2.12. Сталінська "національна реформа" воєнної доби як модель ефемерного держанною статусу радянських республік (Част. 1.)
28 січня 1944 року газета "Правда" опублікувала інформаційне повідомлення про черговий пленум ЦК ВКП(б), який розглянув пропозиції Раднаркому СРСР "Про розширення прав союзних республік у галузі оборони та зовнішніх зносин" та схвалив їх для винесення на наступну сесію Верховної Ради Союзу РСРШ. Вже сам по собі партійний пленум виглядав доволі неординарною подією, адже це був єдиний пленум ЦК ВКП (б), що його було скликано за роки війни. З'їзди партії, як відомо, з 1939 по 1952 роки не проводилися. Того ж самого дня почала свою роботу X сесія Верховної Ради СРСР 1-го скликання, яка кілька днів, 28—ЗО січня, розглядала бюджетні питання. Родзинка була припасена на кінець. 1 лютого 1944 р. на сесії з доповіддю "Про перетворення Наркомату оборони і Наркомзаксправ із загальносоюзних у союзно-республіканські наркомати" виступив заступник голови Раднаркому СРСР та нарком закордонних справ СРСР В. Молотов888.
Коротке обговорення питання закінчилося одноголосним ухваленням запропонованих законів — "Про утворення військових формувань союзних республік та про перетворення у зв'язку із цим Народного комісаріату оборони із загальносоюзного у союзно-республіканський" та "Про надання союзним республікам повноважень у галузі зовнішніх відносин та про перетворення у зв'язку з цим народного комісаріату закордонних справ із загальносоюзного у союзно-республіканський народний комісаріат". Прийняття першого закону пояснювалось метою посилення оборонної могутності СРСР, а другого — завданням розширення міжнародних зв'язків, зміцнення співробітництва Союзу РСР з іноземними державами та "з огляду на зрослу потребу союзних республік у встановленні безпосередніх стосунків з іноземними державами". Ці Закони увійшли Поправками до Конституції СРСР889.
Рішення X сесії В. Молотов назвав "новим кроком у практичному вирішенні національного питання в багатонаціональній радянській державі, новою перемогою Ленінсько-Сталінської національної політики" і пояснив, що "зміст запропонованих перетворень абсолютно ясний. Це перетворення означає велике розширення діяльності союзних республік, яке стало можливим в результаті їхнього політичного, економічного й культурного росту, інакше кажучи — в результаті їхнього національного розвитку"890.
Попри завіряння у цілковитій прозорості питання з боку заступника голови РНК СРСР, те, що відбулося у Москві на початку 1944 p., виглядало абсолютно незрозумілим як пересічним радянським громадянам, так і іноземним спостерігачам. Наприклад, про який розвиток республік ішла мова, якщо 8 з 16 вже три роки чи повністю, чи частково ще знаходилися під німецькою окупацією? Чи, скажімо, чому у розпал війни раптом знадобилося децентралізувати найважливіші наркомати країни — оборони і закордонних справ? З цього приводу Надзвичайний і повноважний посол США в СРСР А. Гарріман навіть висловив своє здивування. "Насправді дивно, — повідомляв він у Білий дім, — що оборона і закордонні справи обрані для проведення децентралізації, тоді як, на наш погляд, саме ці дві функції розглядаються такими, завдяки чому Центр зберігає свою владу"891. Хоча Мо-лотов і винайшов у доробку "вождя народів" пророчі слова, сказані в 1923 р. на партійному з'їзді щодо можливості в майбутньому роз'єднання деяких з тих наркоматів, які саме тоді зливалися, однак не треба було далеко ходити, щоб знайти у сталінській спадщині і зовсім протилежні висловлювання відносно принципів державного будівництва СРСР. Достатньо хоча б пригадати його "автономістську" платформу під час утворення Союзу РСР, через що відбулася його суперечка з Леніним, чи реакцію Сталіна на пропозицію українських комуністів М. Скрипника та X. Раковського щодо збереження за республіками функцій зовнішніх зносин та зовнішньої торгівлі. "Де ж тут єдина союзна держава, — риторично запитував він, — якщо у кожній республіці залишається свій НКЗС та НКЗТ. Ми створюємо не конфедерацію, а федерацію — єдину союзну державу, яка об'єднує військові, закордонні, зовнішньоторговельні та інші справи, державу, наявність якої не применшує суверенності окремих республік"892. Провадити конституційні перетворення під час війни радянське керівництво вирішило вочевидь зненацька. Про це свідчить, зокрема, такий факт. У лютому 1943 року, під час радянського наступу в Україні і першого звільнення Харкова (16 лютого 1943 p.), українські партократи підготували проект постанови ЦК ВКП та ЦК КП(б)У про скликання сесії Верховної Ради УРСР893, а також проект постанови ЦК КП(б)У про скликання Верховної Ради УРСР894. По суті справи сесія українського парламенту, яка мала відбуватися у другій українській столиці, замислювалася як акт легітимізації радянської влади, що поверталася в Україну. На сесії, скликання якої намічалося на 20 березня 1943 p., мали розглядатися передусім соціально-економічні питання. Зокрема, йшлося про прийняття нового бюджету республіки, про допомогу Україні з боку СРСР тощо, проте жодним словом тут не згадувалося про якісь національні реформи і "конституційні перетворення"895. Однак вже 16 березня в ході німецького контрнаступу радянські війська були змушені знов залишити місто і повернулися туди майже через півроку. Тож заплановану сесію провели вже в Києві у березні 1944 р.
