15.2. Фізіологічна роль білків
Для забезпечення нормальної життєдіяльності організму до складу їжі обов’язково мають входити природні незамінні речовини. До них належать незамінні амінокислоти, вітаміни, деякі жирні кислоти, мінеральні речовини і мікроелементи.
Незамінні фактори харчування індивідуальні для кожного біологічного виду і відповідають особливостям обмінних процесів для кожного з них і насамперед впливу на обмін білка.
У харчуванні людини білки відіграють надзвичайно важливу роль, оскільки вони є головною складовою клітин усіх органів і тканин організму. З білками пов’язані всі життєві процеси: обмін речовин, здатність до росту, розмноження тощо.
Здатність зв’язувати великі кількості води дає білкам змогу утворювати щільні колоїдні структури, характерні для нашого тіла.
За О.О. Покровським, основними функціями білка в організмі є:
♦ пластична — основний будівельний матеріал клітин, їх органоїдів і міжклітинної речовини, що поряд з фосфоліпідами утворюють каркас усіх біологічних мембран;
♦ каталітична — білкова основа всіх відомих ферментів;
♦ гормональна — більшість гормонів є білками або поліпептидами;
♦ специфічна — забезпечує тканинну індивідуальність і видову специфічність, що є основою дії імунітету та алергії;
♦ транспортна — організатор транспорту речовин: кисню крові, ліпідів, вуглеводів (глюкопротеїдів), деяких вітамінів, гормонів, лікарських речовин.
Організм людини практично позбавлений резерву білка, тому з їжею мають постійно надходити білкові сполуки.
Умовою нормального функціонування систем травлення є правило, за яким кількість азоту, що надходить до організму дорослої людини, має відповідати кількості, яка видаляється з екскрементами (з сечею, калом), а також з потом, епідермісом, волоссям, нігтями. Тобто підтримується азотна рівновага.
Позитивний азотний баланс відмічений у дітей, це пов’язано з процесом росту.
Негативний азотний баланс буває тоді, коли процеси катаболізму білка переважають процеси синтезу, а також у разі порушення абсорбції білків у травній системі або їх підвищеного розпаду внаслідок захворювань.
Отже, найважливішою функцією білків є забезпечення організму пластичним матеріалом. Водночас частина білків при окис- ненні може використовуватись як джерело енергії. Причиною підсилення цього явища є голодування, відносний дефіцит у раціоні вуглеводів і жирів.
Харчові білки виконують важливу захисну функцію, підвищуючи стійкість організму до дії різних інфекційних, токсичних агентів, при стресових ситуаціях.
У світі не існує єдності уявлень про кількісні потреби організму людини у білку та його амінокислотному складі навіть у подібних категорій населення, оскільки кожній особі властива індивідуальна фізіологія, яка має як спільне, так і особисте у цих потребах.
Потреба у білку залежить від стану організму, умов існування і праці, віку, особливостей харчового раціону, що визначається амінокислотним складом білка, його доступністю до травлення, наявністю комплексу вітамінів і мінеральних речовин, джерел надходження енергії: жирів, вуглеводів та харчових волокон.
Результатом недостатнього надходження білка з їжею є порушення рівноваги його анаболізму і катаболізму, внаслідок чого руйнуються особисті білки організму, а також білки ферментів. При цьому потерпають насамперед тканини і органи з великою швидкістю оновлення білків, зокрема кишки, кровотворні органи.
Надлишкове надходження харчових білків зумовлює перенапруження системи травлення, нирок з наступним їх функціональним виснаженням.
При визначенні збалансованості раціону за білком особливу увагу слід приділяти дотриманню співвідношень між незамінними амінокислотами.
Для повного засвоєння білка їжі вміст незамінних амінокислот у них має відповідати певним співвідношенням, тобто бути збалансованим. Білки високої біологічної цінності мають добру перетравність і засвоюваність.
Одним із поширених способів оцінювання біологічної цінності білків є метод амінокислотного СКОРу — визначення відсоткового співвідношення кількості незамінної амінокислоти (АМК) в досліджуваному білку до кількості тієї самої амінокислоти в «ідеальному» білку, %:
Міжнародна організація ФАО/ВОЗ прийняла, що 1 г ідеального білка містить, мг:
Ізолейцину |
42 |
Лейцину |
70 |
Валіну |
48 |
Фенілаланіну |
73 |
Метіоніну |
26 |
Треоніну |
35 |
Лізину |
51 |
Тирозину |
73 |
Цистину |
26 |
Біологічну цінність білка лімітують ті амінокислоти, СКОР яких має значення, менше ніж 100 %, а амінокислота з найменшим СКОРом є найбільш лімітованою.
За вмістом і співвідношенням незамінних амінокислот до ідеального білка наближені курячі яйця та білки м’язових тканин тварин.
Рослинні білки лімітовані за вмістом таких незамінних амінокислот, як треонін, ізолейцин та лізин.
Надходження однієї з незамінних амінокислот у неповному обсязі призводить то того, що інші амінокислоти (АМК) метаболізу- ються (засвоюються) з таким самим відсотком лімітованості, що й найбільш лімітована. До того ж слід зазначити токсичний ефект надлишку амінокислот і складний взаємозв’язок між вітамінним, ліпідним та амінокислотним обміном.
При ізольованому введенні амінокислот в організм вони можуть виявляти виразну токсичну дію. Це спричинюється швидким дезамінуванням організму і насиченням його високотоксичними амонійними солями за рахунок невикористання амінокислот для синтезу білка.
Кожна зі складових амінокислот має своє функціональне призначення, яке визначається її хімічною структурою та хімізмом дії ферментної системи організму людини.
