин митрополита Сергія і безбожницького сталінського режиму. На цьому протистояння двох ієрархів не закінчилося. Місцеблюститель патріаршого престолу РПЦ апелював до східних церков з тим, щоб вони своїм авторитетом вплинули на непокірного українського владику. У квітні того ж року архієпископ Полікарп виступив з другою заявою такого змісту: "Минуло шість тижнів від часу, коли я мусив дати відповідну відповідь московському митрополитові Сергієві за його напади на мене та на Православну Церкву в Україні. Одначе знається, що вірно відданий Москві Сергій уважає себе все ще покликаним вмішуватися в розвиток церковного життя в остаточно визволеній від большевиць-кого терору Україні.
Ось так недавно звернувся він до грецько-православних єпископів Левантійських держав* і сходу з просьбою, щоб скликати синод, який мав би постановити санкції проти мене, причому мав би взяти під увагу навіть справу моєї анатеми. Щоб мати для такого потягнен-ня якусь відповідну підставу, поширює Сергій плітку, буцімто з німецького боку я мав бути визначений Керченським патріярхом. Це нове встрявання митрополита Сергія у внутрішнє життя церкви в Україні я якнайгостріше відкидаю та заявляю, що Православна Церква в Україні ніколи не була канонічно залежна від Москви, що підтверджує синодально-канонічний Томос Візантійського патріярха з 1924 року. Через те всі діяння митрополита Сергія не можуть торкатися України. Твердження про призначення мене Керченським патріярхом є видумане.
Ці нові намагання митрополита Сергія виключити мене з церковної спільноти та його встрявання в наші церковні справи ще раз доказують, як тісно він зрісся з більшовизмом та як мало йому лежить на серці церковне життя в Україні. Тому митрополит Сергій повинен знати, і хай про це почує цілий світ, що по відвороті Червоної армії з України знову віддано українському православному населенню для його релігійних потреб ті церкви, які большевики замінили були на зерносховища, театри та клюби. Під німецькою владою розвивається церковно-релігійне життя вільно та без перешкод". Далі архієпископ Полікарп вказав на невідповідність дій місцеблюстителя патріаршого престолу РПЦ, що сповідував угодовську політику стосовно більшовиків, які нищили православне духовенство, і водночас дорікав співпрацею з німцями Українській автокефальній церкві735.
Архієпископ Олексій також оприлюднив власне ставлення до заяв свого канонічного зверхника. В одному з останніх своїх пастирських листів він нагадав про атеїстичну навалу більшовизму і з вдячністю говорив про німецьку армію, завдяки якій стало можливим відродження релігійного життя в Україні. "Але, на жаль, ми почули, — писав архієпископ Крем'янецький, — що в англійських часописах гостро заатаковано саме наших німецьких визволителів, і то за атаковано тими, що не повинні були цього робити. Це зробив митрополит Сергій, який через 10 років бачив та сам перейшов через жах і страхіття більшовицького життя й більшовицьких знущань над церквою та вірними. Він, митрополит Сергій, напевно добре знає, як скоро відбувалося релігійне життя на Україні й як дуже різниться воно від попередніх форм. Хоч він це знає, намагається він своєю заявою спинити нестримний розмах українського духа та волі.
Декляруючи за збереження московських інтересів, санкціонує він 25-річний кривавий терор Кремля проти Христа, проти нашої віри, проти церков та всіх вірних. Сприяючи більшовицьким можновладцям, схвалює митрополит Сергій незчисленні вбивства єпископів, духовних та вірних і нищення та безчещення незчисленних церков. Ця декларація — це чиста облуда, яку ми караємо погордою перед цілим світом"736.
"Газетна війна" між ієрархами різних православних конфесій в окупованій Україні та за її межами свідчила про досить складну релігійну ситуацію, якою вміло користувалися обидва тоталітарні режими — сталінський та гітлерівський. Поставивши релігійні структури під цілковитий контроль, Берлін і Москва використовували їх у власних політичних інтересах.
Питання про співвідношення приходів та духовенства двох православних конфесій в роки окупації і донині залишається дискусійним. За свідченням єпископа Никанора (УАПЦ), протягом трьох місяців на території рейхскомісаріату "Україна" утворилося 518 автокефальних парафій, кількість духовенства складала 455 осіб, 226 з яких мали довоєнний стаж і повернулися до пастирського служіння, а 136 були щойно висвяченими. І.Власовський веде мову про 150 автокефальних громад на Полтавщині й Дніпропетровщині та 100 — на півдні України (Кіровоградська, Одеська й Миколаївська області)737. Автори книги "Народная война в тылу фашистских оккупантов на Украине" (К., 1985, с. 183) констатували наявність 500 приходів Автокефальної та 5600 — Автономної церкви перед приходом Червоної армії в Україну.
