2.3. Розвиток російської теорії соціальної роботи
Становлення російської теорії соціальної роботи відбувалося, за свідченням дослідників [140, 53-129], у тісному зв'язку з філософією допомоги як базовою, концептуальною ідеєю, навколо якої формувалися та розвивались інші концептуальні ідеї й теорії. Водночас філософія допомоги як культурно-історичне явище виникає у взаємодії з іншими явищами та феноменами. Ідеться насамперед про християнство, державність, право, розвиток суспільної моралі та норм суспільного життя. Саме ці явища викликали до життя ті чи інші форми підтримки людини в різних ситуаціях, визначали ідеї, навколо яких формувалися нові знання з проблем існування людини в суспільстві на різних етапах її життєвого шляху. У результаті поступово формувалася система ідей і моделей допомоги та взаємодопомоги, що у своїй сукупності та взаємодії утворювали парадигму соціальної роботи на тому чи тому історичному етапі розвитку суспільства. У науковій літературі [140, 56-57] вирізняють логічний ряд парадигм допомоги, які виникали у процесі розвитку російського суспільства: архаїчна, конфесіональна, державна, громадсько-державна, соцієтальна та професійна. Розглянемо коротко сутність кожної з них, орієнтуючись на основні парадигмальні характеристики: доктрину допомоги, організаційні форми, суб'єкти та об'єкти допомоги.
Архаїчна парадигма. Відповідає раннім періодам слов'янської історії, коли провідним світосприйняттям і світоіснуванням було язичництво.
Для язичницького світосприйняття та світоуявлення характерною була невіддільність людини з єдності космічного, географічного та соціального простору. Така цілісність відтворювалася в общинному існуванні, обрядовій та трудовій діяльності, які органічно вплітались у контекст природи й космосу. Отже, філософія цілісності є основною ідеєю світосприйняття, смисловим стрижнем організації життєдіяльності людей.
Водночас ідея, яка "обіймала" і регулювала життєдіяльність людини загалом, не могла не закріплювати у свідомості людини страх утратити цю єдність, можливість залишитися поза межами захисного впливу спільноти. Страх залишитися без підтримки й захисту спільноти набирав статусу соціального регулятора нормативної поведінки.
Отже, доктрина допомоги тих часів об'єднувала ідеї цілісності та відчуття загрози втрати включеності у таку єдність. На їхньому перехресті формувалися міфологеми буття з вимогами створення механізмів охорони та захисту цієї цілісності.
Організаційні форми підтримання цілісності мають сакральний характер. Це були тризни, погребальні змагання, ігриська, трапези, під час яких родичі жертвували певну милостиню, так звану справу. Отже, це були общинні форми допомоги, пов'язані зі смертю.
Інша форма допомоги — це традиції збереження відносин миру й рівності, прикладом якої були княжі бучні бенкети, в яких могли взяти участь усі члени общини з обов'язковою участю каліки-перехожо-го, якому перепадала досить велика милостиня. Існували різні форми допомоги і взаємодопомоги князів і дружинників, зокрема щодо викупу полонених.
Як бачимо, з одного боку, об'єктом допомоги є спільнота загалом — община, яка захищає свою цілісність як основу існування.
З другого боку, поступово виявляються члени спільноти, яким із різних причин потрібні пріоритетна підтримка й допомога.
Конфесіональна парадигма. Доктрина допомоги в цій парадигмі визначається релігійною доктриною певної конфесії. Християнська доктрина допомоги ґрунтується на філософії діяльнісної любові до ближнього. При цьому не тільки моральна спрямованість на ближнього, а й вчинок щодо реалізації цієї спрямованості є основою світосприйняття і світоуявлення християнина.
Організаційними формами надання допомоги визначаються церковні форми (монастирська, парафіяльна) і милостиня. Монастирська допомога здійснюється шляхом лікування, допомоги натуральними продуктами та навчання. Парафіяльна допомога доступніша, ніж монастирська, здійснюється за різними напрямами і є початковою формою адміністративно-господарського механізму общини.
Милостиня — це ритуал, закріплений у стереотипі соціально необхідної поведінки, що виражає певні форми масового єднання всіх перед релігійним і моральним законом.
