13. Виробництво м’ясних банкових консервів
Харчові продукти і сировина тваринного і рослинного походження містять значну кількість води (30 — 80 %), білки, жири, вуглеводи, органічні кислоти, біологічно активні й мінеральні речовини тощо.
Під час зберігання в природних умовах у них відбуваються різні біохімічні, фізико-хімічні та мікробіологічні процеси, внаслідок чого погіршується зовнішній вигляд, смакові властивості й поживна цінність харчових продуктів і сировини. Це призводить до швидкого псування продуктів, які стають непридатними для споживання.
Для збільшення тривалості зберігання і подовження терміну споживання харчових продуктів і використання сировини здавна застосовують методи їх консервування — засолювання, сушіння, охолодження і заморожування. Проте найбільш надійним методом консервування є зберігання їх у герметичній тарі після оброблення певний час за температури понад 100 °С (стерилізація).
Харчові продукти, закупорені в герметичну тару і оброблені певний час за температури близько 100 °С, називають консервами.
Під час теплового оброблення за температури близько 100 °С відбуваються денатурація і коагуляція білків, у результаті чого пригнічується діяльність мікроорганізмів, інактивуються ферменти та ін. Герметична бар’єрна упаковка захищає стерилізовані продукти від впливу зовнішнього середовища. Якщо консерви правильно стерилізовані і тара має належну хімічну стійкість та механічну міцність, то консерви тривалий час зберігаються навіть за несприятливих умов без істотних змін поживної й біологічної цінності. Оптимальним режимом зберігання м’ясних консервів є температура 1 — 5 °С і відносна вологість повітря не вище ніж 75 %. Консерви мають приємний смак, аромат, зовнішній вигляд, зручні при транспортуванні і споживанні. Висока стійкість під час зберігання, компактність продукції дають змогу створювати державні резерви продуктів харчування і забезпечувати ними населення за будь-яких несприятливих умов.
13. Виробництво м’ясних банкових консервів
- 13.1. Асортимент м’ясних консервів
- 13.2. Вимоги до готової продукції
- 13.3. Характеристика сировини м’ясних консервів
- 13.4. Консервна тара і вимоги до неї
- 13.5. Виготовлення тари
- 13.6. Маркування консервів
- 13.7. Основні технологічні процеси виробництва м’ясних консервів
- 13.8. Підготовка сировини для виготовлення консервів
- 13.9. Подрібнення м’ясної сировини
- 13.10. Перемішування сировини
- 13.11. Підготовка допоміжних компонентів
- 13.12. Підготовка і санітарне оброблення консервної тари
- 13.13. Фасування сировини в банки
- 13.14. Герметизація банок
- 13.15. Перевірка герметичності закупорених банок
- 13.16. Стерилізація консервів
- 13.17. Теоретичні основи теплового оброблення консервів
- 13.18. Визначення формули стерилізації
- 13.19. Способи розрахунку змін поживної цінності продуктів при стерилізації
- 13.20. Техніка стерилізації консервів
- 13.21. Особливості виготовлення пастеризованих консервів
- 13.22. Особливості виготовлення консервів для дитячого та дієтичного харчування
- 13.23. Сортування, пакування і зберігання консервів
- 13.24. Реалізація консервів