Бібліотека Букліб працює за підтримки агентства Magistr.ua

2.4.3. Правила безпечної експлуатації окремих видів електронагрівального обладнання

На підприємствах торгівлі і громадського харчування використовують електронагрівальне обладнання різного функціонального призначення. Безпека цього устаткування під час роботи забезпечується в основному його конструкцією.

Електричні харчоварильні котли обладнані контрольно-вимірювальною і запобіжною апаратурою. На котлах встановлені електроконтактний манометр, подвійний запобіжний клапан, наповнювальна воронка і клапан-турбінка. За допомогою електроконтактного манометра автоматично підтримується в заданих межах тиск пари у пароводяній сорочці котла і здійснюється управління тепловим режимом його роботи. Нижнє і верхнє граничні значення робочого тиску пари задаються установкою у відповідні положення двох стрілок електроконтактного манометра, переміщуваних спеціальним ключем. Рухома стрілка в кожен момент часу показує фактичний тиск пари в паровій сорочці котла.

Якщо рухома стрілка збігається зі стрілками верхнього або нижнього граничних значень тиску пари, відбувається замикання електричних контактів, яке супроводжується відповідно зниженням або збільшенням потужності трубчастих електронагрівників у парогенераторі. Таким чином тиск пари в пароводяній сорочці котла підтримується в заданих межах.

Для скидання надмірного тиску пари (понад 150 кПа) з пароводяної сорочки і напуску в неї атмосферного повітря для охолодження апарата передбачено подвійний запобіжний клапан. У конструкції цього клапана передбачено важіль підриву парового клапана, який в процесі експлуатації може "прикипати" до сідла. За допомогою цього важеля паровий клапан слід періодично піднімати над сідлом. У подвійному запобіжному клапані є також повітряний клапан для видалення повітря з пароводяної сорочки котла в період його розігрівання. Ці клапани відкриваються і закриваються вручну.

У початковій стадії розігрівання котла цей клапан повинен знаходитися у відкритому положенні. Для контролю кількості води в парогенераторі служить кран рівня, встановлений у пароводяній сорочці котла на лінії гранично допустимого рівня води. На кришці неперекидних котлів встановлюється клапан-турбінка, який оберігає посудину для варіння від утворення в ній надлишкового тиску понад 2,5 кПа. Кришка неперекидних котлів урівноважується противагою, що дозволяє фіксувати її в будь-якому положенні.

У неперекидному котлі, наприклад КПЕ-100, елементи автоматичного управління тепловим режимом його роботи і захисту трубчатих електронагрівників від "сухого ходу", за винятком електроконтактного манометра, змонтовані на станції управління. На передній її панелі є кнопки "Пуск", "Стоп" і дві сигнальні лампи: "Ввімкнено" і "Немає води".

Автоматичний захист від "сухого ходу" оберігає котел від вмиканням, якщо зубчасті електронагрівники не повністю покриті водою, а також вимикає його від електричної мережі в разі пониження рівня води в пароводяній сорочці нижче за допустиму відмітку. В обох випадках спалахує сигнальна лампа "Немає води".

Для заземлення (занулення) металевого корпусу харчоварильного котла використовують окремий провідник, переріз якого має бути не меншим за переріз фазового провідника. Як окремий провідник заземлення (занулення) корпусу котла допускається використовувати сталеву трубу, в якій прокладений електричний кабель, що живить його.

У апараті пароварильному електричному секційному модульованому АПЭСМ-2 нагрівання води в парогенераторі здійснюється трубчастими електронагрівниками, потужність яких регулюється за допомогою пакетного перемикача. Захист трубчастих електронагрівників від "сухого ходу" і надмірного підвищення в парогенераторі тиску пари здійснюється за допомогою реле тиску РД-4. Подача пари у варильні камери регулюється шибером. Конденсат, що утворюється в процесі варіння, відводиться по трубопроводу в каналізацію. Є сигнальні лампи: "Немає води" і "Нагрівання". Передбачено захисне заземлення (занулення) корпусу апарату. Щоб уникнути опіків парою не допускається відкривати двері і верхню кришку апарата до його включення.