Продовжуючи співставлення чисельності приходів та священнослужителів УАПЦ й Автономної церкви, Д.Поспєловський наводить дані по Київській єпархії: у 1943 р. тут нараховувалося 500 автономістських та 298 автокефальних храмів, 600 кліриків Автономної та 434 — Автокефальної церкви738.
Найбільш грунтовно дослідив цю проблему німецький учений Фрідріх Гейєр. Даючи характеристику 15 автокефальним і 16 автономістським архієреям, він вказував, що перші були більш політизова-ні, тоді як другі виявляли схильність до аскетичного, суто релігійного життя, оскільки майже всі були ченцями. За національним складом єпископат УАПЦ був (за виключенням двох архієреїв і митрополита Діонісія) російським, в той час як майже всі єпископи Автономної церкви мали українське коріння739. Окрім архієпископа Олексія (Громадського), до складу Автономної церкви входили архієпископ Си-мон (Івановський), схиархієпископ Антоній (князь Абашідзе), який помер у Києво-Печерській лаврі 1 листопада 1942 p., єпископи Пантелеймон (Рудик), Веніамін (Новицький), Антоній (Марценко), Дамаскин (Малюта), Іоанн (Лаврієнко), Іов (Крестович) та інші740.
Згідно з інформацією, наданою архієпископом Пантелеймоном, у 1943 р. в єпархії діяло 500 парафій, на відміну від 410, вказаних Ф. Гейєром на кінець 1942 р. Разом з парафіями УАПЦ виходила загальна цифра — 800 православних приходів, що складало трохи менше половини діючих парафій у дореволюційній Київській єпархії. 72 % священиків Київської єпархії повернулися до виконання пастирських обов'язків (600 — Автономної церкви та 434 — УАПЦ) у
•' 741
роки війни .
У Полтавській єпархії до революції діяло близько 1200 приходів, а на початку 1943 р. — 140 приходів та стільки ж священиків Автономної церкви. УАПЦ мала на цей час 102 пастирів, 12 з яких були щойно висвячені, а 6 прибули з Волині. Кількість автокефальних приходів Гейєр не називає, вказуючи лише, що в самій Полтаві діяло 6 автономістських та 4 автокефальних приходи742. З періодики того часу відомо, що таких було понад 60. Однак радянські джерела говорять про те, що в період окупації відновилися Богослужіння у більш як 300 храмах. Отже, дані періодики та Ф. Гейєра щодо Полтавської єпархії можна вважати заниженими743.
За даними В. Алексеева і Т. Ставру, на Поділлі лише 20 % культових споруд залишалися незруйнованими. Перебуваючи у прикордонній смузі, Подільська єпархія опинилася під особливою увагою радянських органів. У результаті репресивних заходів у єпархії залишилося всього 10 кліриків744. У період окупації єпископ Автономної церкви Дамаскин сприяв організації на Поділлі близько 600 приходів (до революції їх налічувалося 1500), які обслуговували 223 пастирі.
У Житомирській єпархії в 1943 р. діяло 300 автономістських та 100 автокефальних приходів (до революції — 800 парафій РПЦ).
Єпископ Автономної церкви Леонтій висвятив близько 200 пастирів, які закінчили короткотермінові курси. 318 приходів Автономної церкви було відкрито в Дніпропетровській єпархії. В обласному центрі діяло 10 з них (до революції — 27)745.
Майже всі монастирі підпорядковувалися Автономній церкві. Юрисдикцію УАПЦ визнавали понад 20 монастирів: чоловічі Дер-манський (60 ченців) та малий монастирі поблизу Рівного, а також Більовський таКорецький жіночі (130 черниць) обителі. Архієпископ УАПЦ Никанор з гіркотою визнавав, що Автокефальна церква майже не має монастирів (Більовський і Дерманський монастирі відійшли до УАПЦ пізніше). Архієрей називав причиною такого становища те, що чернецтво вважало священиків і єпископів УАПЦ неканонічни-ми. Вірне ортодоксальним православним традиціям, воно вбачало резони створення Автокефальної церкви не в релігійних, а в політичних мотивах746.
