2.10. Політика гітлерівського й сталінського режимів щодо українських національних церков (Част. 2.)
Неважко помітити, що в більшості публікацій у періодиці того часу переважали емоції, надмірний політичний наліт, прагнення вирішити церковні проблеми політичними й ідеологічними засобами, відсутність бажання та вміння йти на компроміси, шукати конструктивні рішення. Разом з тим можна по-людськи зрозуміти прихильників української ідеї, які, здавалося їм, отримали шанс для відродження національної державності й незалежної церкви.
Свої особливості мав процес українізації православного життя на Харківщині. Єдиний архієрей УАПЦ формації Феофіл (Булдовський) був зареєстрований у Харківській міській управі як "митрополит всієї України". Для того, щоб схилити старого митрополита до визнання УАПЦ, довелося докласти чималих зусиль не лише представникам української православної громадськості, а й німецької окупаційної адміністрації. Значний вплив на організацію і суспільно-політичне спрямування релігійного життя в Харкові здійснювали самостійницькі кола: спочатку офіційно, а після заборони гітлерівців нелегально у місті діяв т.зв. "Громадський комітет" на чолі з В. Доленком, при якому було створено церковну комісію. Під час засідання цієї комісії 20 листопада 1941 р. Доленко виклав схвалені присутніми основи церковної політики на окупованих нацистами теренах: "На відміну від 1922—1924 pp., тепер на Україні повинна існувати єдина церква — автокефальна, виходячи з принципу не територіально-національного, а територіально-державного. Україна — держава, в якій церква є українська, автокефальна, незалежна від того, на якій мові здійснюється богослужіння. Не слід допускати церковного розподілу, антагонізму і внутрішньоцерковної боротьби. Церковну владу та ініціативу потрібно взяти в свої руки". Окрім названої комісії, при "Просвіті", діяла ширша за складом і функціями церковно-богословська комісія, яка ставила перед собою завдання "ув'язати роботу єпархіяльного управління з "Просвітою"761.
Пильно стежачи за розвитком подій, німецька влада намагалася повністю контролювати ситуацію і коригувати її залежно від обставин. Спочатку гітлерівці підтримували УАПЦ як противагу РПЦ і російським впливам в Україні. Згодом їх стала непокоїти явна політична спрямованість руху за автокефалію УПЦ. Так, у спецдонесенні начальника поліції безпеки та СД про події на окупованій території зазначалося, що Українська автокефальна церква стала "ще одним інструментом української національної політики"762.
Аби нейтралізувати надмірну політизацію релігійного життя і згубні наслідки конфронтації між УАПЦ й АПЦ, окупаційна влада вжила низку обмежувально-регулятивних заходів. У середині травня 1942 р. рейхс-міністр окупованих територій А. Розенберг передав рейх-скомісарам розпорядження, якими релігійним об'єднанням заборонялося займатися політичною діяльністю. Рекомендувалося сепарувати релігійні групи за національними і територіальними параметрами, причому влада повинна була особливо ретельно дотримуватися національного принципу при затвердженні керівників релігійних інституцій. Компетенція кожної єпархії обмежувалася кордонами генерального округу. Окремо наголошувалося на ставленні до РПЦ як до носія ворожої рейху російської національної ідеї . В датованій І жовтня 1942 р. інструкції заступника рейхскомісара України Даргеля містилася вказівка дотримуватися "рівноваги позицій обох церков".
У зв'язку з цим слід було "у відповідний спосіб протистояти будь-якому об єднанню .
