10.2. Вплив температури на якість м’яса та м’ясних продуктів при зберіганні
Залежно від температурних режимів зберігання м’яса відбуваються неоднакові зміни кількісного та групового складу мікрофлори, розвиток якої може призвести до псування продукту.
Мікрофлора м’яса, яке надходить на зберігання в камери охолодження, різна за складом і, як правило, представлена мезофілами, термофілами і психрофілами, тобто мікроорганізмами, що мають різні температурні межі розвитку.
Наприкінці охолодження в глибоких шарах м’яса температура має досягти 0 — 4 °С. На охолодженому м’ясі в процесі його зберігання можуть розвиватися мікроорганізми, які мають найнижчі температурні межі росту і розвитку, тобто психрофільні.
Термофільні та більшість мезофільних мікроорганізмів, які не розвиваються за температур, що наближаються до 0 °С, після охолодження м’яса повністю припиняють свою життєдіяльність, переходячи в анабіоз. У процесі подальшого зберігання продукту ці мікроорганізми поступово відмирають і їх кількість зменшується. Проте деякі патогенні й токсикогенні бактерії з групи мезофілів (сальмонели, токсикогенні стафілококи та ін.) тривалий час зберігають життєдіяльність за низьких температур і не відмирають при зберіганні охолодженого м’яса.
Розвиток мікроорганізмів у м’ясі за низьких температур проходить кілька фаз (лаг-фазу, логарифмічну, максимальну, стаціонарну фази і фазу відмирання). У початковий період зберігання охолодженого м’яса психрофільні мікроорганізми, які перебувають у лаг-фазі (фазі затримки розвитку), певний час не розмножуються або їх розмноження відбувається незначною мірою. Тому кількісний і груповий склад мікрофлори м’яса в цей період майже не змінюється.
Тривалість фази затримки розвитку психрофільних мікроорганізмів залежить від того, якою була температура перед тим, як
м’ясо надійшло на зберігання. Якщо м’ясо надходить із камер з більш низькою температурою (3 — 4 °С) і в ньому є психрофільні мікроорганізми в стані активного росту, то лаг-фаза буде більш короткою.
На тривалість лаг-фази істотно впливає ступінь обсіменіння мікроорганізмами м’ясних туш, які надходять на зберігання. Чим нижчий ступінь обсіменіння м’яса, тим тривалішою буде затримка розвитку мікроорганізмів, які є на ньому. Дотримуючись установленого волого-температурного режиму (відносна вологість 85 — 90 %, температура повітря від +1 до —1 °С) на охолодженому м’ясі, отриманому в результаті забою здорових тварин з дотриманням усіх основних правил, розвиток мікроорганізмів затримується на 3 — 5 діб і більше. За високого ступеня забруднення м’яса мікроорганізмами фаза затримки розвитку мікроорганізмів скорочується до 1 доби, а іноді становить усього кілька годин.
При активному розмноженні мікроорганізмів у результаті їх життєдіяльності може відбуватися псування охолодженого м’яса, тобто ослизнення, гниття, кислотне бродіння, пігментація, пліснявіння.
Ослизнення м’яса з’являється в початковий період зберігання на поверхні м’ясних туш у вигляді суцільного слизового нальоту, який складається з різних бактерій, дріжджів або інших мікроорганізмів. Основними збудниками ослизнення є аеробні бактерії групи Pseudomonas-Ashromobacter, а найчастіше бактерії роду Pseudomonas. Крім цих аеробних бактерій на поверхні м’яса за температури понад 5 °С розмножуються мікрококи, стрептококи, актиноміцети, деякі бактерії гниття та інші мезофільні мікроорганізми, які мають найнижчу мінімальну температуру росту. В разі зберігання м’яса в анаеробних умовах ослизнення можуть спричинити психрофільні бактерії родів Lactobacterium, Microbacterium і Aeromonas.
Спочатку мікроорганізми утворюють окремі колонії, які потім зливаються у вигляді суцільного слизистого нальоту. Швидкість появи ослизнення залежить від вологості повітря і температури зберігання (табл. 10.1).
Загар м’яса — псування, що виникає в перші години після забою тварин у результаті неправильного зберігання м’яса у погано провітрюваному приміщенні за температури понад 18 — 20 °С, а також при порушенні умов охолодження або заморожування. Загар виникає, коли м’ясо зберігається в щільній тарі, що утруднює доступ повітря і, отже, уповільнює тепловідведення. Недостатня вентиляція знижує окисні процеси, внаслідок чого відбувається анаеробний розпад глікогену з накопиченням кислих речовин та речовин, які неприємно пахнуть.
Характерними ознаками загару є коричнево-червоний або сіруватий колір м’язів, інколи із зеленуватим відтінком, наявність сильного кислого запаху, в’яла консистенція ураженої ділянки. М’ясо з початковими ознаками загару після провітрювання та оброблення можна використовувати на харчові потреби. З цією метою його розрубують на дрібні шматки і старанно провітрюють на повітрі. Якщо протягом доби ознаки загару не зникають, то використовувати м’ясо на харчові потреби забороняється.