В. Алексеев і Т. Ставру наводять твердження місцеблюстителя патріаршого престолу митрополита Сергія (Страгородського) про те, що в Україні 95 % населення сповідували православ'я, причому 55 % належали до Автономної церкви, а 40 % — до УАПЦ747. Важко сказати, наскільки наведені цифри відображають дійсний стан речей, адже обліку віруючих в роки війни німецькі власті не вели, а радянські органи (Рада у справах РПЦ при РНК СРСР) не мали в той час точних узагальнених даних.
Для рядових віруючих поділ у більшості випадків (особливо у Великій Україні), належність до певної конфесії принципового значення не мали. Однак у західному регіоні, де масова релігійність підкріплювалася високим рівнем національної свідомості, підтримка автокефалії Православної церкви асоціювалася з боротьбою за відродження незалежної української держави.
Взаємини Автономної й Автокефальної церков були складними. Практично в кожному генеральному окрузі діяло по дві єпархії. Так, у Миколаєві після приходу німців виникли єпархіальне управління та духовна консисторія Автономної церкви на чолі з архієпископом Ан-тонієм (Олександром Марценком), що прибув з Кам'янця-Каширсь-кого на Волині. Пізніше до міста приїхав архієпископ Михайло (Федір Хороший), який очолив приходи автокефальної орієнтації. У радянських документах відзначалося, що обидва архієреї в період окупації "вели антирадянську роботу, виступаючи перед віруючими з контрреволюційними проповідями, і випускали у світ різного роду антира-дянські відозви". Обидва ієрархи під час відступу німецьких військ виїхали на Захід748. Рівненсько-Крем'янецькою єпархією УАПЦ керував єпископ Платон, в той час як Волинську єпархію Автономної церкви очолював архієпископ Олексій (Громадський)749.
У лютому 1942 р. до Адміністратора УАПЦ архієпископа По-лікарпа прибув спеціальний посланець від Київської церковної ради протоієрей П. Косянчук з проханням відвідати Київ найближчим часом або надіслати нововисвяченого єпископа-українця. З газети "Волинь" довідуємося, що надісланого до Києва єпископа Пантелеймона ніхто з киян не визнає і він обертається в тісному колі росіян та "малоросів". Призначення єпископа-українця до Києва зустрілося б з гарним бажанням населення та внесло б у церковне київське життя спокій та духовну полегшу для вірних750. Полікарп призначив на Київську кафедру єпископа Никанора, а його заступником і помічником — нововисвяченого єпископа Мстислава (Скрипника). Саме останній став ключовою фігурою УАПУ в Києві. Він виявив здатність до компромісів, тактичної гнучкості и не применшував реальних досягнень єпископа Пантелеймона. Ініціативний та енергійний архієрей Автономної церкви зумів завоювати прихильність місцевої влади, і в самому місті йому підпорядковувалося 14 храмів та 8 монастирів у той час, коли УАПЦ мала у своєму розпорядженні Андріївську та ще дві церкви, єпископ Мстислав намагався нівелювати суперечності між двома конфесіями і домагався об'єднання з Автономною церквою, для чого готувався вступити в переговори з єпископом Пан-телеимоном .
Єпископ Пантелеймон вступив у гостру конфронтацію зі Всеукраїнською православною церковною радою, яка в результаті цього конфлікту в лютому 1942 р. була розпущена окупаційною владою. Причиною протистояння стала непоступливість членів ВПЦР у питанні про автокефалію. Досить напружено складалися стосунки керівників УАПЦ й АПЦ — Полікарпа (Сікорського) й Олексія (Громадського). Запевняючи опонентів у тому, що він є прихильником канонічної автокефалії Української православної церкви, митрополит Олексій закликав дочекатися визнання цього статусу помісними церквами, в тому числі й РПЦ. Архієпископ Полікарп відстоював історичну обумовленість і тяглість автокефалії українського православ'я, що не потребувало додаткових канонічних атрибутів. У гострій полеміці доходило до обопільних образ: вищий достойник АПЦ звинувачувався у "москвофільстві", а Полікарп іменувався "єресіархом", "розкольником" тощо.
