4.2. Планування аудиту
4.2. Планування аудиту
Для успішного функціонування будь-якого підприємства обов'язковою умовою його діяльності є планування. Це стосується роботи не тільки аудиторських фірм, а й окремих аудиторів, котрі зареєстровані у державних органах влади та в податковій службі, як підприємці без статусу юридичної особи.
Планування — це процес здійснення рішень аудиторської стратегії [140, с. 148]. Процес планування аудиту здійснюють на початковій стадії аудиторської перевірки, і його основною метою є надання аудиторами (аудиторськими по фірмами) підприємствам і організаціям різних форм власності ефективних аудиторських послуг у встановлений договором термін. Це означає належне виконання аудиторами своїх функціональних обов'язків на високому рівні професійних стандартів. Планування забезпечує формування відповідної думки аудитора про фінансову звітність суб'єкта перевірки з мінімальними затратами, виділення при цьому найбільш важливих і суттєвих частин і виключенням зайвого часу, який міг би бути витрачений на питання аудиту з низьким рівнем ризику. За допомогою ефективного планування вирішують наступні завдання:
ознайомлення з бізнесом клієнта і його обліковою системою;
оцінка ризику, пов'язаного з бізнесом, обліковою системою і внутрішнім контролем;
визначення стратегії аудиту в відповідно до оцінки ступеня аудиторського ризику;
координація роботи аудитора таким чином, щоб вона була виконана на високому професійному рівні й у визначений термін;
розподіл бюджету часу, виділеного на аудиторську перевірку;
визначення матеріально-технічного забезпечення аудиту тощо.
У МНА 4 "Планування", затвердженому Комітетом міжнародної аудиторської практики (КМАП), концептуально розкрито зміст загального планування аудиту. Основними вимогами до процесу планування є:
набуття знань про облікову систему клієнта, політику і процедури внутрішнього контролю;
визначення очікуваного рівня довіри до внутрішнього контролю суб'єкта перевірки;
визначення і прогнозування змісту, часу проведення й обсягу аудиторських процедур;
координація роботи молодших аудиторів, експертів та інших спеціалістів, залучених до аудиторської перевірки.
Обсяг робіт з планування аудиту залежить від таких факторів: масштаб і складність аудиту, кваліфікація аудитора та його практичний досвід, бізнес клієнта, наявність постійних замовників, чинне законодавство та ін.
На процес планування аудиту великий вплив мають масштаб і складність аудиту, що залежить від бізнесу клієнта, його величини та діяльності. Правильним є твердження тих економістів, які вважають, що на зміст плану і програми значно впливає розмір підприємства. Для підприємств малого бізнесу вони більш спрощені [79, с. 76].
Неабияке значення для якості і обсягу робіт з планування має кваліфікація аудиторів. Як свідчить практика, кваліфікованіші аудитори серйозно і з умінням до складають плани і програми, а менш кваліфіковані аудитори ставлять до процесу планування формально.
Наявність постійних клієнтів на проведення аудиту у певній мірі згладжує часті зміни у Законі про аудиторську діяльність і тим самим зменшуються амплітуда коливань у змінах обсягу робіт аудиторських фірм.
Основними показниками планування аудиторської перевірки є: обсяг робіт (послуг), чисельність аудиторського персоналу, залучено до перевірки; потреба в кількості запрощених спеціалістів і експертів зі сторони; кількість днів, відведених на перевірку; витрати на аудит; очікуваний дохід тощо.
Залежно від очікуваного обсягу робіт розраховують бюджет часу на аудиторську перевірку і вартість послуг. Ці показники, як правило, визначають на етапі попереднього планування шляхом вивчення бізнесу клієнта, системи обліку і внутрішнього контролю, огляду первинних документів та бухгалтерських реєстрів, здійснення аналітичних процедур. Правильне визначення обсягу робіт значною мірою залежить від кваліфікації аудитора і його практичного стажу. Переважно цей показник оцінює керівник групи аудиторів, тобто менеджер.