Думка запровадити конституційні перетворення з'явилася у радянських керівників лише восени 1943 p., після закінчення переговорів Великої Трійки в Тегерані. На цьому саміті президент Ф. Рузвельт виклав американську точку зору відносно створення в майбутньому міжнародної організації безпеки — Об'єднаних націй, і ось через два місяці, відповідно з рішеннями X сесії СРСР, всі радянські союзні республіки стали де-юре суб'єктами міжнародного права. Правда, для остаточного правового оформлення цього статусу рішення сесії мали утвердити республіканські Верховні Ради. Тут також досить виразно впадає в очі поспішність, з якою це робилося. Складалося враження, що подекуди не очікували навіть на визволення республіканських столиць, а проводили сесії Верховних Рад в перших-ліпших визволених від німців містах. Так, скажімо, VI сесія Верховної Ради Білоруської РСР проходила у березні 1944 не в Мінську, а в Гомелі, а III сесія Верховної Ради Латвійської РСР не в Ризі, а в Даугавпілсі (жовтень 1944). На останню із 100 депутатів ледь вдалося зібрати 52 особи. Хоча в Україні VI сесія Верховної Ради УРСР і проводилась в Києві (березень 1944 p.), однак до остаточного звільнення республіки ще залишалося майже півроку.
Такий навіть позірний статус "суверенних держав" давав Сталіну можливість активніше використовувати союзні республіки у зовнішньополітичній діяльності, наприклад, як кількісний чинник при голосуванні у майбутній ООН чи під час вирішення проблем післявоєнних кордонів із сусідами СРСР. При цьому наявність у розпорядженні радянського вождя відразу двох наркоматів закордонних справ — центрального й республіканського — створювала додаткові дивіденди — ефект "двостволки", як це влучно назвав А. Гарріман896.
У своїй політичній грі Сталін невдовзі почав активно використовувати ті переваги, які йому надали "Конституційні перетворення". Так, у серпні 1944 року в передмісті Вашингтона — Думбартон-Оксі — на Міжнародній конференції, на якій розглядалися питання про склад членів-засновників майбутньої ООН, голова радянської делегації А. Громико зробив заяву про те, що до числа первісних членів-засновників майбутньої організації СРСР пропонує включити усі 16 радянських республік. "Перехоплюючою подих" назвав цю заяву голова американської делегації, заступник державного секретаря США Е. Стетініус897. А президент США Рузвельт навіть сказав у запалі своїм радникам, що буде вимагати 48 голосів для усіх американських штатів. Проте невдовзі Рузвельт звернувся до Сталіна з посланням, в якому закликав його не порушувати питання про членство радянських республік в утворюваній міжнародній організації безпеки до часу її остаточного заснування. Натомість Сталін у своїй відповіді американському президентові підтримав пропозицію, висловлену А. Гро-миком, аргументуючи її законність саме рішеннями X сесії. "Заяві радянської делегації з цього питання, — писав він, — я надаю виключно важливого значення. Після відомих конституційних перетворень у нашій країні на початку року уряди союзних республік насторожено слідкують затим, як поставляться союзні держави до гарантованого в радянській Конституції розширення їхніх прав у сфері міжнародних відносин"898. У цьому ж посланні Сталін уперше виділив із числа інших республік Україну й Білорусію, які, як він зазначив, за кількістю населення і політичною вагою перевищують ряд країн з числа майбутніх ініціаторів створення ООН"899.
На Кримській конференції 1945 р. заради вирішення питання про членство цих двох слов'янських республік у складі ООН радянський уряд навіть був готовий піти на те, щоб запропонувати їм самостійно виступити зі спеціальними деклараціями про проголошення війни нацистській Німеччині900. Боротьба за голоси в ООН ще тривала деякий час, проте із прийняттям "права вето" при голосуванні у Раді Безпеки з питань збереження війни і миру, що сталося саме під час Ялтинської конференції, вона втратила свою гостроту й відійшла на другий план. 26 червня 1945 СРСР, УРСР та БРСР були запрошені для підписання Статуту ООН, а 24 жовтня того ж року на конференції у Сан-Франциско цей статут було ратифіковано.
