13.3. Аудит товарно-матеріальних цінностей
Товарно-матеріальні цінності (ТМЦ) є сукупністю предметів праці, призначених для обробки, переробки або використання у промисловому виробництві, будівництві, сільському господарстві, а також засоби праці, які за чинним законодавством включаються до складу оборотних засобів як малоцінні та швидкозношувальні предмети (МШП ) або як товари для продажу.
Основними завданнями аудиту товарно-матеріальних цінностей є перевірка:
1) наявності та порядку зберігання товарно-матеріальних цінностей;
2) правильного і своєчасного відображення в обліку всіх операцій руху товарно-матеріальних цінностей;
3) додержання підприємством встановлених норм списання;
4) відповідності аналітичних показників обліку товарно-матеріальних цінностей синтетичним;
5) правильності відображення в обліку руху МШП;
6) переоцінки та уцінки проведення індексації товарно-матеріальних цінностей;
7) додержання підприємством вимог проведення інвентаризації ТМЦ.
Джерелами інформації дня щрйвадання «аудиту ’шварно-матеріальних цінностей є.
1. Баланс підприємства (форма № 1).
2. Регістри синтетичного обліку товарно-матеріальних цінностей (Головна книга, відомості руху товарно-матеріальних цінностей, жур- нали-ордери № 6, 10, 11).
3. Аналітичні регістри обліку товарно-матеріальних цінностей (відомості, звіти матеріально відповідальних осіб тощо).
4. Первинні документи з обліку ТМЦ (картки складського обліку, накладні, рахунки-фактури та ін. ).
Нормативна база:
1. Положення "Про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні", затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від З квітня 1993 року № 250.
2. "Вказівки щодо організації бухгалтерського обліку в Україні", затверджені наказом Мінфіну України від 07. 05. 93 р. № 25.
3. Інструкція "Про інвентаризацію основних засобів, нематеріальних активів, ТМЦ, коштів, документів та розрахунків", затверджена наказом Мінфіну від 11. 08. 94 р. № 69.
4. Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28. 12. 94 р. № 334/94-ВР.
5. Положення "Про порядок визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей", затверджене Постановою КМУ № 116 від 22. 01. 96 р.;
6. Закон України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22. 05. 97 р. № 283/97-ВР.
7. Наказ Мінстату України "Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку сировини та матеріалів" від 21. 06. 96 р. № 193.
8. Наказ Мінстату України "Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів" від 22. 05. 96 р. № 145.
9. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 20. 11. 99 р. № 246 зі змінами і доповненнями.