4.11. Характеристика, хімічний склад і біологічна цінність харчових субпродуктів
Як зазначалося, поживна цінність субпродуктів залежить від морфологічної будови, хімічного складу та технології оброблення.
За поживною цінністю харчові субпродукти поділяють на першу та другу категорії. Субпродукти, отримані при забої птиці, на категорії не поділяють.
До першої категорії належать найцінніші в харчовому відношенні субпродукти, що містять менший відсоток сполучнотканинних білків, а саме: язики, печінка, нирки, мозок, серце, яловичий м’ясо-кістковий хвіст.
До другої категорії входять голови, легені, м’ясо стравоходу, кадики, вим’я, селезінка, путовий суглоб, сім’яники та губи яловичі; легені, хвіст та шлунок свинячі; ноги, вуха та трахеї свинячі та яловичі; рубець із сіткою та сичуги яловичі та баранячі; м’ясна обрізь яловича, свиняча і бараняча.
Печінка. Це велика залоза, маса якої становить близько 1,5 % до маси тварини. Зовні печінка вкрита щільною сполучнотканинною оболонкою. Печінка поділена сполучнотканинними плівками на печінкові часточки. У міжчасточковій сполучній тканині розміщені кровоносні, лімфатичні судини та жовчні протоки. В організмі печінка виконує роль хімічної лабораторії, внаслідок чого в ній можуть накопичуватися стійкі ртутьвмісні та металомісткі сполуки, хлорорганічні пестициди та інші шкідливі хімічні речовини, що надходять до організму разом з кормами, водою або повітрям. Ось чому печінку слід ретельно перевіряти на вміст пестицидів і солей важких металів.
Водночас печінка містить повноцінні білки, в тому числі фери- тин та ферин (до 1 %), до складу яких входить відповідно 21,1 та
15,7 % органічно зв’язаного тривалентного заліза. Враховуючи те, що печінка є депо крові (до 20 % крові організму), містить гемато- купреїн (0,34 % міді), повний комплекс вітамінів групи В і вітамін А, її широко використовують для лікувального харчування або виробництва медпрепаратів, що мають високу антианемічну дію.
Печінка містить до 5 % глікогену.
Бланшована печінка має здатність поглинати велику кількість жирів з утворенням пластичної маси — паштетів. Тому її використовують для виготовлення високоякісних паштетних консервів, паштетних і ліверних ковбас та ін.
Язик — м’язовий орган, вкритий сполучнотканинною оболонкою. М’язи язика розвинені. За поживною цінністю язик не поступається м’ясу. Хімічний склад язика залежить від вгодованості тварин. З підвищенням вгодованості у складі язика підвищується вміст жиру і зменшується кількість вологи. Язик вгодованої великої рогатої худоби містить до 18 % жиру, до складу якого входять олеїнова, ліноленова та арахідонова жирні кислоти.
Білки язика повноцінні і містять велику кількість лізину та лейцину.
Язик використовують для виготовлення ковбасних виробів і консервів.
Нирки. Нирки великої рогатої худоби поділені на окремі часточки, у свиней і овець — суцільні гладенькі. Зовні нирки вкриті міцною фіброзною капсулою, на поверхні якої є жирова тканина.
Нирки містять приблизно 12,5 % білків, 2,0 — 2,5 % екстрактивних речовин, у тому числі значну кількість ферментів. Активність катепсинів нирок у 70 — 80 разів вища за активність м’язових ка- тепсинів.
Після вимочування продукти з нирок мають специфічний присмак, пов’язаний з їх фізіологічною функцією. У зв’язку з цим нирки використовують окремо для виготовлення консервів і кулінарних виробів.
Головний мозок. Основа мозку — нервова тканина. Білки становлять близько 9 %. Особливістю білків є великий вміст глютамінової кислоти. З ліпідами білки утворюють складні ліпопротеїди.