У конституційних перетвореннях був також не менш виразний внутрішньополітичний бік. Повернення радянської влади в Україну після двох років німецької окупації вимагало додаткових заходів щодо відновлення її легітимності. Перш за все влада намагалася продемонструвати українцям свою кардинальну відмінність від нацистської політики національного приниження та показати реальні зміни у національній політиці Рад. "Український народ, — зазначала 15 лютого 1944 р. "Радянська Україна", — схвалює державні перетворення, вбачаючи в них новий крок уперед в розв'язанні національного питання, новий ступінь у розвитку й зміцненні своєї державності... Закони, прий- няті X сесією Верховної Ради СРСР, відкривають нові сторінки в історії Радянської України"901. Згадали у цьому контексті й про такі глибоко ворожі марксизму поняття, як "національна свідомість" та "національний патріотизм". "Нове піднесення почуттів національної гордості й торжества переживає кожен син, кожна донька України, кожний український радянський патріот", — писала "Радянська Україна" в ці дні902.
Отож рішення X сесії немов би виступали у ролі певної поступки Москви національним республікам, передусім регіонам, що були збурені національно-визвольними рухами. Вони мали пом'якшити повторну інкорпорацію до складу СРСР прибалтійських країн та західних областей України й Білорусії — регіонів, в яких точилася справжня партизанська війна.
У своїй книзі "Рузвельт і росіяни" Е. Стетініус згадував, що 7 лютого 1945 р. президент США мав приватну бесіду зі Сталіним, в якій той поскаржився на свою важку і непевну позицію в Україні. Голос для України, сказав Сталін Рузвельтові, потрібен йому для збереження єдності СРСР903.
Ситуація в Західній Україні дійсно була архіскладною, і це визнавали також і західні спостерігачі. Характеризуючи дії радянської влади у контексті придушення повстанського руху, військове міністерство Великої Британії в своїй доповіді від 13 грудня 1945 р. зазначало, що поряд із такими заходами, як військові дії та депортації сімей учасників руху, влада активно застосовує панслов'янську і антисепара-тистську агітацію, а також пропаганду конституційних перетворень. "Навряд чи наразі є сумніви, — зазначалося в документі, — що ці заходи (поправки 1944 р.) були здебільшого задумані як поступки національним почуттям у радянських республіках, особливо в Україні"904.
Сталінська влада пильно стежила за реакцією повстанців щодо рішень X сесії. "З проникненням чуток про розширення прав союзних республік (а чутки поширюються швидко), — йшлося в одному з повідомлень в ЦК КП(б)У із західних регіонів, — особливо про наркомати Заксправ і НКО, з'явився серед повстанців розбрід, особливо серед рядовиків. Дехто казав, за яку ж таку самостійну Україну ми маємо боротись"905.
З огляду на це, рішення X сесії можна було вважати певним "де-жа в'ю", таким собі ремейком більшовицької національної політики часів громадянської війни та коренізації, що проводилися під гаслом "права націй на самовизначення", тільки на іншому витку розкручування цієї ідеї. Тоді, у 20-х роках, створення Союзу РСР та поступки національним меншинам щодо національної державності, мови, еліти тощо мали запобігти розвалу єдиної країни. Демонструючи у такий незвичайний кшталт подальший розвиток радянської національної політики, конституційні поправки 1944 року, крім інших завдань, мали діяти на випередження місцевому націоналізму, який значно посилився в роки війни в усіх національних регіонах СРСР. На фоні гітлерівської політики знищення української державності така політика пасувала якнайкраще.
Принагідно слід зазначити, що саме в той час, коли радянська пропаганда розгортала роботу щодо висвітлення "торжества сталінської національної політики", "розширення прав союзних республік" та "дружби народів СРСР", 11 лютого 1944 р. Президія Верховної Ради СРСР прийняла рішення про позбавлення ряду народів державності, а вже в березні цього ж року нарком державної безпеки Л. Берія відзвітувався перед Політбюро ЦК ВКП(б) за "успішно проведену операцію" по виселенню північнокавказьких народів906. В цілому у роки війни було депортовано 12 націй і народностей — на загал близько 3,5 млн осіб908.
Насамкінець зазначимо, що надзвичайно важливий аспект конституційних перетворень випливав із перспектив входження Червоної армії до Європи. З огляду на передвоєнну "наступальну зовнішню політику СРСР" годі було й сподіватись, що Сталін залишиться осторонь питання розширення своєї імперії чи то територіально, чи шляхом зміни політичної орієнтації країн, що він їх буде звільняти. З огляду на це поправки, прийняті до Конституції СРСР, створювали легальний механізм щодо включення до складу Країни рад нових радянських республік.