Від запланованого обсягу аудиторських послуг, із врахуванням кваліфікації аудиторів та їх практичного досвіду, залежатиме потреба в чисельності аудиторів. Крім цього, на основі визначеного обсягу робіт можна розрахувати кількість людино-днів або людино-годин для аудиторської перевірки.
Виходячи зі складності аудиту й кваліфікації аудиторів, керівнику бригади потрібно визначитися з потребою у додатковому залученні зі сторони спеціалістів і експертів для виконання певних контрольних операцій.
У процесі планування необхідно визначити очікувані витрати, пов'язані з перевіркою. Це насамперед матеріальні витрати, зарплата, відрядження та ін. Згаданий показник у значній мірі залежить від місця розташування суб'єкта перевірки. Якщо аудиторська перевірка не пов'язана з відрядженням працівників аудиторської фірми, то витрати будуть значно меншими і відповідно зменшиться вартість аудиторських послуг.
Вартість аудиту по-різному визначається у практиці роботи вітчизняних аудиторських фірм. Одні фірми розраховують свій гонорар, виходячи з кількості днів або годин, затрачених на перевірку, із врахуванням діючих ставок у тому чи іншому регіоні України. За останні роки у західному регіоні України аудиторські послуги за день роботи аудитора становили в середньому від 80 до 120 гривень. У східних регіонах України з розвинутою інфраструктурою базових галузей народного господарства аналогічні послуги були в два і більше разів дорожчі.
Ряд економістів і практиків пропонують інші підходи до визначення вартості аудиту. Наприклад, встановлювати певний відсоток від валюти балансу.
На наш погляд, правильнішим підходом до визначення вартості аудиту є враховування комплекту показників: обсяг робіт, кількість затраченого часу, витрати на перевірку, попит і пропозиція на аудиторські послуги тощо.
Правильне планування вищеперелічених показників має важливе значення не тільки для визначення вартості аудиторської перевірки, а й для попереднього планування очікуваного доходу. Всі ці показники треба враховувати не тільки при складанні загального плану і програми конкретної аудиторської перевірки, а й при плануванні роботи аудиторських фірм.
Вивчення української і зарубіжної літератури з аудиту показує, що більшість економістів розглядає процес планування тільки з погляду аудиторської перевірки і не звертає належної уваги на питання стратегічного і поточного планування бізнесу аудиторської діяльності [26; 27; 29; 30; 32; 43; 48; 79; 67; 73 та ін.], зокрема на розробку бізнес-планів на перспективу.
На наш погляд, процес планування аудиторської діяльності доцільно розмежувати на два види:
планування аудиторської діяльності як одного із видів бізнесу;
планування аудиту та інших видів послуг як конкретне виконання робіт для
того чи іншого суб'єкта господарської діяльності.
Залежно від часу і періоду складання плану аудиторської діяльності планування можна класифікувати на стратегічне, поточне й оперативне (рис. 4.2.). Стратегічне планування передбачає розробку аудиторською фірмою перспективного бізнес-плану не менш як на 2-3 роки. Від статегічного плану аудиторської фірми залежать специфіка її дальшої діяльності, організаційна структура, підбір її персоналу та ін. Як правино зауважує проф. М.С. Пушкар, «стратегія розвитку повинна підкріплюватись масштабними дослідженнями та фактичними даними. Для ефективної конкуренції в сучасному світі бізнесу організація повинна постійно зважати на розвиток галузі, ринок (власний ринковий
Рис 4.2. Схема організації планування аудиторської діяльності
сегмент, співвідношення попиту та пропозиції), характеристики та рівень конкуренції, постійно займатися збором та аналізом інформації про ці та інші явища та процеси» [116, с. 26].
Стратегічний план розробляють на перспективу, він повинен охоплювати всі сторони діяльності аудиторської фірми. Цей план має сприяти досягненню загальної стратегічної мети та вирішенню завдань, що їх визначила аудиторська фірма (рис. 4.3.).
