7.7. Охолодження, оцінювання і зберігання туш та використання баранини
Зміни якості м’яса під час зберігання. Після забою тварин у м’ясі відбуваються складні ферментативні, біохімічні та фізико- хімічні процеси, які великою мірою визначають його якість і технологічні властивості. В перші 2 — 3 год після забою м’ясо має ніжну консистенцію, високу вологоутримувальну здатність і здатність до набухання. Надалі ці показники погіршуються. Проте за нормальних умов зберігання протягом кількох діб м’ясо стає ніжним і ароматним, набуває добрих смакових якостей, із нього виділяється м’ясний сік, тобто відбувається його дозрівання.
Характерні ознаки дозрівання м’яса: поява на поверхні туші «сухої шкірки», специфічного, злегка кислуватого запаху. У м’ясі хворих і худих тварин міститься мало глікогену, не утворюється достатньо молочної кислоти. Воно має низькі смакові і кулінарні якості, погано зберігається.
За тривалого зберігання дозрілого м’яса у незамороженому стані в ньому відбуваються глибокі біохімічні процеси, під впливом яких білки й жири розпадаються на більш прості, внаслідок чого змінюються його консистенція, смак і колір. Далі м’ясо набуває коричневого відтінку, стає в’ялим, набуває затхлого запаху. Поверхня його стає вологою, у ній накопичується багато продуктів розпаду білків. Внаслідок розвитку гнильної мікрофлори м’ясо швидко псується. Основні вади м’яса — ослизнення, пліснявіння, закисання, загар, гниття.
Ослизнення м’яса виникає при порушенні умов його зберігання, різких змінах температури і вологості повітря, недостатньому охолодженні туш. Цю ваду зумовлюють стійкі проти низьких температур слизотворні мікроорганізми (мікрококи, молочнокислі бактерії, дріжджі тощо), які добре розвиваються навіть при 0 °С. Вони небезпечні для людини. Поверхня м’яса стає липкою, інколи воно набуває неприємного кисло-затхлого запаху.
М’ясо з такою вадою зберігати не можна. Його промивають водою або 15 - 20%-м розчином кухонної солі, підсушують, по можливості швидко використовують.
Пліснявіння м’яса зумовлюють плісеневі гриби, що розвиваються на його поверхні внаслідок високої вологості, поганої вентиляції повітря в сховищі. При пліснявінні створюються умови для розвитку гнильної мікрофлори. Таке м’ясо промивають 20 - 25%-м розчином кухонної солі, 3 - 5%-ю оцтовою кислотою, провітрюють і підсушують. Дуже заражене м’ясо, яке має затхлий запах, що не зникає при провітрюванні, не можна використовувати.
Закисання м’яса спричинюють кислотворні бактерії, якщо воно погано знекровлене, вологе або зберігається при високій температурі. На такому м’ясі інтенсивно розвивається пліснява і сли- зотворні бактерії. Таке м’ясо промивають водою.
Загар м’яса виникає в перші години після забою і при зберіганні його в душному приміщенні з температурою понад 18 - 20 °С. При порушенні умов охолодження або заморожування загар виникає тоді, коли парне м’ясо щільно розміщене в повітронепроникній тарі. При цьому воно набуває коричнево-чорного кольору із зеленим відтінком, має сильний кислий запах. Таке м’ясо розрубують на маленькі шматки і добре провітрюють.
Гниття м’яса — це процес розпаду білків, який зумовлюється життєдіяльністю гнильних мікроорганізмів в умовах високої температури, вологості і надходження кисню. Псування м’яса в початковій стадії значно небезпечніше, ніж у пізніші строки, бо спочатку накопичуються гнильні речовини аміни і бактеріальні токсини, які в міру поглиблення гниття перетворюються на менш отруйні. Гниття м’яса відбувається ступінчасто і супроводжується зміною структури тканин та фізико- хімічних показників.
М’ясо баранів-плідників має неприємний специфічний запах і для реалізації не допускається, а використовується в ковбасному виробництві.