Незважаючи на протидію окупаційної адміністрації та взаємні суперечності, архієреї АПЦ й УАПЦ робили кроки до порозуміння і навіть організаційного об'єднання. Готовність до примирення виявили і архієпископ Полікарп, і митрополит Олексій, причому останній у листі до свого опонента писав, що вони обидва витримали іспит на "українця" і що взагалі вже на часі припинити надуманий поділ на "москалів" та "українців"765. Після відповідних консультацій сторони дійшли консенсусу, і 8 жовтня 1942 р. у Почаєві митрополит Олексій разом з автокефальними архієреями Никанором і Мстиславом підписали "Акт поєднання". Серед найважливіших положень ухваленого документа були такі: 1. Існування Української автокефальної православної церкви визнавалося доконаним фактом. 2. Встановлювалося канонічне спілкування УАПЦ з іншими православними церквами, опосередковане митрополитом Діонісієм, який до скликання Всеукраїнського помісного собору визнавався місце-блюстителем Київського митрополичого престолу766. Отримавши повідомлення про угоду між двома ієрархіями, Даргель викликав єпископа Мстислава і заявив йому, що німецька влада вважає її неле-гітимною, після чого наказав тому виїхати до Прилук з забороною займатися релігійною та політичною діяльністю. Під тиском групи архієреїв Автономної церкви та німецької влади митрополит Олексій 15 грудня 1942 р. відкликав свій підпис під Актом767. Слід зауважити, що позицію єпископів Пантелеймона, Веніаміна, Димитрія та інших противників об'єднання з УАПЦ обумовлювало зовсім не бажання підтримувати канонічний зв'язок з РПЦ, а прагнення здійснити цей процес під егідою митрополита Православної церкви в Німеччині Серафима (Ляде).
Як би там не було, але всі спроби, спрямовані на консолідацію православ'я і утворення єдиної ієрархії, внаслідок німецької політики й незгод у середовищі єпископату виявилися марними. Ті дослідники й публіцисти, які твердять про "втрачений шанс" для формування помісної Української православної церкви, випускають з уваги чи свідомо ігнорують обережну позицію помісних православних церков і Константинопольської патріархії, які не могли не рахуватися з фактично найбільш чисельною і впливовою Російською православною церквою.
Тим часом Кремль впроваджував у життя власну стратегію в релігійній сфері. Злам, що настав у війні, необхідність створення широкого й міцного фундаменту для співпраці з союзниками по антигітлерівській коаліції вимагали хоча б декларативної відмови від гонінь на церкву, пошуку такої моделі взаємин з релігійними інституціями, яка могла б якщо не прикрасити, то хоча б не псувати імідж Радянського Союзу в очах світової громадськості. До "зміни віх" у стосунках з церквою сталінську верхівку підштовхувала й та неприємна обставина, що нацисти зуміли (принаймні у зовнішніх виявах) привернути на свій бік значну частину духовенства й віруючих, створивши на окупованих землях кращі, ніж на радянській території, умови для розвитку релігійного життя. Не останню роль відіграло також прагнення використати авторитет і організаторський потенціал церкви для активізації патріотичних рухів та заходів, спрямованих на зміцнення обороноздатності країни. Однак не це, а далекоглядні стратегічні задуми Сталіна визначили "поворот" у зносинах з релігійними об'єднаннями. На користь цього свідчать "більшовицькі темпи", запропоновані вождем для підготовки Собору РПЦ, — всього ... 4 дні. Під час зустрічі Сталіна з митрополитом Сергієм (місцеблюстителем патріаршого престолу), митрополитом Ленінградським Олексієм та екзархом України, митрополитом Київським і Галицьким Миколою було повідомлено про намір санкціонувати обрання патріарха РПЦ і зробити ряд кроків назустріч бажанням церкви: видання журналу, відкриття нових приходів, відродження духовних навчальних закладів тощо. На запитання вождя, якою буде титулатура патріарха, митрополит Сергій відповів: "Московський і всієї Русі", а не "всієї Росії", як це було за патріарха Тихона. Отже, і офіційна назва всієї церкви мала відповідати титулу першоієрарха — Руська православна. Увага на цьому акцентувалася не випадково: РПЦ прагнула зберегти вплив не лише на російські приходи, а й на весь східнослов'янський, "руський" простір. Ця лінія цілком лягала у фарватер внутрішньополітичного курсу Кремля, і церква мала стати одним з ефективних засобів досягнення мети768.