На першому етапі процесу стратегічного планування бізнесу аудиторської фірми визначають мету і завдання, що її конкретизують. Метою є здійснення аудиту та надання різноманітних послуг суб'єктам господарської діяльності, що передбачено чинним законодавством. У перспективному бізнес-плані для досягнення вказаної мети слід визначити види аудиторських послуг, обсяг робіт, потребу в кадрах, залучення спеціалістів та експертів для виконання специфічних робіт, передбачити потенційні суб'єкти для майбутньої співпраці тощо.
На другому етапі стратегічного планування оцінюють стан внутрішнього і зовнішнього середовища аудиторської фірми. Внутрішніми факторами оцінки є діяльність аудиторської фірми, що визначається системою управління, потребою в кадрах і додатковим залученням спеціалістів, методичним і матеріально-технічним забезпеченням. Зовнішні фактори визначаються ситуацією на ринку. Зокрема, підлягають оцінці такі сфери: економічна, політична, соціальна, юридична, технологічна, а також системи — податкова, фінансова, кредитна.
У результаті визначення на перспективу мети і завдань для аудиторської фірми та оцінки зовнішнього і внутрішнього середовища для бізнесу виникає потреба у виборі стратегії (етап 3).
Методами вибору стартегії є емпіричне дослідження, креативне мислення, моделювання, аналіз та ін.
Після вибору загальної стратегії бізнесу аудиторської фірми наступає фаза її реалізації, що завершується розробкою стратегічного плану (етап 4). У стратегічному плані вказують види очікуваних аудиторських послуг та робіт, приблизні терміни виконання тощо. Як видно із рис. 4.3., під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів середовища бізнесу, уточнення мети та конкретних завдань стратегічний план можна переглядати шляхом коригування.
Поточне планування передбачає розробку бізнес-плану для аудиторської фірми на поточний рік. Механізм розробки і складання поточного бізнес-плану аналогічний стратегічному, лише відрізняється від нього терміном і може бути дещо конкретизованим.
У цілому, як показує рис. 4.2., стратегічне і поточне планування належать до планування бізнесу, а не до конкретної аудиторської перевірки
Рис. 4.3. Схема послідовності етапів стратегічного планування бізнесу аудиторської діяльності
фінансової звітності суб'єктів господарювання або виконання інших
супутніх видів робіт.
Планування конкретної аудиторської перевірки здійснюють у процесі аудиту від моменту вибору клієнта і уладення угоди до формулювання висновку. Незважаючи на те, що аудиторські фірми можуть, у певній мірі, використовувати типові форми планів і програм, їх треба уточнювати і переглядати, оскільки кожна аудиторська перевірка із врахуванням зовнішніх та внутрішніх факторів впливу на діяльність суб'єкта перевірки потребує розробки конкретного плану і програми. Отже, як видно із рис. 4.2., планування окремої аудиторської перевірки доцільно відносити до оперативного планування.
У спеціальній економічній літературі приділено достатньо багато уваги плануванню конкретного аудиту, проте автори по-різному підходять до висвітлення цього важливого організаційного і методологічного питання. Так, проф. В. Труш, розкриваючи питання планування аудиторської перевірки, більше зупиняється на проблемах загального підходу до проведення аудиту і переліку аспектів, які слід враховувати при складанні плану [32, с. 64-67].
Економісти С.Я. Зубілевич і С.Ф. Голов звертають основну увагу на мету і завдання аудиту, вимоги стандартів щодо змісту планів, на підходи до групування рахунків бухгалтерського обліку за господарськими процесами, наводять варіанти плану й програми аудиту тощо [79, с. 68-77].
Аналіз зарубіжних джерел підтверджує дещо інший підхід до планування аудиторської перевірки. Зокрема Е. А. Аренс і Дж. К. Лоббек у своїй праці з аудиту більше акцентують увагу на етапах процесу планування аудиту: попереднє планування, збір загальних відомостей, збір інформації про правові зобов'язання клієнта, оцінка матеріальності, аудиторського ризику, ризику для бізнесу і внутрішнього ризику, ознайомлення із системою внутрішньогосподарського контролю й оцінкою ризику контролю, розробка загального плану аудиту та програми аудиту [29, с. 191-203].