Суб'єктами допомоги є як спільноти (община) і соціальні релігійні організації (монастир, парафія), так і індивіди, які реалізували свою потребу в богоугодній поведінці через милостиню.
Об'єкти допомоги — бідні, убогі, каліки, жебраки та інші знедолені й нещасні.
Державна парадигма. Виникла як результат утвердження державності на Русі і, відповідно, об'єднання під егідою держави основних функцій управління суспільством, у тому числі й функції допомоги.
Доктрина допомоги ґрунтувалася на ідеї корисності людини для держави, можливості чи неможливості людини приносити державі користь, у її державній необхідності.
Держава створювала організаційні форми та соціальні інститути надання допомоги, які закріплювались у відповідних нормативних актах. Цими актами визначалися категорії тих, хто потребує допомоги — бідні, хворі, інваліди, безпритульні діти, жебраки.
Діяльність і праця, можливість узяти в ній участь на користь держави є критеріями визначення об'єктів допомоги.
Громадсько-державна парадигма. Характеризується тим, що соціальна допомога оформлюється як система і стає частиною соціальної політики й самостійним інститутом соціалізації, виховання та реабілітації індивіда.
Доктрина допомоги будується на ідеї не тільки державної доцільності, а й необхідності допомоги людині в здійсненні її життєвого сценарію, особливо в пандемічних умовах (голод, епідемії, війни). Об'єднуючою стає ідея соціального здоров'я людини.
Організаційні форми надання допомоги об'єднували як державні (центральні та територіальні) структури, так і громадські, а також індивідуальні види допомоги.
Відбувається оформлення типології об'єктів допомоги: жебраки, які не могли працювати, сироти й тимчасово непрацездатні, "жебраки з лінощів", жертви "випадкових обставин". Поступово формується уявлення про те, що допомога необхідна будь-якому клієнтові, який її потребує.
Соцієтальна парадигма. Виникла після жовтневого перевороту 1917 року. Доктрина допомоги набрала чітко вираженого соцієталь-ного характеру. На зміну благодійності прийшло "комуністичне соціальне забезпечення" — державна допомога всім, хто її потребує.
Організаційними формами допомоги стають державне соціальне забезпечення і державне соціальне страхування, що здійснюються через централізовану систему відповідних територіальних організацій. Держава монополізує функцію надання допомоги населенню і реалізує її у вигляді соціальної політики.
Суб'єктом допомоги є держава як сукупність органів і організацій соціального забезпечення та страхування.
Об'єктів соціальної допомоги визначає держава. Це — пенсіонери, інваліди, одинокі та багатодітні матері, діти без батьків та ін.
Теоретична думка в сфері соціальної роботи має дискретний характер і оформлюється у вигляді законодавчих та нормативних актів і відповідних наукових праць із коментарями та апологетикою.
Професійна парадигма. Почала формуватися з початку 90-х років у зв'язку з виникненням нових (для російського суспільства) соціальних проблем, пов'язаних із безробіттям, вимушеною міграцією, професійним жебрацтвом, криміналізацією суспільства, зниженням рівня народжуваності, розпадом інституту шлюбу та сім'ї, а головне — зубожінням більшості населення в пострадянських країнах.
Соціальна допомога в цих умовах зумовила пріоритет у доктрині ідеї комплексної допомоги із захисту різних груп населення на професійному рівні.
Організаційно допомога надається в державних формах на різних рівнях і у формі благодійництва від організацій та окремих суб'єктів.
Суб'єктами допомоги є державні органи та організації центрального, відомчого й територіального підпорядкування, громадські та церковні органи й організації.
Об'єкти допомоги — найбільш знедолені та незахищені групи населення: діти, сім'ї, пенсіонери, інваліди, біженці, малозабезпечені, військові запасу.
До основних напрямів теоретичного осмислення соціальної роботи на цьому етапі належать [140, 93]:
• теорія та історія соціальної роботи;
• теорія та історія соціального виховання;
• теорія і практика професійної соціальної роботи (підготовка
професійного соціального працівника);
• наукові підходи до різних категорій клієнтів;
• наукові підходи до організації інфраструктури соціальної допомоги.
У теоретичних пошуках критично й конструктивно використову
валися досягнення зарубіжної теорії соціальної роботи.