3.2.1. Зміна рослинності під впливом природних факторів
Сезонні і річні зміни. Рослинність сіножатей змінюється під впливом природних факторів. Ці зміни є динамічними і сприяють збереженню кількісного та видового складу фітоценозу. Разом з тим лучне кормовиробництво — це не тільки природні, а й штучні угруповання, тобто агрофітоценози культурних пасовищ і сіножатей. У них зміни більш динамічні, зміна рослинності чіткіша. Так, у фітоценозі видовий склад може зберігатися довго — десятки років, особливо на природних угіддях екстенсивного й помірного використання. На культурному пасовищі травостій змінюється за 2 — 3 роки. Спочатку він бобово-злаковий, потім — злаково-бобовий, а потім — переважно злаковий, у більш північних широтах — злаково-бобовий. Якщо через 4 — 7 років не проводити перезалуження, з’являється різнотрав’я, агрофітоценоз поступово переходить у фітоценоз.
Розрізняють два типи зміни рослинності: по роках — річну (зворотну) і сезонну (фенологічну). Змінність другого типу пов’язана з перебудовою фітоценозу, яка призводить до розвитку на місцевості попередніх нових фітоценозів. А.П. Шенников і В.М. Сукачов називають таку зміну рослинності сукцесіями, підкреслюючи цим незво- ротні зміни фітоценозу в часі.
За даними І.В. Ларіна, для луківництва мають значення переважно три категорії сукцесій: сингенетичні (зміна фітоценозу під впливом розмноження і розселення нових рослин),ендоекогенетич- ні (зміни у зв’язку з життєдіяльністю фітоценозу), екзоекогенетичні (під впливом змін умов місцевості, де ростуть рослини). Перші два види — це внутрішні зміни фітоценозу, третій залежить від зовнішніх умов — діяльності людини, тварин, комах (наприклад, розмноження гусениць лучного метелика, які знищують рослинність), змін родючості ґрунтів внаслідок затоплення, солонцюватості тощо.
Зміна рослинності під впливом лучної стадії дернового процесу. Як уже зазначалося, на природних кормових угіддях відбувається послідовна зміна рослинності. Так, дерев’яниста формація змінюється дерновим процесом, який розвивається на підзолистих ґрунтах, де ріс ліс. Дерновий період має лучну і болотну стадії і змінюється степовим, у якому, за В.Р. Вільямсом (1936), у свою чергу, розрізняють три фази — кореневищну, нещільнокущову та щільнокущову.
Травостій у кореневищній фазі характеризується високою продуктивністю. У ньому переважають кореневищні злаки. Для середньої смуги це стоколос, пажитниця багаторічна, китник, костриця червона (останні три нещільнокущово-кореневищні), південніше — стоколос безостий і прямий, пирій повзучий.
Наступна фаза — нещільнокущова також характеризується високопродуктивним травостоєм, який складається з нещільно- кущових злаків і кущових бобових — тимофіївки лучної, костриці лучної і тростинної, райграсу багатоукісного і високого, пирію безкореневищного, грястиці збірної та ін.; з бобових — конюшини лучної, люцерни синьої і жовтої, еспарцету, буркуну жовтого і білого тощо. У міру ущільнення ґрунту ця фаза змінюється щільно- кущовою, насамперед у Степу й Лісостепу. Бур’янів у такому травостої мало, але небагато і продуктивних рослин. Основою травостою стають щільнокущові злаки — костриця вузьколиста (борозенчаста), у Степу — ковила, костриця овеча, житняк, келерія, на півдні зони з’являються ковила і житняк як проміжна форма між нещільнокущовими і щільнокущовими злаками. З’являється також різнотрав’я — цикоріум, подорожники, деревій та ін., із бобових — астрагали, зберігаються буркун і еспарцет, поширені люцерна жовта і хмелеподібна, горошок мишачий, конюшина біла й гірська, чина. На півдні вони з’являються у степових подах і заплавах річок.
У зв’язку з ущільненням ґрунтів, погіршенням повітряного режиму, нестачею вологи продуктивність дернини у щільнокущовій фазі невисока (7 — 12 ц/га сухої речовини). Велике значення для складу фітоценозів і лучної стадії дернового процесу має зволоження. Якщо вони стають гіршими, кореневищна і нещільнокущова фази швидше змінюються щільнокущовою, після якої починаються процеси заболочування — у середній і нечорноземній смузі та на півдні на степових подах і заплавах. Заболочення відбувається не скрізь. Для цього потрібні певні умови і високий рівень залягання ґрунтових вод, який призводить до надмірного ґрунтового зволоження, внаслідок чого опади погано вбираються ґрунтом, відсутність стоку, достатня кількість опадів, погана водопроникність ґрунтів.