8. Переробка крові та продукти з крові
Кров продуктивних сільськогосподарських тварин використовують для виробництва харчової, лікарської, кормової і технічної продукції. Це зумовлено кількісними і якісними властивостями крові та вмістом важливих фізіологічно активних речовин.
Переробляти кров на харчові потреби і для виробництва медичних препаратів можна тільки після ветеринарного огляду туші та внутрішніх органів тварин. Кров для переробки беруть від здорових тварин великої рогатої худоби та свиней. Кров дрібної рогатої худоби, коней, птиці використовують тільки для виробництва кормів і технічної продукції.
Медичні препарати виготовляють із цільної крові, фракцій формених елементів, кров’яної плазми, сироватки.
Із фракцій формених елементів найчастіше виробляють сухий або рідкий гематоген, із плазми, що містить цінні білки і фізіологічно активні речовини, — білкові кровозамінники та білкові гідролізати спеціального призначення.
З цією метою кров відбирають порожнистим ножем з використанням вакууму, дотримуючись суворих вимог санітарії.
Видалений з крові фібрин використовують для виробництва гідролізатів, фібринових плівок, живильних мікробіологічних середовищ. За відсутності умов та обладнання кров і фібрин призначаються для виробництва кормового, кров’яного і м’ясо-кісткового борошна.
Наявність у крові добре розчинних білків робить її придатною для виробництва чорного і світлого технічного альбуміну, а також піноутворювачів.
Чорний альбумін використовують для виробництва фанерного клею, світлий — у поліграфічній і текстильній промисловості, пі- ноутворювач — у вогнегасниках.
В умовах м’ясокомбінатів цільну кров, придатну на харчові потреби, направляють для виробництва кров’яних виробів (кров’яні ковбаси, м’ясні хліби, сальтисони), а також у поєднанні з білками молока — для виробництва ковбас. Іншу кров розділяють на рідку фракцію (плазму або сироватку) і формені елементи.
Плазму і сироватку використовують у ковбасному виробництві і для виготовлення світлого харчового альбуміну.
Технічну кров переробляють на кормове борошно і застосовують для виробництва піноутворювачів, а за наявності розпилювальних сушарок — технічного альбуміну.
8. Переробка крові та продукти з крові
- 8.1. Основні види продукції з крові та вимоги до якості сировини
- 8.2. Консервування крові
- 8.3. Стабілізація крові
- 8.4. Дефібринування крові
- 8.5. Сепарування крові
- 8.6. Технологія отримання просвітленої крові
- 8.7. Сушіння крові і плазми (сироватки)
- 8.8. Способи розпилення крові
- 8.9. Вибір режиму сушіння
- 8.10. Сушарки для крові і плазми (сироватки)
- 8.11. Виробництво кров’яного борошна