До складу жирів нервової тканини входять фосфатиди, стериди, стерини, цереброзиди і незначна кількість нейтральних жирів. Холестерин (до 14 % від усіх ліпідів) перебуває у вільному не- зв’язаному стані. Жирні кислоти ліпідів нервової тканини переважно ненасичені, в тому числі арахідонова і клупанодонова кислоти.
Білкові речовини мозку складаються переважно з колагену з незначною кількістю альбумінів та фосфоровмісних глобулінів.
У складі мінеральних речовин до 10 % фосфору та значна кількість заліза.
Поживна цінність мозку визначається вмістом ліпідів і мінеральних речовин.
Головний мозок використовують для виготовлення ковбасних виробів, консервів і фабрикатів спеціального призначення (холестерин, лецитин та ін.).
Серце — м’язовий орган особливої структури, в якій пучки м’язових волокон зрощені вздовж волокон. Основою серця є щільна сполучна тканина, що зумовлює значну жорсткість серцевого м’яза.
До складу серця входять повноцінні білки, що містять значну кількість метіоніну, фосфор, залізо і вітаміни групи В та РР. Під час виробництва кулінарних, ковбасних або консервних виробів потрібне інтенсивне механічне і тривале теплове (тушкування) оброблення.
Діафрагма — пластинчастий м’яз, який по периферії має добре розвинену м’язову тканину, а посередині — плоский сухожильний центр. До 30 — 40 % білкових речовин складають колаген і еластин. Діафрагма містить незначну кількість жирів (до 2 %), тому вона має низьку поживну цінність. її використовують для виготовлення низькосортних ковбас і консервів.
М’ясна обрізь — обрізки м’язової, жирової та сполучної тканини. Значна частка сполучної тканини в м’ясній обрізі зумовлює її незначну поживну цінність.
Після жилування м’ясну обрізь використовують для виготовлення ковбасних виробів, паштетів та ін.
Голови. До складу голів входять кістки, м’язова тканина, мозок. М’язова тканина голів ВРХ має короткі м’язи зі значною кількістю сполучної тканини, тому поживна цінність м’яса голів є незначною. М’ясо голів ВРХ використовують для виготовлення низькосортних ковбасних виробів (ковбас, сальтисонів, холодців).
М’ясо свинячих голів містить значну кількість жирів. Воно має значно кращу консистенцію та м’якшу тканину м’язів. У зв’язку з цим м’якушеву тканину свинячих голів використовують для виробництва якісніших ковбасних виробів.
Шлунки. Свині мають однокамерні шлунки. Стінки їх побудовані з трьох шарів: зовнішнього серозного, середнього м’язового і внутрішнього слизового. Поживна цінність свинячих шлунків незначна. їх використовують як оболонку для виготовлення сальтисонів та ін.
Шлунки ВРХ і ДРХ чотирикамерні. Книжка і сичуг ВРХ та весь шлунок ДРХ містять значну кількість сполучної тканини (70 — 80 %). їх використовують для виготовлення кормової продукції і практично не вживають на харчові потреби.
Рубець і сітка ВРХ містять значну частину м’язової тканини, проте вона містить багато колагену. Рубець використовують для виготовлення консервів, сальтисонів, білкового стабілізатора та інших желатинувальних виробів.
Ноги. Путовий суглоб кінцівок ВРХ і свинячі ніжки без рогових башмаків використовують на харчові потреби. Вони містять кістки і значну частину щільної сполучної тканини. Зовні путовий суглоб і ніжки вкриті шкурою. У підшкірному шарі між волокнами сполучної тканини є прошарки жирової тканини та невеликі вкраплення м’язових тканин. Сполучна тканина ніг містить багато колагену. Ніжки використовують для виробництва сальтисонів, холодців, ліверних ковбас і білкового стабілізатора.
Ахіллові сухожилля з ніг великої рогатої худоби використовують для виробництва желатину.
Губи та вуха. У промисловості використовують губи ВРХ. До складу губ входять кістки, м’язи, сполучна тканина і шкіра, яка в ротовій порожнині та ніздрях переходить у слизову оболонку. Губи містять до 21 % білка, проте приблизно 75 % — це білки сполучної тканини.