На етапі попереднього планування приймають рішення щодо проведення аудиту, визначають причини, за якими клієнт обгрунтовує своє замовлення на аудит, здійснюють підбір персоналу для виконання аудиторських обов'язків і складають письмове зобов'язання. Вимоги до складання листа-зобов'язання розкриті у МНА №2. Цей документ підтверджує згоду аудитора із завданнями та масштабом робіт, які поставив клієнт, і дозволяє звести до мінімуму непорозуміння, що можуть виникнути у майбутньому між аудитором та замовником.
На етапі збору загальних відомостей про клієнта аудитор зобов'язаний добре вивчити галузь і бізнес діяльності суб'єкта перевірки. Ми погоджуємося з думкою американських вчених Е. А. Аренса і Дж. К. Лоббека про те, що для адекватного інтерпретування зміст у інформації, отриманої в ході аудиту, важливо мати уяву про галузь клієнта. Специфічні аспекти різних галузей відображають у фінансовій звітності [29, с. 199].
Етап збору інформації про юридичні зобов'язання клієнта передбачає ознайомлення аудитора з юридичними документами замовника. Це насамперед статут і установча угода підприємства, свідоцтво про реєстрацію, протоколи зборів засновників, договори. Все це дає можливість аудитору впевнетись у правомірності діяльності клієнта і правильно оцінити зібрані докази протягом усього процесу аудиту.
Виділення закордонними авторами в окремі етапи планування аудиту оцінки матеріальності, аудиторського ризику та ознайомлення із системою внутрішньогосподарського контролю пояснюється, перш за все, вимогами МНА 6 щодо оцінки ризику і внутрішнього контролю на початковій стадії аудиторської перевірки.
Оцінка аудиторського ризику і його складових та розуміння системи обліку й внутрішнього контролю клієнта дозволяє аудитору чіткіше визначитися з масштабом перевірки, методикою і процедурами контролю тощо.
Завершальним етапом планування аудиту є складання загального плану і програми аудиту.
Аналіз спеціальної літератури з аудиту свідчить, що серед економістів немає єдиного підходу до виділення етапів процесу планування. Як видно із даних табл. 4.3., проф. В. Труш виділяє три етапи планування аудиту:
а) оцінка організації і стану бухгалтерського обліку, внутрішнього аудиту і якості фінансової звітності;
б) аудиторська перевірка фінансово-виробничої діяльності;
в) консультаційні послуги і рекомендації щодо усунення виявлених недоліків, звіт аудитора.
Етапи планування аудиту, які запроронував проф. В. Труш, більше нагадують стадії процесу аудиторської перевірки (початкова, дослідження, завершальна), ніж сам процес планування.
Економісти А.Д. Шеремет і В.П. Суйц стверджують, що процес планування аудиту включає: розробку графіків, визначення термінів і доходів та обговорення їх з клієнтами, проведення інструктажу членів виконавчої команди, організацію зв'язків із підрозділами в середині фірми, обговорення стратегії і підготовки аудиту [146, с .65].
На нашу думку, такий підхід до визначення етапів планування у більшій мірі розкриває організаційні і технічні сторони цього процесу, а не його зміст.
Вважаємо, що правильнішим є підходи щодо виділення етапів процесу планування аудиту, які запропонували закордонні вчені Е. А. Аренс і Дж. К. Лоббек (табл. 4.3.). Проте цей підхід є правильним лише за умов ризико-орієнтованого аудиту.
Таблиця 4.3.
Характеристика етапів процесу планування в українських і закордонних джерелах
Продовження таблиці 4.3.
Дослідження роботи українських аудиторських фірм "Львівакадемаудит", "Орієнтир ЛТД", "Західаудит", "Укоопаудит" та інших свідчить,що в більшості випадків аудитори використовують методологію і методику підтверджуючого аудиту і в кращих випадках — системного. Тому, розглядаючи процес планування аудиту і виділення його етапів, доцільно звернути увагу на вищевказані моменти.