Собор відбувся 8 березня 1943 р. Його делегати одноголосно обрали патріархом митрополита Сергія та окремою постановою відзначили "співчутливе ставлення" радянського уряду до церковних проблем і запевнили в тому, що РПЦ примножить зусилля у боротьбі за визволення батьківщини. У зверненні до християн усього світу учасники Собору закликали "об'єднатися в Ім'я Христа для остаточної перемоги над спільним ворогом у світовій боротьбі за зганьблені Гітлером ідеали християнства, за свободу, щастя і культуру всього людства"769.
14 травня 1943 р. урядовою постановою створено Раду у справах РПЦ при РНК СРСР. До компетенції цього органу входив попередній розгляд питань, які ставилися патріархом і вимогами рішень уряду СРСР; підготовка проектів нормативних актів, що торкалися діяльності РПЦ; нагляд за правильним їх втіленням у життя, подання до РНК СРСР висновків з питань життєдіяльності РПЦ; інформування союзного уряду про стан церкви на місцях; загальний облік культових споруд і духовенства тощо. Як бачимо, це був суто допоміжний, дорадчий орган, який не мав права приймати власні рішення і готував матеріали для прийняття таких рішень органами влади. При урядах союзних республік та облвиконкомах запроваджувалися посади уповноважених Ради у справах РПЦ (PC РПЦ) з аналогічними функціями. Очолив PC РПЦ770 генерал-майор Г. Карпов, який займався у апараті НКВС роботою з "релігійниками". Ще під час зустрічі з трьома митрополитами напередодні Собору Сталін демонстративно застерігав майбутнього "керуючого справами" РПЦ: "Тільки пам'ятайте: по-перше, Ви не обер-прокурор Синоду, а по-друге, своєю діяльністю більше підкреслюєте самостійність Церкви"771. Та все це було дипломатичними реверансами. Кремль витворив структуру, яка взяла церкву під жорстокий контроль, а вся законодавча база, що з'являлася в наступні роки, перетворювала РПЦ на підзвітну, залежну на кожному кроці від примх влади інституцію.
У травні 1944 р. помер патріарх Сергій, і в листопаді було скликано Собор єпископів для вирішення питань, пов'язаних з обранням його наступника. Після закінчення роботи Собору перед архієреями виступив Г. Карпов. У своїй промові він констатував: духовенство переконалося, що "лише радянська влада здатна врятувати Вітчизну, а отже, врятувати і Російську православну церкву, якій загрожувала така ж небезпека рабства, знищення, як всьому російському". Насичена ідеологічними фігурами лексика голови PC РПЦ за дипломатичним риштуванням приховувала твердо сформульовану тезу: лише за повної лояльності духовенства щодо режиму з'являться певні можливості для розвитку релігійного життя .
Тоталітарний режим не залишав релігійним організаціям жодної альтернативи: або вони мали прийняти запропоновані "правила гри", або позбавлялися будь-яких перспектив. Певною мірою ситуацію для церкви полегшувало те, що вона мала давні традиції патріотичних діянь в часи воєн, які вела Російська імперія. Радянське керівництво хотіло скористатися додатковими можливостями впливу на маси, утримуючи при цьому всі важелі у своїх руках. Духовенство РПЦ взяло активну участь у боротьбі проти наці-фашизму, підтримці військових зусиль радянського уряду.
Особливо тішило Кремль те, що патріотичні пастирські послання від імені архієреїв РПЦ апелювали до свідомості "руського народу", адже для РПЦ єдність "руського народу" тотожна єдності церкви. Ідеологічні зусилля духовенства підкріплювалися відчутним матеріальним внеском до фонду охорони. Збіркові компанії продуктів, одягу, взуття, речей широкого вжитку, коштовностей, грошей, підписка на військові позики, догляд за пораненими і хворими червоноар-мійцями у шпиталях, адресне перерахування коштів на спорудження танкових колон і авіаційних ескадрилій — у цих та інших акціях православні священики та їх прихожани брали справді масову участь. З початку війни до 1 липня 1944 р. духовенство й віруючі РПЦ на території УРСР пожертвували у фонд оборони понад 15 млн крб. готівкою і 4,5 млн крб. продуктами харчування і речами773. Протягом першого півріччя 1945 р. прихожани православних приходів та їх пастирі зібрали в ході патріотичних акцій понад 22,5 млн крб.774 Значні особисті внески зробили архієпископи Дніпропетровський, Запорізький
— Андрій, єпископ Вінницький — Максим і його наступник Варла-
ам, інші архієреї. По закінченні війни 15 єпархіальних архієреїв та ек
зарх України Іоанн були нагороджені медаллю "За доблесну працю в
роки Великої Вітчизняної війни". Такої ж нагороди були удостоєні
десятки представників рядового кліру775.