Одним із зовнішніх виявів протистояння було ставлення до українізації церкви. Залишаючись на позиціях традиціоналізму, духовенство Автономної церкви продовжувало правити Службу Божу церковнослов'янською мовою. Ієрархія УАПЦ і національно свідома частина мирян настійно вимагали проведення відправ українською мовою. На цьому Грунті неодноразово виникали конфліктні ситуації. Ось лише кілька епізодів.
15 лютого 1942 р. церковний хор Дубенського собору почав співати Літургію українською мовою. З цим не погодився настоятель храму, який категорично заборонив диякону здійснювати богослужіння рідною мовою прихожан. У волинському с. Кримка миряни звернулися до о.Варницького з проханням відправити богослужіння з нагоди роковин злуки У HP і ЗУ НР. Панотець категорично відмовився від підтримки патріотичної акції, що викликало обурення громадян і різке падіння авторитету пароха серед односельців752.
У с. Оржев молодь під керівництвом одного з активістів українізації церкви п. Гончаренка організувала хор і вивчила Літургію українською мовою. Одначе Службу Божу в місцевій церкві по-українськи не відправляли, оскільки цьому противився о. Рижук. Внаслідок такої позиції місцевого пароха віруючі масово перестали відвідувати церкву.
В с Здовбиці поблизу Здолбунова священиками місцевого храму були колишні офіцери царської армії. Прохання прихожан перейти на українську мову богослужінь вони зверхньо відкинули, "бо мужицька мова для цього непридатна". Панахиди за полеглих героїв не відправлялися, оскільки настоятель вважав, що "не стоит за бандитов молиться".
Навіть для такого міста, як Сарни, українська мова під час відправ була рідкісним явищем. Завдяки зусиллям громадськості, ЗО листопада 1941 р. о. Ю. Палій по-українськи служив панахиду по героях Базару (на честь 20-річчя події). Не були марними й зусилля молоді с Оржів, де 23 листопада вперше Слово Боже звучало рідною мово-ю753. У березні 1942 р. в Олександрії (Рівненський генеральний округ) з ініціативи відділу пропаганди окружного товариства "Просвіта" й "Сільського Господаря" відбулася конференція культосвітніх працівників району, на яку прибуло близько ЗО осіб. Разом з іншим розглянуто й церковні справи, зокрема про мову культових відправ. З'ясувалося, що з 7 священиків, які служили в районі, двоє користуються "чужою нам мовою", з приводу чого учасники прийняли відповідне рішення. У Вербівському районі з ініціативи протоієрея Міцевича відбувся з'їзд місцевих священиків. У результаті жвавого обговорення всіх питань порядку денного духовенство Ве-рбівщини прийняло ухвалу про перехід до української мови богослужінь754.
Важливим чинником українізації церкви стала періодична преса. Сотні статей, присвячених ролі православ'я у відродженні української державності, духовності, культури, сприяли піднесенню національної свідомості, збільшенню числа прихильників ідеї автокефалії УПЦ.
В одному з грудневих випусків часопису "Волинь" (1941 p.), редакція якої стояла на позиціях автокефалії українського православ'я, було вміщено матеріал, спрямований проти консервації старих порядків у релігійних справах. У замітці, зокрема, відзначалося: "Кре-м'янець (резиденція керівника Автономної церкви архієпископа Олексія Громадського —Авт.) сьогодні старається відігравати роль певного центру українського церковно-релігійного життя. Але чомусь крем'янецьке духовенство не може зрозуміти, що живе в українській дійсності, й відправляє богослужіння живою Московською мовою. В монастирі відбулася панахида по замордованих "руками безбожників" жертвах у крем'янецькій в'язниці. Але жоден священик ні в проповіді, ні в молитвах не згадав, що це були українці, за українську справу карались у в'язниці і там же загинули"755.
18 січня газета повідомляла, що в Рівненській єпархії вже кілька тижнів поминають архієпископа Олексія в якості екзарха Православної церкви в Україні. З часу проголошення Владики керівником УАПЦ навіть священики промосковської орієнтації стали поминати "церкви в Україні". До того про Україну не згадувалося жодним словом756.