У запропонованій нами схемі послідовності етапів планування аудиту, яку ми запропонували, (рис. 4.4.) виділено такі етапи:
постановка мети і завдань аудиту;
оцінка існуючого середовища суб'єкта перевірки;
вибір стратегії і її реалізація;
складання загального плану аудиту;
підбір і уточнення процедур контролю;
розробка програми аудиту;
коригування загального плану і програми аудиту.
Мета аудиторської перевірки полягає у висловленні незалежної кваліфікованої думки щодо достовірності фінансової звітності.
На етапі планування аудиту загальну мету конкретизують такими завданнями: збір загальних відомостей і інформаціі про правові зобов'язання клієнта, ознайомлення із системою обліку та внутрішнього контролю, визначення матеріальності і попередня оцінка аудиторського ризику, критеріїв оцінки фінансової звітності, збір аудиторських доказів та їх аналіз, складання аудиторського висновку тощо.
На другому етапі процесу планування аудиту доцільно здійснити оцінку існуючого середовища суб'єкта перевірки. На середовище підприємства, що підлягає аудиту, впливають внутрішні і зовнішні чинники.
До внутрішніх чинників належать: діюча на підприємстві система управління, кадрова політика, система обліку і внутрішньогосподарського
Рис. 4.4. Схема послідовності етапів планування аудиту
контролю, виробничо-господарський процес, фінансово-кредитна політика тощо.
До зовнішніх чинників можна віднести такі сфери: економічну, соціальну, політичну, юридичну та ін. Як внутрішні, так і зовнішні чинники мають суттєвий вплив на бізнес клієнта, що підлягає оцінці на попередньому етапі планування.
Перші два етапи в певній мірі визначають стратегію аудиторської перевірки (етап 3). Залежно від підходу до аудиту (підтверджувальний, системний, ри-зико-орієнтований) буде визначений зміст загального плану і програми перевірки. Якщо у процесі аудиту не передбачають з тих чи інших причин використання процедур тестування системи внутрішнього контролю, залишків на рахунках бухгалтерського обліку і попередньої оцінки аудиторського ризику, то недоречним буде виділення таких етапів — ознайомлення з системою внутрішнього контролю, оцінка ризику тощо.
На основі визначеної мети і завдань аудиту, оцінки існуючого середовища, суб'єкта контролю та вибору стратегії бізнесу клієнта розробляють загальний план і програму перевірки. У плані відображають перелік робіт на основних етапах аудиту, а в програмі вказують конкретні процедури перевірки об'єктів аудиторського контролю (статті фінансової звітності, рахунків бухгалтерського обліку тощо). Оскільки процес планування аудиту здійснюють протягом усієї перевірки, то важливим етапом є коригування і внесення змін і доповнень до плану та програми аудиту (етап 7).
Загальний план і програму аудиту оформляють спеціальними документами, і вони є керівництвом до дії аудиторів. Форма і зміст цієї документації можна змінювати залежно від завдань аудиту, об'єкту робіт і складності аудиту.
Загальні плани і програми аудиту, які запропонували українські дослідники суттєво відрізняються як за формою, так і за змістом. Так, одні автори пропонують у загальному плані відображати лише види робіт і приблизні терміни їх виконання [79, с 72-76], а інші — перелік загальних питань основних напрямків аудиторської перевірки [32, с. 66-67].
Аналогічні відмінності можна помітити у запропонованих програмах аудиту. Так, економісти С.Л. Зубілевич і С.Ф. Голов пропонують у програмі аудиторської перевірки виділяти такі реквізити: завдання, процедури перевірки, терміни проведення, обсяг перевірки і посилання на індекс робочих документів, при чому зміст програми передбачає процедури оцінки системи внутрішнього контролю, перевірки реальності існування активів і права власника [79, с. 75-76].
Проф. В. Труш стверджує, що програма аудиту за формою повинна включати часткові завдання, заходи і процедури для кожного об'єкта аудиту і видів робіт, а з змістом — аудиторську оцінку (експертизу) організації і стану бухгалтерського обліку, внутрішнього аудиту, якості фінансової звітності, аудиторську перевірку фінансово-господарської діяльності, консультаційні послуги, складання висновку тощо [32, с. 67-68].