Не дуже щедра на нагороди влада (кожен кандидат на медаль проходив справжнє "чистилище" перевірок і узгоджень) віддячила тим, хто особливо відзначився на ниві патріотичного діяння. Та в деяких випадках на відзначення заслужили ті, хто виконав делікатну місію ліквідації поліконфесійності в Україні, уніфікацію церковного життя.
Звичайно, Сталін і на думці не мав перетворювати РПЦ на "державну церкву", адже його ідеалом була "слухняна" й цілком контрольована інституція. Ідея єдності РПЦ, відсутність інших православних конфесій "працювали" на гасло "суспільно-політичної єдності радянського народу". Те, що в даному випадку існував релігійний підтекст, зовсім не становило проблеми, адже більшовицька ідеологія безроздільно панувала в суспільстві й релігійний світогляд як серйозний чинник не сприймався.
Перейшовши на "ручне управління" РПЦ, Сталін на власний розсуд, коли це диктувалося внутрішньо- і зовнішньополітичною ситуацією, дозволяв церкві робити ті чи інші кроки. Лише через 8 місяців після смерті патріарха Сергія, у січні 1945 p., він дозволив провести Помісний собор РПЦ. Закінчувалася війна, і лідеру СРСР потрібна була сприятлива, прихильна зарубіжна громадська думка про демократичні зміни в СРСР, аби впевненіше почуватися за столом переговорів, за яким вирішувалася повоєнна доля світу. Рівень зарубіжного представництва (на Собор в якості гостей прибули три патріархи, представники інших помісних православних церков з Європи, США, Близького Сходу), широке пабліситі, характер прийнятих документів і сам факт обрання нового патріарха продемонстрували, що радянський вождь досконало розставляв акценти й розподіляв ролі. Так, саме майбутній патріарх — митрополит Ленінградський Олексій
— доповідав на Соборі про патріотичну діяльність Православної цер
кви в роки війни.
А в цей час за парадною завісою "симфонії" між державою і церквою (так традиційно називалися гармонійні стосунки між власними і релігійними структурами) розгорталися інші, далекі від ідилічних події.
Одним з головних завдань апарату уповноважених PC РПЦ на території України стали облік та реєстрація культових споруд, релігійних громад і духовенства. До максимуму збюрократизована й ускладнена процедура "легітимізації" релігійних інституцій стала знаряддям від сепарування "неблагонадійних", "колаборантів", "націоналістів" — всіх, хто так чи інакше порушив вірність сталінському режиму в період окупації. Головним об'єктом уваги "сусідів" (на партійно-радянському жаргоні — чекістів) стали автокефалісти: священики, приходський актив, архієреї. На середину 1944 р. в 14 областях УРСР було взято на облік 2533 храми патріаршої орієнтації, 98 — обновленської та 97 — автокефальної776. На кінець III кварталу вже по 22 областях (без Волинської і Тернопільської) на обліку стояло 4656 діючих храмів патріаршої орієнтації, 102 — обновленської і лише 69 — автокефальної777. До початку січня 1945 р. на обліку перебувало всього 36 культових споруд УАПЦ, 24 священики і 14 псаломщиків778. Всі єпископи виїхали за кордон або зреклися сану під страхом репресій з боку радянських властей. Різке скорочення кількості автокефальних приходів і духовенства пояснювалося їх переходом під юрисдикцію Московської патріархії. Вибору в них не було: режим "ламав хребта" автокефальному рухові, подаючи його в контексті співпраці з окупантами й "українськими буржуазними націоналістами". Оскільки ще Собор 1943 р. засудив УАПЦ як розкольницьку організацію, вона мала бути ліквідована, а священики — залишатися на службі в сущому сані лише після перерукопокладання і переходу під юрисдикцію РПЦ.