У нормі баранина має тонковолокнисту будову м’язів червоного кольору, помірно щільної консистенції. Жирова тканина щільна, біло-матового кольору з приємним специфічним запахом і смаком. Кращим є м’ясо молодих тварин у віці до року. Воно має ніжну консистенцію і приємне на смак.
М’ясо овець і кіз за статтю і віком не розрізняють. При реалізації за вгодованістю баранину і козлятину поділяють на дві категорії. У баранини першої категорії м’язи розвинені задовільно, на холці трохи виступають остисті відростки хребців; у баранини другої категорії м’язи розвинені слабко, на спині та холці виступають остисті відростки, підшкірний жир вкриває тушу тонким шаром на спині, попереку, на ребрах та крижах можливі просвіти. Баранину, яка не відповідає вимогам до другої категорії, відносять до худої (нестандартної).
У вівчарських господарствах у товарному вигляді ягнят, призначених для реалізації, не враховуються інтенсивність їх росту та розвитку. Водночас від вітчизняних порід овець (тонкорунних, цигайських, каракульських та кросбредних) можна одержати ягнят з високою живою масою та вгодованістю.
Інтенсивність приросту живої маси ягнят досить висока. Ягнята вітчизняних порід овець 2 — 3-місячного віку досягають живої маси 14 — 15 кг, у віці 4 — 5 міс — 23 — 26, у 6 — 8 міс — 27 — 35 кг. Тушки забитих ягнят відповідають за якістю і хімічним складом дієтичному м’ясу — ягнятині, яка користується великим попитом у населення.
Через кризовий стан вівчарства та брак науково обґрунтованих стандартів і технічних вимог на м’ясо молочних ягнят та молодняку овець вівчарські господарства не займаються спеціальною відгодівлею ягнят у віці 2 — 10 міс. Проте туші молочних ягнят масою 4,6 — 6,3 кг, а молодняку 8,5 — 17,5 кг мають повні товарні якості і за наявністю відповідного стандарту можуть бути реалізовані на ринку. Це підтверджується достатньо високим індексом м’ясності молочних ягнят (2,7 — 4,0) та молодняку (2,3 — 4,0).
Ягнята віком 17 — 18 міс мають дуже високі м’ясні якості. Забійний вихід м’яса у них на 6 — 16 % вищий, ніж у ягнят 6 — 8 міс, а м’ясність — 3,0 — 4,0 кг м’якоті на 1 кг кісток. Дані вирощування ягнят у товарних господарствах свідчать про те, що від них і в ранньому віці у виробничих умовах можна мати високоякісне пісне м’ясо, яке містить 15,9 — 21 % протеїну. На таке м’ясо існує великий попит (табл. 7.4).
Таблиця 7.4. Жива маса ягнят і молодняку овець залежно від категорії вгодованості, кг |
Розбирання туш баранини і козлятини. Баранину і козлятину реалізують у вигляді цілих туш. Кожну тушу розділяють на дві поперечні половини — передню й задню по лінії, щопроходить позаду останнього ребра. Обидві половини розбирають на шість сортових відрубів, які розділяють на два сорти (рис. 7.5). До
І сорту належать спина і лопаткова, поперекова (з пахвиною) і тазостегнова частини. Загальний вихід відрубів 1 сорту становить 93 % від маси туші. До II сорту належать заріз передпліччя і гомілка, маса яких становить 7 % маси туші.
Рис. 7.5. Сортові відруби туші: |
1 — заріз; 2 — спинно-лопатковий; 3 — поперековий (з пахвиною); 4 — тазостегновий; 5 — гомілка; 6 — передпліччя
У торгівлі сортові відруби туш розрубують на менші шматки (0,5 - 1,5 кг), аби тканини, які входять до них, були розділені рівномірно. Вже у віці 17 - 18 міс у їхньому м’ясі співвідношення протеїну й жиру сягає 1 : 0,9, а у кросбредних 1 : 1,8. У зв’язку з цим технічні вимоги до м’яса ягнят у ранньому віці розробляються в напрямі виробництва соковитого мармурового м’яса. Для цього на додаток до стандарту на м’ясо дорослих овець і кіз для забою інститутом «Асканія-Нова» розроблено технічні вимоги до м’яса молочних ягнят віком 2 — 3 міс (молочна ягнятина), 4 — 5 (дієтична ягнятина), 6 — 8 (делікатесна ягнятина), 9 — 18 міс (ягнятина).
