11.3.7. Камеральна обробка результатів тахеометричного знімання
Камеральна обробка матеріалів знімання включає перевірку польових матеріалів, обчислення позначок всіх рейкових точок на станції, накладання рейкових точок на план, проведення горизонталей та нанесення ситуації.
Горизонтальна проекція відстані від станції до пікетних точок, м,
де- кут нахилу, який при вимірюванні теодолітом Т30 обчислюють за формулою
де- відлік по вертикальному кругу при повороті “ліворуч”.
Обчислені значення горизонтальної відстані до рейкових точок округлюють до 0,1 м.
Перевищення між станцією та рейковими точками обчислюють за формулою, м
Обчислені позначки рейкових точок округлюють до O,O! м. Всі розрахунки виконують у табличній формі з допомогою мікрокалькулятора.
Рейкові точки наносять на план (рис.5.لل) полярним способом за даними журналу тахеометричного знімання, відліком по горизонтальному кругу та горизонтальній відстані. При побудові використовують транспортир, циркуль-вимірник та масштабну лінійку. Перед побудовою рейкових точок враховують орієнтування інструмента на кожну станцію (Ст.), транспортир прикладають центром до тієї станції, з якої виконувалось знімання цих точок (Ст.ل). Нульовим діаметром транспортир суміщають з лінією, по якій проводилось орієнтування лімба інструмента (Ст. 2). Відкладають по транспортиру значення горизонтального кута на рейкову точку (ß1= 7°32'). На побудованому напряму циркулем-вимірником у масштабі плану відкладають горизонтальну відстань на дану рейкову точку (d1 = =52,5 м). Точку обводять кружком діаметром ل мм і позначають дробом, у числівнику якого записують номер точки (ل), а в знаменнику - позначку (263,7ل). Підпис розміщують праворуч від точки. За аналогією виконують побудову всіх рейкових точок. Щоб не припуститися грубих помилок, положення побудованих рейкових точок на плані звіряють з їх зображенням на абрисі. Вказані на абрисі стрілками напрями однорідних схилів (рис.9.لل) повинні відповідати позначкам рейкових точок.
Рисунок 11.9 - Абрис тахеометричного знімання |
Після побудови рейкових точок на план переносять лінії вододілів і тальвеги. Рельєф місцевості зображують горизонталями з позначками, кратними висоті перерізу рельєфу. Положення горизонталей визначають інтерполюванням між точками, розміщеними на однакових схилах, із однаковою висотою. Інтерполювання виконують аналітичним або графічним способом.
Суть аналітичного способу полягає в тому, що за відомими позначками рейкових точок на плані між ними визначають положення в плані точок із позначками, висота яких кратна прийнятій висоті перерізу (при масштабі знімання 1000: ل Ип = 0,5 м). Відповідно до геометричної суті аналітичного інтерполювання (рис. ٨١ ا ا ا місцеположеппя горнзопталей у плапі, мм,
де- різниця між позначкою рейкової точки та горизонталлю, мм;
- позначки сусідніх рейкових точок, між якими виконується інтерполюванням, м;
- відстань між сусідніми рейковими точками, м.
Рисунок 11.10 - Геометрична суть аналітичного інтерполювання |
За аналогією інтерполяцію проводять між усіма рейковими точками, які в абрисі тахеометричного знімання з'єднані стрілкою, що показує напрям схилу. В основі графічного способу інтерполювання лежить формула (11.55) пропорційності елементів подібних трикутників. Для інтерполювання використовують палетку. Для цього на восківці проводять паралельні прямі з довільними, але рівними інтервалами 5-10 мм і підписують їх позначками, що кратні висоті перерізу рельєфу від самої великої. При інтерполюванні між точками палетку накладають на план так, щоб одна із рейкових точок зайняла положення між паралельними лініями восківки відповідно до своєї позначки (261, 50). У позначеній точці легенько проколюють восківку. Утримуючи голку вимірника в цій точці, обертають восківку навколо голки доти, поки друга рейкова точка, яку видно через восківку, займе положення, яке відповідає її позначці (263, 52). Закріплюють палетку в цьому положенні голкою циркуль-вимірника і приколюють на план точки перетину паралельних ліній палетки з лінією, яка з'єднує рейкові точки на абрисі, що знаходяться на одному боці схилу. Точки підписують їх позначками, які рівні позначкам відповідних паралельних ліній на палетці. Аналогічно виконують інтерполювання між усіма рейковими точками.
Точки з однаковими позначками, отримані в результаті інтерполювання, з'єднують плавними кривими лініями і наносять горизонталі. Позначки горизонталей підписують у розривах ліній так, щоб низ цифр був у сторону пониження схилу місцевості. Горизонталі з позначками, кратними десяти перерізам рельєфу, креслять товстішими в 2,5 рази. На замкнутих горизонталях і в напрямах характерних ліній наносять бергштрихи. Через контури будов, поверхні дворів і доріг, що покриті асфальтом, горизонталі не проводять. На плані виписують позначки вимощення по кутах споруд. Зображений горизонталями рельєф перевіряють безпосередньо в полі.
Усі елементи ситуації і рельєф місцевості оформляють, керуючись інструкцією «Условные знаки для топографических планов в масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000, 1:500». Горизонталі креслять і підписують коричневою тушшю товщиною ліній 0,1 мм. Висо^ точок знімального обґрунтування і рейкових точок підписують чорною ^шшю. Лінію урізу води в річці проводять зеленою ^шшю. Рамку плану, решту умовних знаків та написи виконують чорною тушшю.