1.2. Світова культура вівчарства та розвиток вівчарства в Україні
Розвиток культурного вівчарства бере початок з відомих регул і маніфестів Петра І щодо розведення овець, які в усі часи вважалися вершиною селекційних досягнень і галузевої досконалості овець загалом. Маніфест від 15 червня 1724 р. представляє Україну як благословенний край з особливо сприятливим кліматом для розведення овець і виробництва добротної вовни. Це день народження культури вівчарства нашої країни. Від перших «вікон у Європу» і донині вівчарство України пройшло великий шлях виробничого розвитку і господарської досконалості. Це шлях створення промисловості з переробки вовни, налагодження підготовки фахівців високої кваліфікації, проведення глибоких наукових досліджень, освоєння практики виробничої діяльності у вівчарстві, розроблення організаційної системи галузі в цілому.
Основні принципи початкових етапів виробничої практики вівчарства в Україні визначила культура німецького вівчарства. Подальші успіхи — це результат праці українських вівчарів та широкого використання селекційних і технологічних досягнень у галузі вівчарства інших країн світу. Україна мала вирішальний вплив на поширення культури вівчарства в нові райони на Північному Кавказі, у Нижньому Поволжі, в Західному Сибіру, Казахстані, Середній Азії, Східному Сибіру.
Формуванню породного генофонду овець України сприяли успіхи племінної роботи світового вівчарства і власні селекційні досягнення. Вівчарство загалом розвивається вже упродовж 10 тис. років, а тонкорунне — 5 тис. років. Месопотамія (сучасний Ірак) є батьківщиною початкових форм мериносів. У цьому регіоні на заході Малої Азії і на Балканах майже одночасно з тонкорунним формується предковий тип напівтонкорунних овець, який при подальшому тривалому вдосконаленні набув сучасного стану і визначення давньої культурної породи — цигайської. В Україну цигайські вівці потрапили у ХІХ ст. з Болгарії та Румунії. Від початкових варіантів тонкорунних овець давньої Месопотамії залишилися в окремих регіонах значно модифіковані за типом вовнового покриву реліктові породи: апулійська (Італія) та імеретинська, або колхідська (Грузія). Сучасне тонкорунне (мериносове) вівчарство веде свій початок з Іспанії. Йому 2 тис. років.
Найбільш значущими для розвитку світового мериносового вівчарства були селекційні успіхи вівчарів Німеччини, Австрії, Франції, СТТТА, України, Росії, а згодом і остаточно — фахівців Австралії. В Німеччині на основі іспанських мериносів було створено дві нові тонкорунні породи (типи) овець: електораль — з мінімальною товщиною волокон (такої вовни не мала і не має жодна порода овець світу) і негретті — з найбільшою складчастістю шкіри (такої складчастості шкіри не було і немає в овець інших порід). В Австрії і частково в Німеччині на основі іспанських мериносів створено породи інфантадо, що поєднали відносно велику складчастість шкіри і невелику товщину волокон вовни з більшою живою масою овець, ніж у електоралей і негретті. У XIX ст. на південь України з німецькими переселенцями потрапила і значна кількість електоралей, негретті та їх помісей, у північні і центральні регіони — інфантадо. На основі подальшого поліпшення показників живої маси і вовнової продуктивності цих овець створено породу російський інфантадо. Електоралі і не- гретті та помісі їх удосконалювались у напрямі поліпшення якості руна і збільшення настригу вовни. Окремо здійснювалася селекція за довжиною вовни, яка завершилася створенням нової ма- заєвської породи овець, небаченої у світі за поєднанням у тварин великої довжини вовни і малої товщини волокон. Це було значним успіхом і великим внеском вівчарства України і Росії в загальну культуру мериносового вівчарства світу.
Першу породу овець з високими показниками живої маси тварин, настригу вовни і довжини штапелю, що відповідає нормативам камвольного виробництва, було створено у Франції — французький рамбульє. Це помірно складчасті вівці з більшим настригом і довжиною вовни та більшою живою масою, ніж у всіх попередніх типів тонкорунних овець. Порода була створена чистопородним розведенням іспанських мериносів.