Згідно з розробленими технологічними вимогами на м’ясо ягнят встановлено три категорії вгодованості їх залежно від віку й типової живої маси: вища, середня та нестандартна. Розроблено також вимоги до вгодованості молочних і відлучених ягнят, відповідно до яких тушки ягнят повинні мати рожево-білий колір, достатньо розвинені м’язи, виповнені стегна, помірні відкладення навколониркового жиру (табл. 7.5).
Таблиця 7.5. Категорії ягнятини за якістю |
Транспортування і зберігання м’яса і м’ясопродуктів.
М’ясо і м’ясопродукти належать до категорії продуктів, які швидко псуються. Тому потрібно правильно організувати перевезення їх, забезпечити повну збереженість за мінімальних втрат маси. М’ясо і м’ясопродукти перевозять залізницею, автомобільним, водним та повітряним транспортом при здійсненні при цьому суворого ветеринарно-санітарного нагляду.
Для перевезення м’яса залізницею використовують рефрижераторні вагони, обладнані для машинного вироблення холоду. Туші баранини перевозять цілими, підвішеними при температурі всередині туші не вище -6 °С. Субпродукти укладають у ящики або мішки, топлені жири — в діжки або металеві банки.
Для перевезення м’яса водним транспортом використовують річкові судна або баржі, що мають рефрижераторні приміщення. Контейнери, які використовують для перевезення, можуть мати автономну холодильну установку або їх вмикають у загальну суднову електромережу.
Для перевезення м’яса на короткі відстані використовують автотранспорт, рефрижератори або фургони, обладнані гаками для підвішування туш, полицями, вентиляцією. У пристосованому автотранспорті використовують штучні джерела холоду (лід, льодосолоні суміші). Створений такими способами запас холоду забезпечує необхідну температуру на певний час. Весь автотранспорт, призначений для таких перевезень, має перебувати під постійним контролем державного санітарно- епідеміологічного нагляду, який видає санітарний паспорт за встановленою формою.
Складські приміщення для зберігання м’яса і м’ясопродуктів будують у господарстві, дотримуючи ветеринарно- санітарних вимог і норм. Усі приміщення складу поділяють на оперативні й допоміжні: оперативні камери для зберігання м’яса і м’ясопродуктів; приміщення для видачі та приймання тари, м’яса від вимушеного забою; машинний відділ з компресорними установками; котельна; місця зберігання палива, дез- засобів та ін.
Важливим заходом боротьби з мікрофлорою на складах і в холодильниках є дезінфекція. Приміщення профілактично дезінфі- кують 2 - 3 рази за рік, а вимушено — за потребою.
Для тривалого зберігання придатні тільки якісні продукти. Охолоджені туші зберігають у підвішеному стані, заморожені — штабелями на решітках, які розміщують на певній відстані від стіни. Строк зберігання м’яса залежить від його свіжості, якості технологічної і термічної обробки, способу консервування, умов транспортування. Під час зберігання м’ясо і м’ясопродукти періодично оглядають.
Консервування і зберігання м’яса. Для того щоб запобігти псуванню і збільшити строки зберігання, м’ясо й м’ясопродукти відразу після надходження консервують тим чи іншим способом. Мета консервування — створити умови, за яких мікрофлора не може розвиватися або гине, а діяльність тканинних ферментів пригнічується і припиняється. При цьому будь-який спосіб консервування не повинен негативно впливати на якість м’яса.