Україні, враховуючи її важливу, подекуди навіть ключову роль у розв'язанні проблем, пов'язаних з майбутніми західними кордонами СРСР, а також з огляду на безпосереднє сусідство та етнічні зв'язки з країнами, які сталінське керівництво готувалось "радянізувати", а також зважаючи на масштаби та високий градус кипіння національно-визвольної боротьби в її західних регіонах, відводилося особливе місце в сталінській політиці. Тож зовсім не випадковим було те, що УРСР не тільки першою розпочала розбудову своїх зовнішньополітичного й оборонного відомств, але й стала єдиною республікою, яка призначила обох своїх наркомів.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 5 лютого 1944 р. наркомом закордонних справ республіки було призначено відомого українського драматурга й суспільного діяча О. Корнійчука909. Цікаво, що сам наркомат одержав право на життя лише 4 березня 1944 р. відповідно до закону Верховної ради УРСР910, отже, нарком з'явився раніше свого наркомату. "Утворення Народного комісаріату закордонних справ Української Радянської Соціалістичної Республіки, — писала "Радянська Україна", — і, зокрема, призначення на пост народного комісара закордонних справ УРСР видатного громадського і державного діяча України товариша Корнійчука О.Є. зустрінуте з почуттям глибокого задоволення"911. Зазначимо, що призначення наркомзаксправом українського драматурга відбувалося у дусі розпочатої у 1943 р. кадрової політики висування на вищі керівні посади в державі відомих українців, що її проводив Микита Хрущов. Зростання авторитету О. Корнійчука як політичного діяча значною мірою пояснювалося успіхом його п'єси "Фронт", що з'явилася на сценах радянських театрів у 1942 р. Ідея твору — конфлікт між старою і новою генерацією командирів Червоної армії, які значно різнилися між собою як за рівнем освіти, так і за способом мислення, — була підказана драматургу самим Й. Сталіним. На той час, коли радянські війська відчули гіркі наслідки цього конфлікту поколінь, п'єса була дуже актуальною.
19 лютого 1943 p., невдовзі після першого визволення Харкова, О. Корнійчук, знову-таки за "підказкою зверху", опублікував у "Радянській Україні" статтю, що започаткувала дискусію в радянській пресі з приводу так званої польської проблеми, передусім стосовно нових державних кордонів та політичної орієнтації післявоєнної Польської держави. Питання про швидкий розвиток Західної України у складі УРСР, розвинуте у цій статті, було спрямоване на акцентування "українського аспекту" польської проблеми. Наступного дня статтю українського драматурга передрукував центральний партійний орган — газета "Правда", а невдовзі О. Корнійчука було призначено заступником наркома закордонних справ СРСР у справах слов'янських країн, що, зрозуміло, мало певне символічне значення.
Перебування протягом року в кабінетах союзного НКЗС не минулося безслідно для О. Корнійчука. Він набув не лише певного дипломатичного досвіду, але й встановив знайомства, відчув "дух" цієї зовнішньополітичної установи. Власне тут, в НКЗС СРСР, про рішення X сесії Верховної Ради СРСР дізналися чи не першими, адже його нарком був головним "теоретиком і провідником" цих реформ. Чиновники наркомату почали інформувати закордонних спостерігачів ще до розповсюдження офіційної інформації. Скажімо, ЗО січня 1944 р. у розмові між Надзвичайним і повноважним послом США в Радянському Союзі А. Гарриманом та двома чільними працівниками Нарком-заксправу СРСР один з них повідомив американського дипломата, що в кожній з союзних республік будуть утворені наркомати оборони й окремі армії, а інший висловив думку, що зміни в державному устрої СРСР мають на увазі практику Британської Співдружності912. Пояснення щодо рішень сесії давав невдовзі у приватних бесідах і сам В. Молотов, про них мав знати О. Корнійчук. Так, 6 лютого 1944 р. під час обіду, даного на честь британського посла Керра в Москві, на запитання, чи можна налагоджувати дипломатичні відносини з союзними республіками, наркомзаксправ відповів, що це мають вирішувати уряди союзних республік та іноземних держав913.
Зазначимо також, що Корнійчук, безумовно, не міг не знати, що вихід України на міжнародну арену мав свої історичні прецеденти. Не кажучи вже про дипломатичну діяльність урядів УНР, Гетьманату, Директорії та ЗУНР, з 1919по 1923 р. радянська Україна мала дипломатичні представництва в Англії, Польщі, Італії, Австрії, Чехосло-ваччині, Литві, Естонії, Болгарії та інших країнах, а також підписала 48 угод з урядами іноземних держав914. Проте, піклуючись про створення єдиної союзної держави і водночас побоюючись поширення "сепаратистських настроїв" в Україні, керівництво країни на чолі з Сталіним добилося ліквідації будь-яких ознак самостійності УСРР, перебравши на себе після утворення СРСР усі повноваження в галузі зовнішніх відносин.