Шляхом селекційного поліпшення французького рамбульє у США було створено породу американський рамбульє, яка відрізнялася небаченими раніше настригами немитої вовни і великими розмірами тварин. Настриги у баранів-плідників сягали від 15 — 17 до 20 — 25 кг. Такого історія вівчарства ще не знала. На початку XX ст. баранів цієї породи завезено в Україну.
Крім рамбульє у Франції було створено (поліпшено в Німеччині) породу прекос (від франц. ргесосе — швидкостиглий), яка мала найвищі показники м’ясної продуктивності серед усіх існуючих типів мериносових овець. Вівці цієї породи потрапили в Україну на початку XX ст.
Істотного вдосконалення зазнали австралійські мериноси — вершина досягнень світового вівчарства, створені на основі використання різних типів мериносів Німеччини, Іспанії, американських рамбульє та англійських напівтонкорунних м’ясо-вовнових овець. У 80-ті роки XX ст. невелику кількість баранів цієї породи завезено в Україну для вдосконалення тонкорунних овець.
Англія — батьківщина напівтонкорунного м’ясо-вовнового довгововного (кросбредного) і короткововного вівчарства світу. Його створено селекційним шляхом на основі використання по- голів’я овець, початкове поліпшених мериносами, що були завезені в країну на початку нашої ери римлянами і частково надійшли в Новий час з Іспанії. У другій половині XVIII — на початку XIX ст. в Англії було створено дві заводські породи овець м’ясного типу з напівтонкою вовною: лейтерську — довгововну і саутдаунську — короткововну. Прямо і опосередковано ці дві породи брали участь у створенні та поліпшенні практично всіх довгововних (лінкольн, ромні-марш, бордер-лейстер, оксфордшир та ін.) порід овець Англії.
Новозеландські кориделі — вершина сучасних селекційних досягнень світового кросбредного (довгововного) вівчарства, їх створено на основі початкового використання помісей від схрещування тонкорунних маток із баранами породи лінкольн та подальшого селекційного вдосконалення на базі англійських довгововних м’ясних порід овець. В Україну почали надходили значні кількості овець англійських м’ясних порід (лінкольн, ромні-марш, гемпшир, шропшир, суффольк, оксфорддун) лише у першій, а новозеландських кориделів — у другій половині XX ст. Це поголів’я становило основу кросбредного вівчарства та організації виробництва кросбредної вовни в Україні.
Вихідний породний генофонд грубововних овець України представляють гірськокарпатські вівці, сокільські (смушкові), каракульські і романівські. Перші два породні масиви овець мають автохтонний характер.
Романівську породу овець створено в Росії у XVIII ст. Помітне надходження і деяке використання цих овець у породотворному процесі вівчарства України спостерігається лише у XX ст. Вівці каракульської породи потрапили в Україну із Середньої Азії наприкінці XIX ст. Смушкове вівчарство давнього Туркестану, Хорезму, Бухари та Хіви (сучасні Туркменистан і Узбекистан) було відоме вже в Х ст. Але вперше (у І ст. до н.е.) каракуль згадується у повчаннях китайського мудреця Конфуція. У деяких навіть сучасних порід овець Індії, Пакистану та Афганістану шкурки ягнят при народженні схожі на каракуль. Це доместикаційний ареал формування смушкової продуктивності овець з центром у Середній Азії. Мериносова вовна і каракульські шкурки створювались і вдосконалювались тисячоліттями. Решта вдосконалених породних ознак овець має більш різноманітне за ареалом і недавнє за часом походження.
Отже, вихідний матеріал породотворного процесу в популяціях тонкорунних, напівтонкорунних і грубововних овець України має глибокі корені і широкі зв’язки з розвитком найважливіших напрямів світової культури вівчарства. На основі використання і поліпшення світового генофонду овець в Україні створено нові породи і типи овець різних виробничих напрямів.