Для консервування застосовують низькі (охолодження, заморожування) і високі (сушіння, варіння) температури, фізико- хімічні (засолювання) і хімічні (копчення) способи. Останніми роками з цією метою використовують також сублімоване сушіння, опромінення ультрафіолетовими променями, СО2, озон і газоподібний азот.
Консервування холодом. Обробка холодом і зберігання м’яса та м’ясопродуктів за низьких температур є одним із найперспек- тивніших способів. При зниженні температури вода переходить у твердий стан і мікроорганізми не можуть використовувати її для своєї життєдіяльності. Через це частина мікрофлори гине, а частина, перебуваючи у стані анабіозу, частково втрачає здатність негативно впливати на продукт.
Проте від холоду гине не вся мікрофлора, а токсини, які виробляють бактерії, не руйнуються навіть при багаторазовому заморожуванні та розморожуванні м’яса.
Існує багато способів вироблення штучного холоду. Найпростішим і найбільш доступним є використання льоду.
Льодовники будують для охолодження м’яса та м’ясопродуктів. Конструкції їх можуть бути найрізноманітнішими. У зонах із тривалими і холодними зимами для зберігання м’ясопродуктів доцільно будувати льодяні склади. Для створення більш низької температури до подрібненого льоду додають кухонну сіль, бо при використанні суміші льоду й натрію хлориду температура ще більше знижується.
Значного поширення набули холодильні установки, створені на підприємствах м’ясної промисловості. Компресорна холодильна установка складається з компресора, конденсатора, ресивера, випарника і регулювальної системи, герметичне з’єднаних трубопроводами, в яких циркулює холодоагент. Для забійних пунктів промисловість випускає спеціальні розбірні холодильні камери об’ємом 3 — 5 м3 (температура —8...—10 °С).
Технологія охолодження м’яса і м’ясопродуктів на підприємствах м’ясної промисловості полягає в тому, що м’ясо і субпродукти направляють на охолодження у парному стані з температурою 30 — 37 °С і рідше — застиглими (температура понад 4 °С). Перед завантаженням камери охолодження і обладнання треба привести до такого стану, щоб температура повітря була на кілька градусів нижчою, ніж у період охолодження. Туші начіплюють на гаки на відстані 5 см одна від одної, середнє навантаження 250 - 380 кг/м2. Режим охолодження баранини перед завантажуванням -1...-2 °С, через 10 год — не вище -1 °С, відносна вологість через 10 год — не вище 90 - 95 %, тривалість охолодження — 18 год.
Зберігають охолоджене м’ясо і м’ясопродукти в камерах при температурі -1 °С, відносній вологості 75 - 90 % і швидкості руху повітря 0,1 - 0,2 м/с. Строк зберігання баранини 7 діб, субпродуктів 3 доби.
Підморожуванням м’яса можна подовжити строки його зберігання. При цьому температуру знижують на 1 - 2 °С нижче від кріоскопічної (-2.-3 °С). Підморожують баранину в камері при температурі -2,5 °С протягом 4 - 8 год. Після підморожування м’ясо витримують протягом доби при -2 °С. Тривалість зберігання підмороженої баранини у 2 - 3 рази більша, ніж охолодженої.
Підморожування м’яса незначною мірою знижує початкові його властивості, але при цьому більшою мірою знижуються життєдіяльність мікрофлори, активність ферментів, гальмуються фізи- ко-хімічні процеси.
Заморожують м’ясо для забезпечення тривалого його зберігання. Цей процес характеризується зниженням температури м’яса і м’ясопродуктів до -6 °С і нижче. При цьому більшість тканинної вологи переходить у твердий стан, внаслідок чого припиняється життєдіяльність мікроорганізмів, різко знижується інтенсивність ферментативних, хімічних та фізичних процесів. Заморожування закінчують тоді, коли середня температура м’яса буде нижчою за температуру його постійного зберігання.