Ось на такому доволі протирічному тлі розпочинав свою діяльність новий український наркомзаксправ. Уже в першій декаді лютого 1944 р. О. Корнійчук передав М. Хрущову начерки концепції функціонування зовнішньополітичного відомства України. "Військова могутність і міжнародний авторитет СРСР, а також перетворення УРСР за роки радянської влади на велику індустріально-колгоспну державу, — підкреслювалося в ній,— дають нам усі підстави розраховувати на широкі міжнародні зв'язки з іноземними державами. Ці зв'язки нам необхідні в інтересах подальшого зміцнення позицій Радянського Союзу при вирішенні міжнародних проблем"915.
Обґрунтовуючи право республіки на участь у післявоєнних мирних конференціях, щойно призначений нарком наголошував на тому, що воно зумовлене передусім тими великими втратами, яких зазнала Україна під час боротьби з гітлерівською Німеччиною та її сателітами. Вона, підкреслював О. Корнійчук, це право має більше, ніж будь-яка інша європейська держава, а тому є "необхідність забезпечити участь українських представників у мирній конференції, конференціях з перемир'я з Румунією, Угорщиною, а також у роботі різних комітетів та комісій з питань війни та післявоєнного устрою"916.
Важливим завданням зовнішньополітичної діяльності НКЗС УРСР О. Корнійчук називав встановлення дипломатичних контактів "з дружніми нам Польщею, Чехословаччиною та післявоєнною Румунією"917. Виходом республіки на міжнародну арену, на думку наркома, мало стати встановлення дипломатичних зносин з Великобританією і Сполученими Штатами. "Якщо ми встановимо дипломатичні зв'язки з цими країнами, —розмірковував О. Корнійчук, — або тільки з однією з них, то багато інших країн антигітлерівської коаліції наслідують їхній приклад, оскільки уряди цих країн у своїй політиці переважно орієнтуються на Велику Британію і США. Цим актом ми не тільки прискоримо встановлення необхідних нам зв'язків з іноземними країнами, але й забезпечимо позитивне вирішення питання про нашу участь у мирних переговорах"918. Для виконання вищевказаного завдання О. Корнійчук пропонував звернутися до наркома закордонних справ СРСР В. Молотова з проханням дати вказівку радянським послам у Лондоні і Вашингтоні прозондувати настрої урядових кіл щодо можливості обміну дипломатичними місіями з УРСР. Крім того, український нарком вважав за доцільне організувати через Англо-Російський Парламентський Комітет спеціальний запит до британського парламенту з цього питання. О. Корнійчук інформував голову українського уряду про те, що британський і американський посли в СРСР Керр та А. Гарріман у бесіді з В. Молотовим, а пізніше і з ним самим висловили бажання відвідати Київ і, крім того, надіслали на ім'я О. Корнійчука теплі вітальні листи у зв'язку з його призначенням на посаду наркомзаксправ України. Корнійчук наводив текст привітання британського посла: "Коли Ви з часом улаштуєтеся й остаточно призвичаєтеся з вашими новими обов'язками, Ви, безперечно, знайдете мене стукаючим у Ваші двері"919. Тому він дійшов висновку, що англійці та американці виступали за встановлення дипломатичних стосунків з Українською РСР, і розраховував у разі їх прибуття до Києва влаштувати послам теплий прийом, а за умов позитивного вирішення вищезазначеного питання посольствами СРСР у Великобританії та США одразу встановити дипломатичні відносини з цими країнами920.0. Корнійчук наголошував на необхідності активізувати пропагандистську діяльність на зовнішньополітичній арені щодо ролі України як великої європейської держави, її внеску в боротьбу з гітлерівською Німеччиною, її політичного, економічного та культурного розвитку за роки радянської влади. З цією метою він пропонував, зокрема, запросити до Києва групу західних кореспондентів і влаштувати для них прес-конференцію за участю наркомзаксправ УРСР. Водночас слід активізувати діяльність органів масової інформації України. О. Корнійчук радив провести в ЦК КП(б)У спеціальну нараду з участю працівників преси, письменників, учених, яким треба "дати завдання підго-тувати серію статей для закордонної преси .
Наркомом закордонних справ України був також представлений М. Хрущову проект плану організації його наркомату (датовано 9 лютого 1944 р.)922. По суті, в цьому документі відображено бачення Корнійчуком структури, а отже, й напрямків діяльності зовнішньополітичного відомства республіки. За розробленим ним штатним розкладом наркому належало мати двох заступників — по країнах та по кадрах і господарству. До компетенції першого відділу наркомату мали входити зв'язки з сусідніми державами — Польщею, Румунією, Чехословаччиною (мабуть, тими, з якими існували територіальні проблеми), другого — з Великобританією та Америкою, третього — з Болгарією, Югославією, Угорщиною, Грецією, Туреччиною. Четвертий відділ мав вирішити питания, пов'язані з Німеччиною, зокрема, готувати матеріали для мирної конференції, яку планувалося провести після перемоги над Гітлером. Передбачалося і утворення ряду інших відділів — протокольного, правничого, консульського, відділу друку, кадрів, шифрувального, адміністративно-господарського, а також організація бібліотеки, архіву, друкарського бюро, експедиції, учбової частини (для вивчення співробітниками іноземних мов), швейної майстерні, гаражу, бюро обслуговування іноземців, їдальні, бухгалтерії тощо923.