Асканійська тонкорунна порода створена у 1925 - 1934 рр. у племінному господарстві «Асканія-Нова» схрещуванням місцевих тонкорунних овець (акліматизованих і поліпшених німецьких електоралей, негретті та електораль х негретті) з американським рамбульє. У 1980 — 1992 рр. селекцією із застосуванням ввідного схрещування з австралійськими мериносами створено таврійський внутрішньпородний тип асканійських тонкорунних овець. Області районованого розведення — Херсонська, Запорізька, Дніпропетровська, Миколаївська, Кіровоградська, Луганська. На цю породу припадає близько 38 % загальної кількості овець України. Кращі племінні заводи — «Червоний чабан» і «Асканія-Нова» Херсонської та «Атманай» Запорізької областей.
Порода овець прекос створена наприкінці XIX — на початку XX ст. методом селекційного використання овець, одержаних від схрещування мериносів типу рамбульє та англійських напівтонкорунних м’ясних лейстерських у Франції (мерино-прекос) і мериносів бордер-лейстерських та мерино-прекосів у Німеччині. Остаточно породу назвали мерино-фляйш, або прекос. У 1983 — 1995 рр. створено харківський і закарпатський внутрішньопород- ні типи прекосів (для ввідного схрещування використовували австралійських мериносів, полварсів та австралійських кориделей).
Цигайська порода створена в давні часи народами Балкансь- кого півострова і Малої Азії, на південь України завезена у XIX ст. переселенцями-болгарами з Бессарабії та румунськими кочівниками-вівчарями з Трансільванії. На основі селекції з використанням для ввідного схрещування англійської породи ром- ні-марш створено приазовський типцигайських овець, що мають кращі показники м’ясної продуктивності і довшу вовну.
М’ясо-вовнову породу овець із кросбредною вовною створено наприкінці XX ст. в «Асканії-Нова» шляхом селекційного використання у процесі схрещування вівцематок асканійської тонкорунної і цигайської порід та напівтонкорунних баранів породи лінкольн. Області породного районування — Херсонська, Дніпропетровська, Одеська, Чернігівська, Волинська, Рівненська та ін. Це найкращий масив кросбредних овець в Україні, що відповідає світовим селекційним досягненням.
У Полтавській області поліпшується сокільська порода смушкового напряму; вченими Інституту тваринництва «Асканія-Нова» створено асканійський багатоплідний тип каракульських овець. У Карпатах схрещуванням місцевої породи цакель з баранами цигайської породи виведено українську гірськокарпатську породу, яка добре пристосована до вологого і холодного клімату Карпат. Для одержання кращих варіантів грубої і навіть напівгрубої вовни в породі практикують гетерогенне розведення овець з різними типами руна.
Вівчарство в Україні найбільш розвинене в степовій зоні, у Карпатах і районах Лісостепу та Полісся. У 1990 р. поголів’я овець в Україні було доведено до 9 млн, вироблялося 30,1 тис. т вовни і 44 тис. т баранини. Нагадаємо, що в 1990 р. в Україні функціонували 85 колгоспів і 66 радгоспів з поголів’ям овець понад 100 тис. У Тернопільській, Рівненській, Запорізькій і Кримській областях діяли міжгосподарські об’єднання з виробництва продукції вівчарства. Більш як 300 колгоспів спеціалізувалися на вівчарстві, частка яких у виробництві вовни становила 40 %. Було побудовано 40 комплексно механізованих ферм на 5 тис. вівцематок кожна, з яких 14 у Кіровоградській області. У господарствах Харківщини створено 7 механізованих майданчиків для відгодівлі овець, Херсонщини — 5, у Запорізькій і Хмельницькій областях — відповідно 4 і 2.
Останнім часом вівчарство в Україні різко скоротилося. Це пояснюється переходом до ринкової економіки, що породжує багато загальнодержавних проблем (невідповідність цін, енергетична криза тощо). Для відродження і подальшого розвитку вівчарства в Україні прийнято державну програму на період до 2010 р. На основі цієї програми прийнято постанову Кабінету Міністрів України 2001 р. «Про заходи щодо розвитку та державної підтримки вівчарства на 2003 — 2010 роки», яка передбачає дотації держави на розвиток цієї галузі.