Світіння м’яса виникає в результаті розмноження на поверхні м’ясної туші фотогенних бактерій, які мають здатність світіння — фосфоресценцію. Світіння зумовлене наявністю в клітинах бактерій фотогенної речовини (люциферину), який окиснюється киснем за участі ферменту люциферази. До групи фотобактерій належать неспорові грамнегативні і грампозитивні палички (коки
і вібріон). Фотогенні бактерії добре розмножуються на рибі й м’ясі, але не зумовлюють будь-яких змін їх запаху, консистенції та інших органолептичних показників.
Пліснявіння м’яса виникає за появи на його поверхні плісеневих грибів. Пліснява розвивається внаслідок високої вологості м’яса і поганої вентиляції повітря в місцях зберігання. Ці вади виявляються утворенням на поверхні м’яса різних за формою і кольором колоній, зокрема білих, сіро-зелених, темно-зелених, чорних, оксамитових. Пліснявіння супроводжується розпадом білків з утворенням продуктів лужного характеру, що створює передумови для розвитку гнильної мікрофлори. Розпад складових м’яса призводить до зміни його зовнішнього вигляду та появи затхлого запаху.
Якщо пошкоджено тільки поверхневий шар м’яса, то його промивають 20 — 25%-м розчином оцтової кислоти з наступним провітрюванням і підсушуванням. При неглибокому проникненні плісняви в м’ясо (0,5 — 1,0 см) пошкоджені ділянки зачищають і промивають міцним розсолом. Сильно пошкоджене м’ясо або за наявності затхлого запаху, який не зникає при провітрюванні, на харчові потреби м’ясо не використовують.
Гниття — складний процес розпаду білкових речовин тканин м’яса внаслідок життєдіяльності різних гнильних мікроорганізмів, розвиток яких відбувається за певних умов: високої температури, підвищеної вологості з доступом кисню.
При зберіганні м’яса за температури 0 °С гниття зумовлюється життєдіяльністю психрофільних гнильних бактерій. За підвищених температур зберігання гниття м’яса спричинюють також ме- зофільні гнильні бактерії.
Гниття м’яса може відбуватись як в аеробних, так і в анаеробних умовах. У процесі гниття під впливом протеолітичних ферментів гнильних бактерій поступово розпадаються білки м’яса з утворенням неорганічних кінцевих продуктів — аміаку, сірководню, вуглекислого газу, води і солей фосфатної кислоти (при аеробному процесі) або з накопиченням великої кількості органічних продуктів дезамінування амінокислот — індолу, скатолу, масляної та інших органічних кислот, спиртів, амінів (при анаеробному процесі). Продукти розпаду білків (індол, скатол, сірководень, аміак, масляна кислота) надають м’ясу неприємного, гнильного запаху.
Гниття, зумовлене аеробними і факультативно-анаеробними бактеріями, при екзогенному обсіменінні після забою, розбиранні та зберіганні м’яса починається з поверхні м’ясних туш. При аеробному гнитті м’яса спостерігаються зміни: поверхня м’яса стає сірого або сірувато-зеленого кольору, м’якою, зменшується пружність м’язової тканини, змінюється запах м’яса. Надалі гнильні бактерії проникають у товщу м’яса і призводять до розпаду м’язової тканини. Реакція м’яса поступово переходить із слабкокислої в лужну внаслідок утворення аміаку та інших сполук.
Анаеробне гниття м’яса починається в середині м’язової тканини і спричинюється анаеробними гнильними бактеріями. При анаеробному гнитті спостерігаються зміни кольору, консистенції та інших органолептичних показників м’яса.
За звичайних умов при гнитті м’яса найчастіше одночасно відбуваються анаеробні й аеробні процеси.
Кислотне бродіння. При кислотному бродінні м’яса з’являється неприємний кислий запах, сірий або зеленувато-сірий колір на розрізі, м’язова тканина стає м’якою. Збудниками бродіння є психрофільні молочні бактерії роду Lactobacterium, Microbacterium і дріжджі, які здатні розвиватись у середині м’язової тканини, де утворюється низька концентрація кисню. Ці мікроорганізми, розмножуючись у продукті, ферментують вуглеводи м’язової тканини з виділенням органічних кислот.
Пігментація м’яса. Появу на поверхні м’яса забарвлених плям називають пігментацією м’яса. Цей недолік є наслідком розмноження і утворення на поверхні продукту колоній пігментоут- ворювальних мікроорганізмів. Збудниками пігментації є аеробні або факультативно-анаеробні мікроорганізми: Ps. fluorescens, Ps. pyocyanea, Ps. Syncyanea, Bact.prodigiosum,сарцини, пігментні дріжджі.