Згідно з проектом, планувалася також підготовка кадрів для посольств, місій та консульств. З цією метою належало зарахувати до наркомату старшими референтами та референтами по Польщі, відповідно, 2 і 6 осіб, по Румунії — 1 і 4, по Чехословаччині — 2 і 6, по Великобританії і Америці — 2 і 9 осіб. Загалом, за проектом О. Корнійчука, штат НКЗС УРСР, без урахування працівників допоміжних підрозділів (їдальні, бухгалтерії тощо), мав становити 156 осіб, з них 42 — в основ-
них чотирьох відділах924.
Отже, структура наркомату закордонних справ Української РСР, як можна побачити, була розроблена точно за запропонованою вище концепцією: грунтувалась на визнанні примату загальносоюзних інтересів та використанні українського відомства в якості філіалу (згадаймо Гарріманівську "двостволку"). Однак попри все вона була спрямована на встановлення безпосередніх дипломатичних стосунків з іншими державами, тобто на реальний вихід України на міжнародну арену.
Проте НКЗС Української РСР не судилося бути створеним навіть у такому скромному вигляді. Як невдовзі з'ясувалося, союзний центр не поспішав реалізувати на практиці свої обіцянки. За період перебування на посту наркома О. Корнійчука з "основних відділів" було утворено лише один — політичний (зав. відділом — А. Плахін). Цей відділ займався складанням етнографічних карт західних областей України, написанням історичних довідок, а також добіркою матеріалів довідкового характеру про окремі країни. Втім, навіть цю роботу за умов відірваності від засобів інформації (в тому числі і союзного НКЗС) здійснювати було нелегко, адже навіть про найближчих сусідів — Польщу, Угорщину, Румунію, Чехословаччину, Болгарію, Туреччину, Югославію — НКЗС України, крім матеріалів ТАРС і частково радіозведень НКДБ УРСР, жодними матеріалами цей відділ не оперував925.
Серед інших відділів, що їх було організовано в цей час, можна назвати секретно-шифрувальний, протокольно-консульський, а також відділ кадрів та управління справами. На липень 1944 p., за штатним розкладом, НКЗС УРСР мав складатися з 75 працівників, проте в ньому реально було лише 40 (з урахуванням допоміжно-технічного персоналу)926.
Звістка про рішення Кремля усунути О. Корнійчука з посади наркома зустріла його зненацька. В архіві зберігається лист М. Хрущова, в якому лідер українських комуністів докладно інформує Й. Сталіна про свою бесіду з Корнійчуком з приводу його відставки. За повідомленням М. Хрущова, 11 липня 1944 р. нарком закордонних справ УРСР прибув до Києва з Одеси, де перебував у відрядженні, і був відразу запрошений на прийом до ЦК КП(б)У. Вважаючи, що предметом бесіди будуть результати його поїздки до Одеси, О. Корнійчук почав жваво розповідати про неї М. Хрущову (йшлося про переговори з союзниками на предмет встановлення з ними консульських зв'язків)927. Голова українського уряду уважно вислухав доповідь наркома, а потім раптово повідомив О. Корнійчука про те, що "є рішення" про його заміну на цій посаді іншою людиною. Аргумент для цього був підібраний, як то кажуть, "залізний". "Зараз обставини вимагають, — пояснив М. Хрущов мотиви цього рішення, — щоб на посаді народного комісара закордонних справ України був такий товариш, який володів би іноземними мовами, і тим самим йому було б легше виконувати свої обов'язки під час переговорів з представниками іноземних держав"928. "Я сказав йому, — писав М. Хрущов, — що на посаду наркомзаксправ України рекомендується товариш Ману-їльський, який досконало володіє французькою мовою та іншими іноземними мовами, а його, Корнійчука, доцільно було б використати на посаді голови Комісії у справах мистецтв при РНК УРСР"929.