Вуха є сполучною тканиною (хрящем, значну частину якого складає еластин), зовні вкритою шкірою. В основі вуха мають незначну кількість м’язів, що зв’язані з хрящем, та жирової тканини.
Найважливішою складовою губ та вух є колаген, тому їх використовують для виробництва сальтисонів, холодців, білкового стабілізатора, ліверних ковбас і желатину.
Легені — трубчаста тканина, кінцевими розгалуженнями яких є альвеоли. Остов легень побудований із сполучної тканини. Зверху легені вкриті слизовою оболонкою. У вмісті білкових речовин легень переважають колаген і еластин.
Тканина легень має низьку поживну цінність і використовується для виготовлення ліверних ковбас, білкових стабілізаторів і як сировина для отримання гепарину.
Селезінка за хімічним складом наближена до печінки. Це кровотворний орган, який здатний продукувати антитіла. Остов селезінки побудований зі сполучної тканини зі значним вмістом ретикуліну і гладкої м’язової тканини. Зовні селезінка вкрита серозною оболонкою. Селезінка містить значну кількість заліза (до
5 % від маси сухого залишку), яке входить до складу залізовмісних білків феретину і ферину. Вона містить також значну частину екстрактивних речовин, у тому числі які мають неприємний смак. Тому її використання на харчові потреби обмежене (лише після спеціального оброблення). Проте селезінка містить велику кількість ферментів і її використовують для виготовлення ферментних препаратів.
Вим’я — це молочна залоза тварин. Основою вим’я є сполучнотканинний остов, молочні протоки і тканина паренхіми. Зовні вим’я вкрите сполучнотканинною оболонкою.
До складу вимені входять пухка, ретикулярна та епітеліальна сполучна тканина, жир і незначна кількість повноцінних білків.
Великий вміст жиру зумовлює підвищену енергетичну цінність вим’я. На харчові потреби використовують лише вим’я великої рогатої худоби. Залишки молока в тканині вимені надають йому специфічного смаку.
Вим’я використовують для виробництва низькосортних ковбас, паштетів і витоплювання жиру.
Хвіст. Мясо-кісткові хвости — це хвостові хребці, зв’язані між собою сполучнотканинними зв’язками і вкриті посмугованою м’язовою тканиною, яка містить велику кількість сполучної тканини.
М’ясо варених хвостів після розбирання використовують для виготовлення паштетів, ліверних ковбас.
Шия, крила та ноги птиці. Шия відокремлюється від тушок при її основі і по другому шийному хребцю від голови. Шия містить значну кількість фігурних кісток-хребців, на яких розміщено від 65 до 72 % м’якушевої тканини.
Крила птиці відокремлюють по плечовій кістці, а ніжки — по передплесновому суглобу. Крила птиці містять 50 — 66 %, а ніжки 30 — 47 % м’язової тканини. Значну частину м’язових білків складає сполучна тканина. У м’якушевій тканині ніжок сполучна тканина становить 70 % від загальної кількості білка. Шиї, крила і ніжки реалізують у вигляді напівфабрикатів (суповий набір, набір для бульйону та ін.) для приготування бульйонів, шиї і крила дообвалюють на пресах з метою відокремлення м’язової тканини від кісток.
У табл. 4.12 і 4.13 наведено основні харчові речовини субпродуктів забійних тварин та від забою птиці. Проте поділ субпродуктів на категорії визначається насамперед доступністю поживних речовин дії протеолітичних ферментів, яка перебуває в прямій залежності від вмісту в загальному білку сполучнотканинних білків і зокрема колагену. З даних табл. 4.12 і 4.13 видно, що між субпродуктами першої та другої категорій простежується чітка залежність за вмістом неповноцінних білків.
Таблиця 4.12. Масова частка речовин у субпродуктах першої категорії, % |
Продовження табл. 4.12 |
Таблиця 4.13. Масова частка хімічних речовин у субпродуктах птиці |