Непокірних чекав суд — "швидкий і неправий", аби залякати інших. Так, у серпні 1944 р. двоє автокефальних священиків Дніпропетровщини були засуджені до вищої міри покарання, 17 — до 10—20-річних термінів ув'язнення за кримінально-політичними звинуваченнями779. Велику групу пастирів УАПЦ, що відмовилися визнавати вказівки Кіровоградського архієрея (деякі з них відкрито називали себе "українськими націоналістами"), відлучили від служби чи репресували780. За інформацією, яка надійшла до уповноваженого PC РПЦ по Київській області Федотова, серед колишніх перерукопо-кладених автокефалістів ширився заклик: "В купі, хлопці, держімося, не забувайте української апостольської церкви, визволяйте один одного"781. А у звіті уповноваженого PC РПЦ по УРСР П.Ходченка за II квартал 1944 р. зазначалося, що автокефалісти Київщини звинувачували «московських тихонівських вовків у ненависті їх, українців, не хочуть, щоб вони молилися рідною мовою, віднімають у них приходи, вимагають та б'ють їх, ображають "самосвятами", пропонують переосвячуватися, за що беруть великі гроші. ...У свою чергу православні священики не залишаються в боргу. Вони кажуть, що автокефалісти за німців "жити їм не давали". Вони, мовляв, писали доноси на православних священиків у гестапо, передавали їх до рук гітлерівців і т.п.»782. Взаємні звинувачення (настільки ж гіркі, наскільки не-зрідка й справедливі) збуджували віруючих, відлунювалися глухим спротивом примусовому з'єднанню з РПЦ або ж осудом дій автоке-фалістів в період окупації.
І все ж сили були нерівні. Якась частина українського духовенства зневірилась у можливості відродження УАПЦ в умовах сталінського режиму, інші змирилися з поразкою і, задовольнившись дозволом екзарха України вести богослужіння українською мовою, переходили під омофор Московської патріархії.
Єдиний "православний простір" на території України у сприйнятті Сталіна та його оточення явно дисонував з наявністю Української греко-католицької церкви. Не зумівши вирішити "уніатську проблему" під час першої радянізації західноукраїнських земель, Кремль не змінив свого ставлення до цієї конфесії після вигнання гітлерівців з території України. Виразною національною позицією, лояльним ставленням до окупантів і несприйняттям більшовицьких методів управління державою УГКЦ підписала собі вирок.
Усвідомлюючи, що несе друга радянізація краю, керівництво греко-католицької церкви вживало заходів до поліпшення стосунків з владою. У грудні делегація УГКЦ на чолі з Климентієм Шептиць-ким побувала в Москві на прийомі в Раді у справах релігійних культів при РНК СРСР (РСРК)783, де передала 100 тис. крб. у фонд Червоного Хреста і висловила запевнення у лояльності до режиму. Передбачаючи можливий розвиток подій, посланці уніатської громадськості переконували можновладців, що "Західна Україна понад 300 років живе відмінним від Східної України життям і що внаслідок цього у неї інші звичаї, життя і релігія, а тому необхідно зміну робити обережно..."784.
Та це не справило жодного враження на тих, хто в цей час уже почав втілювати в життя широкомасштабний план ліквідації УГКЦ. В інший час цю проблему більшовики розв'язали б за спрощеною схемою, юридично заборонивши церкву й репресувавши ієрархію та клір. На завершальному етапі війни Сталін обрав підступнішу тактику, намагаючись розвалити Уніатську церкву зсередини.