Для Корнійчука ця звістка була, як холодний душ. Від роботи в Комісії, попри умовлянь Хрущова, він спочатку категорично відмовився, мотивуючи своє рішення тим, що робота забере в нього багато часу, а він хоче писати. Проте український драматург запитав, чи буде в такому разі його зняття з посади подане, як "у зв'язку з переходом"? Хрущов відповів схвально і рекомендував ще подумати. Наступного дня, заспокоївшись і обміркувавши всі "за" і "проти", Корнійчук знову прийшов на прийом до М. Хрущова. В бесіді з останнім він заявив, що вчорашнє повідомлення приголомшило його, оскільки він сприйняв його не на рахунок незнання іноземних мов, а як таке, що ним незадоволені в цілому. О. Корнійчук також підтримав кандидатуру Д. Мануїльського і додав, що не жалкує про це рішення, адже він був незадоволений своєю роботою. При цьому екс-наркомзаксп-рав дав згоду на роботу в Комітеті, щоправда, поцікавившись при цьому, хто саме із заступників голови РНК УРСР займається питанням роботи цього Комітету. На відповідь М. Хрущова, що цим займається М. Бажан, український драматург "зробив багатозначний жест" (вони не ладили між собою) і попросив у голови Раднаркому дозволу звертатися в разі потреби до нього безпосередньо930.
12 липня 1944 р. на засіданні політбюро ЦК КП(б)У шляхом опи-тувального голосування було прийнято рішення "обрати товариша Мануїльського членом політбюро ЦК КП(б)У", а вже наступного дня, 13 липня 1944 p., оприлюднені Укази про призначення Д. Мануїльського наркомом закордонних справ України та заступником голови РНК УРСР, а також про перехід О. Корнійчука на іншу роботу931.
У західній історіографії утвердилася думка, що начебто заміна О. Корнійчука влітку 1944 р. на посаді народного комісара закордонних справ України партійним функціонером Д. Мануїльським була пов'язана, головним чином, з політичною діяльністю дружини українського драматурга, польської письменниці-комуністки Ванди Василев-ської. Остання, до речі, невдовзі, 21 липня 1944 p., стала віце-президентом Польського Комітету Національного Визволення, тобто Тимчасового уряду Польщі. Таким чином, виходило так, що чоловік мав зустрічатися за столом переговорів з власною дружиною як представники різних держав932.
Зазначимо, що глузування з цього приводу почали з'являтися на сторінках іноземної преси ще з 1943 p., коли В. Василевську було призначено головою створеної на терені Радянського Союзу так званої Спілки Польських Патріотів. Однак на той час офіційна посада її чоловіка — заступника наркома закордонних справ СРСР — в самій Країні Рад нікого не турбувала та й для Заходу була не більшою мішенню для нападок, ніж, скажімо, радянське громадянство та членство у Верховній Раді СРСР самої польської письменниці. Мабуть, причини кадрових змін у наркомзаксправі УРСР влітку 1944 р. були зумовлені передусім внутрішніми пружинами сталінської політики. Для тієї гри, що її дедалі активніше проводив Й. Сталін на "дипломатичному фронті", потрібні були люди зовсім іншого Гатунку, ніж український драматург. "Ортодоксальному пристосуванцеві" О. Корнійчукові не вистачало ані "повного розуміння політичного моменту", ані практичного більшовицького досвіду. Інша справа — старий більшовик Д. Мануїльський. Новопризначений нарком закордонних справ УРСР був фігурою колоритною. Отримав блискучу освіту у вузах Парижа й Петербурга, володів кількома європейськими мовами, а головне — був "перевіреним партійним кадром". З XI з'їзду РКП (б) Д. Мануїльський незмінно входив до складу ЦК партії і всією своєю попередньою діяльністю — підтримкою сталінського "плану автономізації" під час утворення Союзу РСР (нагадуємо, що саме Д. Мануїльський у 1923 р. активно підтримував Й. Сталіна в боротьбі проти намагань X. Раковського і М. Скрипника добитися збереження куцих прав республіки у сфері міжнародних зносин), боротьбою з українським націонал-комунізмом наприкінці 20-х — на початку 30-х років — виявив особисту відданість вождеві. Показовий факт — навіть Л. Троцький називав за це Д. Мануїльського "одним з найбільш огидних ренегатів українського комунізму"933. Натомість сам Сталін жартома називав Дмитра Захаровича "липовим українцем".
Безумовно, Д. Мануїльський мав незрівнянно більший досвід дипломатичної діяльності, ніж О. Корнійчук. Ще у квітні 1918 р. за рішенням ЦК РКП (б) його було призначено членом мирної делегації РСФРР, що вела переговори з урядом гетьмана Скоропадського в Києві. В 1920 р. у складі делегації радянської Росії та України Д. Мануїльський вів переговори про укладання перемир'я з Польщею. З 1923 р. він майже 20 років працював у Комінтерні, а отже, мав досвід таємної дипломатії світового масштабу. На користь версії про неви-падковість прибуття Мануїльського в Україну свідчить той факт, що він не тільки негайно став заступником голови РНК УРСР, але й членом політбюро ЦК КП(б)У, в якому очолив "ідеологічну роботу". Отже, Д. Мануїльський був направлений центром в Україну не стільки для другорядної роботи в наркоматі, скільки з метою спостереження і своєчасного реагування на можливі сепаратистські прояви в керівництві республіки.
