1.4.2. Дикі предки овець
Свійські вівці походять від диких. Серед останніх розрізняють два види — гірські барани і товстороги. Гірські барани поділяються на муфлоно- та аргаліподібні підвиди, товстороги — на азіатські та північноамериканські.
Щодо походження свійських овець єдиної думки не існує. За результатами досліджень і висновками вчених, найближчими родичами свійських овець є муфлони, архари, аргалі, які й нині трапляються в дикому стані.
Європейський муфлон (рис. 1.1). Це єдиний представник диких баранів, що мешкають у Європі — на островах Середземно-
Рис. 1.1. Європейський муфлон |
го моря (Корсика і Сардинія), у гірських районах Ірану, Туреччини, Закавказзя. Муфлон вибирає дуже високі, скелясті гірські вершини і робить стоянки на крутих, недоступних скелях. Роги в нього не утворюють повної спіралі, а кінці їх темного кольору і спрямовані всередину. Це невеликі і дуже рухливі тварини. Вовновий покрив їх рудувато-бурого кольору, складається з дуже грубої ості й тонкого короткого пуху. При схрещуванні зі свійськими вівцями різних порід дають плодючий приплід. Вважається, що від муфлонів походять короткохудохвості вівці типу сучасних ма- ршевих та північних короткохвостих.
Азіатські муфлони. Поширені у степових районах Прикас- пію і Приуралля, а також у передгірських районах Казахстану. Зовні нагадують муфлонів, однак дещо більші за них. Припускається, що вони є предками довгохудохвостих і жирнохвостих овець.
Аркар, або аркал (рис. 1.2). Ареал поширення — між Каспійським і Аральським морями, на Усть-Урте і по його кам’янистих скелях. Більший за муфлона. Роги його біля основи розходяться більше, ніж у муфлонів. Живе в горах, на рівнині і в степах, утворює стада із 60 — 200 голів. Існує кілька різновидів аркара, з яких найбільш близький до довгохвостих порід овець тип, що живе у межах Ельбруса та в Ірані. Аркар дає приплід при спарюванні зі свійськими вівцями. Аркара визнають родоначальником довгохвостих і жирнохвостих овець.
Аргалі (рис. 1.3). Це найбільші дикі вівці: жива маса баранів сягає 240 кг, висота 125 см. Череп у ділянці лоба сильно розширений, а в передній частині дуже вдавлений. Роги мають тригранну форму, сильно розвинені і масивні біля основи, утворюють повну спіраль і кінцями спрямовані назовні. Масть темно-бура. Вовновий покрив складається із грубої ості й пуху. Ходять аргалі стадами із 5 — 30 голів. Живуть у високогірних районах Тянь-Шаню, Гімалаїв, Паміру, Алатау, Тибету, Алтаю та інших середньоазійськихгірських масивів. Підвидом є архари. Помісі архарів із свійськими вівцями дають плодюче потомство, яке було використане при виведенні породи казахський архаромеринос. На думку деяких учених, від ар- галі походять курдючні вівці.
Дикі барани, що трапляються в природі, е неоціненним генетичним фондом, цілеспрямоване використання якого дасть змогу багато що розкрити в доместикаційному і породотворному процесах.
Основа генофонду сучасних овець є не тільки спадщиною означених вище трьох диких форм. З великої різноманітності форм диких баранів, які жили і живуть на території Євразійського континенту, майже всі є тією чи іншою мірою нащадками і свого часу взяли участь у збагаченні генофонду сучасних порід свійських овець.
Великий практичний інтерес у наш час мають праці вчених про схрещування свійських овець зі сніжними баранами (товсто- роги), які добре пристосовані до екологічних умов північних регіонів. Використання їх дасть змогу створити породи овець, придатних для використання на величезних просторах із суворими кліматичними умовами Півночі і Сибіру.