Функції деяких незамінних амінокислот для людського організму за шкалою добової потреби та рівнем надійності, що забезпечує позитивний рівень азотного балансу дорослого здорового організму, наведено нижче.
Валін як моноамінокарбонова кислота бере участь у діяльності нервової системи, її недостатність призводить до розладу у координації руху. За низького рівня надходження білка, негативного рівня азотного балансу знижується рівень валіну у крові, що зумовлює пригнічений настрій, загальну в’ялість та неадекватну агресивність. Добова потреба у валіні становить 3 — 4 г.
Моноамінокарбонові кислоти ізолейцин та лейцин впливають на процес росту. їх нестача призводить до зниження маси тіла, виникнення змін у нирках та щитоподібній залозі. Добова потреба у лейцині становить 4 — 6 г, у ізолейцині — 3 — 4 г.
При лімітованості діамінової амінокислоти — лізину виявляються порушення функцій нервової системи, виникає карієс зубів, відсутність пігментації, поганий ріст. Ці показники мають хронічно тривалий характер. Лімітованість лізину спричинює також порушення кровообігу, кальцинацію кістяка, зниження гемоглобіну у крові. Добова потреба у лізині становить 3 — 5 г.
Метіонін — сірковмісна амінокислота, яка є джерелом мети- льних груп. Це ліпотропна речовина, що попереджає ожиріння нирок, враження легенів, сприяє утворенню інсуліну, бере участь в обміні фолієвої кислоти та вітаміну В12. Достатня кількість метіоніну необхідна для нормальної дії надниркової залози. Метіонін — найбільш токсична речовина, що у надлишку зумовлює розкладання холестерину, а також вапнування судин і утворення злоякісних пухлин. Добова потреба у метіоніні 2 — 4 г.
Треонін як моноамінокарбонова кислота впливає на процес росту. Його добова норма 2 — 3 г.
Триптофан — циклічна амінокислота, лімітованість якої спричинює погіршення апетиту, втрату маси, зниження кров’яного тиску, катаракту очей і статеву стерильність. Триптофан сприяє зростанню гемоглобіну, сироваткових білків, бере участь у процесі відновлення тканин. Надлишок цієї амінокислоти токсичний і може призвести до утворення злоякісних пухлин, закупорки судин кровообігу. Добова потреба у триптофані 1 г.
Фенілаланін, тирозин, як і триптофан, є циклічними амінокислотами. Вони впливають на функції щитоподібної та надниркової залоз. Надлишок цих амінокислот токсичний і зумовлює вапнування судин кровообігу. Добова потреба у фенілаланіні 2 — 4 г, тирозині 3 — 4 г.
Деякі амінокислоти не є незамінними для дорослих, але недостатнє надходження їх до дитячого організму може зумовити негативні наслідки.
Такими амінокислотами є аргінін, аспарагінова та глютамінова кислоти, гістидин, цистин.
Так, аргінін — діамінокарбонова кислота, яка потрібна для нормального росту дітей. Під дією ферменту аргінази він розпадається на сечовину та амінокислоту орнітин і є також вихідною сировиною для амінокислоти цитруліну. Добова потреба в аргініні
5 - 6 г.
Глютамінова кислота — це єдина кислота, що підтримує дихання клітин мозку, безпосередньо бере участь у процесі збудження і гальмування, є джерелом для синтезу гальмівного медіатора нервових синапсів — аміномасляної кислоти, відіграє важливу роль у знешкодженні аміаку, що утворюється в результаті обміну білка. Ця амінокислота зв’язує аміак у нешкідливу сполуку — глю- тамат і разом з глюкозою є енергетичним матеріалом, а також джерелом азоту. Добова потреба в глютаміновій кислоті 16 г.
Аспарагінова кислота разом з глютаміновою бере участь в обмінних процесах. Ці кислоти мають взаємодоповнювальну і підсилювальну дію. Добова потреба в аспарагіновій кислоті 6 г.
Гістидин — циклічна амінокислота, яка входить до складу глобіну. Ця амінокислота потрібна для нормального розвитку та росту дітей. Вона не утворюється в дитячому організмі і є для дітей незамінною. Надлишок або лімітованість по гістидину погіршує відносну рефлекторну діяльність, спричинює розвиток анемії, розширення судин та зниження тиску. При цьому збільшується чутливість організму до інфекційних захворювань, тобто знижується загальний рівень імунного захисту. Надлишок гістидину токсичний. Добова потреба для дорослих становить 1,5 — 2,0 г, для дітей — 2,0 — 2,5 г.
Цистин (цистеїн) є сірковмісною амінокислотою, що утворюється з метіоніну. Його лімітованість зумовлює більшу потребу в метіоніні. Лімітованість цистину призводить до порушення роботи нирок, затримки росту та утворення інсуліну, а також до пригнічення дії протеолітичних ферментів, що зменшує асиміляцію білка. При цьому збільшуються втрати азоту з сечею. Нестача цистину може спричинити також розвиток лейкопенії. Добова потреба у цистині (цистеїні) 2 — 3 г.
Отже, недоодержання з їжею деяких амінокислот, що не є незамінними, зумовлює виникнення ліміту незамінних амінокислот, які витрачаються на утворення замінних. Це свідчить про необхідність балансування в раціоні не тільки незамінних амінокислот, а й замінних для раціональнішої асиміляції організмом людини білкового комплексу, що надходить з їжею.
Під раціональною асиміляцією розуміють використання білкових сполук у напрямку пластичного обміну, а не витрати складових амінокислот білка на виробництво енергії.
Таким чином, збалансовувати амінокислотний склад потрібно не тільки для більш повного засвоєння біологічно активних речовин, а й для взаємонейтралізуючої дії цих речовин з урахуванням добової потреби.