Антиунійну акцію доручили проводити Раді у справах РПЦ, а не РСРК, що також виказує її сутність і спрямованість. У середині березня Г. Карпов виклав Сталіну конспект плану заходів, серед яких звертають увагу на себе такі: організація у Львові православної єпархії на чолі з єпископом-українцем; надання їй одного з греко-католицьких соборів; розповсюдження спеціального звернення (українською і російською мовами) до уніатського духовенства і пастви; формування ініціативної групи, що "повинна декларативно заявити про розрив з Ватиканом і закликати уніатське духовенство до переходу в православ'я"; створення у Львові та Луцьку православних братств, які мали вести роботу по зміцненню православ'я і "протиставленню його католицизмові".
Щоб зменшити до мінімуму можливість організованого спроти-ву, 11 квітня 1945 р. проведено арешти провідних діячів УГКЦ: митрополита Й. Сліпого, єпископів М. Будки, М. Чарнецького, Г. Хоми-шина, І. Лятишевського, багатьох священиків.
Ідеологічну атаку на УГКЦ започаткувала стаття Я. Галана (В. Росовича) "З хрестом чи з ножем?" у "ВільнійУкраїні".
Наступним кроком стало призначення на Львівсько-Тернопіль-ську єпархію РПЦ київського священика М. Оксіюка, швидкоруч хіротонізованого в єпископи у Москві під чернечим ім 'ям Макарій.
Нарешті, розпочала свою діяльність "Ініціативна група" на чолі з о. Г. Костельником. 28 травня 1945 р. разом з оо. М. Мельником і А. Пельвецьким він підписав звернення "До всечесного греко-като-лицького духовенства в західних областях України", в якому оцінювалася роль унії в історії українського народу і з'ясовувалася мета "Ініціативної групи" — "довести греко-католицьку церкву до возз'єднання з усією всеруською православною церквою"785. Отримавши від РСРПЦ статус "тимчасового церковно-адміністративного органу", "Ініціативна група" стала своєрідною "п'ятою колоною" в тілі УГКЦ.
Підвищену активність виявляли й православні архієреї. Єпископ Макарій у спеціальному посланні закликав уніатів "повернутися у православну церкву, пам'ятаючи пролиту за неї кров"786. Патріарх Олексій у травні 1945 р. оприлюднив послання "До пастирів та віруючих Греко-католицької Церкви, мешканців західних областей Української РСР", також переконував адресатів "відмовитися від послушенства Ватикану і повернутися в лоно православ'я"787.
Пропагандистські кроки підкріплювалися організаційними: замість непоступливих уніатських священиків, які залишали приходи, Москва призначала православних пастирів. Роботу братств покладали на колишніх активістів цих інституцій, що лишилися в живих. Однак, за словами керівництва РСРПЦ, їх русофільські настрої відлякують уніатів так само, як з пересторогою сприймається приїзд надісланих патріархією священиків і єпископів. Однією з причин такого ставлення місцевого люду було знання української мови, байдужість до національних почуттів. Тому П. Ходченко рекомендував керівництву РПЦ надсилати українських пастирів, яким легше було б здобути авторитет серед уніатів.
"Переконання силою" діяло не на всіх греко-католицьких паро-хів. Так, о.Василин з с Требухів Гусятинського району на Тернопільщині закликав прихожан: "Ми мусимо держатися нашої віри, не приймайте віри, яку вам нав'язують. Нехай нас забивають, а ми мусимо держатися." А о. Черняк з райцентру Копичинці радив своєму колезі о. Гунчаку не виїжджати з села і не агітувати за злиття з РПЦ, "бо через два-три тижні Рад не стане, а ми тоді будемо зрадниками перед своїм народом"788. За доносами о.Василин був арештований. Протягом останньої чверті 1945 р. така ж доля спіткала 19 уніатських пастирів у Львівській та 35 — у Дрогобицькій областях789.