На підприємствах використовуються електричні кип'ятильники різної продуктивності. Вони мають однакові засоби, призначені для їх безпечної експлуатації.

Електричний кип'ятильник КНЕ-25 обладнаний блоком автоматики. Автоматика забезпечує захист від "сухого ходу", тобто неможливість вмикань трубчастих електронагрівників за відсутності або дуже низького рівня води в живильній коробці і кип'ятильній посудині. Автоматика здійснює також вимкнення трубчастих електронагрівників у разі надмірного пониження рівня води під час роботи кип’ятильника.

Крім автоматики захисту, в кип’ятильниках застосовується автоматика регулювання, що забезпечує вимкнення трубчастих електронагрівників за наповнення збірника окропу до верхньої заданої межі і включення їх після розбору окропу і пониження його рівня до нижньої заданої межі. Роботу автоматики забезпечують електрод "сухого ходу" на дні живильної коробки і електроди нижнього і верхнього рівнів у збірнику окропу.

У разі переповнення збірника окропу, порушення нормальної роботи живильного клапана або несправності автоматики регулювання окріп видаляється з апарата по сигнальній трубці в трап. Постійний рівень води в живильній коробці підтримується поплавковим пристроєм, який складається з поплавка, важеля і клапана, який керує подачею води з живильного трубопроводу. Кип'ятильник закритий зверху кришкою. Сигнальні лампи на корпусі кип'ятильника сповіщають про наявність напруги і роботу електронагрівальних елементів. Кип'ятильник має електромагнітний пускач. Заземлюючий дріт приєднують до заземлювального болта на корпусі апарата.

У експрес-кавоварках для запобігання підвищенню тиску пари у водонагрівальному котлі понад гранично допустиме значення передбачено запобіжний клапан. Тиск пари в котлі контролюється за манометром, рівень води – через водомірне скло. Водонагрівальний котел сполучений з водопровідною мережею поплавковим клапаном, за допомогою якого в ньому підтримується постійний рівень води.

Для миття посуду використовуються посудомийні машини різних видів. Найбільшу потенційну небезпеку при експлуатації становлять посудомийні машини безперервної дії, наприклад ММУ-2000. У цій машині секції завантаження і вивантаження посуду утворені настилом конвеєра і облицювальними листами. Секція миття – це тунель, утворений настилом конвеєра і кожухом, що має троє підйомних дверцят. Ванни закриті гратами. Сходження посуду з конвеєра не допускає дія встановленого на ньому кінцевого вимикача. Передбачено захист від ураження електричним струмом.

Температура в секції миття реєструється двома термометрам УТ-200. У ванні первинного обполіскування термосигналізатор ТСМ-100 регулює роботу трьох електронагрівальних елементів і утримує температуру води в межах 58...62°С. Рівень води у ваннах підтримується датчиками рівня і соленоїдними клапанами.

У ванну для миття миючий розчин подається з бачка циклічно через соленоїдний клапан. Температура води у водонагрівачі для зони повторного обполіскування підтримується термосигналізатором ТСМ-100 в межах від 82 до 96°С.

На панелі управління є тумблер для перемикання режимів роботи ("Наладка" і "Робота"), три кнопки управління /«Підготовка", "Пуск", "Стоп") і три сигнальні лампи ("Мережа", "Мити не можна", "Робота").

Перед запуском в роботу будь-якої посудомийної машини перевіряють надійність заземлення, справність огорожі і працездатність вузлів. Щоб уникнути опіків гарячою водою і парою, забороняється під час роботи відкривати дверці секції миття. Не допускається експлуатація машин з несправними засобами захисту, регулювання і сигналізації. Після закінчення роботи необхідно вимкнути машину з мережі, перекрити вентилі водопровідних магістралей, злити воду з ванн і провести санітарну обробку всіх вузлів.

Сьогодні на підприємствах використовують електричні сковороди з безпосереднім обігрівом (СЕСМ-0,2, СЕ-0,45 та ін.). Сковорода СЕ-0,45 є прямокутною чашею, встановленою на фермі й облицьованою з усіх боків сталевими листами. Касети з електронагрівниками, що знаходяться під дном чаші, недоступні для обслуговуючого персоналу. Температура поверхні для смаження регулюється автоматично за допомогою датчика – реле температури.