Ряд публікацій містив тенденційні, суб'єктивні твердження, що свідчили про явну заангажованість авторів. Так, у статті "Більшовицькі махінації навколо Церкви", вміщеній у часописі "Вінницькі вісті" на початку 1942 p., представники Автономної церкви звинувачувалися в тому, що легко можна було значною мірою інкримінувати й прихильникам УАПЦ. Автор матеріалу стверджував: «Незважаючи на загальну для обох релігій назву "православіє", українське православ'я нічого спільного не мало й не має з московським. Діячі останнього, що вспадкували, з одного боку, візантійську консервативну мертвячину, а з другого — методи католицьких єзуїтів (од Фотія через Победоносцева до сьогоднішніх енкаведистів включно), завжди перетворювали церкву на кубло інтриг, на осередок політиканства, на засіб духовного гноблення народів. Чужа всьому цьому є національна Українська Церква з її рідною народною мовою та законними архіпастирями — духовними, а не політиканствуючими провідниками». На підставі того, що архієпископ Олексій оголошений екзархом України, перебуваючи в юрисдикції московської патріархії, автор статті звинувачує його в тому, що він "кладе Церкву в Україні до ніг московського патріарха, агента НКВД", а отже, і сам є таким аген-
ТОМ757.
У листопаді 1941 р. "Український голос" опублікував "Думку православного українця", яка зводиться до закидів на адресу Автономної церкви у співпраці з більшовицькими спецслужбами, прагненні її єпископату затягнути "українців назад у духовне московське рабство"758.
Спробу історичної ремінісценції та моралізаторсько-викривального аналізу діяльності Православної церкви у міжвоєнній Польщі здійснено в статті Чернігівця "Карти на стіл" ("Волинь", січень 1942 p.). Автор викриває "пристосуванство" православної ієрархії до польського режиму, його "аморальність" (на основі переліку літератури, що зберігалася у Крем'янецькій консисторії) і, нарешті, переходить до головного, закликаючи уявного опонента: «Пора відкрити, нарешті, карти, і коли думаємо про русифікацію, то не треба того прикривати релігією.
... Справа проста. Нам залежить на оздоровленні церковного життя, оживленні справжньої віри й її поглибленні (а що це неможливе без рідної мови в богослужінні — то і на українізації) — вам залежить на безоглядній русифікації, за всяку ціну, коштом віри й православ'я.
Це не боротьба "тихонівців" і "липківців", а боротьба проти чистої української православної віри, яку боронила свого часу УАПЦ в Києві — оборонить і тепер»759.
А ось яку аргументацію на користь українізації Православної церкви висунув автор іншої публікації в тому ж виданні під символічною назвою "Руки геть!" Серед авторів, які полегшували більшовикам антирелігійну роботу на українських землях, у статті перелічено такі: 1) низький рівень освіти духовенства; 2) прагнення священнослужителів, замість поглиблення й поширення православної віри справжньою працею серед своїх "овечок", вдержати їх при собі лише незрозумілим, таємничим обрядом богослужіння та звичкою до певних форм (що не вимагало ні спеціальних зусиль, ані інтелігентності); 3) формальне ставлення духовенства до власних обов'язків і часто не відповідний становищу спосіб життя.
Все це зводило релігію до однієї лише форми. Однак серед українського духовенства була певна частина, зацікавлена в "консервуванні" такого становища до часу, коли знову запанує "Матушка Ра-сєя". Для цього вони серед духовенства і вузького кола "своїх людей" підтримували дух "єдінства", не лише церковного, але й "общерусь-кого". За зовнішнім прагненням утримати церкву в традиціях церковнослов'янських канонів проступає прагнення підтримати всюдисущу руку Москви над собою.
Характеризуючи мовну проблему, автор нагадав, що і староєврейська, і церковнослов'янська мови мали тисячолітню історію. Але саме тому, що болгари не розуміли грецької, Кирило і Мефодій переклали Святе Письмо на староболгарську мову, якою розмовляли їх сучасники, бо "субота для людини, а не навпаки", і сам Ісус Христос наказав апостолам проповідувати і молитися мовами тих народів, серед яких вони несли Слово Боже. За словами автора публікації, в часи Гетьманщини українізованою староболгарською мовою не лише молилися, але й писали книги. Петро І заборонив друкувати книги такою мовою і звелів перейти на російський варіант староболгарської. А 1734 року було наказано знищити всю богослужбову літературу, видану українізованою староболгарською мовою. Автор наполягав, що "оскільки тепер ніхто не пише і не вчиться староболгарською мовою, то необхідно впроваджувати в богослужіння українську. А канонічне крутійство та посилання на те, що коли українська церква понад 300 років була під Москвою, то вже настало "право передавання", це справа людей непорядних, яким треба сказати: "Руки геть!"760.
Продовження - Част.2.