У вересні 1945 р. П. Ходченко одержав листа від секретаря "Ініціативної групи" С. Хруцького, в якому вказувалися фактори, що перешкоджали злиттю УГКЦ й РПЦ. Серед них було і побоювання, що антиуніатська акція спричинить до русифікації Галичини (серед мирян часто можна було почути сентенції на зразок: "Не варто зривати з Римом, щоб з'єднатися з Москвою"). Хруцький вважав, що "місцевого єпископа з греко-католиків ніяк не може заступити єпископ Львівський Макарій, бо хоч він українець за походженням, в очах народу і духовенства греко-католицького він є чужий і своїм одягом та зовнішністю, і своєю відправою Служби Божої". Автор листа повідомляв, що єпископ Макарій, не маючи кафедрального собору, "відправляє в єдиній у Львівській російській церкві (де Служби Божі правляться в церковнослов'янській мові з російською вимовою, а не з місцевою, традиційною, українською вимовою). І тому досі єпископ Макарій не репрезентує собою української православної церкви", а його перебування у Львові не допомогло, а швидше зашкодило антиуній-ній акції .
Шляхом шантажу, тиску, репресій режим примусив більшість уніатських священиків приєднатися до "Ініціативної групи". На 1 жовтня 1945 р. на об'єднання з РПЦ "погодилися" 85 % пастирів Дрогобицької, 79 % — Львівської, 55 % — Станіславської, 69 % — Тернопільської областей791. Всього з 2 тис. уніатських пастирів на кінець 1945 р. на свободі залишалося 1227, 997 з них підтримали об'єднання792.
У кінці лютого 1946 р. екзарх України Іоанн прийняв делегацію на чолі з лідерами "Ініціативної групи". У Києво-Печерській лаврі відбувся постриг оо.Пельвецького й Мельника в ченці, а у Володи-мирському соборі — наречения їх єпископами. Разом з ними ще 13 священиків прийняли православ'я.
Брак єпископату створив проблеми для канонічності об'єднавчої акції, тому її фінал покладався на "новоспечених" архієреїв.
8 березня 1946 р. у храмі Св. Юра розпочався сумнозвісний Львівський Собор. Вибір саме цієї церкви мав підкреслити легітим-ність церковного форуму, але водночас мав єзуїтський підтекст: Москва завдавала останнього удару УГКЦ в її серці — кафедральному соборі. Виступаючі одноголосно засудили "церковну унію як історичну зраду церкві і українському народові й закликали до розриву з Ватиканом і возз'єднання з руською православною церквою"793.
Наступного дня понад 200 священиків відреклися від унії і перейшли у православ'я під час спеціальної відправи. Учасники собору прийняли тексти звернень до патріарха Олексія, місцеблюстите-ля патріаршого престолу в Константинополі, до духовенства й віруючих Західної України, до Сталіна і Хрущова. У відповідь митрополит Іоанн зачитав грамоту патріарха Олексія російською мовою, а єпископ Макарій — українською про возз'єднання уніатів з РПЦ в лоні останньої.
Міжнародний резонанс на діяння псевдособору мав здебільшого негативний характер. Вітальні телеграми патріархові Олексію надіслали тільки екзарх Болгарії Стефан, архієпископ Карпато-Русі з Нью-Йорка та архієпископ Корнилій з Вільно794.
Репресії щодо уніатського духовенства засудили Венстмінстер-ський кардинал Гріффін, єзуїт Мартіндейл у публікації в англійській "Тайме", представники інших конфесій, керівники Української католицької церкви в Канаді, Української автокефальної та Української православної церкви у Америці заявили протест з приводу "злиття" УГКЦ з РПЦ795.
Своєрідно виявляло протест проти собору, у який було ліквідовано впливову конфесію, націоналістичне підпілля. Протягом усієї антиунійної акції повстанці й есбісти намагалися утримати місцевих парохів від участі в ній. Відступників попереджали, а потім карали, причому часто не зупинялися перед фізичною ліквідацією священнослужителів. Бойовики СБ вбили о. М. Шрвала з о. Хощевсь-ким, о. Білика, о. Бобиляка і багато інших, які з різних причин пе-реишли у православ я і продовжували служити .