Горизонтальне і похиле положення чаші сковороди контролюють кінцеві вимикачі. Зверху чаша закрита кришкою. Механізм підйому кришки блокується з вимикачем електродвигуна для перекидання чаші сковороди: перекидання чаші можливе тільки в разі відкритої кришки. Під час перекидання чаші електронагрівники автоматично вимикаються з мережі. На пульті управління розташовані кнопки включення механізму перекидання чаші і повернення її в початкове положення, а також лампа, яка сигналізує про включення нагріву. На корпусі електросковороди наявний заземлювальний затискач, до якого приєднують заземлюючий провідник.

Видалення газів і пари з робочого простору здійснюється за допомогою місцевого вентиляційного відсмоктування.

На підприємствах нерідко використовуються автомати для смаження, наприклад, АЖ ЗП-М. В автоматі за допомогою суцільних огорож усувається доступ у небезпечні зони (до механізмів передач, до шнека, формуючого пристрою і обсмажувальної ванни). Пневматична система забезпечує постійний тиск повітря в дозаторі тіста (максимальний тиск в ресивері 300 кПа). Роботою електродвигуна компресора управляє реле тиску. Для підтримання у ванні для смаження постійної температури олії (180...190°С) автомат має електроконтактний термометр. Система подачі олії забезпечуєпостійний рівень її у ванні для смаження за допомогою нижнього і верхнього контактів реле рівня.

Від невеликих, але тривалих навантажень двигуни автомата захищені тепловими реле, від струмів короткого замикання – плавкими запобіжниками.

Передбачається захисне заземлення (занулення) корпусу автомата. Вентиляційна система забезпечує видалення пари і газів з ванни для смаження.

Теплова обробка продуктів може проводитися в надвисокочастотних печах. У НВЧ-печі "Дніпрянка-1" є небезпечні напруги 220 В і 4000 В, а також генератором створюються надвисокочастотні випромінювання. Піч має два блокування, одне з яких забезпечує вимкнення напруги на генераторі (магнетроні) внаслідок натиснення ручки дверцят робочої камери, інше – внаслідок відкриття цих дверцят. Тривалість теплової обробки продукту задається за допомогою реле часу. Захист магнетрона від перегріву здійснюється термовимикачем, який в аварійному режимі розриває коло його живлення. Електричне коло печі захищене плавким запобіжником. Не допускається експлуатація НВЧ-печі зі знятим кожухом, відкритими дверцятами робочої камери, пошкодженою сіткою дверцят, а також за відсутності в ній піддону і (або) продукту.

Під час експлуатації НВЧ-апаратів забороняється використовувати посуд: металевий, з фольги, а також з декоративним малюнком, виконаним металізованою фарбою.

У гарячих цехах для теплової обробки продуктів використовують електричні плити з відкритою поверхнею для смаження. Електричні плити (ПЕ-0,51-0,1, ПЕТ-0,51-0,1, ПЕСМ-4 та ін.) розміщують в гарячих цехах з урахуванням вимог пожежної безпеки. Для зниження небезпеки опіків по периметру плити встановлюються на кронштейнах металеві поручні. Поверхня для смаження повинна бути рівною, гладкою, без тріщин і знаходитися на одному рівні з бортовою поверхнею. Інтенсивність і температура нагрівання конфорок регулюються пакетними перемикачами. Температура в шафі для смаження плити підтримується автоматично вбудованим в його стінку терморегулятором.

У колі живлення кожної електроплити установлені плавкі запобіжники і магнітний пускач. Передбачено заземлення (занулення) металевих елементів конструкції плити· Для видалення газів і пари, що утворюються за теплової обробки продуктів, використовується місцеве вентиляційне відсмоктування.

Під час експлуатації плит необхідно максимально заповнювати поверхню наплитним посудом для смаження з метою зниження тепловтрат та обмеження інфрачервоного теплового випромінювання. На нагріті конфорки не повинна потрапляти рідина, щоб уникнути утворення в них тріщин, які виникають внаслідок різких перепадів температури і зволоження їх електроізоляції.

Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+