Порівнюючи дослідження українських авторів із закордонними, можна також помітити принципові відмінності у підходах як до процесу планування аудиту, так і до форми та змісту складання загального плану й програми аудиторської перевірки.
Закордонні економісти у своїх працях з аудиту при розгляді процесу планування акцентують увагу на етапах попередньої діяльності, аналітичного огляду, оцінки ефективності перевірки і матеріальності, оцінки ризику неефективності контролю [26; 29; 72; 119; 140;]. Таким чином, у запропонованих ними підходах до аудиту, в тому числі й до його планування, основний акцент зроблено на ризико-орієнтованому аудиті. Все це позначається в кінцевому результаті на формі й змісті загального плану і програми аудиту.
Американські вчені Е. А. Аренс і Дж. К. Лоббек рекомендують у програмі аудиту виділити такі реквізити: розмір вибірки, одиниця вибірки, період, тести елементів балансу, цілі аудиту (правильність включених сум, право власності, завершеність, оцінка, кореспонденція рахунків, арифметична точність та ін.) [29, с. 317-320]. Інший американський економіст, Дж. К. Робертсон зауважує, що «аудиторські програми бувають двох видів: 1) програми тестів контролю, які містять процедури для збору інформаціі про функціональні системи контролю компаніі; 2) програми перевірки залишків на рахунках, які містять процедури для збору інформаціі безпосередньо про залишки на рахунках» [119, с 124 ]. На його думку, процедури програми тестів контролю дозволяють оцінити систему внутрішнього контролю клієнта, а процедури програми перевірки залишків на рахунках визначають точність сум статей балансу, записів на синтетичних і аналітичних рахунках тощо.
Отже, аналізуючи думки українських і зарубіжних вчених стосовно плану та програми аудиту, можна зробити висновок, що серед українських і закордонних вчених спостерігаються різні погляди щодо вирішення цього питання. Більшість економістів правильно стверджують, що основним елементом побудови програми є сукупність аудиторських процедур.
На наш погляд, загальний план аудиторської перевірки складається із завдань, переліку робіт на основних етапах аудиторської перевірки, очікуваних термінів виконання, витрат часу, виконавців (додаток В.1.). Програму аудиту доцільно розробляти на кожний об'єкт аудиторського контролю. Цей документ має включати такі реквізити: конкретні процедури перевірки, обсяг вибірки, терміни проведення і виконавці, посилання на робочі документи, примітка (додаток В.2.).
На основі огляду української і закордонної економічної літератури, досвіду роботи аудиторських фірм у питаннях планування аудиту можна зробити наступні висновки:
процес планування аудиторської діяльності доцільно розмежувати на два види: а) планування аудиторської діяльності аудитора (аудиторської фірми) як виду бізнесу;
планування аудиту та інших видів послуг як конкретне виконання робіт на замовлення суб'єктів господарювання;
процес планування аудиторської діяльності можна поділити на стратегічне, поточне й оперативне;
до стратегічного планування належать розробка і складання бізнес-плану аудиторської фірми на перспективу (не менше, ніж на 2-3 роки);
поточне планування передбачає розробку бізнес-плану аудиторської фірми на поточний рік, а оперативне планування включає розробку загального плану і програми безпосередньо в процесі конкретної аудиторської перевірки;
на процес планування й обсяг робіт впливають такі фактори: масштаб і складність аудиту; кваліфікація аудиторів та їх практичний досвід, бізнес клієнта, наявність постійних замовників, чинне законодавство та ін.;
до основних показників процесу планування аудиту можна віднести: обсяг робіт (аудиторських послуг); чисельність задіяного персоналу до аудиторської перевірки; кількість людино-днів або людино-годин, відведених на перевірку; витрати на аудит (аудиторські послуги); вартість аудиторських послуг;
очікуваний дохід;
на зміст загального плану і програми перевірки впливають методологія і підходи до аудиту (підтверджувальний, системний, ризико-орієнтований).