По-різному реагувала на зміни греко-католицька паства. Звісно, нікому не подобалися дії радянських властей, які брутально тиснули на їх душпастирів і самі громади. Але спорідненість обрядів і поміркована позиція настоятелів поступово робили свою справу: простий віруючий люд змирився з новою ситуацією, розуміючи, до чого веде протидія. І навіть тиск з іншого боку — самостійницького підпілля, яке зазнавало все більших втрат, не зміг зупинити цей процес.
У Закарпатті для ліквідації унії було обрано дещо іншу тактику, ніж у Галичині. Тут радянська влада застосовувала метод повільного, але неухильного знекровлення Греко-католицької церкви.
З приходом Червоної армії населення краю, приєднане до унії за 20 років до того, почало стихійно повертатися до віри батьків. Це співпадало з активізацією зусиль православної Мукачевсько-Пряшів-ської єпархії, спрямованих на відновлення свого впливу в регіоні. У грудні 1944 р. до Москви прибула делегація єпархії на чолі з ігуменом Феофаном Сабовим. У петиції, переданій патріархові Олексію і Св.
Синоду РПЦ, містилися поміж іншими й такі пункти: 1) щоб РПЦ підтримали перед Синодом Сербської православної церкви клопотання про перехід Мукачевсько-Пряшівської єпархії у канонічне підпорядкування Московській єпархії; 2) щоб РПЦ, а також радянські цивільні та військові власті сприяли їм у перерозподілі церковного майна між православними й уніатськими приходами; 3) щоб РПЦ надала матеріальну підтримку Мукачевсько-Пряшівській єпархії797.
Камуфлюючи інтерпеляціями про живий історичний зв'язок Карпатської Русі з Великою Руссю цілком прагматичні інтереси, православна ієрархія підтримувала курс "русинської партії" на приєднання Закарпаття до складу СРСР. Бажання одержати підтримку з боку влади й могутньої Московської патріархії підштовхувало православну верхівку до злиття з РПЦ.
До юридичного врегулювання статусу Закарпаття Рада у справах РПЦ надсилала керівництву Народної Ради Закарпатської України (НРЗУ) вказівки здійснювати антиунійну акцію "знизу", нібито самостійно. Угода про розмежування кордонів з Чехословаччиною розв'язала Москві руки і дозволила діяти без камуфляжу. В листопаді 1945 р. П. Ходченко відверто писав Г. Карпову: "Тепер, коли договір з чехословацькою державою на возз'єднання Закарпатської України з Радянською Україною ратифікований і, таким чином, з цього моменту Закарпатська Україна відходить і політично під наш вплив, всі ці неформальності будуть ліквідовані, тобто припиняться свавільні зносини греко-католиків — священиків і єпископа Ромжі через чехословацьких католиків з Ватиканом, припиняться виконання ними папської пропаганди та впровадження його заходів на території Західної України"798.
У заключній фазі ліквідації Уніатської церкви в Закарпатті на авансцену вийшов о. Ірин ей (М. Кондратович). За сприяння архієпископа Макарія, що спеціально прибув зі Львова, о.Іриней і 35 його однодумців у 1949 р. здійснили інсценізацію "добровільної самоліквідації" унії. На конфесійній карті України зникали останні осередки Греко-католицької церкви799.
Лінія Сталіна у сфері культів була складовою його зовнішньо- і внутрішньополітичної стратегії. Уніфікація релігійного життя диктувалася необхідністю консолідації "радянського народу" довкола партії в тяжкі роки війни та відбудови. Цементування "братніх народів" здійснювалося, крім іншого, шляхом ліквідації релігійних об'єднань, представники та лідери яких заявляли власну позицію в питанні про майбутнє українського народу. Духовенство УАПЦ й УГКЦ в основній своїй масі поділяло погляди самостійницького табору про необхідність боротьби за суверенну Українську державу. Подолання сепаратистських тенденцій у Кремлі не уявлялося можливим без нейтралізації впливу опозиційних церковних ієрархій. Соборизація по-сталінськи в поєднанні з чекістськими операціями дали очікуваний результат: РПЦ стала єдиною конфесією на території України, що стало ще одним символом "непорушної дружби російського й українського народів", а також свідченням того, що Сталін майже завжди досягав поставленої мети.