5.2. Оброблення свинячих голів
Свинячі голови обробляють за такою схемою: відокремлення вух, шпарення, видалення волосу та щетини, обпалення, обчищання від залишків обгорілої щетини та епідермісу, розрубування голів, виймання мозку.
На підприємствах використовують спеціальні агрегати (рис. 5.1, 5.2) різних конструкцій, які складаються із шпарильного чана, обпалювальної печі, скребмашини і полірувальної машини, що змонтовані на загальній станині. Агрегати обладнані системою автоматичного нагрівання води і підтримання її температури. Використання агрегатів різної потужності дає змогу скоротити витрати пари і кількості обслуговуючого персоналу.
Для оброблення свинячих голів найчастіше використовують агрегат Я2-ФУГ (див. рис. 5.1). Агрегат має вигляд станини, на якій встановлені шпарильний чан, скребмашина, обпалювальна піч, полірувальна машина та вертикальний ланцюговий конвеєр із каретками для фіксації голів.
Після відокремлення вух голови насаджують на конвеєр і транспортують на шпарення у воді температурою 65 — 68 °С упродовж 6 — 7 хв. Після шпарення голови послідовно транспортують через машини видалення щетини, обпалювання і полірування голів. Під час транспортування голови обертаються навколо вертикальної осі. У скребмашині голови обробляються протягом 40 — 60 с. При цьому вони зрошуються водою температурою 59 — 60 °С.
Рис. 5.1. Агрегат Я2-ФУГ для оброблення свинячих голів: |
1 — стіл видалення мозку; 2 — машина для розбирання голів; 3 — стіл для приймання оброблених голів; 4 — лотік для надходження оброблених голів; 5 — стіл для приймання голів; 6 — спуск для голів; 7 — полірувальна машина; 8 — обпалювальна піч; 9 — машина для видалення волосу голів; 10 — конвеєр для транспортування голів; 11 — шпарильний чан
Рис. 5.2. Агрегат ФГБ-150 для оброблення свинячих голів: |
1 — пристрій для смалення голів; 2 — вал з билами для видалення волосу голів;
3 — вузол регулювання вала з билами; 4 — шпарильний чан; 5 — конвеєр для транспортування голів; 6 — барботер для підігрівання води; 7 — натяжна станція конвеєра; 8 — кран для змивання води; 9 — стіл для видалення мозку; 10 — стрічковий конвеєр; 11 — спуск для голів; 12 — пульт керування; 13 — вал з билами
для зняття нагару
Отриману щетину збирають і направляють на подальше оброблення.
Свинячі голови обробляють також за допомогою агрегата ФГБ-150 (див. рис. 5.2).
Обпалюють голови у спеціальних печах за допомогою полум’я за температури 800 - 850 °С упродовж 30 - 45 хв. Від згорілої щетини і епідермісу голови очищуються в полірувальних машинах протягом 2 — 3 хв при рясному зрошуванні холодною водою. На підприємствах свинячі голови обробляють за технологічною схемою, наведеною на рис. 5.3.
Очищені голови розрубують уздовж на дві половини, не порушуючи при цьому цілісності мозку і гіпофізу. Із голів виймають мозок, зачищають його від згустків крові, осколків кісток, укладають у тазики або лотоки і направляють у холодильник. Половинки голів також спрямовують у холодильник у ємкостях або у підвішеному стані.