Підтекст проведеної в наркомзаксправі кадрової зміни одразу зрозуміли в Україні. В Києві з'явилися чутки, мовляв, планується також заміна голови Раднаркому України М. Хрущова великоросом А. Ждановим "за перегини у національній політиці". Тому заміну О. Корнійчука Д. Мануїльським українська творча інтелігенція сприйняла в цілому негативно. Так, у розмові з приводу вищенаведе-них чуток, що відбулася у середині липня 1944 р. між письменниками Ю. Яновським і П. Панчем, останній зауважив: "Хрущов, Мануїльсь-кий, Жданов — чи не забагато для Вкраїни?"934.
Якими ж були погляди нового наркома щодо розбудови зовнішньополітичного відомства України? Уявлення про це дають нотатки, зроблені Д. Мануїльським приблизно у другій половині 1944 р. Зміст цього документа свідчить про те, що новому наркому закордонних справ УРСР було доручено розробити проект Положення про народні комісаріати закордонних справ союзних республік. Завдання, накреслені Д. Мануїльським у проекті Положення, складалися з 11 пунктів, написаних російською мовою, із вставками і виправленнями935. На відміну від "проекту Корнійчука", в цьому документі не наголошувалося на необхідності встановлення прямих зв'язків республік СРСР з іноземними державами. Натомість фіксувалася, так би мовити, другорядна, допоміжна функція республіканських НКЗС, їх підпорядкованість у всіх питаннях центру. Показово, що питання про участь республік у зовнішньополітичній діяльності розглядалося в останніх пунктах документа. Так, згідно з пунктом "з", лише за власною ініціативою республіканські уряди могли ставити перед НКЗС СРСР питання про врегулювання в бажаному для республік дусі взаємовідносин даної республіки з сусідніми іноземними державами (кордони, втрати, обмін дипломатичними представництвами тощо). Під час переговорів між представниками союзного центру і урядів іноземних держав з політичних і торговельних питань відповідні "зацікавлені республіканські НКЗС" мали лише "залучатися" (пункт "і"); під час дипломатичних місій союзного НКЗС за кордон (ще до відкриття самостійних представництв) працівники "зацікавленого республіканського НКЗС" мали включатися до складу цих місій, передусім до тих країн, у яких були компактні групи емігрантів, що переселилися в різні часи з відповідних республік (пункт "к")936.
Зазначимо, що підвищена увага до питань еміграції відрізняла "проект Мануїльського" від "проекту Корнійчука", де про це зовсім не йшлося. Зокрема, це було викликане зростанням під час Другої світової війни кількості емігрантів з Радянського Союзу, що створювали на Заході свої організації і товариства, переважно вороже наставлені до сталінського режиму. Отож Д. Мануїльський рекомендував частково передати республіканським НКЗС фіскальні функції відносно еміграції, що їх раніше в основному виконував НКДБ. Так, у пункті "в" документа йшлося про необхідність "вивчення політичної еміграції, що переселилася в різні часи з теренів Росії в іноземні держави, вивчення її питомої ваги в політичному, економічному житті цієї держави, її організацій національного й культурного характеру, рівно як і стану тих національних меншин в іноземних державах, основні національні маси яких мешкали на території СРСР". А у пункті "г" проекту Мануїльський навіть зробив спробу поширити це завдання на територію СРСР, наголошуючи на необхідності вивчення також "усіх іноземних підданих, що мешкають на території даної республіки", і навіть більше (щоправда, останнє було автором викреслено) — "рівно як і радянських громадян іноземного походження, їх реєстрації з метою політичного контролю і ідейно-політичного обслуговування цих груп населення"937.
Пункти "а" і "б" документа безпосередньо стосувалися вивчення внутрішньої і зовнішньої політики сусідніх з даною радянською республікою іноземних держав, а також країн, у яких відповідні республіки були якоюсь мірою політично чи економічно зацікавлені, чи у випадку, коли діяльність певних держав суперечила інтересам окремих радянських республік938.
Особлива увага в "проекті Мануїльського" приділялася проблемі воєнних втрат. У ньому фактично розвивалися пропозиції О. Корнійчука про підготовку республік до післявоєнної мирної конференції. Республіканські НКЗС мали перевірити узагальнені Надзвичайною Комісією дані про економічні та людські втрати та збитки, що їх завдали загарбники промисловості, сільському господарству тощо республік, які були цілком чи частково окуповані (пункт "в"). Республіканські наркомати закордонних справ мали також з санкції НКЗС СРСР організувати поїздку дипломатичних представників та представників преси іноземних держав на території, що були тимчасово окуповані (пункт "ж")939.
Продовження - Част.2.