Практикують заморожування парного м’яса (однофазне) або після попереднього його охолодження (двофазне). Однофазне заморожування застосовують тоді, коли передбачається зберігати м’ясо протягом менш як 6 міс.
При зберіганні в замороженому м’ясі відбуваються зміни, які тим менше виражені, чим нижча температура і коротший строк зберігання. Але при цьому ускладнюється технологічний процес, спостерігаються більші втрати від усушки, погіршується якість м’яса.
Розморожують м’ясо перед використанням або промисловою переробкою. Повністю встановити початкові властивості м’яса при розморожуванні неможливо, але його потрібно здійснювати в таких умовах, які дають змогу одержати м’ясо, близьке за своїми властивостями до охолодженого. Розморожування м’яса можна проводити повільним, інтенсивним і швидким способами (табл. 7.6).
Розморожене м’ясо можна зберігати при температурі від 0 до -1 °С протягом 3 - 5 діб.
Таблиця 7.6. Способи розморожування баранини |
Консервування м’яса засолом здійснюють самостійно або в поєднанні з іншими способами як необхідний технологічний елемент виробництва шинки, ковбасних виробів, копченостей. Консервувальна дія кухонної солі забезпечується створенням високого осмотичного тиску, який зумовлює зневоднення клітин мікроорганізмів, а також бактерицидний вплив іонів натрію і хлору на життєдіяльність бактерій. Засолом консервують тільки свіже, доброякісне м’ясо від здорових тварин. Правильно засолене м’ясо набуває ніжної консистенції, специфічного приємного смаку і запаху.
Застосовують простий і складний засоли. При простому засолі використовують тільки кухонну сіль та її розчин. Він рекомендується для консервування жирних м’ясопродуктів, шпику. Складний засіл проводять спеціальною сумішшю кухонної солі з іншими речовинами (цукор, нітрити). За потреби для засолу використовують спеції (перець запашний, лаврове листя, часник тощо).
Розрізняють три способи засолу: сухий, мокрий і змішаний. Сухий засіл використовують для одержання м’ясопродуктів тривалого зберігання (шпик, копчений бекон); мокрий — при виготовленні окостів; змішаний — коли виробляють окости, грудинки, корейку, рульку та ін. Краще солити м’ясо охолоджене, підморожене або свіжозаморожене.
Сухий засіл баранини використовують як вимушений захід.
Копчення — це обробка поверхні м’ясопродуктів речовинами, які є в коптильному димі, що утворюється в результаті неповного згоряння деревини. Найцінніший для копчення дим, що утворюється при обмеженому доступі повітря в процесі горіння деревини.
Хімічний склад диму включає феноли, альдегіди, кетони, органічні кислоти, спирти, смоли, золу, сажу та інші речовини, багато з яких характеризуються бактерицидними властивостями.
Кращим для копчення є дим від спалювання тирси і стружок листяних порід дерев — бука, дуба, берези, клена, вільхи, ясена.
У добре прокопчених продуктах міститься близько 2 % фенольних речовин з вираженими бактерицидними властивостями.
Крім того, поверхня продукту внаслідок копчення зміцнюється від дублення під дією формальдегіду, що позитивно впливає на стійкість м’яса при зберіганні. Деякі речовини диму мають про- тиоксидні властивості і запобігають псуванню жирів. У процесі копчення в солоному м’ясі відбуваються біохімічні процеси, характер яких залежить від умов копчення.
Розрізняють холодний (18 - 20 °С) і гарячий (35 - 40 °С) способи копчення. Холодне копчення використовують для одержання сирокопчених виробів. Воно триває 5 - 7 діб, при цьому продукт набуває високих смакових якостей і добре зберігається, оскільки в процесі копчення він дуже зневоднюється, в результаті в ньому підвищується вміст кухонної солі.Гаряче копчення триває 12 - 18 год, його використовують при виробництві варе- но-копчених виробів. Одержаний продукт менш стійкий при зберіганні.
На м’ясопереробних підприємствах продукти коптять у стаціонарних камерах або автокоптильнях. У коптильній камері відносна вологість повітря підтримується на рівні 40 - 45 %.Перед завантаженням у камери м’ясопродукти, які пройшли процес засолу, вимочують. Копчення вважається закінченим, якщо продукт набуває характерного коричнево-жовтого кольору, специфічного гострого смаку і запаху, а його поверхня стає сухою і блискучою. Після закінчення копчення продукт швидко охолоджують і сушать упродовж 3 - 15 діб залежно від виду продукту при 12 °С і відносній вологості повітря 75 %. Зберігають копчені вироби в упакованому вигляді до одного місяця при температурі 0 °С.
Коптити можна солоні й варені окости. Солоний окіст після вимочування впродовж 2 - 3 год обв’язують шпагатом і підсушують у прохолодному приміщенні з протягами. Після цього окости переносять у коптильні. Коптять їх при температурі 45 - 60 °С упродовж 12 - 24 год. Сирокопчені окости, призначені для тривалого зберігання, коптять при температурі 20 - 25 °С упродовж 2 - 4 діб і потім витримують 3 - 5 тижнів у сухому прохолодному приміщенні в підвішеному стані. Корейки і грудинки коптять у таких самих умовах, але тривалість їх копчення менша.
Нині набуває великого поширення мокре копчення, коли замість диму використовують коптильний препарат, що утворюється при обробці конденсату диму. Це дає змогу готувати однорідні за якістю вироби, вилучати із продукту канцерогенні та інші шкідливі речовини, які є в диму, інтенсифікувати технологічний процес.
Консервування м’яса високими температурами. Високі температури використовують при виробництві м’ясних консервів,
ковбасних і шинкових виробів. Процес такого консервування включає стерилізацію, варіння і запікання.
Стерилізація — основна операція технологічного процесу при виготовленні баночних м’ясних консервів. При цьому м’ясо обробляється температурою понад 100 °С, що знищує у ньому мікрофлору. Такі консерви можна зберігати 3 — 5 років.
Варіння широко використовують при виробництві ковбас, шинкових та інших виробів. При цьому в таких продуктах знищується до 99 % мікрофлори, за винятком спор. Варені продукти не можна довго зберігати.
При запіканні на м’ясопродукти діють гарячим повітрям (110 — 150 °С). Температура в центрі готового продукту становить 68 — 70 °С. М’ясо при цьому втрачає менше соку, ніж при варінні, має добрі смакові якості й ніжнішу консистенцію.
Виробництво баночних м’ясних консервів. М’ясні консерви — це готові для споживання продукти, герметичне закриті в металеву або скляну тару з наступною стерилізацією. М’ясні консерви виробляють із свинини, яловичини, баранини, субпродуктів, фабрикатів і напівфабрикатів. Баночні консерви довго зберігаються у звичайних складських умовах, легко транспортуються. Якість консервів залежить від якості м’яса, герметичності закриття банок, дотримання режиму стерилізації і санітарно-гігієнічних вимог.
Ковбасне виробництво. Ковбасні вироби характеризуються високою харчовою цінністю та калорійністю. Підприємства м’ясної промисловості виробляють широкий асортимент ковбасних виробів. Залежно від технологічного процесу розрізняють такі види ковбас: варені, напівкопчені, копчені, ліверні, кров’яні, сальтисон, дієтичні. Різні види ковбас за хімічним складом і харчовою цінністю неоднакові (табл. 7.7).
Таблиця 7.7. Хімічний склад ковбасних виробів |
Процеси виробництва різних видів ковбасних виробів мають багато спільного. Вони складаються переважно з таких операцій: підготовка сировини (обвалування, жилування та сортування м’яса і м’ясопродуктів), попереднє подрібнення, засолювання, приготування фаршу і шпику, формування виробів, термічна обробка, упаковування і зберігання. Поряд із цим технологія окремих видів ковбас має свої особливості.
Виробництво і зберігання ковбасних виробів здійснюються під постійним ветеринарно-санітарним контролем.